Hydroxid sodný-odstranění laku

Od: Datum: 17.05.12 09:38 odpovědí: 5 změna: 23.05.12 18:06

Z dřevěných vrat potřebuji odstranit starý lak. Horkovzdušnou pistolí se do mezer nedostanu, prý jde odstraňovat nátěry i louhem. Vůbec s tím nemám zkušenost. Hlavně bych potřebovala poradit, jak se ten hydroxid ředí. To jsem nějak na internetu neobjevila. Ještě jsem jej nekoupila, ale asi to budou nějaké granule. Jde to s ním dobře? Díky!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.05.12 09:58
avatar

Především bych podotknul,že louhy jsou pro laika vysoce nebezpečné žíraviny a proto je práce s nimi vázána na použití ochranných prostředků.Na laky(nitrolak,kopálový lak)se příliš nehodí.Rozpouští pouze staré nátěry olejové a fermežové.

JABRAKA

Ohodnoceno: 4x
 
Od: moto®
Datum: 17.05.12 10:23
avatar

Je jak píšete. Nevím jak dnes, prodávával se odstraňovač barev který byl na bázi louhu. Když už bych to dělal, tak bych do louhu přidal jen málo vody aby byl kašovitý. Práce s tím je ale mizerná, žere to i štětce. Občas používám kaši z louhu na odstraňování zadřeného hliniku z válců motorů.

Asi bych doporučil pořídit k horkovzdušné pistoli správný nástavec, u specialistu se prodávají různá provedení, uzkým by mělo jít foukat horký vzduch i do škvír.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.05.12 13:00
avatar

Louh sodný se obvykle prodává v granulkách (pecičky). Ovšem samotný asi na odstraňování laku nebude ideální. Odstraňovač starých nátěrů se stále prodává, ale nečekejte, že s ním bude jednoduchá práce. Zvlášť v úzkých mezerách. Navíc je mastný, takže po odstranění barvy je povrch před dalším nátěrem potřeba důkladně odmastit, což u úzkých švír ve dřevě bude trochu problém.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dedek1910
Datum: 23.05.12 17:58

ten louh musí být co nejkonecentrovanější a vážně bych si jeho použití rozmyslel. Na něco malého co se dá ponořit tak snad, ale na velkou plochu bych to raději takhle nedělal. Bude to tstékat všude a i když budete brousit bude tam. Zbytky by pak mohly narušovat i nový nátěr.

Prodávají se dnes v zásadě tři typy odstraňovačů

1. hydroxid - je to žíravina a též neodstarni vše a především potřebuje člověk ochranné prostředky - žere opravdu i ty štětce a to i některé umělohmotné měknou. Když potom bousíte poletují ty zbytky všude kolem a je to nepříjemné.Samotný louh bych asi nepoužíval, protože koupený odstarňovač už je louh s nějakým gelem.

2. na bázi ředidel - ten naštestí neleptá vše , ale má snahu rozpouštet kde co. Jsou dokonce speciální čistidla na akrylátové laky.

3. terpentýn - ten uvádím pro to, že rozpouští celkem kde co, ale též má svá omezení. Problém je že se nejlépe používá na čištění štetců a jinak volně natřen dost rychle vyschne. Vrata do něj celá asi neponoříte.

Budete muset zkusit co na vaši barvu platí nejvíc.

Hlavně ale záleží na tom jaká chete finální výsledek, a tak odpověď trochu rozvedu.

Stejně skončíte u toho, že je barva zalezlá do škvír mezi léty dřeva. Tady ovšem vzniká problém v tom, jestle chcete hladký povrch a nebo vystouplá léta.

Jestli chcete zvýraznit léta dřeva, pak je na místě kartáč (jsou i plastové s příměsí brusných zrn) na flexce a tím vrata očistit.

Jestli chcete vrata hladká, pak vám nezbude než použít to co na barvu platí a zbytek nabravit smirkem a kytem. Barva pak ale nemůže být transparentní a ani ne třeba luxol.To by totiž šlo pouze pokud by jste dřevo očistil opravdu perfektně.

Každý zbyteček barvy je bohužel vidět. Můžete mít sebelepší odstraňovač a zalezlá barva bude zalezlá...

To je ovšem velmi pracné a potom už je na zvážení jestli vrata nespravit jinak. Jde o to v jakém jsou stavu.

Pokud vrata neobsahují kovové hřeby a jsou dobře nasměrovaná léta,tak v něktarých případach je nejrychleší ohoblovat. To prakticky znamená : 1.rozebrat 2. očistit z nejhoršího 3 použít např. elektrický hoblík na jedno použítí (cca 500Kč) zKauflandu a nebo Tesca 4. složit vrata 5. dát nový nátěr.

No je to práce jako na hradě. Už jsem těchle věcí dělal více okna dveře a tak a nejlevněji vychází:

1. opálit co jde a osmirkovat co jde 2. vykytovat 3. vybrousit do hladka 4.natřít nějakou pěkně kryjící barvou.

Dobré jsou ty pružné pryskyřicové kyty, ale na vrata je to celkem jedno. Spíš budete hledat ten co se dá ryhle brousit . No a barva? V tomto ohledu mí známí mají špatné zkušenosti jenom s nějakou chytrou barvou , tak tu spíše ne. Asi byla moc chytrá a špatně ji používali V obchodě Vám jistě rádi poradí nějakou dobrou akrylovou barvu co se ředí se vodou a rychle schne. Mimochodem pro ty co nenatírají tak často jsou ideální válečkové nanášení barev a gelové barvy zase minimálně kapou, takže bývá nízká spotřeba barvy. Cenově to ale na metr vychází skoro stejně. Gelové jsou dražší a nekapou a ty normální mají snahu stékat a odkapávat. No a ty gelové jsou o něco dražší...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.12 18:06
avatar

Pokud se nebojíš chemie,sežeň si někde tetrahydrofuran.Ten rozpustí skoro vše,dokonce i PVC.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.