Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Plynový kotel na ohřev vzduchu

Od: pepe311* odpovědí: 14 změna:

Dobrý Den

Chtěl bych se zeptat jestli se u nás prodávají plynový kotle na přímý ohřev vzduchu, který je pak rozváděn po domě teplovzdušnými rozvody. Jaký je vaš nazor na vytápění těmito kotly co se týká úspor za plyn?

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x

Letmo jsem se díval na ten článek. Nevím zdali se takové výměníky vyrábějí v malém, ale používá se to např. v supermarketech, kde není možno instalovat radiátory. Potrubí je u stropu a tím je ventilátory vháněn teplý vzduch přes kanály a regulační klapky do prostoru. Také jsem se o to zajímal, ale trochu mně odradil přítel z katedry energetiky. Abych si nevymýšlel, přeposílám jeho vyjádření.

Proč se nepoužívají plynové přímotopné agregáty (nejedná se o kotle,
> neboť v nich není voda) pro teplovzdušné vytápění RD:
> - teplovzdušné vytápění RD nemá u nás a ani v okolní Evropě tradici
> a to patrně z důvodu některých nevýhod
> - vyšší hlučnost
> - proudění vzduchu a tudíž zvýšená prašnost
> - špatná regulovatelnost (zkušenosti s plynovým přímotopným
> teplovzdušným vytápěním a větráním průmyslových hal)
> - v USA a Kanadě se začaly používat patrně hlavně v dřevodomcích s
> malou akumulací, a tudíž s potřebou rychlého zátopu
> - v současné době se teplovzdušné vytápění začíná široce uplatňovat
> v nízkoenergetických domcích a to především v souvislosti s řízeným
> větráním s rekuperací, kde je u nás průkopníkem tohoto systému
> firma Atrea z Jablonce n.N.. I zde se však dohřev vzduchu a vytápění
> ostatních prostor provádí přes teplovodní systém z elektrokotle,
> kotle na plyn, na dřevo nebo i z tepelného čerpadla. Je to z důvodu
> lepší regulovatelnosti a to při směšování topné vody. Směšování vzduchu
> se používá pouze u větších přímotopných teplovzdušných systémů
des*

Jmenuje se to Robur,nástěnné topidlo,plyn vzduch a vyrábí se mnoho let. robur.cz/...

pepe311*
hodnocení

Tak sláva, něco přece. Koukal jsem na ty stránky firmy Atrea a řekl bych že to je přesně ono. Pokusím se u nich zjistit jak je to se spotrebou plynu oproti jiným systémům vytápění. Co se týka toho výření prachu tak si myslím že když se dají průduchy z podlahy tak si myslím že by to nemuselo být tak hrozný. Hlučnost by mě taky nevadila protože mám oddělenou kotelnu.

des*

Tak se mi to docela začíná líbit,U nejmenšího provedení je spotřeba 2.7m2 plynu za hodinu.Pokud se udělá rekuperace a vymaká bezprašný provoz,tak to bude fajn.Ale DRAHÉ zaváděcí prostředky.Za jak dlouho se to začne vyplácet.

 

lui*
hodnocení

1x

Tyhle teplovzdušné kotle. Ano teplovzdušné. Plamenem je přímo ohříván vzduch, a ten je rozváděn po domě pomocí rozvodů, se používá v USA a tam se takové kotle vyrábějí. Bohužel si myslím, že vzhledem k platné legislativě u nás, je téměř nemožné, dostat ho tady do provozu. Kdysi, asi před třemi lety, jsem se o to zajímal, měl jsem i nějaké odkazy na Weby výrobců, ale asi to vzal čas. Zkusím se podívat někde do záloh, ale to nebude hned.

Firma Atrea je tady z Jablonce a vyrábí rekuperační větrací a vytápěcí jednotky. Ostatně to najdete n jejich stránkách.

janmega*

Před více jak 30 lety jsem si vymyslel teplovzdušné topení do bytu 2+příslušenství cca 80 m.

