Zrušení platby za rozhlas a televizi

Od: Datum: 13.12.11 17:52 odpovědí: 12 změna: 24.02.15 20:12

Dobrý den,

nevíte prosím někdo, jakým způsobem zrušit platby za televizi a rozhlas, které jsou součástí sipa. Platby jsou psané na dědečka a ten je momentálně v domově důchodců. Platby za byt včetně inkasa platím já, ale již dva měsíce tam nikdo nebydlí a tak mi těch 180 Kč příjde zbytečných. Děkuji za případnou odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.12.11 18:01
avatar

Tyto platby jsou vázané na odběrné místo eletrické energie, kde se prodpokládá, že každé odběrné místo má televizi i rádio. Pokud však rádio ani TV "nemáte", tak můžete napsat čestné prohlášení, že tyto spotřebiče nemáte. Z pohledu zákona se však za rádio i TV považuje třeba i počítač s internetem, protože je to zařízení umožňující příjímat rozhlasové nebo televizní vysílání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lslucki
Datum: 24.02.15 14:22

To není pravda, poplatky se vztahují pouze na počítač, který je vybaven TV kartou na příjem digitálního vysílání ČTm nikoliv přes internetový přenos. Na internetové vysílání ČT se zákon o poplatcích nevztahuje. To by mohli být zpoplatněny úplně všechny weby a to je blbost. Vztahuje se také na DVD přehrávače s tunerem či rádiem (poplatky za ČR), ovšem pokud nemáte settopbox, tak už se to zase nevztahuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 13.12.11 18:02
avatar

Na poštu. Na přepážce SIPA vám poradí co a jak.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petapeta*
Datum: 13.12.11 18:09
Odhlášení se provede na pobočce České pošty.
doplněno 13.12.11 18:17:
K přihlášení a zrušení ČRo a ČT a k osvobození od placení poplatků potřebujete zvláštní tiskopisy a jakýkoli doklad se svým spojovacím číslem. Tiskopisy získáte na kterékoli poště a kterákoli pošta s vámi přihlášku, odhlášku nebo osvobození projedná.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.12.11 18:17
avatar

robi, rovněž mám babičku v domově důchodců a tak řeším podobné administrativy... popelnice, elektriku plyn vodu , ale Sipo a poplatky za tele a radio.

Vezmete poslední SIPO, dojdete na poštu, kouknou na číslo sipa a vše zařídí. Samozřejmě rozpis plateb na sipu je potřeba zrušit individuelně u správných firem...

Ale to je zařizování...

doplněno 13.12.11 21:38:

tak jinak, zkuste číst zde:

Zapojení rozhlasových a televizních poplatků, jejich zrušení a změny (výše poplatků činí u televizního poplatku 135 Kč) za vás zařídí pošta. K přihlášení a zrušení ČRo a ČT a k osvobození od placení poplatků potřebujete zvláštní tiskopisy a jakýkoli doklad se svým spojovacím číslem. Tiskopisy získáte na kterékoli poště a kterákoli pošta s vámi přihlášku, odhlášku nebo osvobození projedná. Předpis poplatků, jejich zrušení nebo osvobození od placení poplatků se promítne do vašeho SIPO již následující měsíc. Od 1.2.2007 nejsou na neuhrazené rozhlasové a televizní poplatky zasílány upomínky SIPO, ale neuhrazené poplatky jsou automaticky zahrnuty do SIPO na následující měsíc pod kódy poplatků 317 ČRo neuhrazený minulý měsíc, 319 ČT neuhrazený minulý měsíc.

zdroj http://www.ceskaposta.cz/cz/s…penezni-sluzby/cr/sipo-id259/

takže si vyberte, zdali budet ještě někam psát...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 13.12.11 19:34

Pokud něco upravuje právní norma, tak si ji vyhledejte a zjistíte že ne všechny rady jsou k něčemu, takže zák. 348/2005 Sb. a tam je:
Rozhlasový poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen "rozhlasový přijímač"). Toto zařízení se považuje za rozhlasový přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.

A teď špekulujte, jak z toho poplatku ven a poslouchat... Kdysik to bylo jednoduché.. a proto ty změny.

A dále tam najdete za jakých podmínek se poplatek nehradí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bedynka
Datum: 24.02.15 19:24

Platí se i když si občan udělá z bedny od TV králíkárnu. Je to v souladu se zákonem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.15 20:12
avatar

bedýnko, ale to je jen Váš názor, nic takového v zákoně není..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.11 21:34
avatar

Kromě na SIPO je potřeba poslat vyjádření také České televizi..Sipo posílá platbu na konto České televize,pokud zrušíte platbu,ozve se ČT,proč neplatíte.Vše to lze vyřešit E-mailem.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: robi®
Datum: 14.12.11 18:45

Děkuji všem reagujícím za jejich příspěvky. Pokusím se podle Vašich doporučení zařídit.

Od: petapeta*
Datum: 14.12.11 19:21
Doporučil bych vám, abyste přepsal na sebe další inkasa. Jinak budete mít problém s vyúčtováním plateb, které stejně za dědečka hradíte.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 24.02.15 15:23
avatar

Podobný problém jsem také před časem řešila a opravdu je lepší si např. energie přepsat na sebe, protože případný přeplatek vám pak nebudou chtít dát...

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.