Nejste přihlášen/a.
Chci koupit nový mrazák (typ teploty SN nad 10 st. C) a umístit do komory, kde teplota klesne i na 5 st. C. Bude fungovat?
pro technik -vaše teorie o olejích v chlazení je úplně nesmyslná a zřejmě tedy o chlazení nic nevíte , tak raději na toto téma nepište.
Mimochodem čeho jste tedy technik? předpokládám že to s chlazením nemá nic společného .
Jinak se omlouvám , ale vaše teorie musí nadzvednout každého kdo o tom aspoň něco slyšel.
Tomas, já technik nejsem a stejně mne to včera nadzvedlo. Ten dlouhý článek o ničem, mi byl také hodně divný. Asi se někdo chtěl jenom vykecat.
Spíš se zdá, že problematice nerozumíte Vy. Přesně tohle mi totiž tvrdil technik renomovaného výrobce.
Na druhou stranu je pravda, že provozuji mrazák již několik let v prostoru, kde teplota klesá až téměř k nule. Zatím bez problémů. Takže zjevně mají rezervu oproti deklarované klimatické třídě.
Mrazáky, u nichž stejný výrobce garantuje provoz až do -15 °C obsahují podle onoho technika jiný olej. Takovou teplotu bych už asi se svým neriskoval.
15 let mám mrazák venku, v takové přístavbě, která slouží jako komora, pod ní je sklep. Říkám tomu letní kuchyně, protože tam je kuchyňský nábytek. Když byly mrazy -17, tak tam v té kuchyni promrzla durch voda v sudu asi 60 litrů přes noc. Mrazicímu pultu se nic nestalo a funguje doteď. Pravda, už dlouho tak velké mrazy nebyly, ale mínus deset bývá často. A v té kuchyni je maximálně o 3 až 4 stupně víc. Takže to je má opravdová praxe a zkušenost. Pak jsou ovšem všelijaké moudré teorie.
Mrazák-lednička , funguje na principu , že je odebíráno teplo z vnitřku a je předáváno okolnímu prostředí , prostřednictvím chladiče (v zadní čísti). Tedy působí současně jako určitý zdroj tepla. Chlazení je logicky účinnější , když okolní teplota chladiče (teplota prostředí ve kterém je chladicí zařízení umístěno) je co nejnižší. Laicky to má za příčinu , méně časté zapínání chladicího zařízení = nižší spotřeba el.energie. Neznám důvod , proč by chladicí zařízení nepracovalo při nízkých teplotách prostředí. Jeho zapínání je zajišťován na základě snímání vnitřní teploty v zařízení.To nemůže ovlivňovat okolní teplota. Spíše se setkáváme s tím , že chladící zařízení u velkých chladíren je umisťováno venku a to ve stínu , bez ohledu na to jaké teploty se dají očekávat v zimě nebo v létě. miro
Mrazáky a lednice fakt při nízkých teplotách přestávají fungovat. Asi se jim poruší ten jejich cyklus média, či co. Ale my máme mrazák v prostoru s teplotou kolem nuly (na okně byly před pár dny -4 C, voda na zemi v kbelíku zmrzla) a normálně pořád fungoval.
doplněno 24.02.12 19:25:jen doplním, že za "nízké teploty", kdy bych měl obavy o fungování, bych považoval tak -10 C a níž.
je to typ od typu jiné Calexka funguje i při teplotách minus , samsung pod +5 nejede, vlastní zkušenost
Bavime se o chladnicce ne o cele jednodce, nebo mrazaku, chcemeli.
Chladnicka proste spatne funguje, vlivem nizke teploty okoli a teploty vychlazovaneho prostoru, kdy TS nemusi spinat.
jak jsem napsal mrazak je neco jineho.
A stou spotrebou... to teplo ktere odevzdava, prece zalezi na teplote v tom vychlazovanem prostoru. tzn, mame li teplo v lednicce, kompresor jede a zarizeni chladi vice, spotreba stoupa. A je jedno jestli je venku rozdil 5°C.
samostatný mrazák fungovat bude, problém je u jednokompresorových kombinovaných chladniček s mrazákem, kde si při teplotách pod 10 st. termostat v chladničce myslí, že je vše OK a nespíná kompresor, nebo ho spíná v moc dlouhých intervalech.. Tím sice zůstává v chladničce nastavená teplota, ale mrazák se začíná rozpouštět...
