Nejste přihlášen/a.
V létě začnu stavět RD a ještě jsem se nerozhodl pro hlavní system vytápění (kombinace podlahového topení a radiátorů) a ohřevu TUV. Dle projektu roční ztráta energie 103 Kwh(m2 rok). Bungalov, podlahová plocha 172 m2, (v projektu zdivo ytong 375 a dvojskla) Chci dát trojskla a v budoucnu zateplit. Krb. vložka pouze jako doplněk(jaro, podzim). Téměř jistě nechci topit elektrikou, tep. čerpadlem, uhlím. Děkuji za vaše názory a rady.
Kombinace podlahového vytápění a radiátorů bude náročná na přístroje automatické regulace teploty vody (pokud použijete pouze jeden zdroj tepla). Podle toho, co nechcete, Vám zbývá použít plynový kotel.
Taky doporučuji zvažte lepší izolace. Později se to huře řeší. Duležité je aby izolace domu byli vyrovnané.To znamená aby jste neměl ve stropě 30cm izolace a v podlaze 5cm.
U krbu je potom duležíté ,aby teplo se samovolně rozlezlo po celém domě.Měl by vám ho celý vytopit a doporučuji otevřenou dispozici. Nejsem zastancem nějakych rozvodu trubek(teplovzduch).Dost se tím víří prach..Největší chyba je 8kw krb nacpat do obyváčku 20m2 - potom vás to ugriluje a vy to budete mít nakonec jen jako pěkny esteticky doplněk
Už jsem se rozhodl, ale jak sem psal, místo dvojskel chci dát trojskla a pořádně to zateplit. To bych se mohl dostat někam kolem 50ti - 60ti KWh m2. Myslím, že takhle vysoká energetická náročnost je dána tvarem domu do L a třema francouzskýma oknama.
Pracuji 14 let ve firmě vyrábějící protipožární dveře a stěny na pozici technického oddělení, takže například prostupy tepla jsou pro nás velice důležité faktory.
Úvahy s použitím dvojske a trojskel jsou nesmyslné, protože rozdíl je zanedbatelný (i když se výrobci snaží přesvědčit že ne). Paradoxně, také uvažujeme o stavbě rodinného domku a když jsem si sečetl veškeré vstupní investice a následný provoz, vychází nám elektrické podlahové vytápění jako nejvhodnější :o).
Ano i když se to nezdá reálné a mnoho lidí si to nenechá vysvětlit je vytápění topnými rohožemi jedním ekonomicky nejvýhodnějším způsobem topení.
Topení musí být ovšem správně navrženo a doplněno zónovou regulací. V tomto způsobu vytápění odpadá investice při nákupu kotle a realizace je méně náročná než u teplovodních systémů a tudíž i levnější.
Jedinou nevýhodou je, že nelze změnit druh paliva bez větších stavebních úprav. I když si myslím, že k tomu nikdy nedojde, protože uhlí už je do budoucna nevýhodné,dřevo také, plyn je plus mínus stejný (ovšem pořizovací cena oproti rohožím je vyšší) tohle platí i pro automatické kotle.
Pokud Vás tento způsb vytápění zajímá, mohu zodpovědět další otázky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.