Renovace 80 let staré prkenné podlahy

Od: Datum: 15.04.12 15:21 odpovědí: 25 změna: 30.05.12 09:24

Dobrý den,

mám 80 let starou prkennou podlahu. Prkna jsou 3 cm silná a je mezi nimi spára 2-4 mm. Místy poškrábaná nebo jinak povrchově poškozená, ale zdravá a celých 80 let v suchu a stabilních podmínkách pokoje.

Hodlám renovovat následujícím postupem:

Projedu maflem spáry, aby byly všechny stejné (nyní jsou někde užší a někde širší asi jak nesourodě dřevo sesychalo a sešlapávalo se). Až budou drážky mezi prkny stejné, odvrtám hlavičky hřebíků. Důlčikem udělat uprostřed hlavičky důlek. Vrták do železa a hlavičku vrtačkou žžžž pryč.Nyní vezmu páčidlo a prkno z hřebíků sundám. Zbytky hřebíků z trámků vytahám pokud to půjde nebo odřežu fričkou - to spíš, hřebíky pěkně drží za 80 let zažrané do trámků. Prkna posadím zpátky pořádně na sebe čímž zmenším spáry mezi nimi. Na straně doplním jedno prkno. Přidané prkno uchytím na straně starého prkna, aby sesycháním uělalo spáru pod lištou u zdi. Pod prkna dám na trámky nějaký filc, aby podlaha nevrzala. Dotáhnu vruty, které zapustím 5mm. Vruty zatmelím, aby nebyly hlavičky vrutů vidět. Dále velkou bruskou na parkety zbrousím 3mm, čímž vyrovnám podlahu (prkna nyní nejsou rovná, mírně do rádiusu podle let) a odstraním poškození. Na stranách a v rozích dojedu ruční pásovou a vibrační bruskou. Namořím, nalakuji a olištuji.

Nápady jak vylepšit výše uvedený postup?

Mám nechat mezi prkny nějakou spáru na dilataci? Pokud ano, jak velkou? Prkna jsou v suchu 80 let. V pokoji je stabilní vlhkost. Žádná koupelna poblíž, žádné vaření, žádné kytky ani jiné zdroje vlhkosti. Jen já
Frank

Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: des*
Datum: 15.04.12 15:24

Excelentní.Jen do toho.*palec*

Od: mowla*
Datum: 15.04.12 15:27

Žádnej problém nevidím - jen, pokud by se povedlo vytahat všechny hřebíky, šlo by nahrubo (jen pro urychlení/zjednodušení) prkna ohoblovat na protahovačce...

Příjemnou a úspěšnou práci.

*jasne*

Ohodnoceno: 2x

Od: frank2*
Datum: 15.04.12 16:15

S protahovačkou super nápad Díky. Domluvím se s truhlářem...

Od: prodejce*
Datum: 15.04.12 17:04

A co takhle nahrubo přebrousit a spáry zatmelit obroušeným prachem. Běžně se takto dělají parkety. Tím že se budou hlavičky hřebíků odvrtávat je sice dobrý nápad. Realita bude asi ale jiná. Ono to tak dobře nepujde a občas vrták zajede mimo a prkna poškodí, navíc při následném páčení se budou taky poškozovat. Nehledě na to že první prkno než se pod to dostanete zařve určitě. Ve finále zjistíte že to dalo hodně práce to rozdělat a že výsledek po zpětném navrácení nebude valný a budete dávat podlahovky nové. Nebo něco na stavající podlahu.

Spáry , které jsou hodně široké bych osobně jako truhlář řešil nařezáním lišt a ty bych do spár s lepidlem vlepil . Nejdříve ale vyškrabat bordel mezi spárama a vyluxovat. Nejlépe tedy vyfoukat stlačeným vzduchem.

Kdyby mi někdo přišel že chce přehoblovat stará prkna tak ho vyženu (ikdy se nepovede vytahat všechny hřebíky, mohou tm být i hřebíky zalomené kterých si nikdo nevšiml , jsou tam drobné kamínky, je v tom zadrbaný prach a to do kudel na hoblovce je něco super) vezmuli pořizovací cenu co stojí nože a broušení ( broušení mi je vcelku jedno brousím si sám ).

Takový dobráci také chodily se starými prkny od betonu atd. Někdo to dokonce očistí perfektně ocelovým kartáčem tak že tam jsou pak ještě zaryté ostny z kartáče. Když pak se někomu řekne, že se nože zničily a že to bude stát tolik a tolik tak to nechce nikdo uhradit a každej se kroutí.

