Kotel dakon - vzduch

Od: Datum: 12.12.11 08:36 odpovědí: 13 změna: 26.10.14 01:14

Dobrý den,

prosím o dvě rady. Topím kotlem Dakon DOR 16 teprve rok. 1. Na co jsou u Dakonu na bocích 2 otvory na vzduch. Mají být otevřené, uzavřené, nebo jen z části - jak se to reguluje.

2. Expanzní nádobu mám od topenáře na zemi vedle kotle a bez zapnutí čepadla to skoro vůbec netopí. U tchýně je expanzní nádoba na půdě a čerpadlo nemají a topí to krásně. Je to umístěním expanzní nádoby nebo něcím jiným.

Děkuji za radu.

Petr

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.12.11 09:13

Klapky na bocích kotle se otevírají nebo přivírají v závislosti natom, jak velký výkon kotle je momentálně potřeba..ale za rok provozu už by jste to měl mít vyzkoušené..

Expanzní nádoba, respektive její umístění má sice vliv na pár věcí..ale rozhodně nemá vliv na ten fakt, zda Vám soustava topí samotížně či nikoliv..

Pokud má Vaše tchýně expanzní nádobu na půdě, pak má zřejmě ještě otevřenou exp.nádobu...Vy máte tlakovou exp.nádobu...ale daleko zásadnější fakt je ten, že Vaše tchýně má zřejmě samotížný systém, s větším průměrem potrubí...a kohouty na tělesech...Vy máte systém s nuceným oběhem...s menším průměrem potrubí...a možná i termostatickými hlavicemi.

Ohodnoceno: 0x

Od: karelxii*
Datum: 12.12.11 09:20

Naprostý souhlas s : martinem=hledal bych to na oběhovém čerpadle,případně odvzušnění´= kotel se nepřehřívá? Jinak je zde spustu lepších rádců,tak vydržte na lepší odpovědi.K

doplněno 12.12.11 09:23:

ted jsem si všiml,že netopí bez čerpadla=kotel roztopit na 90 a zapnout čerpadlo,bez zapnutého čerpadla to netopí!

Od: peterix*
Datum: 12.12.11 10:07

Děkuji za odpověď. Boční otvory jsem moc nezkošel, protože topenář mi řelk, že boční otvory mám používat jenou když přetopím a chci aby rychle vyhořelo uhlí. Moc se mi to nezdálo. Boční otvorky jsem tedy nepoužíval, protože k přetopení nedošlo. Většinou neexperimentuji, když mi to řekne "odborní topenář".

Co se týká systému je tomu tak - menší průměr potrubí, termostatické hlavice.

Datum: 12.12.11 10:22

"Co se týká systému je tomu tak - menší průměr potrubí, termostatické hlavice."

Pak Vám tedy z fyzikálního hlediska samotížný systém ani fungovat nemůže...takže to pusťte z hlavy..

Malinká vyjímka by v jistých případech mohla nastat při vyšších teplotách v soustavě, kdy je podíl samotížného vztlaku vyšší..tam by třeba sem tam mohlo některé těleso topit...Ale pokud tomu nerozumíte, raději neexperimentujte, nebo přetopíte kotel..

Datum: 12.12.11 10:08
Děkuji za odpověď. Boční otvory jsem moc nezkošel, protože topenář mi řelk, že boční otvory mám používat jenou když přetopím a chci aby rychle vyhořelo uhlí. Moc se mi to nezdálo. Boční otvorky jsem tedy nepoužíval, protože k přetopení nedošlo. Většinou neexperimentuji, když mi to řekne "odborní topenář".
Co se týká systému je tomu tak - menší průměr potrubí, termostatické hlavice.
Datum: 12.12.11 09:30

mám Dakon už takových nejmíň, když ne víc... no 30 let., ne ovšem ten samej...

ty otvory na boku slouží podle mne na přívod vzduchu, aby plyny z paliva vzniklé hořením, destilací a pod. měly dostatok kyslíku na účinné spálení... když je otvíráte - zavíráte, můžete přes otvor nahoře vidět, jak se mění barva plamene... když jsou zavřené, plamen je červený, tmavý, při otevření je žluťounký, jasný, mohutný, je dobré spalování...

totiž při zahřátí vody na určitou teplotu se zavírá škrtící klapka dole na dvířkách, která přivádí vzduch pod rošt... klapku ovládá termostat na pravém boku kotle spojený řetízkem s klapkou. délku řetízku nastavíte zkusmo podle teploměru na kotli, teplotu nastavujete pootočením knoflíku na termostatu. když se spodní klapka celkem zavře, palivo se jen dusí, ale vysokou teplotou se z něj hořlaviny nadále uvolňují a bez kyslíku z boku by jen tak unikly do komína... nehospodárné... proto je na klapce ještě regulační šroub, který brání klapce se úplně uzavřít, i když teplota stoupne na nastavenou... to vše musíte vypozorovat a vyzkoušet, další zimu už to bude lepší... otevřte klapku na boku, já tam stále jen strčím prst a přivřu na doraz, a to stačí...

