Proč kamna Petry nevytopí byt?

Od: Datum: 22.12.11 11:05 odpovědí: 21 změna: 15.03.14 18:20

Dobrý den,

zapojila jsem si kamna značky Petra, ale nějak mi nechtěji vytopit byt, který má rozlohu zbruba 55 m2. Jsou sice starší, ale fungovat by měly normálně, už jsem tam ale naházela staršně moc dřevěných briket a pořád se mi teplota v bytě drží zhruba na 18°C. Prošla jsem snad všechny články na internetu, nikde jsem se ale nedočetla, co by mohla být přičína jejich nevytopení. Když se k nim přiblížím, tak je u nich docela teplo, ale byt nevytopí. Taky jsem četla, že v nich můžu topit čímkoli, takže těmi briketami by to asi být nemělo. Jsou to má první kamna, tak si moc nevím rady, proto prosím o pomoc.

Děkuji

Nora

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.12.11 11:08

Kamna Petra mají jmenovitý výkon 5kW...Váš byt má možná ztrátu větší než jsou kamna schopná "dodat".

To že topíte byt "bodovým" zdrojem tepla samozřejmě rozložení teplot v bytě nepřidá...a je logické že u kamen je teplo...a dále od nich

pak větší zima..Pro lepší rozložení teplot v bytě by bylo nutné zajistit nějakou cirkulaci vzduchu...od kamen směrem do dalších

místností bytu.

doplněno 22.12.11 11:09:

Některé parametry uvádí výkon kamen jen 4kW...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.12.11 11:20

Možná by bylo lepší topit uhlím, to má větší výhřevnost...

máme petry na chalupě - topili jsme dřívím, dřev.briketami a jak píšete i vy, u kamen bylo krásně teplo, ale v opačném konci pokoje nic moc... teď topíme hnědým uhlím a je to nesrovnatelné... :)

Ohodnoceno: 0x

Od: lidka*
Datum: 22.12.11 11:34

Já právě pamatuji na kamna Petry před zhruba 30 možná i 40 roky. Měli jsme je v ložnici. Byly vhodné na rychlé vytopení místnosti, ale teplo neudržely. Jak jsem koukala na netu, tak se tato značka stále vyrábí, ale myslím si, že princip bude asi stejný. Na dlouhodobé udržení tepla byly bezvadné kamna Club. To byla stáložárná kamna a věřím, že ty by vám byt možná i vytopily. Nabízejí se stále ještě na bazaru za cenu do 2 tis. Kč. Chtělo by asi se pohlédnout po jiném typu kamen, které nejenže byt rychle vytopí, ale hlavně udrží teplo.

doplněno 22.12.11 11:35:

Zkuste si pročíst tuto diskuzi - možná tam nějakou radu najdete:

http://www.kutime.cz/forum/ka…-243493-1167/?cele_vlakno=ano

Ohodnoceno: 2x

Od: buss®
Datum: 22.12.11 11:52

Napřed se podívejte na komín, zda je v pořádku, jaký tah. Měl jsem Petry (není je jeden výrobce), topilo se koksem, tak byla nažhavená. Ale mají poměrně malou plochu. Je třeba zajistit cirkulaci vzduchu, nemít je třeba přímo u komína, ale trouby delší a nevím jak se to jmenuje, na rozšíření trouby s průduchy, nebo žebrované roury. . Nepočítejte plochu, ale objem!

Datum: 22.12.11 11:53

Noro, domnívám se, že to není kamny, ale jak správně píš Martin, jsou malá kamna. Když si představím, že mám 3+1 velikosti 55 m2 a strop 3,45, stará okna jen zdvojená...

to nemůže opravdu vytopit.

Kdysi jsem zkoušel topit koksem, krásné teplíčko, ale kamna nevydržela...

Datum: 22.12.11 12:13

Vnučka s mužem měli dojem,že na vyhřátí obýváku s kuchyňkou asi 28 m2 v podstřeší jim budou stačit tři infrapanely každý po 2000 W.Když klepali kosu,tak tam vybourali díru do komína a postavili Petry a při topení dřevem jim to docela dobře stačilo a stačí.I když na noc přidají brikety,aby nemuseli pořád přikládat..Ale jsou docela dobře zaizolovaní.