Tohle si dovolí hoblovat jen někdo kdo má doma hoblovku a neživí ho to profesionalně a říká si že se nože nabrousí. Když pak jsou na nich vylámané zuby 2mm a musí se to odbrušovat pak se taky divý za cenu nabroušení a že po několika broušeních kupuje noví *smich*

Osobně bych tmelil a nebo vlepoval lišty a následné broušení a lakování.

Hodně zdaru přeji

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.04.12 18:51

Děkuji za reakci, která mne nutí ještě nad řešením přemýšlet a postup vylepšovat.

Co se týče problému smeknutí vrtáku při odvrtávání hlaviček hřebíků, hodlám použít tento přenosný stojan na vrtačku - viz. obrázek.

http://www.conrad.de/medias/g…/812399_LB_00_FB.EPS_1000.jpg

Strojově brousit rovnou nemohu, protože hlavičky hřebíků jsou v úrovni povrchu podlahy a já budu muset brousit 3 mm do hloubky z důvodu nerovnosti prken. Dostal bych se tak s bruskou na kovové hřebíky a z toho by nářadí šťastné nebylo. Brousit kolem hřebíků by znamenalo 24 m2 obrousit se smirkem v ruce, což by bylo nejen velmi pracné, ale dosáhnout rovnoměrného obroušení do roviny rukou se nedá udělat. Pokud bych použil způsob, že bych nejprve hřebíky zabušil i s hlavou 3 mm do prkna, to se obávám, že to bude praskat. Jsou to stará vysušená prkna, na takové zacházení budou příliš křehká. Ale pak by to šlo brousit strojově. Obecně jsou ty hřeby problém, a tak jsem uvažoval jak se jich zbavit. Existuje tak silný pulzní elektromagnet, který by stačil na jejich vytažení? *bzum**smich* Asi ne. Pokud odvrtám hlavičky, tak při síle prkna zůstává třecí síla podél 3 cm těla hřebíku, což bude určitě menší síla než když někdo rovnou rve prkna z trámků, kde pak překonává sílu celého zbytku hřebíku, což může být i 10cm. Dostanu se tak zhruba na třetinovou sílu nutnou k trhání prken od trámků než kdybych neodvrtal hlavičky hřebíků. Netvrdím, že i tak to praskat nebude, ale za pokus to stojí. Zvažuji, že třecí sílu hřebíků ještě snížím promazáním. Přidám ještě do svého postupu krok, kdy po odvrtání hlaviček hřebíků zbývající trny zaliji přes noc olejem Konkor. Olej přes noc pronikne/prosákne podél spoje - používá se na zrezivělé srostlé spoje. Hřeby nejsou sice zrezivělé, ale přesto by tento krok mohl napomoci snížení třecí síly mezi hřebem a prknem. Ve výsledku bych se měl dostat na dostatečně malou sílu páčení prken, tak aby nepraskala. Pokud ani všechna uvedená opatření nebudou stačit k nedestruktivní demontáži prken, pak budu muset použít záložní plán, kdy zbytek hřebíku oddělím od prkna vykružovacím vrtákem. Přenosný stojan na vrtačku si nastavím na sílu prkna 3cm a vrr. To již půjde určitě. Do otvoru pak vlepím palcové zátky skrz které budu upínat prkna vruty a pak pokračuji dle původního postupu, tj. tmelím... K tomuto ale doufám nedojde.

Co se týče opotřebení nožů hoblovky, tak někde k opotřebení nástroje dojít musí. Ať už brousím přímo na podlaze a nebo protahuji prkna. Problém s rezidui je tak jako tak. Podlaha je však v patře, a tak zašlapaných kamínků bude málo, spíše pouze zažraná špína. Pravda, dřevo je to tvrdé a tím, že je 80 let staré o to tvrdší. Ta podlaha se ale po renovaci nehne *slunce* a udělat ji z nového dřeva? to už se vyplatí i přebrousit nože..

Ad tmelení obroušeným prachem. Co jsem koukal po Internetu, tak se lidé shodují na tom, že pokud se použije tvrdé pojivo, tak to praskne a pokud měkké, tak se časem vydrolí.

Ad první prkno zařve. Ano, to zařve *zed* i když ne nutně. Na něm si vyzkouším odvrtání vykružovacím vrtákem ;) Počítám s tím, že případně obětuji nejošklivější prkno. To zdemoluji a od něj budu již páčit.

Frank

Datum: 15.04.12 18:57

S Konkorem (a jinými mastnotami) ovšem přijde možný problém při následném moření/lakování...

Datum: 15.04.12 20:37

Lakovat se bude povrch a ten přijde v okolí díry po hřebíku odstranit - odvrtat kvůli zapuštění vrutu, tj. mastné okolí bude odstraněno.

