Dlažba, marmoleum nebo vinyl?

Od: Datum: 07.12.12 13:18 odpovědí: 10 změna: 07.12.12 18:46

Zdravím,

koupil jsem byt ve fázi výstavby, v kuchyňském koutě je plánována dlažba (stejná jako v chodbě). Uvažuji, že bych si podlahy nechal udělat jinde z jiného materiálu. Chci se zeptat, zda není lepší dát do kuch. koutu vinyl nebo marmoleum či plovoučku (i do obýváku, aby byla jednolitá podlaha)? Přikládám plánek bytu.

Další dotazy:

a) v jakých vlastnostech se liší marmoleum x vinyl x PVC (lino)? (hřejivost, hluk, odolnost vůči vodě)

b) kolik stojí pokládka dlažby, marmolea, vinylu (za m2)?

Děkuji za rady, inspiraci...Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bohemian*
Datum: 07.12.12 13:27

Trošku z jiného soudku a to ohledně zdravotní (ne)závadnosti - jestli se nepletu, tak vinyl je také PVC, stejně tak to, co se běžně u nás označuje jako lino. Na měkčení PVC se často stále používají tzv. ftaláty, které jsou zdraví nebezpečné (odpařují se) a doporučuji tedy tento materiál do vlastního bydlení nedávat. Marmoleum a pravé linoleum jsou přírodní materiály a stejně jako dlažba jsou z tohoto pohledu ok.

Ostatní vám snad poradí někdo jiný

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mowla*
Datum: 07.12.12 13:37

V kuchyni preferuju dlažbu... ;)

Ad A) Odolnost vůči vodě je vysoká, hluková i tepelná izolace dobrá (ale jde u všech tří materiálů o tenké vrstvy, takže jejich izolační vlastnosti jsou vůči vlastnostem celé podlahy nepříliš významné). Pozor ale na rozdíly mezi pokládanou (lepenou) metráží a tímtéž povrchovým materiálem ve formě plovoucí podlahy.

- marmoleum je ´přírodní´ materiál (linoleum), celá tloušťka je týž materiál (pokud je povrchově např. pořezáno, lze odbrousit, aniž dojde k optické nebo funkční degradaci)

- vinyl i PVC ("lino" je sice hojně používaný, leč nesprávný název) jsou umělými hmotami složenými z několika vrstev - poškození povrchové folie je neodstanitelné

Ad B) Ceny jsou velmi závislé na lokalitě a typu krytiny (metráž vs. ´dlaždice´), těžko je takto definovat...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 07.12.12 13:41
avatar

Porovnání materiálů podlahové krytiny pojmu z několika hledisek.PVC - lino - v dnešní době se jako změkčovadla ftaláty nepoužívají.Vinylová krytina je sice také v podstatě PVC,jen je místo změkčovadla použito měkčení polymerními hmotami.Většinou je ve formě 5 mm desek,a pokládá se ,podobně jako plovoucí podlahy,buď lepením desek na doraz k sobě,nebo vinyl click má zámky jako plovoučka.

Marmoleum je zase lino,ale vyrobené vesměs z přírodních materiálů,drti z korku,lněného oleje se sikativy a nášlapná vrstva z polymerních pryskyřic.

Ceny se musí zjistit u dodavatele,značně se liší.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 07.12.12 13:59
avatar

"juras", jelikož jsem se pracovně zabývala asi 10 let podlahovými krytinami, tak se Vám pokusím poradit. Dlažbu bych do kuchyně nevolila a to ze zdravotních důvodů. Pokud ten, kdo vaří, vaří denně a tráví spoustu hodin stáním na dlažbě, je to nedobré na páteř, protože je to na došlap tvrdý podklad. Jinak je, ale dlažba praktická pro údržbu. Plovoucí podlahu nedoporučuji ani pokud je povrch materiál "Marmoleum". Jinak "Marmoleum", se vyrábí i v metráži v šíři 2m a je v pěkných barevných odstínech. Výrobe je z drceného korku, proto je na došlap měkký a teplý. Pak zde zmiňujete vinilovou krytinu. Tam má pravdu "Jabraka". Já Vám doporučuji "Novilon", který se vyrábí v různých tloušťkách a názvech. Nejsilnější je Novilon NOVA, tl 3,2 mm. Je to vrstvené lino, kde jedna z vrstev je izolační, něco, jako polysteren tenký, jako papír. Jak Marmoleum, tak Novilon vyrábí Holandská firma Forbo. Byla jsem tam s podnikem na exkurzi a viděla kolekce pro Evropu i tu, co je jen pro naši ČR. Pokud si budete chtít vybrat, nechejte si předložit vzorník s Evropskou kolekcí. Pokud si vyberete, tak objednávka sice trvá trochu déle, ale zase máte to, co se Vám líbí a na co budete koukat spoustu let. Kupujte od přímého dovozce z Holandsa, budete to mít levnější. - pt

http://www.forbo.cz/cs/Forbo-Czech/

doplněno 07.12.12 14:04:

Důvodem, proč nedoporučuji do kuchyně plovoucí podlahu je například havárka vody, kdy se plovouvoucí podloha vzedme a pak nezbývá než ji krumpáčem vykopat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kamouk
Datum: 07.12.12 14:06

Dotaz na pt-r jaky je nazor na Thermofix?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 07.12.12 14:23
avatar

"kamouk", Thermofix vyrábí a.s. Fatra - Napajedla. Vyrábí se ve čtvercích a v lamelách. Je to trvanlivý a kvalitní materiál, který se vyrábí i na vývoz. Jen bych jej nedoporučovala, pro staršího člověka, který špatně chodí a to z důvodu, že by se časem mohl odchlípnout růžek a starší člověk by při chúzi zakopával /je to můj subjektivní názor/. Ale zase záleží naodpornosti pokládky a správně zvoleného lepidla, aby k odchlipování růžků nedocházelo. http://www.fatrafloor.cz/cz/pvc-podlahy/

Thermofix se hodí, jak do domácností, tak do komerčních prostor. Na omak je tvrdší. Novilon a Marmoleum, bych volila spíše do bytových prostor, jelikož je to lino měkčí, které ma paměť.

Projděte si stránky Fatry, kde by měla být tabulka pro porovnání výrobků a doporučení pro jejich využití. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.12 14:07
avatar

Dlažba je sice "studená", ale pokud máte topení v podlaze, tak se to vyrovná. Z hlediska údržby - úklidu je nejlepší, pokud vyberete šikovný vzor, hned tak na ní není něco vidět. Znám byt, kde je dlažba (velké kostky tak 30x30) po celém bytě (kromě koupelny a WC) a je to úžasné, jak z estetického, tak i praktického hlediska - v bytě 2 psi a chlupy vůbec nejsou vidět. Zato "plovoučka" je sice elegantní, nicméně velmi náročná na úklid - prach je na ni hned vidět, takže se musí denně stírat, jinak už tak elegantní není...;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sisinka*
Datum: 07.12.12 15:01

Dobrý den,jen se chci podělit s vlastní zkušeností.V kuchyni mám bílou lesklou dlažbu a jsem doslova otrokem,je velice elegantní ale vidíte každé smetíčko,chloupek. V předsíní a koupelně máme dlažbu barevnou a tam jsem spokojená. Do všech pokoju jsme pokládali Novilon Nova,a jsem spokojená.Vyrábí se ve více nášlapných tlouštkách a mnoha vzorech,přičemž právě Nova je nejkvalitnější.Určitě si vyberete.Ve specializovaném obchodě na podlahy byl metr o více jak sto korun dražší,proto jsme využili internetové nabídky.Jeden den jsme objednali a druhý den nám Novilon přivezli a doprava byla dokonce zdarma.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.12 15:17
avatar

Thermofix mame v kuchyni a ja jsem spokojeny, je to celkem odolny material, dokonce jsem s nim finalne "oblozil i stenu nad kuchynskou deskou. Je to celkem odolne, ale uz se nam stalo, ze se pod zidli dostal stripek skla a potom ten skrabanec uz neodstranite. Jedine vymenou jednoho / nekolika dilu. Nikde se nam to nedlepuje, ikdyz je pravda, ze kdyz jsem soupal s tezkou posteli, tak se nam mezera mezi dilci zvetsila.

Jako vytapeni mame podlahove topeni a Thermofix mame cca 1 rok.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: andrea1*
Datum: 07.12.12 18:46

Dlažbu do kuchyně bych nevolila. Je studená (pokud není podlahové topení), tvrdá, netlumí hluk a zásadní věc - zanáší se spáry, což není hygienické obzvláštˇ v kuchyni (pokud není přesná dlažba, která se dává na doraz tj. prakticky beze spár) Spáry mezi dlaždicemi se musí pravidelně čistit (drhnout), aby nebyly časem černé - což je vlastně dlouhodobější špína.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.