O patro níž jsem do bývalého WC zabudoval Wavky, které byly zakrytované až cca 5 cm od země. Takové oplechování - nahoře zakončené na trubku. Čistý vzduch se přiváděl do této "kotelny" otvorem ze zahrady. Rozvod trubkama asi 150 mm byl vedený v dílně, tedy pod podlahou bytu a do každé místnosti, zakončený zavírací mřížkou. V bytě termostat. Žádné větráky a poměrně dost to foukalo. Topili jsme s tím 7 let, než jsem dům prodal.

Dům byl tehdy nezateplený, stará a velká rohová okna, železobetonové stropy, atd. Pouze když bylo -25, tak jsme trochu přitápěli v obýváku el.radiátorem.

Jaká byla spotřeba plynu nevím, tenkrát to nikoho moc nezajímalo. Byla to špatná doba, ale všechny byty topily naplno při otevřených oknech.

A jak teplo jste měli u podlahy? Nenosili jste doma důchodky jako bačkory?

janmega*

Bačkory ano, ale jen domácí.

Vývody vzduchu byly u podlahy. Kdyby to bylo špatné, tak bych to asi nepoužíval 7 let. Také je možné, že podlaha bytu byla ohřívaná z dílny pod bytem. Tam bylo vždy dost teplo.

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

Pepe, rozumím Vám dobře, že myslíte plynový kotel, který ohřeje vodu a přes výměník prožene vzduch?

doplněno 17.02.12 12:48:

Pokud jste v okolí Pardubic, můžu ukázat jeden objekt, kde se o něj starám. Je tam teplovodní kotel Dakon, který vyhřeje vodu, která jde do výměníku, přes který proudí vzduch a vytápí tím sklepní prostor hospody...

pepe311*
hodnocení

No to já tak uplně nevím na jakým principu to funguje, ale asi nějaký výměník tam bude muset být. Zde přikladám adresu kde o tom něco málo píšou: blueflame.org/...

Tady jsem nic podobnýho nenašel. Zajímalo by mně jestli topení tímto systémem může být úspornější, než ohřiváni vody, který ohřivá radiátory a který pak teprve ohříva mnou žádaný vzduch.

 

hodnocení

0x
avatar promon

Používá se to v mnohých průmyslových provozech, i v naší firmě to máme na hale. Vyrábí se i menší, podokenní provedení, ale že by šlo o rozvod teplého vzduchu po baráku či bytě, to jsem neslyšel. Ono na ten teplý vzduch by byly třeba poměrně velká potrubí, ty by se musely čistit atd. Ty halová topidla sice topí hned, to je fakt, ale zdaleka nejsou bezhlučná a fučí to taky dost.

http://www.robur.cz/

 

hodnocení

0x

Ne nevyrábí. Pro tyto účely když chcete ohřívat přímo vzduch tak jedině klasické Vavky to co píše des je do výrobních hal.A o úspoře jse také mluvit nedá

 

hodnocení

0x

Chcete-li si přidělat nějaké starosti a vyhodit trochu peněz, tak se snažte pořídit si domů teplovzdušné topení.

jendax

Já jsem třeba často hledal nějaké informace na am. forech . A tam psali - teplovodní topení - Starosti a často špatně provedené . Jednoduše tam psali to co vy o teplovzduchu ,tak oni o teplovodním(drahé, složité, malokdo to umí kvalitně)

Historicky se u nás teplovodní topení zavadělo proto , že nebylo možné vytopit ty staré domy s mizernou izolací a velkou akumulací.Dřevodomek two by four se stěnou 10cm má izolaci jak 2m zdi z plnych cihel.Potom 60cm má asi jako 3cm polystyrenu.Takovy dum nevytopíte teplovzduchem ,zvlaště pokud má ohromné množství akumulace. Takže do domu s velkou akumulací se teplovzduch nehodí z duvodu malé kapacity topneho media . Jednoduše budete tam vhanět horky vzduch ,ale moc nepohnete s tou hromadou materialu - muselo by to tam fičet*smich*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]