záleží sice i na poměrech kotle a výšce komína, přivření komínové klapky, aby to tak neletělo do komína, zkoušet a držet se rady toho malého mužíka s bradkou... učit se, učit se, učit se.

doplněno 12.12.11 09:33:

jeden z Murphyho zákonů: když už opravdu nevíme, jak na to, přečtěme si návod k obsluze! *smich*

Ohodnoceno: 1x

Od: des*
Datum: 12.12.11 09:53

Naprostý souhlas s Hejkalem.Jen chci podotknout,že ta rada ,co odpovídá jiný odpovídač-roztopit kotel na teplotu XXX je nesmysl na 2x.Poprvé-čerpadlo se zapíná hned,pokud tedy někdo nemá automatiku na spuštění.Podruhé-Není nic horšího,do roztopeného kotle,narvat čerpadlem studenou vodu.Mimochodem,je třeba brát tlakovou expanzku a za kotlem za pokrok a ne za nevýhodu.Ta na půdě,občes zmrzne,následně vybuchne kotel,zabití lidé,zničený dům.A ten návod,to je nejlepší-pokud tedy umí člověk číst. http://zpravy.idnes.cz/zene-p…px?c=A101205_174943_krimi_jba

Datum: 12.12.11 10:22

Už jsem za expanzní nadobu za kotlem rád:), dík za vysvětlení.

Ještě mám menší poddotaz co mě napadl při komunikaci s topenářem. Já jsem logicky "navrhoval" (znáte rady laika při práci odborníka, že by čerpadlo mělo být na vracející se vodě. Topenář stejně dal čerpadlo na vodu cca 1 metr co jde teplá voda z kotle. Prosím o vysvětlení.

Datum: 12.12.11 10:32

Dříve bylo zvykem dávat čerpadlo na vratné potrubí...bylo tak méně zatěžované teplem topného média než na výstupu z kotle.

Dnes je to čerpadlům téměř jedno...spíše je důležitější poloha expanzní nádoby a čerpadla...(tedy jejich vzájemná poloha...

V podstatě optimální je expanzní nádoba i čerpadlo na vratné vodě...je to lepší pro průběh tlaku v soustavě..

Ale pokud Váš systém funguje, tak nad tím moc nepřemýšlejte...a jděte si raději přečíst dobrou knihu

Od: des*
Datum: 12.12.11 10:34

Udělal to dobře,jednak je přístupnější,než dole(čištění filtru,výměna)potom jde topit částečně i bez jeho zapnutí,no a nakonec dnešní čerpadla na to jsou stavěná.

Od: olaf71*
Datum: 12.12.11 10:30

zavřete klapky, zatopte, nechte roztopit, pak otevřete a podívejte se dovnitř ne zblízka, v tu chvíli uvidíte a uslyšíte, k čemu ty klapky jsou, ještě je k tomu dobré vidět, jaký dým jde z komína a pak to pochopíte. nebylo by od věci si přečíst manuál, z toho jsem to vyčetl a je to opravdu účinný prvek.

Od: marchris
Datum: 26.10.14 01:14

potřeboval bych poradit kde bych mohl sehnat návod na kotel dakon dor 20 nastěhoval sem se do baráku kde je kotel na tuhá paliva a neni k němu návod zkoušel sem zatopit nastavil sem na kotli 50 stupnu když dám tak jen pul belíku tak mi to na 50 stupnu zustane ale když dám celej belík tak už mi jde na 60 až 68 proto bych potřeboval přečíst si návod

Datum: 12.12.11 16:16

Ty klapky na bocích kotle slouží pro přívod tzv. sekundárního vzduchu pro spalování. Prakticky každé hnědé uhlí vyvíjí při spalování na roštu velké množství hořlavých plynů, které odcházejí tahy kotle částečně nespálené, protože k nim nemá přístup kyslík. Je to tzv. ztráta chemickým nedopalem, která se minimalizuje právě přívodem sekundárního vzduchu do spalovacích kanálů kotle. Tyto klapky by mohly být uzavřeny jen při spalování tvrdého dřeva nebo při utlumeném provozu kotle, kdy palivo na roštu je žhavé a už se nechává dohořet. Dbejte také o čistotu těchto průduchů pro sekundární vzduch!

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.