Klepání trubek topení

Od: Datum: 10.12.12 19:50 odpovědí: 10 změna: 12.05.16 06:32

Dobrý den,

koupili jsme 40 let starý cihlový dům s vlastním kotlem. Při rekonstrukci jádra přišly do kuchyně, koupelny a na záchod nové tělesa a rozvody topení v mědi. Nový kondenzační kotel. V ostatních pokojích zůstaly původní litinová tělesa, na které přišly nové ventily a odvzdušňovací ventilky. Všechny trubky vedou v zemi. Problém je ten, že jediné topení a právě v ložnici nám klepe. Vydává zvuk podobný kapání vody. Není to jen při spuštění, ale při každé změně teploty tělesa nebo trubek. A hlavně, klepání a praskání vychází z trubky (z trubek). Někdy nám přijde, že je to přímo u ventilu a někdy hned po cestě v trubce. Po přečtení některých diskuzí jsem s trubkami zahýbal, pomohlo, ale max na minutu a znovu. Při hýbání trubky vydávaly stejný zvuk praskání. Takže jsem rozebral parkety asi 50 cm od tělesa, a trubkám kde slyšíme klepání nejčastěji, jsem udělal místo, ale zvuk je pořád stejný. Volal jsem i topenářům, ale může to být prý cokoliv a nikomu se do toho v podstatě nechce. Nezbývá nic jiného než topit jen do doby než jdeme spát, a protože jsme krajní byt v nezatepleném domě, tak ráno vstáváme do 15°C, ale pořád lepší než to mučení. Shodou okolností jsme zjistili, že nám zapojili žebřík v koupelně naopak. TH dali na zpátečku. Po šíleném vrzání jsme TH sundali a je klid. Údajně to ničemu nevadí a oprava bude až na jaře. Tímto prosíme o radu jak dál, co vyzkoušet. Je možné, že je na vině stáří trubek apod.?

Děkujeme za radu

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.12.12 20:02

ktou radiátoru jež klepe vede jsitě jedno z nejdelšíc potrubí a asi se roztahuje (dilatuje) a stahuje a tak klepe. Znám i systémy kdeto klepá jak se trubky ochlazují, ale četnost je malá.

Ohodnoceno: 0x

Od: reposado*
Datum: 10.12.12 21:31

Děkuji za odpověď, ano je společně s dalším topením nejdál od kotle. To, že potrubí dilatuje logické je, tomu rozumím, ale doufám, že je ještě jiná možnost než rozkopávat podlahy :) a jak píšete, klepe to i při ochlazení. Nestačilo by třeba v místě kde je slyšet klepání uříznout a přivařit nově v mědi?

Od: hop®
Datum: 10.12.12 21:36

Měď dilatuje také. Bylo by nutné vložit dilatační mezikus nebo udělat dilatační smyčku. Potrubí musí být "něčím" (miralon, filc, noviny...) obalené, nikoli přímo zazděné nebo zabetonované...

Od: asd*
Datum: 10.12.12 22:14

Pomoct to může - pokud se udělá dilatační smyčka. Ale jen pokud to lupe např. posunováním radiátoru po držáku a ne ve zdi... To lupání je postupné napínání materiálu při změně teploty, pak to s lupnutím odskočí a tak pořád dokola.

Datum: 11.12.12 22:21

škoda, že jsem neměl na net přístup dřív. Dnes jsem tady měl topenáře, kterýmu jsem po dohodě musel zaplatit, ale vůbec nic nevymyslel. Jen, že trubky dilatují :) a že by začal ventilem a opravou toho žebříku v koupelně a pak se uvidí. Žádná dilatační smyčka ho nenapadla a mně to příjde jako výborný nápad. Jinak těleso je upevněný, myslím, že je to pořád v tom potrubí. Nebo, že by se mezi držák a těleso ještě mohlo něco pro odpružení dát, nějaká guma? každopádně dilatační smyčku vyzkouším, snad ještě před svátky. Děkuji

Od: hop®
Datum: 11.12.12 23:06

No vidíte, topenáři jste zaplatil za info, že trubky dilatují, a vymyslel řešení - aspoň nějaký návrh co s tím?

Dilatační smyčka nebo mezikus není "dobrý nápad" - to je prostě nutnost, při větších délkách rovných trubek. Změnou zavěšení topného tělesa nevyřešíte problém v uložení trubek ani jejich dilataci...

Datum: 10.12.12 20:37

Teda nejsem topenář, ale taky bych řekl, že to bude logicky dilatací. Ta umí dávat pěkné rány.

Od: ladaadal*
Datum: 10.12.12 21:52

Pokud je to extrémně dlouhý, tak tam jen chybí dilatační smyčka, ale s tím už asi nic nenaděláš, pokud to je pod betonem. Kopat kvůli tomu bych viděl dost zbytečný. Nech tomu čas, ani se nevšimneš, že to lupe, zvykneš si.

Datum: 11.12.12 22:28

nene, ozývá se to i do sousedního pokoje a slyšíme to i přes televizi...natož v noci. Ale vzhledem k tomu, že sousedka o patro níž nic neslyší, což je divný, zkusím primitivní variantu a to ty špunty do uší :)

Od: pavelj
Datum: 12.05.16 06:32
Dobry den, jen se chci optat, zda jste nejak vyresili klepani trubek, mame stejny problem, soused ma nove rozvody v medi ve zdi a my hlavu v loznici u teto zdi, posledni dobou nespim, stale stejne lupani od dlouhe intenzity a dale zrychlujici intenzity a za pul minuty znovu a znovu, radiatory odvzdusnene, je to ve zdi, dekuji za radu, PJ

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.