Výměna elekroinstalace v bytě

Od: odpovědí: 31 změna:
Chtěl bych se zeptat, bydlíme ve starším, panelákovém bytě 3+1 a plánujeme udělat novou elektriku. Kolik si asi připravit peněz? Co jsem se ptal elektrikářů, tak si říkají od 20 do 40 tisíc. Jak to, že se ty ceny o tolik různí? Na kolik to vyšlo vás? Taky mi jedni tvrdí, že se nové dráty nesmí dávat do lišt, ale sekat do zdi, jiní zase opak. A jak dlouho to všechno trvá?
31 odpovědí na otázku

 

 


2x

Ten rozptyl ceny je dál prvotní informací.

Doporučuju vám namalovat si jednoduchý plánek bytu a vyznačit v něm schematicky zásuvky a vypínače a světla. Ten plánek namnožit alespon 5x a rozdat to 5-ti elektrikářským firmám, bay vám na to udělali cenovou nabídku s časovou rozvahou a rozsahem prací včetně konečné revize. To vám dá scela přesnolu představu o tom jak se bude cena odvíjet.

Jinak ta cena okolo 20 tisíc je průměrná a záleží na volbě konkrétních vypínačů a zásuvek a nějakých speciálních zařízeních a množství jističů.

Přesně jak píšete, jen bych dodal, že záleží na lokalitě. Mám rodinu v Praze a dělali před časem výměnu bytového jádra včetně el. instalace a cena byla ukrutná ve srovnání za kolik se dá shodná práce pořídit v jiné lokalitě. Můj názor je, že třeba v případě Prahy se obecně vyplácí oslovit i mimopražské firmy. Stotožňuji se s technikjiri, že cena cca 20 tisíc mi připadá také průměrná. Předpokládám, že původní instalace byla v hliníku jak bylo v panelácích dříve zvykem. Vím ale, že přes tehdejší trend se i tehdy někde použila měď a potom by byla situace jiná.

Osobně to nechávat dělat, dohlédl bych i na používaný materiál, dnes se pro urychlení montáže používají zásuvky a vypínače kde se dráty již nepřipevňují šroubkem, ale jen zadrhuji do jakéhosi bajonetu. Po technické stránce se mi to nelíbí, proud jde jen přes hranu toho bajonetu.

Osobně vám hledání solidní firmy nezávidím, doba je takové, že se z řemesla stává souboj jak na zákazníka vyzrát.

Ba naopak,myslim ze v tom bajonetu je to mnohem kvalitnejsi spoj, nez pod sroubkem. Odpada dotahovani a pod.

A ta cena 20000? Mozna jen za material...

 


2x
avatar magdon

Čistě elektrikářské práce (tedy nikoliv zednické) mi pražský elektrikář v bytě 2+1 udělal za 35000,00 Kč, včetně materiálu. Zdálo se mi to dost a tak elektriku v dalších bytech (mimo revizí) dělám sám (kdysi jsem se podobnou prací živil a oprávnění mám).

 


1x

Rekonstrukci rozvodů elektřiny jsme nechávali dělat letos. Také panelákový byt 3+1 (výměra bez balkonu cca 72 m2). Oslovili jsme několik firem a vždy se cena pohybovala kolem 70 tis. Kč. Je to sice v Praze, ale i dvě mimopražské firmy řekly (nezávisle na sobě) cenu kolem 70 000 Kč. Rekonstrukce rozvodů byla nutná tak jako tak - dělali jsme nové jádro a kuchyň, takže se raději udělal rovnou celý byt...

