Uvolnění ventilu

Od: Datum: 23.11.11 12:26 odpovědí: 15 změna: 03.01.15 16:20

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak nenásilně uvolnit ventil topení(starý modem s čtyřhranem). Jeden náš ventil je úplně zatuhlý. Někde jse četl prostříknout prostor kolem hřídelky, či uvolnit převlečnou matici, namazat a zkusit povolit. A Dále se zeptám, jak se seřízují průtoky těchto ventilů, dole se tokový malý šroubek, kterej když se povolí, tak lze nějak seřizovat. Jednou se mi to povedlo, ale asi 4 hodiny práce.Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.11.11 12:29
avatar

Pochybuji že mluvíte o ventilu...

Spíše se jedná o radiátorový kohout s druhou regulací.

Druhá regulace se nastavuje povolením toho menšího šroubu...a vytahováním či zasunováním osy kohoutu.

Na ose kohoutu jsou z tohoto důvodu i drážky...a by bylo patrné v které poloze se regulace nachází.

Jinak pokud vím, tak se tyto kohouty dají "rozpohybovat" jen velmi obtížně..a je otázka jestli ho nebudete muset sundat a zcela rozebrat...možná by to bylo nejlepší...Ev.koupit zcela nový..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tr
Datum: 23.11.11 12:48

Nemůžete napsat něco bližšího k tedy kohouty s druhou regulací? Obchodní název či značku výrobce. nikde nemohu najít, pak by šly možna dohledat návody. jinak u zmiňovaného ventilu potřebuji aby byl otevřen cca na půj až plno, pohybovat se dá cca 3mm. Jinak jsou vidět všechny tři rysky na hřídeli, tak v jakém stavu se regulace nachází? Mám zkusit aplikovat WDčko kolem hřídelky a po chvíli nenásilně zkusit otáčet? Díky, moc bych potřeboval aby radiátor víc topil, ale vypouštet dům nemohu( je úplně dole).

Datum: 23.11.11 12:52
avatar

Podle mne mluvíme o tomto kohoutu ano?

www.instarjbc.cz/obchod/sam-myjava/radiatorovy-kohout-primy-dvojregulacni-sam-myjava.html

Takto...nemůžete vypustit dům...To znamená že se jedná o bytový dům s více byty..a nikoliv o Váš rodinný domek?

V tom případě do druhé regulace nesahejte...nebo pokazíte víc než si myslíte..

doplněno 23.11.11 12:54:

P.S.: pokud jsou vidět 3 drážky, pak je beztak ventil maximálně otevřený...a nic víc s ním z tohoto hlediska neuděláte.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.11.11 12:55
avatar

vidíte tři rysky - kohout průtok naplno otevřený... to, co potřebujete... takže už ho i tak více neotevřete...

WD moc nepomůže, když vlastní "střeva" kohoutu jsou zkorodovaná, zanesená kalem a pod. k těm se WD nedostane...snad jedině trpělivě, sem - tam sem - tam sem - tam sem - tam sem - tam sem - tam sem - tam a potom tam - sem tam - sem tam - sem tam - sem tam - sem možná otočíte, ale kohout už je i tak naplno...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: des*
Datum: 23.11.11 13:08

Není to ve třech ryskách,ale ve kterém bodě je kohout zaseklý,klidně to může být v zavřené poloze.Uvnitř nic není,co by brzdilo,jen je zarezlá kontramatka na ose.Je potřeba ji povolit a rozpohybovat.To WD se na to hodí.Tato matka má funkci přitačování těsníciho provazu namazaným grafitem.Pokud se včas nedotáhne,prolínající voda osku zablokuje.Pozor,při této práci se dá povollit jiná součást kohoutu,a tak by vyteklo celé topení.To si ani nedovedu představit.Takže s rozumem!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tr
Datum: 23.11.11 13:11

Je to on, na tomto obrázku, takže tři rysky= max. Jednou jsem ho měl v ruce i rozdělaný, ale palnžetku jsem neviděl, asi vypadla, nebo si nevšiml a byla zatáhlá. Tedy při povolení šroubku, lze otáčet na obě strany, ale pohybuje se jen planžetka.Ale jak se docílí toho, aby byla ta uzávěrka co se tam normálně hýbe při otáčení ve správné poloze. Ono totiž ventilem jdem z nuly hnout o max 3-4 mm, tak nevím, jestli je mechanismus zaseklý, nebo zatuhlý, či omezený.:(

