Penále za nezaplacený nájem?

Od: Datum: 14.05.12 14:45 odpovědí: 8 změna: 14.05.12 16:19

Dobrý den, měla bych dotaz a nevím, zda mi někdo poradí, zda někdo řešil stejnou situaci.
V listopadu se mi odstěhovali nájemníci z bytu - 15. 11. dodnes mi nezaplatili nájem právě za listopad. Dnes mi přišel dopis, kde mě žádají o přeplatky za teplo a vodu (rovnou vyhrožují soudem). Nejen že mi správa domu není schopná vyčíslit kolik to bylo do měsíce, kdy opustili byt, ale také nevím, zda mám nárok na nějaké penále z nezaplaceného měsíce. :(

Děkuji za odpovědi.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: koukolik
Datum: 14.05.12 14:53
 

A jak ví, že mají přeplatek, když to není schopný nikdo vyčíslit ...

Podle občanského zákoníku je poplatek z prodlení 2,5 promile za každý den po splatnosti, pokud nebylo ve smlouvě sjednáno něco jiného.

Sepište podobný dopis - upomínku za nájemné a navrhněte započtení jejich dluhu vůči vašemu. A soudem můžete vyhrožovat také

 
Od: jaaon
Datum: 14.05.12 15:30
 

Vždy se na tomto bytě vracel přeplatek a myslím, že jim to řekli sousedé (jelikož přeplatek byl špatně vyčíslen a reklamovali jsme ho, tak asi celý dům ví že se nám peníze vraceli). S těmito nájemníky už jsem se kdysi soudila o užívání bytu. Ono... kdyby se ke mne chovali slušně, neházeli na mě špínu a nepomlouvali a také nedělali naschvály, tak by se domluvit nějak dalo :(

Moc vám děkuji za odpověď a prosím vás, nevíte kde to v zákoně najdu - ten poplatek za prodlení? Děkuji

Od: buss®
Datum: 14.05.12 15:26
 

A ono bylo smluveno penále, spíše smluvní pokuta?

 
Od: jaaon
Datum: 14.05.12 15:31
 

Jelikož na mne přešla smlouva z pozemkového fondu, tak o tom pochybuji. :(

Od: jaaon
Datum: 14.05.12 15:45
 

Takže ve smlouvě je uvedeno, že nezaplatí- li do 5ti dnů, je povinen zaplatit poplatek z prodlení, jehož výše je stanovena ustanovením § 10 vyhl. č. 45/1961 (nebo 1964 - mám jen kopii, která je místy špatně čitelná) Sb.

Od: buss®
Datum: 14.05.12 16:03
 

No tak tu normu najít a konat, 1964. Já bych jim to započetl k přeplatku. Ale to měli nabídnout sami.

 
Od: jaaon
Datum: 14.05.12 16:12
 

Jenže už teď vím, že mi popřou to listopadové nájemné, oni jsou krapet jednodušší a myslí si, že když se v listopadu odstěhovali, tak za listopad platit nemusí.
Jinak myslíte, že z toho r. 1964 je ten § ještě platný? Vůbec se v tom nevyznám :( Tam se píše něco o 1/2 promile z dlužné částky. Nejméně však 5 Kčs

Datum: 14.05.12 16:19
 
avatar

Možná Vám pomůže tenhle vzor:

Věc: Výzva k vyrovnání dluhu
Vážená paní Xxxxxxx,
upozorňuji Vás na skutečnost, že dlužíte za nájem a služby, spojené s užíváním bytu č.? platby za čtyři měsíce v celkové částce ?,00 Kč. Žádám Vás o urychlené vyrovnání dluhu, včetně poplatků z prodlení (penále) dle "Nařízení vlády č. 142/1994 Sb. z 9.6.1994, § 2 0,25 % za každý den prodlení, to je k?.?.2? ?,00. (Tato částka se nadále zvyšuje za každý den prodlení platby až do dne, kdy bude dlužná částka připsána na účet domu.)
S pozdravem...
doplněno 14.05.12 16:21:

takže to, co Vás asi nejvíc zajímá, je:

Nařízení vlády č. 142/1994 Sb. z 9.6.1994, § 2

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.