Datum: 15.04.12 17:32

Já měl prkna cca 60 let staré, nebyly to prkna jako prkna, ale měli pero a drážku, při vyndavání se pera lámaly a drážky občas taky, ve finále jsem to vzdal a v obýváku prozatím položil na to plovoučku a v ložnici jsem to vše vyházel i se škvárou co byla pod tím.

Datum: 15.04.12 18:31

KPřed časem jsem podobnou podlahu rozebral pomocí páky na vytahování hřebíků.http://www.vase-stavba.cz/c/1…pacidla-naradi-pristroje.html

Okolí hřebíků se sice trochu poškodí,ale použili jsme rub prken,která jsme obrousili rovinnou bruskou.Pak jsme cirkulárkou vyřízli do prken zboku drážku pro pero.Vcelku to jde rychle.Položili prkna zpět,zalepili drážku a postupně postupovali dál.po dvou prknech jsme první přišroubovali vruty.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.04.12 18:59

Díky za tip. Toto by šlo mnohem ryhleji než můj zamýšlený postup. Toto vyzkouším na prvním prkně a pokud ty hřebíky půjdou s tímto nástrojem dobře vytahat. Tak není co řešit :)

Datum: 15.04.12 19:10

No asi takhle. Nějak mě uniká smysl prořezání spár maflem aby byly stejný. Proč? K čemu to bude dobrý?

Pak bych se vybodnul na odvrtávání hlaviček hřebíků, tažnej klín a pořádný páčidlo udělá stejnou práci a bude to podstatně rychlejší.

Pak nastává problém, co s těmi prkny udělat. Nejlepší by byla protahovačka a pak na fréze udělat pero a drážku, ale u koho, že? Osobně bych to nedělal ani za zlatý prase, ono se nejedná jen o zuby v kudlách, často to dokáže udělat větší škody.

A proč šroubovat prkna skrz? Nebylo by to lepší do pera, jako klasický palubky? Pak by se po ohoblování nemusela podlaha brousit.

Datum: 15.04.12 20:20

Zuby v kudlách je to nejmenší zlo, nadělá to i větší paseku. Myslím že netuší jestli tam jsou bera a nebo jestli jsou prkna na tupo k sobě. Pokud je to pérováno tak to k sobě nestahne bude tam bordel. Nakonec stejně dojde k tomu, že se bude pokládat podlaha nová a tohle půjde na topení, pokud chtějí mít podlahu pěknou a není to památkově chráněný domeček.

Datum: 15.04.12 20:29

Prořezání maflem, aby byly podél prkna stejný spáry, protože pak je budu moci zmenšit, že ty prkna přirazím více k sobě.

Frézovat nebudu, ale o té protahovačce uvažuju. To je velký pomocník.

Datum: 15.04.12 21:07

Nějak stále nechápu proč ten mafl.

Datum: 17.04.12 09:17

Tak olejem bych hřebíky rozhodně nemazal to se nasákne do prkna a docela hodně . Na laku , moření to bude dělat fleky. Někdo používá na mazání petrolej ( třeba při protahování si stříkně na stůl aby mu to lépe jelo , Taky to dokáže udělat flekance.

Mazání určitě nedoporučuji. Také se dělá aby podlaha více držela a hřebíky se nevytahovali že se tlučí šikmo proti sobě do V . A to i když odvrtáte hlavičku a budete mazat tak asi těžko překonáte to se prkno roztrhne. Ale za pokus to určitě stojí.

Nepochopil jsem dost jak chcete odvrtat okolo hřebíky pak je zazátkovat a do těch zátek dát vrůty na připevnění podlahy? To si myslím že ohledně pevnosti je dost mimo. Myslíte že zátka je natolik pevná aby držela podlahu? Ve starých podlahách bývaly v prkně na každém trámu 3 hřebíky. Vezmu li že se podlahy pohybovali z prken 18-25 cm a v tom 3 hřebíky a odvrtáte tam 3 kolečka 25mm tak ubude materiál 7,5cm tak bude zbývat okolo 4cm materiílu okolo každé díry. Myslíte že ty prkna budou budou pak ještě dostatečně pevná? Při délce 4metry by mělo být takto odvrtaných míst 5x . Budou li prkna užší tak budou 2 hřebíky a bude to podobně. Docela bych rád viděl foto před renovací a po renovaci a čas s tím strávený.

Odvrtávat hřebíky stojanam asi možnost - A neujede to i celé s tím stojanem? Berete v úvahu že se vrták i prohne i když je upnut třeba ve stojanové vrtačce?

Raději bych zarážel hřebíky o 3mm hlouběji než dělal pokusy typu odvrtávání.