Hodně záleží na tom, z čeho jsou zdi, jak se rozvody potáhnou a jaké různé "vychytávky" chcete... Nejhorší (a logicky nejdražší) je sekání do betonu... Většinou se hlavní rozvody sekají do podlah a potom rozvádějí ke světlům, vypínačům a zásuvkám. Tažení v lištách je samozřejmě jednodušší, ale po estetické stránce nic moc... Lišta podél stěn/podlah je ještě OK, ale lišta k vypínačům nebo světlům... Dobře se také dají využít SDK podhledy, pokud nějaké máte. Čím víc prvků v bytě bude, tím samozřejmě vyšší cena. Tzn. čím méně vypínačů, zásuvek a světel, tím nižší cena - je to vždy otázka kompromisů... My jsme v podstatě volili takovou střední cestu - "základ" a občas zásuvka navíc, nebo světlo ovládané více vypínači - žádné vychytávky jako LED světla apod. I typ vypínačů/zásuvek ovlivní cenu. Ale myslím, že se vyplatí připlatit za kvalitní vypínače/zásuvky, než tam dát nějaké laciné a pak se bát, co to udělá, resp. jak dlouho to vydrží... U nás se tím zvedla cena o pár tisích, jelikož jsem chtěl dvojzásuvky, kde je vždy jedna zásuvka s šikmými otvory (a ty zásuvky jsou celkem dost drahé).

Cena je tedy o dost vyšší, než zde uváděná 20 000 Kč... A to jsme si zednické zapravení dělali sami. Původně jsem čekal cenu mezi 30 - 45 tis. Kč, ale jak už jsem psal - cca 5 oslovených firem/elektrikářů se vždy pohybovalo v těsné blízkosti cifry 70 000 Kč. Jen samotný materiál vždy činil téměř polovinu výsledné ceny a nemyslím si, že by mě elektrikář "natáhnul", když téměř totožné kalkulace uváděli i ti ostatní. Velkou položkou je samozřejmě práce, takže čím více sekání a do tvrdšího materiálu, tím více práce/peněz... A revize (ale pořádná, ne jen štempl), to je tak 3 - 5 tis. Kč.

Jinak postřeh z té realizace - práce byly náročnější (sekání téměř výhradně do festovního betonu), takže hrubé práce (drážkování, natažení kabelů, zapravení) trvaly cca 7 dní. Potom se dělá tzv. "oživení" (tzn. instalace zásuvek, vypínačů a světel), zapojení do sítě, zkoušení funkčnosti apod.) a to trvá 2-3 dny.

Tak ten revizák Vás rozhodně "natáh". Pro mně dělá jeden pražský revizák dost solidní revize (měření impedančních smyček, funkce a měření chráničů, vizuální kontrola zapojení a t.d.) v bytech 2+1 (sice cihlových, ale to v tomhle případě nehraje roli) za 500,00 Kč. Že to dělá poctivě dokážu (vzhledem kesvé bývalé profesi) docela dobře posoudit.

doplněno 19.11.11 19:39:

za tu hrubku se omlouvám*hi*

No v těch kalkulacích firem se částka za revizi pohybovala od 1500 Kč do 3500 Kč. Příbuzný to zahrnul do celkové částky, takže to asi tolik ani nebylo. Nicméně na Prahu to je myslím taková cena standard (bohužel). Dobře provedená revize za 500 Kč, to je sen .

No jo, asi jsem narazil na revizáka, který svou práci nedělá pro peníze, ale pro radfost*smich*.

 


1x

Zvážte ,či nestačí iba nová inštalácia pre "silové" spotrebiče -pračka ,el.sporák, mikrovlnka ,žehlička . Osvetlenie ,pc ,tv ponechat -min.záťaž ,ale nárast nákladov

To se mi zda velmi, ale velmi zbytecne. Kdyz uz sekam, taham nove rozvody, tak neudelam jenom neco, a za treba deset let zbytek.

 


0x
avatar majsterjoe

na to se nedá tak lehce odpovedet. Jedine nekdo, kdo ma po rekonstrukci. Ceny se strasne hybou, pak doplnim jen kolegu nademnou. JIsticu v byte vetsinou nebude moc, ale pak se jedna o proudove chranice, jak kvalitni a designove zasuvky, vypinace chcete.Prace je taky draha. A ty listy? Nechapu proc by se nemohli pouzivat? Prave v dnesni dobe. Akorat se to moc do interieru nehodi.

