Vynechaná drenáž kolem bazénu

Od: Datum: 26.05.12 16:46 odpovědí: 5 změna: 27.05.12 21:29

Dobrý den.

Mám kopaný bazén. Při vykopání jámy ve finální hloubce (1,5m) už byl písek. Ve studni o 5m vedle je voda v hloubce kolem 4m (bydlím v Polabí). Při prudkém dešti nebyly absolutně žádné náznaky, že by voda na dně jámy vytvářela kaluže. Rozhodl jsem tedy, že budovat nějaký speciální drenážní systém pod bazén nebudu, což doufám není ani tak zatím můj problém. Problém nastal až poté, co jsem kolem usazeného a obetonovaného bazénu vybetonoval desku do vzdálenosti 1m od hrany bazénu, abych tam mohl přilepit dlažbu. Samotná deska nejevila žádné známky vlhkosti. Nalepená dlažba byla nějaký ten den v pohodě (na poklep žádný dutý zvuk). Po několika dnech začala dlažba při poklepání vydávat dutý zvuk. Povedlo se mi odtrhnout dlaždici, abych se podíval co se tam děje. V drážkách v lepidle stála voda. Evidentně jsem něco po... pravděpodobně jsem podcenil drenáž pod deskou. Teď hledám nějaké nejmíň destruktivní řešení. Mám strach, že až přijde zima, tak mi postupně všechny dlaždice sami odskáčou. Zatím mě napadlo jediné řešení - vykopat kolem bazénu (desky) jámu a udělat drenáž. Mohl by mi, prosím, někdo poradit, jestli to vůbec pomůže, případně, jak to správně provést? Jakékoliv jiné návrhy jsou také vítány. Předem mnohokrát děkuji. Martin


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: instalater*
Datum: 26.05.12 17:18

Zdravím. Jestli jsem to dobře pochopil , tak betonová deska je nad úrovní terénu. Pravděpodobně jsi kolem bazénu odebral hlínu ,navezl makadam , zhutnil . Dal kary síť a udělal betonovou desku. A na ní dlažbu. Pak bych si dal otázku jak by tomu pomohla ta drenáž , aby odvedla vodu z pod dlažby. Já bych postupoval stejně jako ty s domněním , že vodu mi dostatečně svede studna v blízkosti bazénu. Domnívám se , že chyba je v samotném položení dlažby. Špatná technologie a materiály při pokládce. Za jak dlouho si ji po vybetonování pokládal a jaká byla venkovní teplota? Dal jsi penetraci? Flexi lepidlo a spárovačku?Podmazával jsi i kachle? Na té odtržené bylo lepidlo kde. Na betonu , nebo na dlažbě? Jak máš široké spáry a je ta spárovačka určená na takovou šířku? Já osobně dělám při své práci i obklady a dlažbu. Pár metrů jsem toho už položil , ale nikdy bych nikomu nedělal venek. Tam to chce už tu vyšší třídu. Není to taková sranda jak to vypadá. ,, Možná " útěchou ti bude , že nejsi sám. Těch odskákanejch dlažeb u bazénú a teras už jsem viděl tolik... .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nitramk
Datum: 26.05.12 20:25

Děkuji za reakci. Deska je skoro s úrovní terénu, ale přesně jak popisujete, odhrábnul jsem hlínu navezl kačírek, kterej mi přebýval a zhutnil, udělal desku s kary sítí. Bohužel si myslím, že toho kačírku mohlo být minimálně 2x tolik a proto jsem uvažoval o té drenáži, abych odvedl vodu z pod té desky, tím mám i šanci, že se vysuší voda z pod dlažby. Dlažba je betonová, lepená flexi lepidlem (střední cenové kategorie z Hornbachu). Předtím jsem podklad natřel penetrací. Betonová deska schnula asi 14 dní, ale musím přiznat, že do toho na můj vkus až moc často pršelo. Jinak při lepení jsem postupoval podobně, jako když jsem si lepil dlažby uvnitř baráku, což chápu, že je asi něco jiného ale jediný rozdíl já vidím právě v tom, že v baráku nemůže vzlínat spodní voda.

