Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, mam menší problem. Jsem více než deset let rozvedený manželka si při stěhování vzala temě vše, ale pořád je na vlastnické listině nemovitosti. Syn se začal pouštět do rekonstrukce a rád bych mu dum přepsal ale nevim jak to je s tim spoluvlastnictvim nemovitosti. Stálo ho to už dost peněz. Manželka je dlouho v zahraničí v USA a nemam na ni žádné spojení a na katastru mi nejsou schopni odpovědět. Pokud je to ve vaši moci prosim o odpověď na mail miksicek01@seznam.cz Takže mě zajimá jestli je pravda co slýcham, že už je promlčená lhuta nebo jak se to odborně preferuje. Dá se to nějak vyřešit když s ni nejsem v kontaktu nebo ji to opravdu propadlo a tim pádem už jsem vlastník jen já? Děkuji za radu. Odstěhovala se hned po rozvodu. Snad to postačí aby jste se měl čeho chytit. Tak přeji hezký den. Ani na mail psát nemusíte už to vidim tady že budu i tak mailem informovan když dostanu odpověď.
Myslím že promlčecí lhůta rozdělení majetku po rozvodu je 3 roky (jestli se to nezměnilo),navíc si myslím,že ,že když 10 let má trvalé bydliště"hodně jinde"a taky žádný zájem o nemovitost... Vidím právo na Vaší straně. Syn je Váš společný?Proč myslíte ,že by měla mít výhrady?
Jestli je v katastru nemovitostí zaregistrovaná i bývalka,je to smůla.Soudní rozhodnutí o majetku mělo obsahovat i to,zda nemovitost bude toho či onoho z manželů.Pokud se to neudělalo,je bývalá žena stále spolumajitelem,do té doby,než správa katastru na vaši žádost,nebo na základě soudního rozhodnutí změní zápis do katastru.Takže honem k soudu a žádat a žádat.
JABRAKA
Záleží jak jste k té nemovitosti přišel.
Cituji:
Rozhodování o samotném rozvodu a o majetku jsou totiž odlišná řízení. Při podání návrhu na rozvod tedy automaticky nedochází také k zahájení řízení o vypořádání majetku. Bývalí manželé mohou podat návrh na vypořádání společného jmění soudem samozřejmě i po rozvodu, ale jen do tří let od právní moci rozsudku o rozvodu. Pokud manželé do uplynutí této lhůty nevypořádají své společné jmění ani soudně, ani vzájemnou dohodou, má se za to, že se vypořádali následovně:
DO SPOLEČNÉHO JMĚNÍ PATŘÍ:
movité i nemovité věci, majetková práva a závazky, které manželé společně nebo každý samostatně za dobu trvání manželství nabyli
práva a povinnosti spojené s obchodním podílem, s akciemi i se členstvím v družstvu - včetně jejich majetkové hodnoty, kterou je při rozvodu nutno též vypořádat. Manžel(ka) společníka obchodní společnosti, akcionáře nebo člena družstva se ale díky manželství automaticky nestává dalším společníkem, akcionářem nebo členem družstva (výjimkou jsou bytová družstva)
DO SPOLEČNÉHO JMĚNÍ NEPATŘÍ:
majetek získaný před manželstvím
majetek nabytý děděním
majetek nabytý darem jen jedním z manželů
majetek získaný transformací za jiný majetek náležející do výlučného vlastnictví jednoho z manželů
věci sloužící osobní potřebě jen jednoho z manželů
věci vydané v restituci jednomu z manželů
závazky týkající se majetku náležejícího výhradně jednomu z manželů
výsledky tvůrčí činnosti jako např. sochy, obrazy, literární díla apod. (avšak honoráře za ně již do SJM patří)
závazky přesahující míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, převzaté jedním z manželů bez souhlasu druhého
A ještě dodám, že pokud nemovitost nespadá do kategorie do společného jmění nepatří, tak se jedná o podílové vlastnictví a to lze zrušit pouze dohodou (u nemovitostí písemnou) nebo rozhodnutím soudu. A tady je nejlepší navštívit právníka, jak už tu někdo podotkl.
Protože tazatel říká v dotazu,že je s manželkou na listině vlastnictví,nemá cenu hledat jiné alternativy.Nezbývá mu,než požádat manželku o dohodu,asi ani u soudu mu nepomůžou.Jo a ten právník?Nevím,jestli to nebudou vyhozené peníze.JB
Problém, ale je také v tom že na manželku nemá spojení tudíž se s ní jaksi nelze spojit, což by mohla vyřešit ambasáda, ale další postup by měl zaštítit advokát už jen proto, že tu není jasné jak je to s onou promlčecí lhůtou. Osobně bych v takovém případě toho advokáta přeci jen oslovil... ale to už je na každém do jaké miry chce kvalitní a účinou radu. Lze se podívat do zákoniků do příslušných paragrafů, ale pak jde také o správnou interpretaci onoho zákona a vidět všechny možnosti jak postupovat aby to bylo v souladu právě se zákonem. Bývalé manželky bývaji leckdy vrtkavé.
Pokud nebyl majetek vypořádán dohodou a nebyl podán návrh na vypořádání soudem, mění se po 3 letech společné jmění na podílové spoluvlastnictv. Tzn. že manželka je spoluvlastník.
Vlastnictví se nepromlčuje. Vydržet můžete proti manželce těžko, protože budete těžko tvrdit, že jste si myslel, že celá nemovitost je Vaše, když zapsaná je manželka jako spoluvlastník.
Na syna musíte převést nemovitost společně.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.