1xStátní byty - co to je?

Od: Datum: 11.03.12 18:31 odpovědí: 12 změna: 26.12.15 15:45
avatar

Kamarád mi doporučil že mám raději bydlet v nájmu ve státním bytě,než jít do hypotéky.

Můžete my vysvětlit co to jsou ty státní byty?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.03.12 18:59
avatar

Jsou to byty obecní, patří obci a vy platíte nájem. Nevím jak u vás, u nás v Brně dáte žádost a čekáte a čekáte..., pokud jste matka samoživitelka máte velkou šanci byt dostat nebo hlídat byty po neplatičích, tam musíte doplatit dluh a na své náklady byt upravit k bydlení ovšem ani k těmto bytům se nedostává snadno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.12 19:07

Státní byty nejsou - byly převedeny pod obce.

Rozhodnutí, co je výhodnější, zda bydlet v nájmu (ať už v bytě obce nebo soukromého majitele) nebo se stát vlastníkem bytu, neníjednoduché. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Myslím, že na to téma se zde již diskutovalo - zkuste najít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.12 19:29
avatar

Sem z Brna. Je mi 25,svobodný Je možný poslat nějaký odkaz kde jsou nabídky bytů nebo to takhle nefunguje?

TO:lidus: "...doplatit dluh a na své náklady byt upravit k bydlení..." na své náklady? V tomto případě nevidím na tomto bydlení žádné výhody. To by muselo být kompenzováno extrémně nízkým nájmem ne?

Datum: 11.03.12 19:39

Dejte do vyhledávače: Pronájmy bytů - a vyberte si z nabídek

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.12 22:49
avatar

Aha jasně,až na to že takhle nenajdu obecní byty,ale pronájmy od fyzických osob.

Od: buss
Datum: 11.03.12 19:38

Obávám se, že pro běžného občana už obecní byty nejsou. Obce se jich zbavují, nechávají si je pro jisté příležitosi (doktoři do nemocnice..) a vyjímečné případy. Zajít na obešc, mají pořadník a podmínky pro získání.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lidka*
Datum: 12.03.12 10:30

Jak již bylo napsáno výše, v současné době nejsou byty státní - možná ještě byty vojenské, poslanecké - dříve tak zv. byty služební. Města a obce si ponechaly většinou pouze byty sociální - pro výjimečné případy a také ty, které byly vybudovány částečně ze státních dotací a jsou na 20, někdy i 50 let blokované. Jedině zde máte šanci, ale skutečně velice malou. Na to bych nespoléhala. Navíc výše nájmu se postupně přiblížila tržnímu nájmu. Takže se poohlédněte po bytě u soukromých majitelů. I zde je spousta slušných pronajímatelů, kteří se o svůj majetek dobře starají a i si váží dobrých nájemníků. Měl by to být oboustranný zájem, aby to fungovalo dobře. Pro vás bude důležité hledisko stav pronajímaného bytu a samozřejmě i dobrá nájemní smlouva. Jistě bude podstatná i cena nájmu a ostatních služeb včetně způsobu vyúčtování. Pro hypotéku a vlastní bydleni je samozřejmě hodně dobrých důvodů. Ale za předpokladu, že máte dobré zaměstnání a nebo podnikání s výhledem na bezproblémovou možnost splácení, část vlastních financí a třeba i případnou podporu v rodině. A v neposlední řadě bych doporučila zajímat se o dražby nemovitostí, kde při trpělivosti a samozřejmě i při dobrých informacích je šance získat domek a nebo byt za velice příznivou cenu. Viz např.:

http://www.centralniadresa.cz/cadr/ a http://www.portaldrazeb.cz/ a http://www.registrexekuci.cz/

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.03.12 11:08
avatar

Lidka má pravdu, státní byty ještě existují, i když v mizivém počtu; kolegyně má byt po svém manželovi, jenž byl vojenským pilotem, byt je vlastnictví ČR.

A k Heterákovi: městské části v Brně nabízejí byty k pronájmu s podmínkou, že nový nájemce uhradí dluh na nájemném a na vlastní náklady jej zrenovuje. Každý ÚMČ má jiná pravidla, většina z nich účelně vynaložené náklady na opravu bytu odečítají z nájemného. Zájemce se musí jako žadatel zaregistrovat u jednoho (nikoli u několika) ÚMČ a sledovat nabídky. Následují prohlídky těchto bytů a pokud zájemci byt vyhovuje, odešle žádost a čeká, jak příslušná komise rozhodne. Máme přítelkyni, které se chce na důchod vrátit ze zahraničí do Brna, zmíněných prohlídek jsme absolvovali už více než 30. Přítelkyně se zaregistrovala u ÚMČ Brno střed a to nyní vidíme jako chybu. Tento ÚMČ nabízí téměž bez výjimky byty naprosto vybydlené, zdevastované, často s nepřizpůsobivými sousedy. Pokud je v nabídce slušný byt, obdrží jej záhadným způsobem Ukrajinci a pod. Rozhodování o žádostech je zcela neprůhledné, nelze zjistit složení komise, počty žádostí, důvody rozhodnutí a pod. V této věci jsme podali stížnost Kanceláři ombudsmana - bezvýsledně.

Proto bych doporučoval zaregistrovat se u nějakého jiného ÚMČ, např. Bystrc. Např. dnes nabízejí dva docela slušné byty.

http://www.bystrc.cz/default.…=169&server=1&searchtext=byty

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marc
Datum: 26.12.15 15:45
Co to vykladate? Není pravda, ze dáte žádost, pak si byt prohlidnete a cekate na komisi. Je to naopak. Date žádost, komise rozhodne jaký byt dostanete, vy se pak domluvite s městskou části na prohlídce a pokud vám vyhovuje tak vy máte poslední slovo. Ne ze řeknete ano beru a pak to musí posvětit komise. Komise už to totiž rozhodla.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.12 11:20
avatar

Pred par lety jsem take shanel podobny byt v Brne do pronajmu. Bohuzel dluhy byly tak vysoke a zarucena doba pronajmu tak nizka, ze se to proste nemohlo vyplatit. Tj nevyplatilo by se to, kdyby me po tech par letech vyhodili a meli opraveny byt bez dluhu. Ale treba budete mit stesti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.12 12:46
avatar

Jak napsal Bruno každý to má jinak nastavené, konkrétně já jsem z Bystrce a každý měsíc jsou byty po neplatičích na úřední desce a vyjdou v bystrckých novinách. Pak musíte napsat žádost o konkrétní byt. Pokud máte zájem o byt tak každý rok opakovaně musíte podat žádost (nestačí jedna jednou pro vždy). Dostat se k bytu po neplatičích je docela výhra, uhradíte třeba 100 000 dluh + 200 000 jádro, podlahy, okna a nevim co ještě-nemusíte chtít nic jen uvedete byt do stavu k bydlení třeba za 50 000 a bydlíte, za rok, dva jde byt do prodeje, doplatíte třeba 500 000 a máte 3+1 za ani ne milion. Vzhledem k tomu, že byty v této městské části stojí 2 mil. a víc je to podle mě dobrý kauf. Ale to tedy nevím kde by jste musel mít známé aby jste se k bytu dostal, svobodný kluk to už je scifi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.12 15:26
avatar

Tak to vypadá že mít státní byt je opravdu běh na dlouhou trat s nejistým koncem. Na to,že do roka musím někde bydlet není toto asi idelní řešení. Kdybych aspon věděl že ten byt budu moci za nějaký čas odkoupit,tak by se to možná aji vyplatilo.

Ale takhle...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.