Termostatická baterie - termočlánek - oprava

Od: Datum: 27.01.12 17:12 odpovědí: 5 změna: 06.08.15 11:20

Marně jsem zde hledal odpověď a nakonec se pustil do opravy. Teď bych se chtěl s ostatními podělit o zkušenost z opravy. Po pěti letech bezproblémového provozu termostatické vanové baterie La Torre Quark (Novaservis) začalo ovládání teploty vody tuhnout. A to tak, že nakonec nebylo možné při tekoucí vodě snížit její teplotu. Vymontování termočlánku (kartuše, nebo nevím jak se odborně jmenuje ta část kterou se reguluje teplota vody) a vyvaření v octu pomohlo vždy jen dočasně. Včera jsem tento termočlánek rozebral kompletně, ze všech vnitřních částí očistil vodní kámen a zkontroloval O-kroužky. Při skládání jsem pohyblivé části promazal vazelínou nepoškozující gumové součásti a celé opět složil. Teplota se nyní reguluje jako za mlada a ušetřených 1000,- Kč za nový termočlánek můžu utratit pro mě příjemnějším způsobem Podrobný způsob co a jak můžu zájemci poslat Mailem.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: salus
Datum: 29.01.12 20:08

Právě řeším stejný problém. pošlete prosím na můj mail 757@email.cz podrobný návod k demontáži vlastní katruše, Děkuji Salus

Ohodnoceno: 0x

Datum: 29.01.12 20:24

a nešlo by to zveřejnit tady.

Od: sollik
Datum: 29.01.12 21:32

OK. Zkusím to tedy popsat zde. V prvé řadě je potřeba vypnout hlavní uzávěr vody, neboť termočlánek je ještě před uzavírací kartuší. Ze spodní strany baterie jsem vyšrouboval imbusovým klíčem červík, který drží termočlánek v baterii a článek vytáhl ven. Pak jsem ostrým předmětem (v mém případě špičkou vysouvacího nožíku) vyloupl krytku, která kryje šroubek rukojeti. Šroub jsem povolil a rukojeť sejmul. Poté je třeba vyjmout pojistnou podložku (ségrovku) a stáhnout plastový kroužek s ryskou. Ještě před samotným stáhnutím jsem si ale udělal fixem na článku tečku v místě, kde je na kroužku ryska. Po stáhnutí kroužku už zbyde v podstatě jen samotný článek s O-kroužky bez plastových dílů. V tomto stavu je možno jej vložit na pár minut do vroucího octa a nechat vyvařit (někdy to na čas pomůže). Já však pokračoval v demontáži, takže jsem si článek opatrně upnul do svěráku za vroubkovanou část (tam kde byl plastový kroužek), a z druhé strany zasunul trubkový klíč č. 12. Povolil (má klasický závit) a rozšrouboval těleso. V jedné ruce mi nyní zůstalo pouzdro, ze kterého jsem vyjmul váleček s O-kroužkem a pružinu a ve svěráku druhá půlka, ze které lze vyjmout část, která při otáčení rukojetí tlačí proti pružině. Celé jsem to opatrně očistil hodně jemným smirkovým papírem od vodního kamene (dalo by se navíc ještě i vyvařit v octu), zkontroloval stav O-kroužků, pohyblivá místa jsem namazal vazelínou nepoškozující gumu, vše vrátil zpět a celé opět sešrouboval. Plastový kroužek s riskou jsem nasadil riskou do místa, kde jsem si při demontáži udělal tečku. Před vrácením článku do baterie jsem ještě zkontroloval lehkost chodu. Při zasouvání termočlánku do baterie je dobré vnitřek vysušit a namazat vazelínou, stejně tak i kroužky na článku. Článek se pak lépe vrací do baterie a nehrozí skřípnutí O-kroužku. Teď už stačí jen pojistit článek zašroubováním červíku a pustit vodu. Je-li vše hotovo, je ještě potřeba sladit teplotu vytékající vody se stupnicí. Já osobně to dělám tak, že si na vaně nechám šroubovák a při koupání si (bez ohledu na stupnici) sešteluji rukojeť tak, aby při otočení na doraz tekla voda tak akorát teplá na sprchování. Pak už tedy jen přišroubovat rukojeť a zakrýt šroubek krytkou.

Omlouvám se za poněkud neodborné výrazy, opravdu nejsem z oboru, ale doufám, že to někomu aspoň trochu pomohlo. Ještě jednou připomínám, že uvedený postup jsem prováděl na baterii La Torre (Novaservis) Quark a to PO UPLYNUTÍ ZÁRUČNÍ DOBY! Za odchylky různých typů termočlánků jakožto i vzniklé škody nenesu zodpovědnost.

Sollik.

Datum: 29.01.12 21:44

Díky, návod si uložím. Mám taky takovou baterii

Od: midlander
Datum: 06.08.15 11:20

Po vlastní zkušenosti s demontáží a vyvařením kartuše v octě radši nedoporučuji přímo vyvařovat, ale raději jen do teplého octa (řekněme 60°C, jako má TUV). V principu termočlánek u většiny kartuší je tvořen nějakým roztažným voskem, který se přes tyčku opře o regulační šroub a přetlačuje se s pružinou. Tím se pohybuje regulační clona, která mění poměr teplé a studené vody. Rozsah pohybu je přitom poměrně malý, u mě to bylo něco přes 1 mm. Kartuši jsem nejspíš zničil právě vyvařením, kdy vosk se snažil roztahovat, ale neměl kam a došlo k mechanickému poškození termočlánku. Takže teď se ani nepohne.

Jinak opravdu efektivnější než vyvařování je asi kompletní rozebrání a vyčištění, kámen se usazuje u těsnění právě v místě kde se mísí teplá a studená voda, a to pak způsobuje, že se clona nechce hýbat. A zrovna do blízkosti těsnění ocet moc nepronikne.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.