Mrazák vs nízká okolní teplota

Od: Datum: 23.02.12 23:09 odpovědí: 32 změna: 22.01.16 10:50

Chci koupit nový mrazák (typ teploty SN nad 10 st. C) a umístit do komory, kde teplota klesne i na 5 st. C. Bude fungovat?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.02.12 23:12

Proč by nefungoval?

Ohodnoceno: 0x

Od: kocourluk*
Datum: 23.02.12 23:40

Bude fungovat bez problémů naopak bude mít nízkou spotřebu elektřiny . Máme tekhle mrazák už sesítky let .

Datum: 25.02.12 12:50

Právě že máte mrazák takhle již desítky let. Nové by s tím mohly mít problém. A ještě větší problém by s tím mohla mít lednička s automatickým odmrazováním, které při této teplotě nemusí fungovat správně. Na mrazáku, který bude při teplotě nižší, než 10 °C je velké riziko kondenzace vody na stěnách mrazáku a s tím souvisí i koroze. Jinak by to mrazáku vadit nemělo.

Od: hop®
Datum: 23.02.12 23:58

Ano, bude fungovat, jak už bylo napsáno, bude mít menší spotřebu elektrické energie, fyzikální zákony fungují. Určitě lepší, než postavit lednici k radiátoru... ;)

Od: viky®
Datum: 24.02.12 01:06

Když je teplota v místnosti 5 stupňů, mrazák vám fungovat může.

Je dobré se podívat do záručního listu, kde výrobce uvádí: Zařízení musí být v prostorách nad 10 C.

Normy a záruky začínají od 10C nahoru.

Jen můj názor.

doplněno 24.02.12 02:14:

"Des" děkuji. Viky

Od: des*
Datum: 24.02.12 01:14

viky,je to pravda,ségra dala mrazák do dílny kde bylo okolo nuly a normálně nefungoval,museli ho dát do chodby.

Datum: 24.02.12 08:16

(typ teploty SN nad 10 st. C) A chcete ho umistit do komory kde bude i 5°C. Tak uz logicky fungovani mrazaku nikdo zarucit nemuze. S tou spotrebou je to hloupost. nevim proc by mela mit lednicka v chladu nizsi spotrebu. Mozna se mylim, prosim at mi to teda nekdo vysvetli.

Ciste teoreticky fungovat bude. Mrazak. Ale at mi nikdo netvrdi ze mu tak bude fungovat i treba lednicka.

doplněno 24.02.12 08:19:

S tou spotrebou samozrejmne pokud to srovnave s umistenim u radiatoru je tam obrovsky rozdil. Ale v normalnich podminkach tak, jak ma byt umisten a umisteni v chladu je uspora zanedbatelna.

Od: miro®
Datum: 24.02.12 19:17

Mrazák-lednička , funguje na principu , že je odebíráno teplo z vnitřku a je předáváno okolnímu prostředí , prostřednictvím chladiče (v zadní čísti). Tedy působí současně jako určitý zdroj tepla. Chlazení je logicky účinnější , když okolní teplota chladiče (teplota prostředí ve kterém je chladicí zařízení umístěno) je co nejnižší. Laicky to má za příčinu , méně časté zapínání chladicího zařízení = nižší spotřeba el.energie. Neznám důvod , proč by chladicí zařízení nepracovalo při nízkých teplotách prostředí. Jeho zapínání je zajišťován na základě snímání vnitřní teploty v zařízení.To nemůže ovlivňovat okolní teplota. Spíše se setkáváme s tím , že chladící zařízení u velkých chladíren je umisťováno venku a to ve stínu , bez ohledu na to jaké teploty se dají očekávat v zimě nebo v létě. miro

Ohodnoceno: 1x

Od: hm®
Datum: 24.02.12 19:24

Mrazáky a lednice fakt při nízkých teplotách přestávají fungovat. Asi se jim poruší ten jejich cyklus média, či co. Ale my máme mrazák v prostoru s teplotou kolem nuly (na okně byly před pár dny -4 C, voda na zemi v kbelíku zmrzla) a normálně pořád fungoval.

doplněno 24.02.12 19:25:

jen doplním, že za "nízké teploty", kdy bych měl obavy o fungování, bych považoval tak -10 C a níž.

