Svařování - rozklepávat?

Od: Datum: 05.12.12 17:32 odpovědí: 9 změna: 06.12.12 12:50

Dobrý den, mám pár základních otázek ke svařování:

1) Musí se před svářením svařované místo nějak speciálně očistit nebo stačí jen košťátkem oméct?

2) Je nutné po svařování rozklepávat vytvořenou housenku kladivem? A jaký to má význam?

3) Jestli to chápu dobře tak účelem obroušení po svařování rozbruškou je aby svár lépe vypadal. Nesnížím ale broušením kvalitu spoje (ubráním materiálu)?

Díky moc a nezlobte se za tyto otázky :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.12.12 17:38
avatar

housenka se nerozklepává, z housenky se jen oklepává struska. Pokud jí tam necháte, svár bude korodovat a nebude na něm držet nátěr. Po odstranění strusky se rovněž můžou objevit vady sváru, které by jinak zůstaly zkryté.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 05.12.12 17:39

1 - základní materiál by měl být čistý a odmaštěný, aby svar neměl pory, ale na rovinu. Dokonale si připravíš trubku pro páru nebo ropovod, když budeš doma smrkat branku, tak to nějaký ten pórek překousne bez větších problémů.

2 - Nic se nerozklepává. Oklepává se struska. Ta se tvoří z obalu elektrody, aby chránila svár před přístupem vzduchu - opět kvůli kvalitě. Když ji neoklepeš a natřeš to, do týdne ti upadne i s barvou. Navíc na svaru vypadá blbě, protože pak není vidět vlastní svár.

3- Ano, brousí se kvůli vzhledu a ano, snižuje to pevnost. Záleží co sváříš. Opět příklad - plynovod či parovod si obrousit nedovolíš, svár tam je dle výpočtů a nesmí se brousit. Branku na zahrádku obrousíš, protože to nic nenese a bude vypadat mnohem lépe. Zvlášť jestli začínáš, tak budeš brousit hodně, než se naučíš udělat pěkný čistý svár.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kjanik112*
Datum: 05.12.12 21:47

Kovově lesklý materiál se svařuje hůře-a zvláště začátečníkovi-neboť se elektrody "lepí". Proto profík nechá čerstvě dovezený hutní materiál třeba měsíc na dešti, aby lehce jakoby oreznul, mnohem lépe se pak svařuje, a také se lépe natírá základovou barvou na kov.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 05.12.12 22:30

kjanik, to co meleš je nesmysl a řekl bych žes viděl sváření z rychlíku. na rzi lázeň bublá a pění, dělá póry a specielně u rutilek jde v podstatě o smrkání nikoli sváření. čím čistčí materiál, tím se začátečníkovi líp sváří.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.12.12 22:34

Co je to za nesmysl?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.12 22:12

záleží čím chceš vařit.. pokud vím tak u CO se struska nedělá nebo minimálně... u svařovaní by měl byt povrch očištěný .. u elektrody to je fuk... struska by se měla oklepávat z výše uvedených důvodů.. a taky by jste měl strusku oklepat pokud dělate více svaru přes sebe..pokud jed zabrousit povrch tak si myslim že to nijak znatelně nesnižite.. pokud budete víc zasahovat do materialu tak pak už určitě... pokud umite dělat krasne housenky tak už neni co brousit.. pokud tam vytvořite snople tak bych to radši přebrousil ... :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.12 22:24

pracuji jako svařeč od roku 1992! *frajer* (převážně CO2/Argon,elektrodama minimum vlastně skoro vůbec, jen doma sem tam něco)

z praxe asi tak nějak ;), ( úkol je úkol ) hlavně kvanta :D

1. prostě ať není svař. místo pod vodou *smich*, očistit oméct stačí

2. po housence nemlátit, není důvod (CO2/Agron) u elektrody většinou struska po mrsknutí o zem odpadne sama *smich*

3.brusku použít jedině pokud se svar OPRAVDU nepovede tak vybrousit a znovu zavařit,ju *placni*

ASI JSEM TO HODNĚ ODLEHČIL, ALE JE TO TAK, CO OSTATNÍ NA TO?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 05.12.12 22:36

Tak to svářime skoro stejně dlouho. Souhlas, jen doplním - struska upadne sama po nárazu na zem (u rutilky dokonce odskakuje cestou hned za svářením), když je svár OK. Pro začátečníka takřka nesplnitelný úkol a bez kladívka se neobejde. Pár pórů a struska drží jak přibitá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr685
Datum: 06.12.12 12:50

Díky všem za odpovědi *palec*

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.