Zvýšení vlhkosti díky perlince na domě?

Od: Datum: 04.12.12 10:16 odpovědí: 15 změna: 05.12.12 17:23

Dobrý den,

již delší dobu mě trápí vlhkost v domě, včera jsem našla další, už našedlý pruh vlhké zdi *zed*.

Největší problém je v ložnici v 2.NP, jako jediná místnost má strop obložený polystyrenem. Vlhkost je právě u stropu na stěnách - obvodové zdi domu. Jedna je na SZ, je to štít domu, druhá na JZ a je s oknem. Když jsem nahlédla pod lištu toho polystyrenu, tak to vypadalo suché. Nicméně vlhké fleky jsou po celé stěně, v místě, kde byl obraz, jsou fleky ještě cca 1,5 roku poté, co jsem ho sundala.

V sousedním pokoji je problém max u oken, v místě, kde by řekněme vlhkost "pokračovala" z ložnice, nic není. Jinak máme cca 8let plastová okna, v 06/2009 se dělala nová střecha (není zateplená, půda neobývaná) a v 10/2010 se dělala perlinka bez zateplení a na té JZ stěně se navíc okopávala a znovu dělala omítka. Právě od té doby pozoruji toto výrazné zhoršení.

Větrám, co se dá, ale po roce a půl fleky nezmizely. Říkáme si, že to bude tím lepidlem utěsněné a ještě že jsme nezateplili...

Jak to nejlépe vyřešit? Udělat větrací otvor? Nebo nějaké větší řešení a dočasně dát nějaký vysoušeč? Je pravda, že v 2.NP je ložnice, naproti ní koupelna, dětský pokoj a poslední pokoj, kde se suší prádlo, takže zdrojů vlhkosti v patře je dost. V 1.NP problémy žádné nejsou.

Děkuji moc za rady, karmela


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: craft*
Datum: 04.12.12 12:08

Ten problém je způsoben právě tím, že jste nezateplili. Zdi jsou studený a vlhkost se na nich sráží...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 04.12.12 14:57

Viz výše - měli jste zateplit, aby byly zdi teplejší. Příště se ptejte dříve.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 04.12.12 15:48

Karmelo, že jste nezateplili, to víte. Tak musíte zminimalizovat vznik vlhkosti.

Koupelna - pořádný ventilátor a automatikou. Při překročení nastavené vlhkosti sám spustí a odvede vlhkost ven. Neotvírat zbytečně dveře od koupelny do bytu.

Pokoj na sušení prádla - zrušit! Sušte i v zimě venku, mráz vodu z prádla vytáhne a po přenesení do bytu na dosušení vznikne jen třetinová vlhkost. A nebo kupte sušičku na prádlo.

Ložnice - zvýšit teplotu v místnosti, zapůjčit odsavač a snažit se zdi vysušit.

Více mě nenapadá.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: karmela*
Datum: 04.12.12 17:22

Děkuji za odpověď, konečně i nějaká rada kromě vytknutí chyby. Tenkrát se řešilo to, že máme starý barák s 30cm zdmi atd., takže se nezateplilo.

Koupelna je pořádně velká, asi 12m2 a bohužel tam není žádný větrací otvor, takže snad jen větrat a větrat. Sušení prádla venku teď v zimě nepřipadá v úvahu - bydlím na vesnici, kde se topí uhlím, zrovna teď není na ulici vidět, jak někdo zatopil . Takže zbývá sušička...

V ložnici je aktuálně 22,3st a 49% vlhkosti, což je ještě málo, když topíme opravdu fest, nějaký 25, 26st není problém, ale špatně se v tom spí.

Co ten polystyren na stropě? Nemá na to vliv, když je to jen v jedné místnosti, kde to je nejvýraznější? V jiných pokojích v patře je vlhko nanejvýš v okenním výklenku u rámu okna.

Jak to potom funguje, když je zatepleno? Kam jde tam vhkost, neprostupuje zdí pod polystyren?

