Kombinovaný zásobník jako průtokový ohřívač

Od: ® odpovědí: 7 změna:

Dobrý den,

uvažuji o koupi zásobníku a dočetl jsem se, že Pro dražice typ OKC x NTRR (250l)je možné použít při propojení obou výměníku do série nepřímotopný zásobník pro kotle nad 24 kW. Máte s tím někdo zkušenost jak to funguje. Na kolik musí být ohřátá voda v zásobníku aby tekla teplá voda, jestli tam musím dát nějakou jinou expanzní nadobu atd.

dík za rady JP

7 odpovědí na otázku

 

 


0x

Dobrý den. já mám NTRR 200litrů. Mám propojené výměníky do serie. Topím 24kW kotlem, Otevírání topné vody do výměníku OKCéčka mám dvoucestným ventilem, který je ovládaný termostatem samotného zásobníku. Připojené na topný okruh to mám PPR 25. Natopené z 10°C na 60°C, to je při teplotě topné vody 65-70st. za asi 20-25 minut. Je nás v baráku momentálně 10 lidí a bohatě to stačí. Stává se hodně málo kdy, že by se voda vybrala úplně do studené. Ten termostat v OKC je umístěn asi v 1/3 od shora, a tak se ohřev spouští ještě dříve než voda dojde.

doplněno 14.11.11 19:52:

Ještě jednou jsem si přečetl Váš dotaz, a nevím, jestli jsem odpověděl na to, co jste se ptal. Možná na něco jiného, a to je otočení funkce. Naplnit topnou vodou zásobník, a topný okruh použít jako průtokový ohřívač. Kolega v práci tvrdí že to jde, a že to bez problémů funguje. No nevím. Nejsem projektant, abych dokázal spočítat oteplení na 1m2 výměníku. Mě osobně se to nezdá. Ale nevím jestli jste se ptal na tohle, nebo na to, na co jsem odpovídal prvně.


zajíma mne ta druhá odpověď, použít to jako malou akumulační nádrž a ve výměnících be se ohřívala tuv. za tím chci mít ještě menší el bojler pro dohřívání vody, když by se zrovna netopilo.

Je fakt, že když mám studenou TUV, tak přestože do topných spirál jde z kotle 65-70°C teplá voda, tak na výstupu je studená. To znamená, že jestli dokáže voda tu topnou takto ochladit, při obrácené funkci by ji asi dokázala i ohřát. Topíte plynem, nebo pevnými palivy?


topim na pevne a chtel jsem zvysit obsah vody v topení, aby nedocházelo k prehrivání topení a také rychlému chladnutí. Ten predehrev tuv by byl takovy boční efekt, pro snížení spotřeby elektriny na ohrev vody.

 


0x
avatar martincakl

Tak si to trošku rozebereme ano?

1. Teoreticky zásobníkový ohřívač může fungovat tak jak popisujete

2. Na to aby fungoval tak jak si představujete z hlediska vytápění, tedy jako "vyrovnávací" akumulačná nádrž má příliš malý objem

3. Přineslo by Vám to poměrně dost dalších komplikací...jak z hlediska komplikovanějšího zapojení, tak z hlediska MaR

4. Stálo by to poměrně dost peněz

5. Slovně by se takové schéma těžko popisovalo, musí to nakreslit někdo kdo tomu rozumí

6. V této konfiguraci Vám to v podstatě vůbec nic nepřinese

7. Za lávev dobrého vína Vám to rozmluvím...a věnuji Vám hodinu svého času

8. Za dvě lahve dobrého vína Vám vysvětlím proč to fungovat nebude...a jaké by to přineslo komplikace

9. Mohu napsat ještě minimálně dva další body jako nevýhody toho co zamýšlíte

10. Šlo by to vyřešit...nicméně s poměrně velkými náklady...a o ekonomickém přínosu přínosu tohoto řešení můžeme diskutovat u třetí láhve vína

11. Na lahvích kvalitního vína netrvám, možno je nahradit i jiným bakšišem např. ve formě 1-3ks diapozitivního filmu Fujichrome Velvia RVP50


asi máte pravdu, myslím, že by to bylo nejspíš moc překombinované.

přebytečné teplo budu řešit po nahřátí všeho potřebného otevřením ventilu do garáže a jiných místností.

pro otevření ventilu bych rád použil termostatický ventil, který bude ovladaný hlavicí kterou bude ovládat termostat.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]