Datum: 24.02.12 19:35

je to typ od typu jiné Calexka funguje i při teplotách minus , samsung pod +5 nejede, vlastní zkušenost

Datum: 29.02.12 10:35

Bavime se o chladnicce ne o cele jednodce, nebo mrazaku, chcemeli.

Chladnicka proste spatne funguje, vlivem nizke teploty okoli a teploty vychlazovaneho prostoru, kdy TS nemusi spinat.

jak jsem napsal mrazak je neco jineho.

A stou spotrebou... to teplo ktere odevzdava, prece zalezi na teplote v tom vychlazovanem prostoru. tzn, mame li teplo v lednicce, kompresor jede a zarizeni chladi vice, spotreba stoupa. A je jedno jestli je venku rozdil 5°C.

Od: ladaxxt
Datum: 02.07.15 18:47

samostatný mrazák fungovat bude, problém je u jednokompresorových kombinovaných chladniček s mrazákem, kde si při teplotách pod 10 st. termostat v chladničce myslí, že je vše OK a nespíná kompresor, nebo ho spíná v moc dlouhých intervalech.. Tím sice zůstává v chladničce nastavená teplota, ale mrazák se začíná rozpouštět...

Datum: 24.02.12 20:08

Docela by mne zajímalo, z jakého důvodu někomu nefunguje lednice v teplotách okolo 5°C a menších. Kolik je v lednici stupňů? Lednice běžně chladí na teplotu okolo 6°C, takže pokud je termostatu v ledničce zima, asi nemá důvod spínat chlazení...

Datum: 24.02.12 20:48

Je to tak jak píše HOP když je cladnička kombinovaná s mrázákem a je pod 5-6 tak není důvod chadit ale je třeba mrazit ale to chladnička neví.Ta calexka co jsem uvedl je mrazák tak proto jede i v mínusech. A u dvou kompresorů je to také jasné chladnička stojí mrazák jede

Od: viky®
Datum: 24.02.12 22:32

Nám vysvětloval mechanik při instalaci velkého mrazáku, že nesmí stát v zimě /// venku, ve stodole, v přístavku, tam kde se netopí, /// ani lednice s mrazákem.

Co na to říká internet: ...Revizní teplota mrazáku z netu.

Čidlo termostatu není umístěno přímo na trubce výparníku ale trochu mimo, aby snímalo teplotu prostoru. Kdyby bylo umístěno přímo na trubce, mrazák by vypnul předčasně, trubka výparníku vymrzne za velmi krátkou dobu.
Normální funkce: Vlivem podtlaku vyvíjeného kompresorem se chladivo odpařuje ve výparníku kde tím vzniká chlad. Po natlačení plynného chladiva do srážníku zde kondenzuje a vydává teplo.
Po vypnutí kompresoru se stav ustálí tak, že se vyrovnají tlaky a zbytek plynného chladiva zkondenzuje ve výparníku. Zkondenzované chladivo ve srážníku ztrátou tlaku se z větší části odpaří a též zkondenzuje ve výparníku. V této přechodné fázi výparník dokonce trochu topí ale je to zanedbatelné.
V době kdy kompresor neběží je většina kapalného chladiva ve výparníku. Je tam proto, že je tam největší chlad a proto zkondenzuje tam. Po zapnutí kompresoru vznikne ve výparníku podtlak a chladivo se začne odpařovat atd.
Umístění v mrazu: Tepelné (v tomto případě "chladové" ztráty), jsou úměrné rozdílu teplot uvnitř a vně mrazáku. V tom případě je okolní mráz energetickým přínosem.
Vadí mráz chodu kompresoru? Nikoliv, každý elektromotor je schopen pracovat i v mrazu. Použitý olej je nízkotuhnoucí, mrazem příliš nezhoustne.
Vadí mráz chodu systému? Ne. Chladivo je schopno pracovat za mnohem nižších teplot. Navíc v oblasti srážníku je mnohem větší účinnost vlivem dobrého odvodu odpadního tepla.
Při extrémně nízkých okolních teplotách (-20st.) Termostat nesepne. To proto že zima z venku proniká dovnitř. Ideální stav. Nepotřebuje proud.
Toto však platí pro samostatný mrazák. U jednokompresorové jednotermostatové kombinace chladničky s mrazákem, je situace zcela jiná. V tomto případě musí být lednice v teple
U dvoukompresorové kombinace při umístění v mrazu hrozí zmrznutí obsahu ledničky.

