Ohřev vody v elektrickém bojleru

Od: Datum: 18.02.12 14:29 odpovědí: 12 změna: 27.10.14 15:19
Zdravím. Mám možná trochu hloupou otázku, ale rád bych znal odpověď. Přestěhoval jsem se do nájemního bytu, ve kterém je elektrický bojler (80 L) na ohřev vody, dosud jsem byl zvyklý na dálkový ohřev ústředně. Mám dvoutarif na elektřinu (tj. 16h denně vysoký tarif, 8h nízký).
Vím že bojler se spouští automaticky jen v nízkém tarifu. Chtěl bych ale vědět, jak ten ohřev vlastně funguje. Uvedu příklad - bojler je plný vody, v nízkém tarifu se ohřeje, naúčtuje se mi energie, např ve 3:00 ráno. Pak spotřebuju cca 3 litry teplé vody někdy v 8:00 ráno a ve 14:00 se spustí znova nízký tarif. Spustí se znova ohřev? Udrží se voda teplá od minulého ohřevu nějakých 11 hodin? Doohřívá se jen např. z 50 na 60 stupňů? Kolik energie se spotřebuje takovým doohřátím jen těch 3 litrů vody, ale po tak dlouhé době od posledního ohřevu? A jedu-li například na víkend nebo na celý týden pryč, ohřívá se při každém sputštění celá zásoba znovu (a tedy spotřebovávám energii) nebo ne, když nečerpám žádnou vodu? Mám vypínat jistič, který zajišťuje ohřev vody, když jedu pryč na více než 24 hodin? Omlouvám se za pro někoho stupidní a jasné otázky, ale není mi jasná podstata, jak to funguje a nerad bych platil astronomické sumy jen kvůli neinformovanosti... Zatím jsem v nízkém tarifu spotřeboval asi 55kWh za 14 dnů, nevím zda je to adekvátní. Na (relativně moderním a novém) bojleru je pouze jediný ovladač - otočný regulátor (předpokládám) teploty, ale nevím, návod k němu jsem nenašel.
Budu vděčný za jakékoli objasnění. Díky. Marek

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.12 15:01

Tak k tomu vám mohu jen napsat že nejlépe pro vás vodu na drobné mytí si ohřejte v konvici a jednou týdně nakoupání si na noc pusťte bojler ráno se vykoupejte a nechte ho vypnutý jinak neušetříte

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.02.12 15:28

*sok*

Ohodnoceno: 0x

Od: olaf71*
Datum: 18.02.12 15:13

Na bojleru je termostat, který nastavíte na požadovanou teplotu. termostat zapne jen, když je teplota nižší, než je nastaven a jen v době, kdy je do něj puštěn el.proud. pak záleží na připojení, jestli je připojen jen na nízký tarif, nebo i na vysoký (z důvodu větší spotřeby TUV). pokud teplou vodu nepustíte za celý den,dohřeje to jen na teplotu, kterou to ztratilo během dne. Nízký tarif je spínán dvakrát denně po 4 hodinách při normálním odběru. Vypínat bojler na 24 hodin se mi nezdá výhodné. Jestli chcete měřit konkrétní hodnoty, tak stačí doplnit měřákem, který je finančně dostupný.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.02.12 15:24

Řekněme, že máte ideálně izolovaný bojler (což je v praxi nesmysl, ale dejme tomu), nastavený na 80 stupňů. Po zapnutí se ohřeje celé množství vody v bojleru na nastavenou teplotu. Pak Vám termostat další ohřev vypne, bez ohledu na to, jaký tarif zrovna běží. Pokud se voda nestihne ohřát, neznamená to, že máte (dejme tomu) 70 litrů vody 60 stupňů teplé a zbytek studený, ale že je v bojleru všechna voda v průměru teplá 50 stupňů. Při dalším zapnutí nízkého tarifu se Vám obsah bojleru dohřeje o oněch chybějících 30 stupňů. Pokud mezitím nějakou vodu odeberete, nahradí tuto vodu voda studená, takže se průměrná teplota vody úměrně sníží. Při následujícím ohřevu tedy musíte vodu ohřát o něco víc. Takže teoreticky dohříváte vždy jen vodu, kterou spotřebujete. Proto, když vodu neodebíráte, voda v bojleru je stále stejně teplá a nemusí se znovu ohřívat. V praxi to samozřejmě vypadá trochu jinak, protože sebelépe izolovaný bojler má tepelné ztráty.

Vypínat bojler na 24 hodin rozhodně nemá smysl. To se vyplatí až při Vaší delší nepřítomnosti (řekneme týden).

