Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, rád bych získal radu ohledně montáže střechy.
V rámci rekonstrukce starého RD jsme na původní krovy a bednění
(nebylo shnilé, pouze na několika místech jsme dali nová prkna)
zvolili asfaltové šindele Katepal. Nyní, když nastaly mrazy, tak koukám, že
hřebíky, které dle montážního návodu mají projít celou tloušťkou
bednění, mají špičky, které koukají skrz prkna na půdu, obalené
jinovatkou/zmrlou vodou.
Snažím se získat radu, zda to znamená, že montáž střechy je provedena
špatně a zda prochází voda zvenku skrz šindele nebo zda se může jednat o
zmrzlý kondenzát?
Izolovali jsme šikminy v obývaných prostorech, půda je pak izolována
minerální vatou volně položenou na podlaze. Hřebíky s namrzlou špičkou
vidím na půdě nad izolovanou částí.
PS. V jedné části půdy jsou prkna bednění (asi 2 m2) kompletně ojíněná. Tam předpokládám musí někde utíkat teplý vzduch, který kondenzuje a kondenzát namrzne, že? Mimochodem, je to v části nad WC, kde momentálně řešíme ten problém, že skrz ventilátor vedený kolmo vzhůru skrz střechu a komínek kape voda, která ventilátor již dvakrát zkratovala. Stavební firma část trubky ventilace na půdě nad izolací také ještě zaizolovala, ale ani to nepomohlo a voda kape pořád...
Můžete mi prosím poradit? Až to rozmrzne, bude voda kapat na izolaci a nezdá se mi, že by to takto mělo být...
Parozabrana pod vatou je, ale čert ví, jestli ji stavební firma dala všude a pořádně. Že mají hřebíky projít celou tloušťkou prken je dle návodu výrobce (kvůli tomu jak dřevo pracuje což pravda u 80 let starého dřeva už asi tolik nehrozí).
Nicméně připojím pár obrázků, abyste si udělali lepší představu. Kolem digestoře je jednoznačně největší "námraza", jinak ale i v ostatních místech je dřevo na dotek vlhké.
Co byste udělali jako první? Na co se zaměřit?
PS. Možná také nejsou udělány dobře odvětrávací mřížky v hřebeni, prkna totiž vidím všude, někde možná trošku prosvítá, takže tam asi podkladovou folii pod odvětráním prořízli, ale jinde to nemám jak ověřit. Každopádně prkna jak říkám jsou všude, což by asi taky nemělo být, pokud to má opravdu větrat?
Začnu od spoda: pod vatou (teplá strana izolace) by měla být parozábrana. Pak izolace, vatu je lepší zakrýt paropropustnou folií proti zafouknutí i jako ochrana proti prachu. Ideálně pokud je nad izolací pochozí lávka, např rošt z fošen a na tom prkno.
Nejspíš parozábrana není kvalitní nebo není vůbec = teplý vzduch projde izolací, ochladí se pod rosný bod a voda kondenzuje na nejstudenějších místech (hřebíky jsou v mínusu proto na nich namrzá jinovatka)
Vedení vzduchu - pořádně zaizolovat celé potrubí, pokud to nepomůže tak budete muset udělat odvod kondenzátu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.