Od: miro®
Datum: 25.02.12 10:24

Odůvodnění , proč chladicí zařízení nepracuje při nízkých okolních teplotách? Je li vnitřní teplota chladicího zařízení nastavena např. na +2°C a tato teplota je dosažena a je-li vyšší než venkovní teplota např. - 5°C , není důvod k chlazení vnitřního prostoru . Termostat chlazení vypne , jelikož skutečná teplota , odpovídá teplotě nastavené . Spíše by se dala očekávat potřeba , vnitřní prostor ohřívat , pokud by vnitřní teplota byla snižována pod +2°C , teplotou venkovní (-5°C). To lednička nedokáže. miro

Datum: 25.02.12 18:24

Miro: díky za odborné vysvětlení, přesně to jsem se snažil ve své reakci naznačit!

Od: rv
Datum: 25.02.12 11:33

Mrazák máme venku pod střechou a funguje normálně. Při velkých mrazech samozřejmě spíná méně často a něco tak ušetříme.

Od: rv
Datum: 25.02.12 20:29

Jen doplním, že je tak 5 let starý, "super" značka Philadelphia, takže freon v něm určitě není.

Od: kecal
Datum: 25.02.12 11:36

U starých mrazáků a ledniček kde je náplň freon,bude fungovat i v mrazu..Nové ledničky kde je místo freonu jiná ekologická nápln fugovat bude asi do 8 stupnů.V mrazu ne.

Od: xxxx*
Datum: 25.02.12 12:34

... s nikým se nechci hádat, ale pod bodem mrazu má kompresor (jak který) problémy se spouštěním. Kdo nevěří, tak si ze starší lednice- mrazáku - kompresor vyndá a propojí ho bez termostatu. Při mínus 5 stupních bude mít problém se spustit. Sice se spouští, ale zase opět vypíná, dokud se trochu v něm něco trochu neohřeje. Nepátral jsem po tom. Tak bych se divil, kdyby pod nulou neměl mít problémy. *sok*

Datum: 29.02.12 12:30

Já mám mrazicí pult Elektrolux v "letní kuchyni" už šest let. Když venku mrzne hodně, jako třeba letos, tak jsem tam měla v sudu promrzlou vodu durch. Bylo tam mínus deset a i víc. Ne pořád, to je jasné, ale ty dny, kdy je mráz venku, tak v místnosti je jen o dva tři stupně víc. Když tam promrzne velká nádoba s vodou, tak si to dovedete představit. Mrazicí pult je v naprosté pohodě, nepozoruji žádné anomálie. Až dodnes mne totiž ani nenapadlo že by to mohlo škodit.

Datum: 29.02.12 14:23

Já bych řekl, že hlavní problém nude v tom, že termostat moderních ledniček je umístěn mimo chladící prostor a teplota uvnitř se snímá pomocí poměrně dlouhé kapiláry. Kapilára je vlastně tenká trubička naplněná kapalinou a hermeticky uzavřená. při dosažení potřebné teploty v ledničce se zmenší objem kapaliny v kapiláře a termostst vypne kompresor. Po stoupnutí teploty se objem zvětší a termostat zapne kompresor.

