Demontáž radiátoru bez vypouštění vody

Od: Datum: 16.02.12 17:31 odpovědí: 11 změna: 11.07.15 00:48

Dobrý den.Chci demontovat poškozený radiátor UT,aniž bych musel vypouštět vodu z okruhu.K radiátoru je spodní přívod stoupačky a zpátečky v mědi prům.16mm.Napadlo mě zkusit obě trubky zmrazit pomocí tekutého dusíku radiátor zdemontovat a přívody zazátkovat.Nevím jak bude reagovat měď s tekutým dusíkem a kde seženu tekutý dusík v potřebném množství a za přijatelnou cenu.

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 16.02.12 21:18
avatar

Spíš bych doporučil si někde půjčit zamrazovací mašinku, než improvizovat...

Třeba něco jako http://www.nejlepsinaradi.cz/…aci-zarizeni-rofrost-eco.html

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.02.12 21:32
avatar

není problém... zamrazit, demontovat, zašpuntovat... rozmrzne samo... jen je problém sehnat to na zamrazení...

a potom, až bude opravený nebo nový radiátor, zase zamrazit, odšpuntovat, namontovat, ... rozmrzne samo...zase sehnat to na zamrazení...

nelogické... už to, že je to dělané v mědi, je předpoklad, že to není staré... proč nejsou na každém radiátoru nahoře i dole ventily či kohouty, nebo jak se tomu odporně říká... praskne radiátor, zavřu, povolím šroubení, vyteče jen obsah radiátoru, demontuji, opravím, namontuji, otevřu, doteče, odvzdušním...

já osobně bych ten systém spustil... tazatel nepíše, kolik pater, předpokládám, že to není přízemí paneláku.. tam by to bylo zdlouhavější... ale těch pár litrů spustit, není problém... a když mám na každém radiátoru dva ventily, kohouty nebo to jiné, tak je zavřu a voda z ostatních radiátorů nevyteče...

takže při demontáži bych hned ty dva ventily namontoval...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bmbx®
Datum: 16.02.12 21:57

A to si jako myslíte, že to nepraskne? :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.12 08:35

Proč by to mělo prasknout. Je to normální postup u velkého rozvodu topení (panelák). Asi těžko budete uprostřed zimy vypouštět celý systém. Další věcí je proč není namontováno uzavírací šroubení. Setkávám se s tím i dnes. Ušetří se sice cca 150,- za šroubení, ale pak se to vymstí v nejmíň vhodnou dobu.

Pro tazatele: Ideálně sehnat topenáře, který má zmrazování k dispozici.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.02.12 08:48
avatar

bmbx:

Ne nepraskne...je to technologické zařízení určené právě k tomuto účelu použití.

Není to žádný vynález typu Pat & Mat.

Ovšem zdaleka ne každý instalatér má toto zařízení doma.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: moto®
Datum: 17.02.12 11:44
avatar

Pokud by chtěl tazatel dělat sám amatersky, doporučuji předem pojistku proti škodě. Jen kdyby se náhodou nezadařilo a byly vytopeny partaje níže. Při případném zamražení dusíkem by se totiž mohlo klidně stát, že zmrzlá voda trubku navíc ještě zkřehlou hlubokým mrazem roztrhne. Zamražovací zařízení musí udělat jen úzkou ledovou zátku která má možnost se roztahovat i do boku.

Tuto operaci bych nechal dělat zásadně zkušeným profíkům a měl i ošetřenou objednávku proti případné škodě.

Nemyslím, že je problém sehnat tekutý dusík, problém ale bude s ním pracovat. Já jsem tu možnost měl, hluboce jsme v něm zmrazovali pouzdra pro montáž. Byl ve speciální konvi a dost dobře si nedovedu představit s ním něco polívat. Je to i nebezpečné. Nechtěl bych aby mi káplo na kůži. Když jsme do něj strčili třeba gumu, šla rozbít na prach.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.02.12 16:02

to moto: nekoukejte tolik na ruské filmy Mate pravdu s tou konví je jako termoska na trubku jse dají manžety podle průměru napojí se hadička kterou se dusík vede k manžetě, která je dutá a pumpičkou se vhání pomalu vzduch do konve a ten vytlačuje ven dusík, dusík musí jen z lehka prolínat manžetou, není to nic nebezpečného když jsou na to profi věci.A prasknout také nic nemůže protože na obou koncích ledové zátky to odtává

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moto®
Datum: 17.02.12 19:01
avatar

Představujte si to jako Hurvínek válku. Kde asi soukromý kutil sežene speciální termosku a kapalný dusík? Já ji mít ve firmě, nepůjčil bych z opatrnosti ani omylem. A foukat trubičkou pomoci vzduchu, když se dusik sám dost rychle odpařuje a tlakuje, je také divočina. Když už bych to dělal, tak hodně dlouhou naběračkou bych dusik lil do nějakého prostoru v přípravku kolem trubky.

A když už jsme u toho, osobně bych zamarazoval suchým ledem (CO2) a chlad přenášel na trubku lihem nebo jiným mediem. Za starých dobrých časů jsme používali trichlór který je již asi nedostupný.

Rothenberger dělá zařízení ROFROST přesně k tomuto určené. Měly by to mít dobré instalaterské firmy. Mělo by jít vygooglovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hujer123*
Datum: 17.02.12 22:57

Nepoužívá se tekutý dusík, ale kyslišník uhličitý v tlakové láhvi. Potrubí podchlazené tekutým dusíkem se změní ve skleněné a zkuste pak na něm povolovat, respektive utahovat šroubení, nebo do něj ťuknout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cochtan*
Datum: 18.02.12 00:40

Pane Hujer 123 děkuji za radu vše potřebné mám,vyzkouším a pak dám vědět.

Od: vokalek
Datum: 11.07.15 00:48

Musím nově zavěsit tři radiátory (vytrhly se mi držáky, které přidělám tentokrát pomocí chemických hmožděnek). Radiátory musím před tím sundat a nevím, jak je vyvlíknout z těch dvou trubek. Poraďte, prosím. Děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.