Urvaných dlaždic bylo nakonec daleko víc než jedna (samotným se jim nikdy nechtělo, musel jsem jim dost pomáhat). Jelikož jsem lepil na etapy, tak mě u prvních dlaždic napadlo, že vlastně byly ještě nějaký ty noční mrazíky a že mi asi přemrzlo lepidlo. Když se to stalo i potom, kdy mrazíky nebyly, tak jsem tuto variantu zavrhnul. Lepidlo u urvaných dlaždic bylo většinou na desce a drželo bezvadně :(. Po očištění jsem už mazal jak desku tak i dlaždice. Dutý zvuk se začal ozývat i u nich. Mám pocit, že nejslabším článkem je tam to lepidlo a to nemá rádo přílišnou vlhkost, jakmile je vlhké tak ztrácí výrazně na pevnosti. Říkal jsem si, že až mi všechny dlaždice přes zimu odskáčou, tak je položím přímo do betonu, snad by to mohlo být lepší.

Spáry jsou něco kolem 5mm a dlažbu prý vyrábějí ručně, což je na ní také patřičně znát "každá ves jinej pes" a "půl centimetru není žádná míra". Člověku při lepení jen tečou nervy. Nad spárovačkou jsem se bohužel moc nezamýšlel, tu jsem bafnul v Hornbachu podle barvy, přísadu jsem žádnou nedával, protože prý přísady spíš zatahují póry a zabraňují prosakování vody, což bych zrovna chtěl..

Abych pravdu řekl, tak jsem ten bazén už měsíc neviděl. Tak to třeba to sluníčko trochu vysušilo a třeba se to samo spravilo . Zatim prý sami od sebe dlaždice neodskakujou. Až se vrátím, tak to prověřím, ale chtěl jsem se předem teoreticky vybavit na to, kdybych se rozhodl rovnou dělat tu drenáž.

Ještě jednou díky za odpověď. Martin

Od: instalater*
Datum: 27.05.12 14:02

Martine -Betonová deska schnula asi 14 dní, - To je hrozně málo. beton se prvně roztahuje a pak smršťuje . Dlažbu na beton minimálně za měsíc. Jinak ti pod tou dlažbou pořád fachčí. Spárovačku musíš dát flexi a určenou na danou šířku spáry. Pokud mluvíš o pórech a zabraňování prosakování vody , tak to tam nesmí být. Voda se ti dostane pod dlažbu , tam zmrzne a roztáhne se. Tím odskáče dlažba. Nepokládej taky dlažbu když je moc teplo . Lepidlo ti rychle uschne a to je také špatně. Přeji pevné nervy *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nitramk
Datum: 27.05.12 16:38

Z toho mi vyplývá, že to je buď a nebo. Beton nebyl pořádně proschlej, takže ta voda pod dlažbou nemusela být vzlínající voda, ale voda z betonu, a ještě k tomu beton ještě pracoval i poté, co jsem tam tu dlažbu nalepil. Takže buďto to to flexilepidlo zvládne a až se ta voda někudy dostane ven, tak se to samo spraví a nebo se začne dlažba uvolňovat, protože lepidlo nerozchodilo dozrávání betonu. S drenáží kolem bazénu tada asi nemá moc smyslu začinat. Maximálně můžu začít brousit majzlík a nakoupit kotouče do flexky a modlit se, že to nebudu potřebovat*smich*. Holt chybama se člověk učí ... a kolik věcí jsem se už touhle metodou naučil

Dík za rady. Martin

Od: instalater*
Datum: 27.05.12 21:29

Ahoj. Martine , ber to prosím jako můj názor. Můžu se mýlit. Ideální by bylo , kdyby to viděl stavař přímo na místě. Když to člověk vidí na vlastní oči , je to o něčem jiným. Přeji aby se ti to podařilo a nebyly další problémy. Pěkný den.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.