Nám vysvětloval mechanik při instalaci velkého mrazáku, že nesmí stát v zimě /// venku, ve stodole, v přístavku, tam kde se netopí, /// ani lednice s mrazákem.
Co na to říká internet: ...Revizní teplota mrazáku z netu.
Čidlo termostatu není umístěno přímo na trubce výparníku ale trochu mimo, aby snímalo teplotu prostoru. Kdyby bylo umístěno přímo na trubce, mrazák by vypnul předčasně, trubka výparníku vymrzne za velmi krátkou dobu.
Odůvodnění , proč chladicí zařízení nepracuje při nízkých okolních teplotách? Je li vnitřní teplota chladicího zařízení nastavena např. na +2°C a tato teplota je dosažena a je-li vyšší než venkovní teplota např. - 5°C , není důvod k chlazení vnitřního prostoru . Termostat chlazení vypne , jelikož skutečná teplota , odpovídá teplotě nastavené . Spíše by se dala očekávat potřeba , vnitřní prostor ohřívat , pokud by vnitřní teplota byla snižována pod +2°C , teplotou venkovní (-5°C). To lednička nedokáže. miro
Bude fungovat bez problémů naopak bude mít nízkou spotřebu elektřiny . Máme tekhle mrazák už sesítky let .
Právě že máte mrazák takhle již desítky let. Nové by s tím mohly mít problém. A ještě větší problém by s tím mohla mít lednička s automatickým odmrazováním, které při této teplotě nemusí fungovat správně. Na mrazáku, který bude při teplotě nižší, než 10 °C je velké riziko kondenzace vody na stěnách mrazáku a s tím souvisí i koroze. Jinak by to mrazáku vadit nemělo.
Ano, bude fungovat, jak už bylo napsáno, bude mít menší spotřebu elektrické energie, fyzikální zákony fungují. Určitě lepší, než postavit lednici k radiátoru...
Když je teplota v místnosti 5 stupňů, mrazák vám fungovat může.
Je dobré se podívat do záručního listu, kde výrobce uvádí: Zařízení musí být v prostorách nad 10 C.
Normy a záruky začínají od 10C nahoru.
Jen můj názor.
doplněno 24.02.12 02:14:"Des" děkuji. Viky
(typ teploty SN nad 10 st. C) A chcete ho umistit do komory kde bude i 5°C. Tak uz logicky fungovani mrazaku nikdo zarucit nemuze. S tou spotrebou je to hloupost. nevim proc by mela mit lednicka v chladu nizsi spotrebu. Mozna se mylim, prosim at mi to teda nekdo vysvetli.
Ciste teoreticky fungovat bude. Mrazak. Ale at mi nikdo netvrdi ze mu tak bude fungovat i treba lednicka.
doplněno 24.02.12 08:19:S tou spotrebou samozrejmne pokud to srovnave s umistenim u radiatoru je tam obrovsky rozdil. Ale v normalnich podminkach tak, jak ma byt umisten a umisteni v chladu je uspora zanedbatelna.
Docela by mne zajímalo, z jakého důvodu někomu nefunguje lednice v teplotách okolo 5°C a menších. Kolik je v lednici stupňů? Lednice běžně chladí na teplotu okolo 6°C, takže pokud je termostatu v ledničce zima, asi nemá důvod spínat chlazení...
... s nikým se nechci hádat, ale pod bodem mrazu má kompresor (jak který) problémy se spouštěním. Kdo nevěří, tak si ze starší lednice- mrazáku - kompresor vyndá a propojí ho bez termostatu. Při mínus 5 stupních bude mít problém se spustit. Sice se spouští, ale zase opět vypíná, dokud se trochu v něm něco trochu neohřeje. Nepátral jsem po tom. Tak bych se divil, kdyby pod nulou neměl mít problémy.
Já mám mrazicí pult Elektrolux v "letní kuchyni" už šest let. Když venku mrzne hodně, jako třeba letos, tak jsem tam měla v sudu promrzlou vodu durch. Bylo tam mínus deset a i víc. Ne pořád, to je jasné, ale ty dny, kdy je mráz venku, tak v místnosti je jen o dva tři stupně víc. Když tam promrzne velká nádoba s vodou, tak si to dovedete představit. Mrazicí pult je v naprosté pohodě, nepozoruji žádné anomálie. Až dodnes mne totiž ani nenapadlo že by to mohlo škodit.
