Stavební povolení na plot?

Od: Datum: 25.05.12 08:18 odpovědí: 12 změna: 25.05.12 13:32

Zdravím.. řeším problém, zda je na oplocení pozemku nutné nějaké stavební povolení. Tuším, že do 180 cm výšky se ani nic nehlásí, je to tak?

Ale odkud se ta výška měří? jde o to, že plot bude mít kamenný základ (cca 40cm výšky), který bude ze strany mého pozemku fungovat jako opěrka a dosypán po okraj. měří se tedy výška ze strany mého pozemku nebo z té vyšší?

navíc je to pozemek sousedící s místní komunikací - lepší polňačka, ale patří krajské správě silnic. takže se to tuším musí minimálně ohlásit. jde to řešit jednoduše tak, že plot posunu cca o 20 cm na svůj pozemek? vyměřeno od geodeta mám. měl bych tak vlastně plot na vlastním pozemku, sousedící zase s mým pozemkem a to snad už stavební úřad nemusí zajímat, ne?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cepagis*
Datum: 25.05.12 09:00

Zajděte na obecní úřad či stavební odbor městského úřadu či magistrátu. Každý úřad si to vykládá po svém, ale z popisu předpokládám, že když bude zděná podezdívka, nějaký papír chtít budou. To, že plot postavíte 20cm dovnitř svého pozemku nic neřeší, souhlas potřebujete od majitelů sousedící parcely. Akorát se tím okradete o místo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.05.12 09:12

no ona ta cesta je stejně časem vyježděná až na část mého pozemku, takže se o místo neokradu. ale sousedící parcela je přeci ta stejná - moje, tak nevím.. když si budete stavět oplocený kotec pro psa, tak to přece taky nikomu hlásit nebudete, když je to na vašem pozemku.

Od: cepagis*
Datum: 25.05.12 09:42

Záleží, jak se k tomu postaví místně příslušný úřad - někde Vám řeknou, že se tím zabývat ani nebudou, jinde budou chtít papír a vyjádření majitelů sousedních parcel. Co se zkusit optat sousedů, kteří v poslední době stavěli nějakou malou podobnou stavbu? Jinak i na malé stavby typu plot s podezdívkou, zahradní altán, kryté stání na auto atd... - na to všechno může být papír třeba. A ta sousední parcela znamená, že se musí mít možnost vyjádřit všichni majitelé sousedících parcel a je úplně jedno, jakou má parcela výměru a na jakém míste parcely budete stavět. Když budete mít kilometrový pruh zahrady a na jednom konci budete chtít postavit garáž, musíte mít souhlas všech po obvodu své parcely, i na druhém konci kilometrového pruhu. Jiná možnost je si pozemek nechat rozparcelovat, aby Vaše parcela sousedila zase jen s Vámi. Ale v tomto případě je to nesmysl. Z Vaší logiky výkladu plyne, že nepotřebujete vlastně povolení žádná, když stavíte uvnitř svého pozemku. Takže stavební úřad budete kontaktovat pouze v případě, že budete plot či stavbu stavět přesně na hranici pozemku? Tak to přece není...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 25.05.12 09:33
avatar

Dobrý den. Vše záleží na sousedech. Někde můžete postavit přístavek, velikosti domu a nikomu to nevadí, někomu vadí, nové laťky na plotě. Napsala bych na OÚ, jen oznámení, že budete opravovat oplocení, kolem svého pozemku. Víc informací nedávejte a uvidíte, zda to projde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 25.05.12 10:15

Já bych se napřed mrkl na stavební zákon, poptal se sousedů a pak zašel, brnkl na odbor stavebního řádu. Pokud to má sokl, je třeba povolení, jinak jen oznámení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.05.12 10:46

Našel jsem si takovej výcuc:

§ 103 Stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení

(1)


Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují
...
6.ploty do výšky 1,8 m, které nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi a s veřejným prostranstvím,
8. opěrné zdi do výšky 1 m, které nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi a s veřejným prostranstvím,
asi se zařídím podle toho a nic hlásit nebudu.. sousedi jsou v pohodě, je to navíc na vesnici. že by to řešila ta krajská správa silnic, to bych se fakt divil, ty ani nevěděj že tu maj nějakou cestu..
jen kdyby někdo věděl, jak je to s tím měřením výšky plotu - z které strany? protože z vnější strany budu mít tak cca 190cm, zevnitř cca 150, tak nevím..

Od: celp®
Datum: 25.05.12 11:28

Zdarec.Na každý plot je nutné získat územní rozhodnutí nebo územní souhlas.Výška se bere od úrovně terénu.Ve Vašem případě 190 cm.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 25.05.12 12:18

Určitě ne na každýýý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 25.05.12 13:30

ANO - na každý plot - pokud nejde o výměnu nebo opravu atd a nebo o živý plot. Dnes bez papíru ani ň.

Ale určitě se najdou vyjímky mezi stavbeními úřady, jako všude.

doplněno 25.05.12 13:41:

na přání doplňuji - např stačí stavební zákon viz http://www.uur.cz/1000-otazek…action=heslo&id=110&IDtema=12

doplněno 25.05.12 13:46:

pardon, teď mi odkaz nefunguje, tak jinak. http://www.uur.cz/1000-otazek/default.asp a do vyhledávání zadat slovo ploty

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 25.05.12 13:32

OK, a co tak ocitovat normu, která tu povinnost nařizuje?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.05.12 12:11
avatar

Zdar. Mně zase podle ( http://business.center.cz/business/pravo/zakony/stavebni/cast4h1d1.aspx) vychází, že na samotný plot není potřeba ani ohlášení (§ 103, odstavec 1, písmeno d), bod 6.). Vzhledem k tomu, že budete stavět podezdívku, která bude fungovat jako opěrná zeď a sousedí s veřejně přístupnou pozemní komunikací (§ 104, odst. 2, písmeno i ), bude zřejmě ohlášení potřeba.

doplněno 26.05.12 15:52:

uska: dík za opravu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 25.05.12 13:32

ferda - ohlášení netřeba, ale územní rozhodnutí nebo územní souhlas je třeba, jak je psáno výše.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.