Vodorovnou nebo svislou hydroizolaci?

Od: Datum: 25.05.12 19:05 odpovědí: 1 změna: 26.05.12 08:27

Zdravím zdejší experty! Připravuju se na rekonstrukci 100 letého rodinného domu a potřeboval bych poradit jak postupovat s izolacemi proti vodě. Situace je následující: dům někdy z roku 1913-14, kamenný sokl cca do 1,5 metru nad zemí, pak plná cihla. Mezi kamenným soklem a cihlou, která začíná v úrovni pohlah 1. NP je původní izolace - vypadá to jako asfaltová lepenka, či něco podobného. Dům je z 2/3 podsklepen, úroveň podlahy sklepa je cca 1m pod zemí. Dům je očividně vlhký, v přízemí jsou místy mapy do cca 20 cm nad podlahu a to uprostřed domu. Je pravda, že to je z části důsledkem toho, že je 2 roky neobýván - dříve se vlhkost v přízemí viditělně neprojevovala. Z vnější strany jsou vidět mapy na omítce až 30 cm nad sokl. Moje představa je dům celý zrekonstruovat a následně zateplit. I kvůli stávající vlhkosti bych v přízemí raději udělal nové podlahy. S čím si v současné chvíli lámu hlavu je jak dům vhodně izolovat. Přesněji, zda se primárně vydat cestou svislé izolace - tedy odkopat, provést drenáže a odvést vodu od domu, a nebo spíše řešit vodorovné izolace, tedy podřezání domu a izolace podlah. Z odkopání mám trochu obavu. Kromě statiky si nejsem ani úplně jistý efektem, jelikož cca 2 metry od domu protéká potok, který je zhruba ve stejné hloubce jako podlahy sklepa. Navíc je v okolí celého domu vysoká hladina podzemní nebo spíše podpovrchové vody. Měl jsem tam pána, co mi tvrdil, že odkopáním se to určitě vyřeší a kdyby se vlhkost do 2-3 let neztratila, tak se to může dům dodatečně podřezat. To mi příjde dost šílené, jelikož bych buď musel 2-3 roky protahovat rekonstrukci a koukat co to udělá a nebo jít do rizika, že budu za 3 roky rozkopávat nově udělané podlahy a přeřezávat nové instalace. Popravdě si nejsem jistý, zda za popsaných podmínek má smysl se do svislé izolace vůbec pouštět. Osobně bych raději dům podřízl nad soklem a cca po roce zateplil s tím, že vlhko v kamenném sklepě bych nechal přirozeně větrat. Konec konců, sklep byl na vlhko očividně stavěný, má po okrajích podlah vyspádované žlábky a vše je svedeno do jímky nebo spíš studánky v jedné místnosti (má i přítok nějakého pramenu z nepodsklepené části), odkud pak vše může odtékat ven až do potoka. Co si o tom myslíte?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kjanik112*
Datum: 26.05.12 08:27

Podívejte se na Wikipedii-uhelný dehet, ať to nemusím opakovat. Kdyby byl ten dům můj, rozhodně bych začal vodorovnou izolací, to jest podřezáním.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.