Já bych řekl, že hlavní problém nude v tom, že termostat moderních ledniček je umístěn mimo chladící prostor a teplota uvnitř se snímá pomocí poměrně dlouhé kapiláry. Kapilára je vlastně tenká trubička naplněná kapalinou a hermeticky uzavřená. při dosažení potřebné teploty v ledničce se zmenší objem kapaliny v kapiláře a termostst vypne kompresor. Po stoupnutí teploty se objem zvětší a termostat zapne kompresor.
Když je lednička umístěna v prostoru, kde je chlad, může to podle mě zkreslovat teplotu spínání a vypínání kompresoru, a termostat vůbec nesepne.
V rekreačním domě nám odešel termostat a bylo jej nutno vyměnit. Po opravě fungovalo všechno jak má. Ale když jsme po týdnu přijeli do vychladlého domu, kde byla teplota cca 7 stupňú, všimla si manželka, že v ledničce je prakticky vyšší teplota než v místnosti. A protože byla po opravě, hodlala opravu reklamovat. Ale po dosažení pokojové teploty v místnosti lednička začala pracovat jak má. Takže jsme si řekli, že ss reklamací počkáme. Tak se to opakovalo po několik týdnů, až venkovní teplota stoupla a v místnosti sje udržuje teplota kolem 12 stupňu a lednice pracuje normálně.
Ale je to ovšem jen můj názor.
Ten princip spínání je stejný jak u ledničky tak u mrazáku. Mrazák by mohl snést nižší teplotu místnosti.
Aha, no já jenom napsala svou zkušenost s mrazicím pultem. Jemu tedy mrazy neuškodili, zatím, , ale zakřikovat to nebudu, abych tady zase nepřišla s dalším problémem. Jinak Hujerku, už topííííím.
jo, jo, viděl jsem. Napadlo mě to, nahodit pod proudem, ale bál jsem se ti to jako ženský poradit. Bez urážky! -))
Ale jdi ty, na Tebe bych se neurazila... No, hlavně že to zase topí a že mám vodu... Tedy nevím, jakou mi pošlou s tím vším fakturu v květnu. Buďto přežiji a povím to všem, nebo už se neozvu, tak budeš vědět, že ležím na dně Labe, oběšená a s prostřelenou hlavou...
Zdravím,no jak to tady vše čtu,moudrej z toho nejsem.takže kdo mi poradí.chci si koupit chladničku s výparníkem na balkon.je jasný ze občas na ní bude prát slunko,takže větší spotřeba.přes zimu ji vypnu a nebudu používat.je ale otázkou jestli se venkovním mrazem nějak neporuší nebo nepopraská.poradí někdo?at to nekupuju zbytečně
Věc se má tak, pokud máte mrazák a lednici oddělenou, tedy každá má vlastní kompresor tedy i vlastní čidlo, bude Vám lednice i mrazák fungovat ok. Pokud však máte pouze jednokompresorovou lednici spíná se mrazák i lednice společně a čidlo je pouze pro teplotu v lednici. A tady je ten problém. Zatím co pro lednici 5 ° je ok a nemusí spínat, pro mrazák je to nedostačující. Čidlo je v lednici a chlazení a mrazák se sepne až nebude dostačovat teplota v lednici. Doporučení je tedy dvoukompresorová lednice. Vím to, protože sám jsem stímto měl problém na chatě kde mi dvakrát v zimě vitekl mrazák.
15 roků mám na neobývaném vejminku velkej truhlicovej mrazák Elcold se silnou izolací, nyní je tam v místnosti +2°C, ale už tam některej rok dřív bylo i -2°C. Nyní tam temperuji aby tam nemrzlo, mám tam chemikálie na postřiky. Nyní přikoupen šuplíkový(na stojáka) velký mrazák Liebherr, zase jede nyní v + 2°C bez problému.
Děkuji za názory, ušetřil jsem za novou lednici. Dvakrát mi vytekl mražák na chalupě u jednokompresorové lednice, cca 3 roky staré, s odděleným mražákem, ale až po té, co jsem v zimním období snížil temperaci místností na 7 st. C. Už jsem měl vybranou novou lednici, když manželku napadlo, jestli to nesouvisí s tím, že jsem snížil temperování místností. A bylo to ono, po zvýšení na 12 st. C je vše OK, termostat lednice spíná, jak má.