Datum: 04.12.12 18:21
avatar
Když je zatepleno tak rosny bod se posune dále do zdi,takže není vlhkost vidět na stěně ale je tam, protože polystyrén není paropropustny. Zdi vlhnou ale není to vidět. Zkuste snížit zdroje vlhka a snížit teplotu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: karmela*
Datum: 04.12.12 18:38

Snížit teplotu? Jedna rada zní zvýšit, druhá snížit... Je pravda, že logicky při nižší teplotě se méně vypařuje, ale abychom tu nebydleli zase ve svetrech apod. Máme rádi celkem teplo a navíc máme 2leté dítě..

Od: kejki
Datum: 04.12.12 21:27

Teplotu zvýšit, aby se ty zdi ohřály, zdroje vlhka eliminovat. Jestli máte 30 cm zdi, tak vás zachrání jedině zateplení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.12 08:38
avatar
S rostoucí teplotou roste množství par ve vzduchu, takže čím víc budete topit, tím větší vlhkost. V tom pokoji navíc máte strop obložený polysem ,ten není paropropusty a vlhkost zůstává v místnosti. Problém je od doby, co máte plastové okna, které více tesni . Když dům zateplite, vlhkost ještě více vzroste. Viz ten jeden pokoj se zateplenym stropem. Když budete víc topit, vlhkost se posune dále do zdi, viz rosny bod. Navenek bude stěna suchá, ale uvnitř ne. Lepidlo s perlinkou taky nemá ideální paropropustnost. Takže více větrat a omezit zdroje vlhkosti.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 04.12.12 19:46

Koupelna je pořádně velká, asi 12m2 a bohužel tam není žádný větrací otvor, takže snad jen větrat a větrat.

Nějak vaší větě nerozumím - není větrací otvor a jak větráte? Pouštíte páru z koupely otevřenými dveřmi do ložnice? Když nemáte v koupelně řádné odvětrání, tak vám ani pořádně zateplený barák nepomůže. Takže vybourat přes zeď odtah pro ventilátor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: montgomery*
Datum: 05.12.12 16:34

Dá se předpokládat, že tam mají zařízení zvané "okno".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karmela*
Datum: 05.12.12 17:15

*palec*Přesně tak, dokonce dvě malé.. Takže větrám oknem..

Od: karmela*
Datum: 05.12.12 13:51

Děkuji všem za rady, vypadá to, že jako první budeme řešit to odvětrávání z koupelny. Je tu asi 6 stejných dvoudomů postavených v 50.letech, postupně rekonstruovaných a odvětrávání jsem viděla na 2-3 půldomech.

Popř. znovu zauvažuji o sušičce, ale myslím, že je to hlavně díky koupelně - manžel nerad "topí pánubohu do oken" . Pak uvidíme, jak se zateplováním, fasádou, drenáží, o které také přemýšlíme se sousedem a další opravy/úpravy domu. Navíc nejsme na tom teď finančně natolik dobře, abych řešili něco většího - mě akorát skončila RD a práce zatím není.

Datum: 05.12.12 16:24
avatar
Je vždy levnější řešit původ těch problémů než odstraňování problémů. Odvlhcovac něco taky stojí, hlavně je drahý provoz. I klimatizace vysusi vzduch..proto raději to odvetravani koupelny. Až zateplite,bude to ještě horší, pokud neodstranite problemy. Manžel to bere ekonomicky, ale je levnější několikrát za den intenzivně vyvětrat než dát několik tisíc za odvlhcovac a jeho následný provoz.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: karmela*
Datum: 05.12.12 17:16

Myslela jsem sušičku prádla, ale to nebude ten největší zdroj vlhkosti. S odvlhčovačem máme také zkušenosti, dříve jsme bydleli v suterénním, vlhkém bytě.

Datum: 05.12.12 17:23
avatar

Kamelo,tvoření vlhkých skvrn na vnitřních stěnách je způsobena činností rosného bodu.To je teplota,při které se pára,obsažená ve vzduchu,kondenzuje.Rosný bod je ovlivněn jednak relativní vlhkostí vzduchu a záporně teplotou-.Čili platí úměra,že prosný bod se tvoří,pokud relativní vlhkost stoupá,nebo teplota klesá.Stejně je to i ve zdi,pokud zeď prochládne pod teplotu rosného bodu,sráží se voda uvnitř a stěna vlhne.

Problém jde odstranit(omezit)zvýšením teploty vzduchu,nebo snížením relativní vlhkosti.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.