JABRAKA

Od: ptr*
Datum: 22.12.11 14:18

Vážená paní Noro

Petry mám konkr. kerpen 2U4P stojí do tří tisíc v solidním obchodě. Topím v nich odhoříváním. Dvířka u roštu a spodní dvířka zavřete.Na čistý rošt horními dvířky nejlépe násypným uhlákem nasypte uhlí, hnědý ořech jedničku můžete přimíchat i řerného uhlí, chcete-li aby kamna hřála déle, násyp udělejte cca 5cm pod spodní okraj horních dvířek. Na násyp uhlí dejte papír na to smrkové třísky šišky co se vleze pod deflektor a na to hrst uhlí. horními dvířky zapalte papír a zavřete je. Klapky na obou dvířkách otevřít na max. Kamna se klidně rozběhnou nechte je důkladně rozhořet se zavřenými dvířky a otevřenými klapkami na max. Po cca půl hodině až pěkně hoří světlým plamenem dejte spodní vzduchovou klapku na cca polovinu a horní mírně přivřít tak aby kamna neuhasla a dál hořela.(nastavení klapek si ověříte časem dle toho jak táhne komín, hasnouli kamna dáte více vzduchu atd.) Násyp uhlí prohoří za 3-4 hodiny ale tím to nekončí kamna dále sálají několik hodin a to bez dalšího přikládání či obsluhy. Mám ověřeno hnědé uhlí sálá cca do 12 hodin černé až do 20 hodin i déle dle hrubosti uhlí tahu komína nastavení klapek. Samozřejmě chceteli aby kamna sálala krátce nasypete jen půl uhláku atd. Výhody: Minimální pracnost, (nemusíte přikládat jednou nasypete) dlouhá výhřevnost, a navíc z komínu nejde skoro žádný kouř čili i ekologičtější než klasické pracné přikládání nebo prohořívání. 2u4p jsou levná a špičková kamna mnozí však jejich možností nevyužívají.

doplněno 22.12.11 14:54:

PS: Když už brikety tak hnědouhelné těmi se dá topit v petrách i prohoříváním čili klasicky zatopíte např.deseti briketami pořádně roztáhnete a nasypete další brikety. Po vyhoření až jsou brikety červené a nehoří již plamenem tak vzduchové klapky na dvířkách uzavřete spodní klapku můžete nechat na štěrbinku. Pokud je v kamnech dost takto vyhořelých žhavých briket tak nejen že kamna

dlouho sálají ale druhý den čili po 24 hodinách kamna bez roztápění znovu rozjedete, hodíte do popela ze šest briket a mírně proroštujete necháte chvíli spodní dvířka otevřena dokud nové brikety nechytí, mně chytly cca do pěti minut ., po důkladném rozhoření doroštujete zbytek starého popela do popelníku aby nebránil přístupu vzduchu k novému palivu no a dál už to znáte.

Poznámka: dřevo dřevěné brikety pelety jsou trend ale uhlí a uhelné brikety svou výhřevností jen těžko předčí bohužel.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.12.11 16:21

Petry jsou malá kamna, na tak velký, promrzlý prostor. V železářství se dá koupit, nevím jak se to jmenuje. Je to takový válec s jakoby s dírami, ten se vloží místo kusu roury, kouřovodu, a tím se využije spousta tepla, které utíká bez využití, do komína. Funguje to jako ještě jedny kamna.*palec*Petry byl veliký hit, ale v době, kdy dřevo a uhlí stálo mnohem méně a navíc. Nic jiného na trhu nebylo. Snad jen Klubky nebo piliňáky.

Datum: 22.12.11 16:48

Říká se babi téj trubě s ďurama třeba čert.Aji v Ostravě.

doplněno 22.12.11 16:53:

...jo a za Petrama můžou být i dva ČERTI za sebou.A myslím,že dokážou vytopit místnost 30,m2 na osma dvacet stupňů jenom tvrdým dřevem.Brikety jsou (uhelné)drahé,ale pozděj se snadno zjistí,že jsou daleko výhřevnější,tudíž i šetří penízky za topení oproti dřevěným briketám.

Datum: 22.12.11 16:50

Jo, Čert! :D Je to bezva věc. Používala jsem ji před před 45 lety a nedávno jsem ji viděla v železářství za výkladem :D

Datum: 22.12.11 16:54

Pořád se vyrábějí-Petry,brikety i Čerti.*cert*

Od: tr
Datum: 22.12.11 20:18

Zdravím, já ten válec z dírami znám pod pojmem Krtek, ale má jednu nevýhodu, rychle se zanáší sazemi.

Datum: 22.12.11 20:35

Kamna Petry jsme měli na vojně. Mazáci nás učili jak se správně topí, že prý musí "svítit kontrolka". To znamená tálek rozžhavený do červena. Potom byla v cimře pro deset záklaďáků trenýrková teplota.

