Jak odmagnetizovat

Od: Datum: 10.12.12 08:15 odpovědí: 10 změna: 10.12.12 11:04

Dobrý den, potřebovala bych poradit - mám doma zvonící svícen (viz obrázek). Svícen funguje tak, že od tepla svíčky se otáčí kolečko, na kterém jsou zavěšeni andílci s takovými tyčinkami. Tyčinky pak cinkají o kulaté plíšky (tedy to je popis jak z první třídy, ale neumím to jinak vysvětlit Loni se manželovi nějak podařilo svícen (asi) "zmagnetizovat" nebo co a kolečko se vůbec neotáčí, protože se tyčinky přitáhnou k plíškům jako magnety a stojí na místě.

Nemáte nějaký tip, jak svícen "odmagnetizovat"? ;)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: axlik*
Datum: 10.12.12 08:17

Většinou se odmagnetizovává silným úderem, ránou do předmětu, ale pochybuju, že zde by to pomohlo :D myslím tím, že by se to spíš zničilo :D o jiném způsobu nevím a nejsem si jist jestli vůbec je...

Ohodnoceno: 0x

Od: tr
Datum: 10.12.12 08:46

Zdravím, existují odmagnetovače(cívka se sřídavým polem). Mají to brusiči a kovoprovozy, viz: http://www.walmag.cz/cs/produkty/odmagnetovani/

Nebo taky lze použít dokonce trafopájedlo (obyč pájka na cín), akorát místo malého hrotu udělat větší smyčku, viz: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=64&t=3391 (bez záruky, nezkoušel jsem). Přeji hodně zdaru.

Datum: 10.12.12 08:43

Běžně se daly menší předměty odmagnetovat protažením (vytažením ven) smyčkou zapnuté transformátorové páječky. Vzhledem k tomu že ji asi nevlastníte dala by se použít jako odmagnetovač barevná televize. Vypnout (zástrčkou nebo mechanickým vypínačem, je-li na přístroji), nechat vychladnout cca 15minut a potom přiložit předměty určené k odmagnetování před (na) stínítko (na to koukáme) a přístroj opět zapnout do sítě (je slyšet rychle slábnoucí "hučení"). Slabě zmagnetované předměty by měly být odmagnetovány.

popsaný postup funguje ovšem jen u televize s klasickou vakuovou obrazovkou (CRT), s LCD nebo plazmou to ani nezkoušejte.

Funkci odmagnetování obrazovky mívaly také CRT monitory k počítači, dala se někdy spustit z menu OSD.

doplněno 10.12.12 09:24:

No . . . jistější je ta trafopájka, televize tak silná není jak koukám, maska i "obruč"uchycení zřejmě dost stíní.

Ohodnoceno: 2x

Od: axlik*
Datum: 10.12.12 08:47

Ahááá chytré o tom odmagnetizování monitoru vím, ale že by to působilo přímo i na předměty před ním, to jsem nevěděl jinak bylo by asi velmi vtipný pozorovat jak se někdo snaží od demagnetizaci LCD obrazovky :D:D

Od: skye®
Datum: 10.12.12 09:19

Vzhledem k tomu, že nevlastním žádnou pájku ani jinou věc popsanou výše, zkusím to s tou televizí - (nane)štěstí vlastním starší model, nikoli LCD

Díky za tip, zkusím!

Datum: 10.12.12 09:33

No nevím, jestli bude úspěch. Zkoušel jsem teď TV OTF i monitor a vždycky magnetismus zbyl. Jestli se ale dobře pamatuji, tak starý Rubín jehlu odmagnetovat dokázal úplně, proto ten návod. Ale ta páječka funguje spolehlivě - vložit do smyčky, zapnout, rychle vytáhnout (nespálit se).

Datum: 10.12.12 09:41

No jo, jenže já nic takového nemám. A než bych to sháněla, tak to bych si raději koupila svícen nový...Ale nechce se mi, protože to byl dárek:(

Datum: 10.12.12 10:38

Doporučuji vyměnit tyčinky za skleněné korálky. Korálky krásně cinkají. Krásné vánoce.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 10.12.12 11:04

Jééé, to mě vůbec nenapadlo...Děkuji moc za radu, určitě to bude jednodušší než hokus pokus s televizí nebo pájkou Moc díky! *palec*

Od: vojta2
Datum: 10.12.12 10:50

Pokud nemáte pájku, můžete ještě zkusit válečnou loď, pokud ji doma najdete, ty mají demagnetizační ("degaussing") zařízení kvůli minám :-D

Také je možné se magnetismu zbavit zahřátím na vysokou teplotu (500-800 stupňů podle druhu materiálu), což by ovšem svícnu asi také neprospělo

Takže je to asi na vás, rozhodnout se, jestli vám to za shánění pájky stojí. Doma jí má docela dost lidí...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.