 


Chtěl bych všem poděkovat za příspěvky, no, mám na to zatím 30 tisíc, ale jak to tak tady čtu, raději přišetřím, než se do něčeho doopravdy pustím.

Šetřit ani moc nemusíš, stačí, když si to sám vysekáš a máš ušetřeno. Elektrikář ti za kilo za hodinu sekat nebude, takže asi tak...natažení kabelů zmákne domácí kutil taky a když na to přijde, někdo zmákne i fajnovou. Prostě čím víc si toho uděláš, tím míň pak zaplatíš za práci.

To je sice pravda, ale zrovna to sekání do panelů, když nemáte vybavení (takže majzlík a kladivo) je pro amatéra skoro sebevražedná práce. Pokud si vybavení budete kupovat, přijde Vás to ještě dráž, než když si to necháte udělat. Tak snad leda půjčovna nářadí, ale to musíte dělat rychle, jinak se taky nedoplatíte.:(

Přesně tak... Sekat např. v cihlovém bytě/domě, to je celkem hračka. Ale do betonu, to je opravdu sebevražda... Půjčit si drážkovačku s vysavačem, to možné je, ale půjčovné není nejlevnější, musíte měnit kotouče a ta práce s tím, to je opruz největší...

 


0x

Hrubý odhad si můžete udělat z tohoto - "světelný" kabel 12,-Kč/m "zásuvkový" 22,-Kč/m vypínač,zásuvka,jistič - 100kč/ks rozvaděč,chránič - 1000,-Kč/ks. Metr lišty 15,-Kč. Práce vychází cca to samé co materiál. Ještě bych opravdu přišetřil.

 


0x
avatar jabraka

Souhlasím s Kamilem.

Proč předělávat vše,co je v panelech většinou zazděno,Ale někdy lze hodně ušetřit,protože podstatné jsou přívody do koupelny a kuchyně,které se dají protáhnout bytovým jádrem.Další přívody se k zásuvkám dají protáhnout pod podlahovými lištami,nebo pod příčkovými panely.Sekat beznadějně celé trasy by byl nesmysl.Kromě toho světelné obvody bych měnil jen tehdy,když jsou v dezolátním stavu.Sekat v paneláku stropy je o vraždu,nejen pro majitele bytu,ale i pro sousedy.Takže než se do toho dáš,pořádně vše promysli!

JABRAKA

 

Podstatna je vymena veskereho elektrorozvodu. A ne udelat rozvod pro pracku, ale pro TV nechat tak...

Nikdy nevite co kdy budete stehovat. Co kdyz do stare zasuvky kde mate ted TV budete v budoucnu zapojovat napriklad tu zehlicku, specialni vysavac na cisteni kobercu...

Taky si myslím, že když už se to dělá, mělo by se to udělat komplet. Pokud to bude v mědi a poctivě udělané, je to minimálně na 50 let (respektive než si EU vymyslí další nesmyslné předpisy*smich*).

Sekat stropy se vždy nemusí. Třeba u nás je strop "dutý" - nejspíš prostor mezi dvěma armovacími sítěmi. Tzn. po zdi se udělá drážka ke stropu, vrtne se u zdi do stropu, protáhne se kabel a ten se vyvede až "cíli" (kde má být světlo).

 


0x
avatar miramira

cena je dost odvislá od odvedené sumy práce a příkladem typu zásuvek a jističů. Kabely a krabice jsou poměrně levné. Jinak v paneláku je nesmysl a vyhození peněz zasekávání do panelů-kdo to vymyslel. Když máte podlahové lišty dá se do nich schovat kabelů od "malé vodní elektrán"y. Ale když se Vám chce platit, budiž. Kdo to tu plácl, že nemůže být veden kabel v liště . . .

to by pak snad zkrachovaly obchody, co tyto lišty prodávají. Normy přesně neznám ani jsem je něčetl, ale celou kuchyni mámv lištách, nikde nic není vidět a stálo to vše do 1000 - 2000 korun... takže Vám zbývá cca 68t :-D

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]