Od: tr
Datum: 22.12.11 21:14

Zdravím to znám, topil jsem tak moc, že létali jiskřičky od plotny a trouby svítily že se dalo číst.*smich*

Od: jendax
Datum: 22.12.11 23:06

Takže kamna petra jsou salavá.To znamená ,že se ohřívá zařením okolí kamen a předměty pak ohřívají vzduch.Potom máme kamna teplovzdušná.Ty mají druhý plášt a mezi tím proudí vzduch ,ktery je ochlazuje.Tyto kmna topá takzvaně za roh a lepe snimi vytopíte vedlejší místnosti.Kamna Petra jsou v principu kamna na uhlí a nejlepších vysledku s nimi dosahnete tak,že je nasypete plná uhlí.Nahoru date dřevo - třísky a rozdělate v horních dvířkách ohen.Říká se tomu SHORA DOLU ohen. Takto vám ty petry mohou topit až 8 hodin.Dřevěné brikety jsou sakra drahá věc ,možná je lepší sehnat dřevo a větší krbovky.

Tady si přečtěte jak mají vypadat kamna na dřevo

http://www.kutime.cz/forum/ka…k-4660-25351/?stranka_oblast=

Na bazoš.cz obšas byvají nějaké levné kamna http://www.bazos.cz/

Od: kejki
Datum: 23.12.11 00:35

Záleží na více parametrech bytu a topení. Jestli máte otevřený vzduch, letí teplo do komína. je dobré zapojit plechový kouřovod, případně toho čerta (gájo), aby se spaliny ještě více ochladily. Pokud máte vysoký strop, stoupněte si na židli a zjistíte, jaké je nahoře teplo. Na to je vhodný stropní ventilátor, který ho tlačí dolů a rozežene po bytě.

U briket je to jednoduché, u dřeva na minutku otevřu spodní vzduch, aby se objevil plamen (jinak to dýmí a zanáší se) a přivřu. U briket mi stačí dole skoro zavřeno, nahoře škvíra. Červený tálek znamená, že se vypálí šamot, teplo letí do komína a kamna se budou moci po sezoně vyhodit.

Topení shora jde s uhlím - znamená pokaždé nechat dohořet a vyndat popel, mne to nijak neuchvátilo, je to spíše udržovací topení, babička to používala, když šla do práce. Vydrží to dlouho, několik hodin, pak už se přikládá a topí odhořívacím způsobem.

V současnosti se kamna dělají bez komínové klapky, ale dá se koupit kouřovod s klapkou, sice to bylo ve smaltu, takže drahé, ale hodně to pomáhá s regulací.

Datum: 23.12.11 12:41

bratr v novostavbě při dokončovacích pracích topil Petrama, které jen ovlažily vzduch, dnes topí těma nejlevnějšíma krbovkama z Baumaxu a krásně tím vytopí celý dům aniž by musel letos pustit podlahové vytápění plynovým kotlem. Já osobně bych dal Petry pryč.

Datum: 29.12.11 15:34

Orientačně si spočítejte potřebný výkon, který váš byt potřebuje pro vytopení na 20 st.Celsia. Základní odhad se obvykle bere jako 40 W na m3. Jestli bydlíte na samotě na větrné hůrce, pak trochu přidejte. Uvádíte plochu vašeho bytu 55 m2. Při této ploše a výšce 3 metry mi potřebný výkon vychází na nějakých 6.6 kW (55x3x40=6600). A jak tu kdosi uvedl, Petry mají výkon cca 4 kW. Petry nestačí na vytopení takového bytu.

Ohodnoceno: 1x

Od: kecal
Datum: 30.12.11 18:59

jsou to malá kamna ale zkuste dát před kamna až budou roztopená nějaký ventilátor.Taková vrtule na stojánku.co se používá v létě na luft v místnosti.Aby foukal směrem na kamna a ochlazoval je.Hodně to pomáhá.

Od: jarin*
Datum: 15.03.14 14:46

Mě osobně vytopí 100m2 a je to navíc do patra, většinou je to tím, že lidi neumí topit, ale podrobný návod jak na to už tu je, stačí se ho držet.

Od: janm
Datum: 15.03.14 18:20

Ano souhlasím, také s nimi vytápím (Kerpen 2u4p) ovšem nejlepších výsledků s nimi dosáhneme s uhlím nebo uhelnými briketami, někdo v nich třebas topí dřevem, s ním pochopitelně nedosáhne toho co s uhlím odhoříváním shora tj. bezobslužnost velká dlouhá výhřevnost, nekouřivost, a i paradoxně vyšší čistotu v domácnosti než při přikládání jakéhokoliv jiného paliva.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.