Rekonstrukce domu - povolení ke stavbě?

Od: Datum: 06.12.12 19:09 odpovědí: 9 změna: 07.12.12 09:33
avatar

Zdravím vás,

před nedávnem jsme koupili starší rodinný domek pro rekonstrukci před bydlením...

Vše pokračuje v pořádku ale nyní chceme zbourat zeď mezi kuchyní a obyvákem a máme nejastnosti ohledně papírování a administrativ.

Zeď je dlouhá 4,25 metrů, jsou v ní dveře 80cm a zbourala by se takovým způsobem, že by z ní zůstala pouze zeď 1metr. Zeď je z kantky asi 10cm, takže se nejedná samozřejmě o nosnou zeď. Zeď by se před zbouráním nahradila u stropu buďto trámem nebo "íčkem" a potém obložila sadrokartonem, takže by se zachovala nosnost patra, na vše by přihlíželi zkušení zedníci, takže by to nebylo úplně bezhlavé, po stránce bourání a rekonsturukce radu momentálně nepotřebuju, poradit ale potřebujeme z pohledu legislativy...

1. dotaz: Musíme před tímto zákrokem nahlásit stavbu, po zbourání a rekonstrukci volat nějakého statika a vše platit, pokud ano, na kolik takové papírování vyjde?

2.dotaz: Když budeme muset, ale neuděláme to, přijde nějaký úřad vůbec na to, že jsme to udělali? Jaká hrozí pokuta nebo následky? Podotýkám, že koolaudovat nebudeme, domek je 40 let zkoulaudovaný a děláme jen rekonstrukci.

Děkuji za každou radu!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: geryw
Datum: 06.12.12 19:33

Pokud nemáte šťouravý sousedy a nebudete dělat kolaudaci, prostě bych se do toho pustil. Pekelnej průser nastane ve chvíli, kdy to na někoho spadne a zasype ho to. Jestli chceš mít klidnej spánek, podej jen ohlášení na příslušnej stavební úřad, nestojí to buď nic, nebo nějaký dorbný, max. v řádu pár stokorun. Pokud bys zasahoval do nosný zdi, chtěli by po tobě posudek statika, to se tě ale podle všeho netýká...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 06.12.12 20:04

Ve vašem případě není potřeba nic hlásit i kdybste měl nevím jak šťouravé sousedy. Nezměníte půdorys chalupy a uvnitř si dělejte co uznáte za vhodné, ovšem mimo nosné zdi. A to není váš případ.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 06.12.12 20:24
avatar

To Uska *palec* bodík.

Pro upřesnění-pkd je to opravdu nenosná zeď,resp.příčka,ani nemusíte nic dávat (trám či traverzu).Příčky se dozdívají dodatečně,když jsou stropy hotové a dnes se kotví do stropu pěnou,dříve se klínovaly klínky tvrdého dřeva nebo kousky cihel a cem.maltou

Pokud se nezasahuje do nosných kondtrukcí,nemění se vzhled domu (třeba výměna menších oken za větší atd) tak nemusíte nic,při výměněn oken max nahlásit!

Pokud by soused měl problém,tak jej upozorněte že mu po tom je akorát takové velké kulové co Vy děláte ve svém domě

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jd*
Datum: 06.12.12 20:51

a jaky je tedy postup v pripade potreby stavebniho povoleni? krome vybourani resp. premisteni dvou pricek bych rad pri rekonstrukci dodelal nejaka okna, zrovna smerem k sousedovi (ackoliv ten tam ma jen garaz) a potrebuji se napojit na kanalizaci vyvod mam 4m od baraku na vlastnim pozemku.

v budoucnu (mozna) bych chtel delat obytne podkrovi, na to uz urco musi byt povoleni,ze?diky.jd

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 07.12.12 09:32

jd - při zbudování nových oken se bez papírování přes stavební úřad nevyhnete. Než se tam vydáte pro info, tak si načtrněte váš zamýšlený plán, prostě umístěte nová okna do plánku a nechte si jej sousedem podepsat, že s tímto souhlasí. Pak teprve na stavební úřad. Mohlo by se vám stát, že rozjedete maraton papírování a ztroskotáte na sousedův nesouhlas.

Obytné podkoroví lze udělat jen na stavební povolení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skypala1
Datum: 07.12.12 09:33

Jinak ještě k těm oknům - je to zásah do obvodového zdiva a mění se vzhled stavby, tudíž by bylo na místě řízení o změně stavby před dokončením a jednání se sousedy, aby se vyhlo případným sporům. Ve vyhlášce jsou specifikovány odstupové vzdálenosti mezi RD pokud jsou protilehle okna - myslím že u obytných budov je to 10m. Pokud je tam jen garáž mělo by to být v pohodě, touto změnou můžete vyřešit i přípojku během jednoho řízení. Natálie

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.12 21:57
avatar

Díky za odpovědi, tak to je jednoduchší, než jsem v dnešní době a této zemi čekal

Jen k námětu, že není nutný trám ani traverza, když se jedná o příčku:

Zeď je sice jen dělící, kantka, ale, nad sebou nese ještě jedno patro, nevíme jak jsou dělané trámy, pokud přes původní kantku, je to v pořádku, pokud rovnoběžně, tak je celá nosnost pouze na trámech, které nesou celé patro + kantku vrchního patra + nábytek, co v patře bude, v tom případě věřím, že i kantka odvede svoji práci a rád bych ji nahradil. Místnost po odbourání navíc bude mít rozměry cca 10x4 metry, takže rozhodně tam traverzu pro sichr dám.

Od: pit
Datum: 07.12.12 09:17

ikdyž příčka není nosná, je dost možné, že po vybourání dojde k menšímu průhybu stropní konstrukce a v příčkách v 2.np se nadělají trhlinky. Na stavbě je to docela časté.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skypala1
Datum: 07.12.12 09:27

Ve vašem případě nic nehlašte, pokud se jedná o nosnou zeď dala by se vynést překladem popřípadě I profilem, při kolaudaci to chce zanést jako změnu do projektu (kopie půdorysu plus vyznačení změn proti původnímu projktu - žlutě ji vyštrafovat ako odstraněnou, tato změna nevyžaduje samostatné řízení). Dělám na stavebním a podobné změny během stavby řeším celkem často. Natálie

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.