Čerstvé dřevo bříza - zpracování

Od: ® odpovědí: 8 změna:

Mám čerstvě pokácenou břízu cca před 2 týdny. Můj dotaz zní:

Plánuju jí nechat v kuláčích a zpracovat po zimě. Je to reálné?

Slyšel jsem že se musí zpracovat brzy, ale snad přes zimu vydrží?

Děkuji

8 odpovědí na otázku

1x

nepíšete, na co ji chcete zpracovat...

pokud na topení, je pravda, že březové dřevo hoří i za syrova, s velkou výhřevností, naopak velmi přesušené hoří rychle, bez nějaké větší výhřevnosti...

i když je počítáno mezi středně tvrdá dřeva, dávejte pozor na vlhkost a houby a plísně...

protože je hodně pórovitá, dost rychle v celku trouchniví, doporučoval bych kuláče aspoň na 4 kusy rozštípnout, aby schly a zakrýt před deštěm...nízké teploty zpomalují rozkladné procesy... nebo ji zkuste po částečném proschnutí na jaře ztopit...

pokud chcete dělat z břízy nějaké ozdobné nebo užitkové předměty, klidně ji vezměte do tepla a sucha, při schnutí nepraská...

doplněno 13.11.11 10:39:

březové dřevo obsahuje snadno hořlavé dehtové látky, které časem a teplem unikají a vyprchají... po dvou letech určitě budou mít menší výhřevnost než teď za syrova, a to i ve zplynovacím kotli... škoda dřeva.

Nevěřím, že by se dřevo nedalo zpracovat i v tomto počasí.. pokud vyloženě neleje, nebo nepadají trakaře, zpracováváme dřevo běžně celou zimu a to se při něm i pořádně zahřejeme i bez toho, aby hořelo... stačí jen začít... jak píší kolegové, pár dobře mířených dobrých ran a kuláč praskne na šup...

za rok, za dva se bude jen drolit a nerozštípnete ho...

Jde o to že počasí se už moc nedaří a je to větší množství, které nestihnu zpracovat.

Plánuju jí nechat se zakrytou vrchní částí přes zimu a zpracovat na jaře. Poté naštípat a nechat vyschnout min 2 roky do zplyn. kotle.

Neshnije do jara?

Do jara určitě neshnije,ale jak bylo řečeno,lepší je,aspoň na půlku rozštípnout,proces trouchnivění se u kulánků rozjede rychle. Syrová bříza se štípe krásně,většinou stačí jedna dobře trefená rána kalačem. Krásný podzimní relax

Chápu to s tím rozpůlením. Je to větší počet dvoumetrovek a nejsou rozpůlené.

0x

Já ji házím rovnou do krbu hoří jak divá,zbytek sem naházela do sklepa.

0x

Doporučuje se břízu alespoň podélné rozštípnout.

Zůstane-li v kuláčích delší dobu,začne hnít.

Já když ji mám ve sklepě v polínkách,vždycky alespoň kousek uštípnu.Jinak se na ní do jara začne tvořit něco jako plíseň.

Píšete že je čerstvě pokácená,jednu zimu by snad mohla bez úhony přežít.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]