Datum: 23.11.11 13:07
avatar
>>>> Mám zkusit aplikovat WDčko kolem hřídelky a po chvíli nenásilně zkusit otáčet? <<<< ANO a zítra zase ... také můžete povolit šroubek nahoře sundat kotouč a opatrně stáhnout krytku (jakýsi zvonkový útvar) a znova prostříknout. Pod zvonkovým útvarem by měla být průchodzí matička, která drží ucpávku. Pokud to půjde NEPATRNĚ OPATRNĚ povolit, je za ní tlak vody v potrubí. Potom neutahovat více jak bylo povoleno. Kdyby ale pak kolem hřídelky slzela voda, jen nepatrně přitáhnout.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: tr
Datum: 23.11.11 13:14

Ok, tak do nastavení hrabat nebudu, ale olejíček nic nezkazí ne? Jako že by to pak začalo kapat a tak? On jde ventil otáčet jen o 3-4 mm. což myslím, že je pouze škvíra pro vodu.

Od: des*
Datum: 23.11.11 13:18

Musí to jít otočit o čtvrt otáčky,máte snad ještě nějaký na porovnání ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tr
Datum: 23.11.11 13:26

Jo ostatní nebo skoro všechny jdou min o 70-90 stupňů.

Od: des*
Datum: 23.11.11 13:27

Takže rozpohybovat,jak ty ostatní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.11 20:31

Dvojregulační kohouty vyrábí armatůrka Myjava

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zztop*
Datum: 03.01.15 14:52

Měl bych otázku. Nevím zda se jedná tedy o ventil nebo se to nazývá správně jinak, ale na ventilu je ještě nasazena termohlavice. Dnes mě udivilo, že když na hlavici nastavím vyšší stupeň než 4 (ze 6 možných) necítím odpor jaký je cítit při točení mezi vypnuto a stupněm 4. Tak jsem zkusil hlavici oddělat a podívat se na to. Překvapilo mě, že na ventilu ten čudlík vyčuhuje tak málo. To bude i to proč jsem necítil při točení odpor.

Otázkou je zda takto malý kousek na regulování stačí nebo je to zatuhle a bylo by vhodné to včas řešit například promazáním. V bytě bydlím chvíli tak nevím jak je to staré a zda byl nějaký problém i dřív.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.15 15:59
avatar

ZZTop-tento týden třetí dotaz na toto-okolo té hřídelky ,viz šipka prostříknout nejlépe WD-čkem popř konkor či jiný olej (nej je WD) a necht cca5 minut působit poté tlakem na hřídelku a event tahem kombinačkami tuto rozhýbat (u mé hlavice má krok cca4mm).Vždy na začátku sezony (topné) vyzkouším pohyblivost a prostříknu silikonoilem ! Tak že,vytažená musí být okamžitě cítit proud tepla do radiátoru a opačně nesmí jít ani trochu! (U mne-stoupačka-na přívodu neudržím ruku na odvodo ano a přívod k topení před hlavicí je téměř studená ,prostě je mezi těmiti 3 trubkami cítit rozdíl!) Jo a použil jsem Vaše foto!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zztop*
Datum: 03.01.15 16:20

Jo jo vím, že se to tu řeší co chvíla proto jsem ani nezakládal nové téma a i jsem tušil kam stříknout WD (ona šipka), ale jestli je to ok podle fotky nebo je to málo na to, že by měl být ventil otevřený naplno. Při úplném uzavření termohlavice je topení studené a když nastavím jiné rozmezí tak začne hřát, ale právě mi přijde divné to, že je krátký zdvih. Jestli by ona hřídelka neměla vyčuhovat víc. Zkoušel jsem hřídelku kleštěmi zatlačit a jde to celkem v pohodě. Jde mi fakt o to jestli není prostě někde uvnitř zatuhnutá a neměl by se správně víc vysunout.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.