Od: hesti
Datum: 03.05.12 11:24

Mě neco podobného čeká do měsíce. Starou prkenou podlahu potřebuji vyndat a přemístit do jiné místnosti (důvod nebudu rozepisovat). Mám systém pero-drážka a hřebík je zboku v drážce šikmo zatlučený do trámku. Minulý rok jsem zkusil prkno jednoduše vypáčit, ale jak jsou vyschlé, tak se neskutečně lehce lámou. Teď mám dva plány. První je, že odvrtám hlavičku hřebíku, a hřebík zatluču s nástavcem více do masa. Pochybuju ale o tom oddvrtáním hřebíku. Vůbec bych se nedivil, kdyby byly zakalené. Druhý plán je takový, že kolem hřebíku vyvrtám do prkna malé dirky a pak ten kus prostě odseknu. Vyndám prkno a ten hřebík pak vyndám zvlášť. Otázka je, jestli se mi to odseknutí povede vždy tak, aby mi to nezasáhlo do pohledového povrchu podlahy. No, jsem na to zvědav...

Datum: 03.05.12 11:30

Namísto odsekávání by šlo použít malou stopkovou frézu a ´dremlík´ a dřevo odfrézovat (šetrnější) - ale ta piplačka...

Datum: 03.05.12 23:19

No myslím si, že ani jeden postup nebude moc fungovat, nebo si to spíš nějak u celý podlahy neumím představit. Udělej si tažnej klín a s jeho pomocí spolu s páčidlem to bude nejschůdnější řešení.

Datum: 04.05.12 15:23

To se bude muset odsekávat asi docela kus. Vemuli v uvahu že podlahovky jsou 28mm silné tak hlavička je tak 5mm pod urovní vrchní hrany a je to zatlučeno šikmo , tak je odseknutí od spodní hrany zhruba 2cm. Dokážu si to představit sekat tak na 2-4 kusech a to i myslím s nevalným výsledkem, Sekat to někde na 30m2 bych typl tak polovina odpadu. My tedy tlučeme hřebíky do per což je pevnější , to že jsou hřebíky tlučeny do drážek by mohlo jít sekat lépe, je to ale zase více nachylné na odlomení drážky.

Jsme zvědav jestli sem někdo dá foto původní podlahy , pak jak se daří to demontovat a pak jak bude podlaha vypadat zase po opravě a kolik na tom bude hodin práce.

Datum: 04.05.12 17:10

Tak to by mě taky zajímalo, jestli se vyplatí ta piplačka s opatrným sundáním podlahy, neb nějaký poškození se jistě i tak objeví, pak nějaká oprava prken a opětovný položení. A hlavně jaký bude výsledek, neb se skoro jistě bude muset nechat kousek dodělat a ten bude jinej. Holt jsou někdy nějaký věci do kterých se prostě nevyplatí jít.

Datum: 30.05.12 09:24

S tím přenosným stojanem lze odvrtávat hřebíky. Vyzkoušel jsem. Jde to ale velice pomalu.

Datum: 03.05.12 17:49

A co nerovnosti prken (prohnutí) vyrovnat nějakým nivelačním tmelem, přebrousit a pak na tu rovinu dát novou plovoucí podlahu? Vámi navrhované postupy mi připadají příliš komplikované a pracné.

Datum: 29.05.12 10:35

Tak jsem tu místnost vystěhoval a přidávám fotografie jak vypadá podlaha nyní. Jsou to pěkná 16-20 cm široká prkna. Na detailním obrázku je vidět, že prkno je uprostřed vyboulené. Takto jsou zvlněná léty všechna prkna podlahy. Ty hřebíky drží zatraceně dobře. Zkusil jsem odvrtávat a jde to velice pomalu - nevyplatí se to.

Uvažuji, že přes to dám OSB desky a na ně položím plovoučku a nebo koberec.

Datum: 29.05.12 10:37

Celkový pohled na starou podlahu.

doplněno 29.05.12 10:39:

obr.2

Datum: 29.05.12 15:45

Měl jsem to podobné, ve finále jsem to v jedné místnosti překryl plovoucí podlahou a ve druhé úplně vytrhal. Pokud ale máte čas si s tím pohrát, tak opatrně povyndavat hřebíky, zbrousit, ideálně na protahovačce, dát k sobě s minimální mezerou (už jsou proschlé) a nalakovat. Boužel Vás to ve finále vyjde dráž, než plovoucí podlaha, neboť musíte mít mimo jiné také kvalitní lak a né jen tak nějaký obyčejný za pár stovek, aby Vám to nedělalo žmolky.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.