Já mám pultový mrazák už 11 let v letní kuchyni a tam v zimě klesla jednou teplota až na - 10 stupńů. Jestli ne na víc, protože jednou mi tam promrzla durch voda ve 20 litrové nádrži. Za jak dlouho, to přesně nevím, už je to pár let a venku bylo -17 stupňů přes noc a ráno bylo vymalováno. A normálně tam mívám jen o pár stupňů víc, než je venku. Ale mrazáku se nikdy nic nestalo. A v létě tam je kolikrát i přes 30 stupňů a to je myslím daleko horší, než mráz.
Já se omlouvám, tohle už jsem jednou napsala před x lety. Zase jsem si nevšimla, že to je stará otázka.
Dovolim si přidat jeden komentář k problematice lednice/mrazáku v chladném prostředí. Když se podíváte na klimatické třídy mrazáků tak uvidíte, že minimální okolní teplota pro třídu SN je +10° Celsia. Ostatní třídy uvádí +10 až +18. Některé komentáře uvádí, že výrobci používají v kompresorové jednotce (jednotka motor-kompresor je zapouzdřená v olejové lázni) nizkotuhnoucí oleje. To ovšem předpoklad, který může být značně vzdálený realitě. Jak jsem uvedl, i nejlepší klimatická třída uvádí pro správnou funkci okolní teplotu +10 stupňů. Pravděpodobně uvedený předpoklad neplatí. Je sice pravda, že kompresorová jednotka se při provozu zahřívá, ale s klesající okolní teplotou se snižují požadavky na chladící vykon a použitý olej může zvyšovat svoji viskozitu a tedy tuhnout. To by mohlo zvýšit tření motoru a vedlo ke snížení výkonu chladící jednotky a mrazák by neudržel nastavenou teplotu.
Řada, jaký koupit mrazák aby fungoval i v chladném prostředí asi neexistuje. Jaký olej výrobci používají nelze zjistit, ale uvedený možný důvod nespolehlivé funkce mrazáku se mi zdá nejpravděpodobnější a spolehlivé řešení pravděpodobně neexistuje.
Ano, ale bohužel, jak to tak vypadá, zatím mrazáky s danou technologií stále nejsou v ČR v nabídce. Např. na stránkách Beko UK jsem je našel (je jich tam celkem dost), ale na českých stránkách Beko ani jeden . To samé s Liebherr...
Domaci mrazak je typ s kompresorom a mediom, kde dochadza k zmene skupenstva plyn - kvapalina. Kazde medium ma nejaky rozsah teplot, kde dochadza k onomu prechodu s rozumnou ucinnostou, vyrobcovia definuju klimaticke triedy, spominane tuna.
Co sa deje vnutri? Kompresor stlaci a skvapalni plyn, odparovanim kvapaliny vnutri chladeneho priestoru sa tam odobera teplo a nasledne sa plyn opat tlaci do okruhu. Co sa odobralo, sa vyzaruje v tych rurkach na zadnej strane, ktore su teple na dotyk. Vyrobca nevie zarucit korektne prechody skupenstva mimo projektovanheo rozsahu teplot. Vysledok : zhorsena ucinnost, vacsia spotreba, pri este nizsej teplote hrozi porucha, elektronikou riadeny mrazak mozu senzory odpojit.
A máte s tím opravdu zkušenosti, nebo je to pouze nějaká teorie? Už výše jsem psala své opravdové zkušenosti. Ten mrazicí pult mám pořád na stejném místě, značka Elektrolux, koupený v květnu 2005 a od té doby ani jedinou poruchu a mrazí pořád tak jak má. Takže lety ověřená praxe.
To je ako so vsetkym, vyrobca to navrhne na teplotny rozsah, podla toho pouzije materialy a medium. Nerobi to z nudy, urcite by mal este lepsie predaje, keby povedal -10 az +50 je dovoleny rozsah. Opisal som princip tepelneho cerpadla, ako chladnicka alebo mrazak alebo klimatizacia. Klimu viete pustat v reverznom rezime, ked kuri, ale pod tusim -5 vonku ju vypnu senzory.
Vselico sa da robit a chvilu sa nic nestane alebo to bude mat ine vedlajsie ucinky : jazdit na iny motorovy olej, ako vyrobca odporuca, zjest denne 10 paralenov, spoliehat sa na "dam si pozor" atd
Sam mam na chate kombi chladnicka+mrazak, v zime je tam +8, cez leto bezna izbova teplota. Zatial ziadne poruchy za 20 rokov a to boli 3 rozne chladnicky od roznych vyrobcov. Vyrazne pod spodnu hranicu klima triedy (+10) by som nesiel.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.