Jak zajistit teplotu radiátorů?

Od: Datum: 04.12.12 10:39 odpovědí: 7 změna: 05.12.12 20:22

Prosím o radu, jak dosáhnout toho, aby byly radiátory teplé od shora až dolů. Mám starší plynový kotel Dakon S-18G, rozlehlý starý přízemní rodinný dům. Deskové radiátory, klasické ventily, klasický termostat. Známý mi tvrdí, že nemohu otevírat naplno směšovací ventil, že se tím ničí kotel, nanejvíš na stupeň 6. Ale pak jsou radiátory teplé pouze v horní části. Také mi trvdí, že musím mít radiátory zpola zavřené. Nevím, nejsem v tomto ohledu zběhlá, nerozumím tomu, umřel mi tatínek, který to vše řídil. Selský rozum mi tedy radí něco jiného, ale nechci si kotel zničit. Odvzdušněno mám. Prosím potaďte mi někdo. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.12.12 10:56
avatar

Nejprve si musíme vysvětlit základní věc...a to tu, že správně fungující topné těleso nemá z pochopitelných důvodů teplotu ve všech částech stejnou...v horní části má teplotu vyšší, v dolní části nižší. Jaké přesně y teploty jsou záleží na nádrhovém tepelném spádu soustavy...a na teplotě v exteriéru. Pokud tedy je soustava navržena na teplotní spád 55/45stC (při venkovní výpočtové teplotě -15stC), pak při dané venkovní teplotě bude správně fungující topné těleso mít v horní části teplotu 55stC a v dolní 45stC.

Při jiných venkovních teplotách pak bude jiná i teplota topného tělesa (těles).

Pokud v současné době máte topnous oustavu hydraulicky nevyváženou, pak může být teplota na tělesech rozdílná...

Do toho samozřejmě zasahují také termostatické hlavice.., je pochoptelné, že pokud teplota v místnosti začíná dosahovat hodnoty nastavené na termostatické hlavici, ta začíná uzavírat...a těleso chladne, což ale není chyba.

Topnou soustavu Vám vyváži zkušený topenář (což měl ale udělat již kdy se soustava dělala), případě to zvládne i projektant...atd.

U Vás by ale bylo potřeba někoho zkušeného, kdo Vám na místě vysvětlí co a jak...oblsuhu kotle, a další důležité věci...to zde uděláme obtížně, to by chtělo přímo "na místě"..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vebena
Datum: 04.12.12 22:27

Díky

Od: ladaadal*
Datum: 04.12.12 11:32

Souhlasím s Martinem, měla by sis pozvat topenáře, nebo alespoň někoho, kdo tomu rozumí. Toho známého nedoporučuju, kdyby tomu rozuměl, řekl by ti k tomu víc než jen nezavírej směšovák. Takhle na dálku a psaním bys to štelovala dvě zimy. Navíc to ničení kotle je jeho zanášení, což lze vyčistit, ale jde o to, že když nemáš vyváženou soustavu, tak zbytečně protopíš víc - vyletí to komínem. Je lepší dát pár stovek odborníkovi. Nebude to zase nějak velká pálka.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vebena
Datum: 04.12.12 22:28

Díky

Od: topic
Datum: 05.12.12 10:51

To ničení kotle není ani tak zanášení, ale nízkoteplotní koroze a prorezlý výměník se čistí dost blbě ;) Známý má pravdu - otevřením směs.v. jde do kotle studená voda a to je špatně. Vysvětlovat to ženské do větší hloubky než jen "nezavírej směšovák" je asi jako chlapovi vysvětlovat háčkování - ztráta času.

Hydraulicky vyvážit zvládne i laik, jen mu to zabere víc času. Obecně radiátor který topí moc se přiškrtí, ten který topí málo se otevře (buď je dole na výstupu z radiátoru ventil na regulaci průtoku, nebo některé ventily mají přednastavení průtoku).

Neměřte teplotu na vršku/ spodku radiátoru, ale teplotu v místnosti.

Nastavení smšovacího ventilu u kotle - záleží jestli tam je trojcestný nebo 4c. ventil (jestli má systém kotlový a radiátorový okruh, nebo jen jeden okruh s bypassem pro předehřev zpátečky kotle) Obecně zpátečka by měla mít 60-65°C, u jednoho okruhu s bypassem míň (aby nešla do radiátorů vřelá voda)

Odborník je lepší, ovšem musí to být odborník a ne "odborník" za kterého jen vyhodíte peníze...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.12 12:14

Ten směšovací ventil při plném otevření vlastně dělá zkrat mezi stoupačkou (teplá voda) a zpátečkou (voda, která už v radiátorech teplo předala), takže na radiátory už nezbývá dostatečný tlakový spád, aby v nich voda řádně proudila a byly tak teplé po celé ploše (nahoře i dole). Správně z radiátoru má odtékat ještě dost teplá voda (30 - 40 st.C). Směšovací ventil tedy nesmíte naplno otevírat, ale spíše ho přivřete a kontrolujte teplotu vody vracející se do kotle, aby byla alespoň těch 40 st.C (u plynového kotle to stačí, u uhelného by to bylo málo).

Pokud by radiátory nehřály po celé ploše i při úplně zavřeném směšovacím ventilu, tak zavolejte topenáře.

Předpokládám, že máte 3 cestný směšovací ventil. Radiátory nechte plně otevřené.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vebena
Datum: 05.12.12 20:22

Moc děkuji za odpovědi, zkouším se s tím nějak poprat, neotevírám to úplně, ale víc, než mi radí známý a myslím, že se to zlepšilo, radiátory hřejí víc, samo sebou vím, že nemohou být stejně teplé v horní i dolní části, ale před tím byly od poloviny dolů studené. Kontroluji teplotu na teploměru kotle, aby neklesla moc pod 50 st., v pokoji je tepleji bez toho, abych zvyšovala nastavení na termostatu. Tak uvidím. Ještě vyhodnotím spotřebu, jestli moc nevyskočí, ale nevypadá to.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.