Nejste přihlášen/a.
Zdravím.Jaro už je za dveřmi proto tato otázka. Chci si ve stodole vybetonovat podlahu která by měla vyhovovat pro pohyb traktoru ve stodole a která je nyní hliněná . Na hotovou betonovou podlahu mám ještě v plánu nalepit terasovou dlažbu. Jaká by měla být skladba vrstev stěrk,izolace,beton,dlažba, jaká síla betonu,musí být i pod betonovou deskou nějaké základové pásy proti prasknutí desky pod koly těžkého vozidla? Díky za odpovědi
Pokud chceš,aby podlahová deska byla trvanlivá,musíš postupovat stejně,jako při stavbě silnice.Tedy výkop aspoň 50 cm pod úroveň,hrubší štěrk,jemnější štěrk a pak beton,karisíť odpovídající pevnosti,umístěná 2 cm nad štěrkem,zalitá 8 cm kvalitního betonu s kamenivem.
JABRAKA
Na zaparkování traktoru mi to přijde docela přepych. Osobně bych si místo pojezdu vydláždil nebo někde koupil levně staré panely a položil. Pokud se neudělá podlahová deska opravdu pořádně, bude podlahu zvedat mráz a lámat. Něco jiného by bylo, pokud bych chtěl mít ze stodoly i třeba dílnu.
Panely se dělají různé velikosti. A dají se tam i zatáhnout. Nešel bych ovšem až tak do podrobnosti.
Jako schůdné mi ale přijde pro ten účel zadláždění, případně udělat betonové, ale na způsob velikých dlaždic, hlavně aby byl beton pravidelně přerušovaný, aby mohl pracovat v zimě a nelámal se. Odělovací škvíry se dělají šalováním.
Chápu zadání tak, aby tam mohl jezdit traktor a nebořil se. Pokud by jsme se měli bavit o betonové podlaze někde v hale, je to jiné.
Zatím nikdo nereagoval. tak zkusím já.
Pokud jde pouze o pojezd traktoru a ve stodole nebudete řešit nějakou vlhkost, tak je asi izolace celkem zbytečná. Základové pasy se dělají v místech obvodových (i dalších nosných) zdí stavby, aby samotná základová deska na něčem "seděla" a necestovala v mrazu či horku nebo postupným sesedáním podkladu. Pokud Vám nebude vadit, že se podlaha jako celek bude mírně hýbat vlivem teplot, základové pásy nejsou nezbytné - navíc vykopáním pásů uvnitř stavby těsně u původních zdí byste mohl narušit statiku původní stavby. Podklad pod základovou desku není podstatná záležitost - vlastně je to jen dno, na které nalijeme beton, po vytvrdnutí základové desky se podklad průběžně propadá a betonová deska stejně zůstane viset ve vzduchu na základových pásech. Pokud je tedy neuděláte, počítejte časem s určitým poklesem desky. Klasický průměrný traktor neznamená zas tak velké bodové zatížení, kdybych chtěl šetřit tak bych možná risknul i deseticentimetrový beton, ale 15 centimetrů je, myslím, s rozumnou rezervou. Samozřejmě kvalitní beton, nejlépe z rozumné betonárky a s vloženými karisítěmi!
Litá železobetonová deska tl 20 cm a více s dvojitým armováním navržená dle únosnosti základové půdy. Základové pasy bych v tomto případě nedělal. Lidé co se tím zabývají Vám povrch tak vyleští že dlažba je nadbytečná. Jinak pokud provedete izolaci bez odvětrání tak počítejte s tím že Vám vlhko které se odpařovalo z plochy podlahy může jít do obvodového zdiva.
hm, málo kdo zde ví, že pevná geotextílie nebo geomříž na odkrytém zhutněném podloží zmůže "zázraky". Jedná se o přenos smykových namáhání/napětí. Podlaha se mebude mít jak prohýbat - lze tím ušetřit na její skladbě resp. konstrukční tloušťce. Volil bych nějakou tkanou geotextilku s pevností v tahu cca 50 kN.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.