Když je lednička umístěna v prostoru, kde je chlad, může to podle mě zkreslovat teplotu spínání a vypínání kompresoru, a termostat vůbec nesepne.

V rekreačním domě nám odešel termostat a bylo jej nutno vyměnit. Po opravě fungovalo všechno jak má. Ale když jsme po týdnu přijeli do vychladlého domu, kde byla teplota cca 7 stupňú, všimla si manželka, že v ledničce je prakticky vyšší teplota než v místnosti. A protože byla po opravě, hodlala opravu reklamovat. Ale po dosažení pokojové teploty v místnosti lednička začala pracovat jak má. Takže jsme si řekli, že ss reklamací počkáme. Tak se to opakovalo po několik týdnů, až venkovní teplota stoupla a v místnosti sje udržuje teplota kolem 12 stupňu a lednice pracuje normálně.

Ale je to ovšem jen můj názor.

Datum: 29.02.12 16:35

Já myslela, že se jedná pouze o mrazicí pult, tu bednu, co jenom mrazí, ne ledničku...

Datum: 29.02.12 19:26

Ten princip spínání je stejný jak u ledničky tak u mrazáku. Mrazák by mohl snést nižší teplotu místnosti.

Datum: 29.02.12 19:50

Aha, no já jenom napsala svou zkušenost s mrazicím pultem. Jemu tedy mrazy neuškodili, zatím, :), ale zakřikovat to nebudu, abych tady zase nepřišla s dalším problémem. Jinak Hujerku, už topííííím. *uf*

Datum: 29.02.12 19:56

jo, jo, viděl jsem. Napadlo mě to, nahodit pod proudem, ale bál jsem se ti to jako ženský poradit. Bez urážky! -))

Datum: 01.03.12 16:33

Ale jdi ty, na Tebe bych se neurazila... No, hlavně že to zase topí a že mám vodu... Tedy nevím, jakou mi pošlou s tím vším fakturu v květnu. Buďto přežiji a povím to všem, nebo už se neozvu, tak budeš vědět, že ležím na dně Labe, oběšená a s prostřelenou hlavou...*smich*

Datum: 01.03.12 20:42

Teď to mám do Hřenska kousek, tak tě tam vylovím.

Od: metrix
Datum: 10.05.12 23:50

Zdravím,no jak to tady vše čtu,moudrej z toho nejsem.takže kdo mi poradí.chci si koupit chladničku s výparníkem na balkon.je jasný ze občas na ní bude prát slunko,takže větší spotřeba.přes zimu ji vypnu a nebudu používat.je ale otázkou jestli se venkovním mrazem nějak neporuší nebo nepopraská.poradí někdo?at to nekupuju zbytečně :-D

http://www.24-elektro.cz/zboz…m-fn-093r-chladnicka-a-daewoo

Od: barcli
Datum: 22.01.16 10:07

Věc se má tak, pokud máte mrazák a lednici oddělenou, tedy každá má vlastní kompresor tedy i vlastní čidlo, bude Vám lednice i mrazák fungovat ok. Pokud však máte pouze jednokompresorovou lednici spíná se mrazák i lednice společně a čidlo je pouze pro teplotu v lednici. A tady je ten problém. Zatím co pro lednici 5 ° je ok a nemusí spínat, pro mrazák je to nedostačující. Čidlo je v lednici a chlazení a mrazák se sepne až nebude dostačovat teplota v lednici. Doporučení je tedy dvoukompresorová lednice. Vím to, protože sám jsem stímto měl problém na chatě kde mi dvakrát v zimě vitekl mrazák.

Od: moula*
Datum: 22.01.16 10:50

15 roků mám na neobývaném vejminku velkej truhlicovej mrazák Elcold se silnou izolací, nyní je tam v místnosti +2°C, ale už tam některej rok dřív bylo i -2°C. Nyní tam temperuji aby tam nemrzlo, mám tam chemikálie na postřiky. Nyní přikoupen šuplíkový(na stojáka) velký mrazák Liebherr, zase jede nyní v + 2°C bez problému.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.