Kdo hradí vložkování komína?

Od: Datum: 28.05.12 18:33 odpovědí: 6 změna: 29.05.12 00:21

Dobrý den,

prosím poraďte kdo hradí vyvložkování komína, popř uveďte i nějaké relevantí zdůvodnění z odkazem na zákon, či podobnou kauzu.

V našem konkrétním případě se jedná o bytový dům se správou SVJ (jednotky jsou v osobním vlastnictví). Jednotlivé komínové vložky jsou vždy využívany jen jednou bytovou jednotkou. Komínová vložka je vedena společným komínem.

Polovina vlastníků provedla výměnu již dříve na vlastní náklady, či komín vůbec nevyužívá. Někteří z dalších vlastníků však vzhledem k nevyhovujícímu stavu původní hliníkové vložky požadují výměnu po SVJ.

...dle http://www.portalsvj.cz/legis…4-sb-zakon-o-vlastnictvi-bytu § 2, g) je komín společnou části domu

...dle http://www.portalsvj.cz/legis…4-sb-zakon-o-vlastnictvi-bytu je tudíž komínová vložka prokazatelně majetkem vlastníka bytu.

... dle publikace Služby poskytované při správě a provozu budov. , Ing. Jiří Skuhra CSc., Zdroj: Verlag Dashöfer. Za funkčnost a bezpečnost technických zařízení odpovídá SVJ jako celek...

Jak při úhradě vložkování tedy ideálně postupovat?

Děkuji za odpověd...


avatar
Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.05.12 19:33
 
avatar

Pokud vlastník bytu potřebuje komín pro vlastní účely,třeba k samostatnému kotli,musí stejně o vyvložkování požádat společenství.Pokud je soustava komínů určena pro jednotlivé byty,spolehlivost komínů je na jednotlivých vlastnících a ti si musí vyvložkování,připadně jinou úpravu,sami zaplatit.Stejně je to i s požárními kontrolami.

JABRAKA

 
Od: vladika*
Datum: 28.05.12 21:08
 

Ano, obdobně to bylo řešeno i v okolních bytových domech. Je hezké, když se vlasníci umí domluvit :) ...

Co když má však autor publikace pravdu a Za funkčnost a bezpečnost technických zařízení odpovídá SVJ jako celek?...tzn součást celku...která ať již je v osobním vlastnictví musí na své náklady odstranit SVJ...?

Od: buss®
Datum: 28.05.12 19:37
 

Víte, je s podivem, že si lidi koupí barák, nebo byt (osobní vlastnictví padlo s komunistama) a neznají svá práva a povinnosti. Takže máte kupní smlouvu, co jste si koupili, pak Prohlášení vlastníka, Stanovy a jako prioritní zákon č. 72/1994 Sb. Hledejte tam.

 
Od: vladika*
Datum: 28.05.12 21:02
 

Hledám, hledám, ale odpovědi nenacházím :(. Viz úvodní příspěvek... Společným prostorem je dle zákonu č. 72/1994 Sb komín. Zákon č. 72/1994 Sb normy ČSN dle mého názoru (a řady jiných zdrojů) zcela rozlišují pojem komín vs komínová vložka ...v našem případě komínová vložka společným prostorem není...

...problémem však je dle publikace Jiřího Skuhry s názvem Služby poskytované přisprávě a provozu budov: Za funkčnost a bezpečnost technických zařízení odpovídá SVJ jako celek...

má však autor této publikace pravdu? ...musíme komín včetně komínových vložek považovat za nedělitelný celek? ...za který SVJ odpovídá...

Od: buss®
Datum: 29.05.12 00:21
 

No a proč jste nesvolali shromáždění a nedomluvili se, jak se to bude hradit, každý za své, či ze společného? Tak jak to děláte nemá výsledek. Též si můžete upravit Stanovy pro budousnost. Co si odsouhlasíte, to budete mít. V podstatě je to jedno, když to zaplatím sám či ze záloh, jsou to furt mé prachy. Co komíny nepoužívají, vložkování nehradí, nebo se jim patřičná část vrátí. Komín je v každém případě součástí budovy, nelze jej oddělit.

 
Datum: 28.05.12 22:56
 

Dobrý večer, kontroly dle nového nařízení bude tak jako dříve objednávat i hradit SVJ,tak jako jiné revize.Vložka je ale vlastníka/on si ji zafinancoval/,také si hradí příp.opravy na které upozorní kontrola.Kdo komín nepoužívá(komín se nekontroluje),tak i z jeho příspěvků se revize hradí. Eva

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.