Časté spínání kotle?

Od: Datum: 08.12.12 19:24 odpovědí: 5 změna: 10.12.12 18:13

Dobrý den. Mám dotaz ohledně spínání kotle. Spíná asi 6x za hodinu, přijde mi, že je to dost často. Dnes jsem časy spínání měřil a dal je do obrázku. Je to normální nebo se dá něco přenastavit?

Bydlím v domě 10 let, mezitím se měnily okna za plastové+zateplily se stropy v místnostech (spotřeba plynu se snížila). Předloni se zateplila fasáda+podkroví (nevyužívané, neotápěné). Spotřeba plynu je ale po zateplení +- stejná, takže zateplení fasády v mém případě nebylo až tak účinné.

Kotel : Therm Pro 14 ZX, stáří 1.5 roku, teplota na kotli nastavena na 65°C, zatím ohřívá pouze vodu na topení, aktuální spotřeba 7m3 /24hod. Dříve stacionární Destila 12kW.

Termostat : Honeywell CM 907, denní teplota nastavena na 22°C.

Venkovní teplota : -6°C.

RD : stáří 60 let, dřevěná konstrukce+zdivo heraklit (stěny 20cm), komplet po rekonstrukci zateplen (2010 dotace Zelená úsporám +14cm polystyrenu), rozvody topení v mědi, 5x radiátor Lipovica +1x žebřík (4x termohlavice), otápěno 4+1+koupelna.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.12 19:59

Já mám u kotle Honeywel CM51 a dělá to taky.je to prý inteligentní termostat který nečeká se sepnutím na to az klesne v místnosti teplota a pouští kotel průběžně.ptal jsem se revizáka při kontrole kotle a prý to kotli nevadí.mám kotel Protherm panter 12kw pouze na topení a teplotu kotle nastavenou 70 C

Od: knick
Datum: 10.12.12 17:11

Mi taky vadilo časté spínání kotle (Destila 12 kW, samotíž - bez čerpadla) ovládaný "inteligentním" pokojovým termostatem, který nespíná jen tak - např. při průvanu při otevření dveří a pod. Proto jsem zapojil do okrohu k termostatu ještě cyklovač CMR-2H/230V, kde si nastavím např. 50 minut vypnuto a 5 minut zapnuto (má velký rozsah možností nastavení). Takže pokud je teplota při sepnutí cyklovače v místnosti dostatečná a termostat nezapne kotel, tak ten netopí. klesla-li teplota, kotel topí podle nastaveného cyklu. Mi to takto vyhovuje, je-li třeba přitopit, přepnu termostat či přepinač (kterým můžu cyklovač vyřadit z činnosti) ručně. Nebo můžu upravit časy na cyklovači. Přeji mírnou zimu a hezké dny. Zd.

Datum: 10.12.12 17:40

Děkuji za reakci, cena cyklovače cca 800Kč je celkem dost, ale třeba to zase prodlouží životnost kotle. A jak je to potom se spotřebou plynu? Je rozdíl, jestli kotel na udržování nastavené teploty sepne 6x za hodinu krátce, nebo cyklus přes relé natáhnu, a kotel sepne třeba 2x za hodinu, ale na zas delší topí? (navíc zdi mají malou akumulační schopnost, tak aby teplota v pokoji neběhala ve větším rozmezí)

Od: knick
Datum: 10.12.12 18:00

Ten cyklovač mám teprve od nynější zimy stejně jako nový kotel + některé úpravy v domě. Primárně mi vadilo to časté spínání, tak jsme často zapínali kotel ručně (na termostatu) a velké ochlazení kotle i místností přes noc, kdy topení nešlo na termostat. Takže nyní to, především v noci, sem tam zatopí (podle nastavení), kotel nevychladne a o to mi jde. Nevím k jaké úspoře plynu a zda vůbec dojde. Jen jsem napsal svoji zkušenost. Každému se můj styl topení nemusí hodit. Zd.

Datum: 10.12.12 18:13

Teď jsem studoval manuál k termostatu, a na něm je z výroby nastaveno 6cyklů sepnutí za hodinu pro plyn.kotel (ty cykly se inteligentně rozdělí na doby topení a netopení). Dá se upravit na 3cykly(olejové kotle, tep.čerpadlo, klimatizace), 6, 9, 12cyklů(el.vytápění) a navíc se nastavuje minimální doba sepnutí (u každého topícího zdroje jiná:1-5minut). Tak trochu je to alchymie, ale jestli je tedy pro plyn.kotel určeno 6 cyklů za hodinu, tak to tak asi nechám a nebudu to řešit. Každopádně díky za reakce.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.