Dodatek pro rejpaly - uvedené hodnoty jsou jen pro snažší pochopení problému. Všechny jsem si je vymyslel bez jakéhokoliv výpočtu;).

Ohodnoceno: 4x

Od: marekmatejka*
Datum: 18.02.12 16:10

Díky za odpověď. Mohu se jen tak orientačně zeptat, čistě teoreticky samozřejmě, jak velké jsou ty tepelné ztráty v praxi? Mám 2 roky starý bojler zn. Ariston s kapacitou 80L, přesný model nevím, nějaký standard ... nízký tarif se spouští v intervalu 12h (a tedy i "doohřev")... kolik může být hypoteticky tepelná ztráta ze 60°C za těch 12 hodin mezi ohřevy?

Datum: 18.02.12 16:37

0,32kWh

doplněno 18.02.12 16:49:

Tak pardon, myslel jsem že ztráty nových boilerů jsou tak nějak stejné. Nejsou. Údaj 0,32kWh/12h se týká boileru Tatramat. Aristony mají ztráty větší a liší se od typu. Takže řekněme že 0,5kWh za 12h.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.02.12 16:52

což je cca 40 haléřů.*frajer*

doplněno 18.02.12 16:54:

Aha, takže 60 haléřů.

Ohodnoceno: 1x

Od: lui*
Datum: 18.02.12 17:31

Já jen trochu doplním Magdona. Na čím menší teplotu dohříváte boiler, tím jsou menší ztráty. Takže pokud budete ohřívat na nějakých, snesitelných, 50-55°C budete mít menší ztráty než při ohřevu na 80°C. Kolik to dělá v praxi ale říci neumím.

A co se týče NT, tak je sice vždy 8h., ale denní doba se liší nejen podle dodavatele el. energie ale i podle spínacích hodin nebo podle programu v HDO. U nás(ČEZ) to je např. NT od 22.30 do 04.30, a odpol. od 14.20 do 16.20 v týdnu a 13.30 do 15.30 v So-Ne. To jen pro ilustraci.

Od: hop®
Datum: 18.02.12 17:23

Jen chci podotknout, že odečtená spotřeba v NT (nízkém tarifu) není jen spotřeba bojleru, ale všech spotřebičů, které běží v době, kdy je NT účtován.

Od: instalater*
Datum: 18.02.12 17:26

Zdravím . Dovolím si taky trochu zarejpat. Nikdy nedávejte termostat pod 50 st.C Vzniká bakterie legionella , která je velmi nepříjemná. Na kolečku termostatu je u některých bojlerú ,,E " Nejekonomičtější provoz. Je to myslím kolem 60 -65st,C Z mé praxe můžu říci že nejlepší bojlery jsou Dražice. Dále hadička od pojišťováku svedená do odpadu je také velice nebezpečná . Znám případy , kdy lidé nezaznamenali únik . Pojišťovák propouštěl. A dělalo to při vyučtování hafo tisíc. Staří instalatéři mne učili zpětnou klapku u pojišťováku jemně narušit aby trošičku propouštěla. Vznikající tlak se tak sníží a nezatěžuje pojišťovák. (ale nic jsem neříkal. Ode mne to nemáte)

Od: lui*
Datum: 18.02.12 17:39

Také jsem to slyšel. Ale abych kvůli tomu ohříval vodu víc než je nutné, a riskoval opaření, to radši dvakrát do roka pod ohřívákem "zatopím". Otočím termostatem a vyhřeju ho na maximum co umí. A pak najednou všema výtokama co na to jsou napojený tu horkou vodu proženu trubkama a vypustím. Kdysi jsem to někde četl, a tak to tak dělám. Normální desinfekce horkem. Zárověň při tom odpustím případný kal. Zavřu přívod, a natlakovaný ohřívák odpustím spodem přes pojišťovák.

Od: lukanp*
Datum: 27.10.14 15:19

Zdravím, navazuji na tento dotaz svou připomínkou - dotazem: asi tři měsíce mám nový boiler OKHE80L Dražice /elektřina/ a zdá se mně, že spotřebič nereaguje na nastavenou nižší teplotu (cca 35 - 40 stupňů) na nahřívání další teplé vody. Po večerní sprše a už pak žádné další spotřebě teplé vody se nenabije ani při ranním, ani odpoledním cyklu HDO. Když kolečko nastavím na cca 55 stupňů, dobíjení je v naprostém pořádku. Buď je závada u tohoto kusu, nebo je boiler jednoduše nastaven tak, aby ho člověk při nižších teplotách nemohl využívat a nastavil teplotu ohřevu vyšší. Těším se na odpovědi.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.