Nejste přihlášen/a.
Zdravím, všude tady čtu že indukční desky (nebo sporáky) jedině na 400V a že 240V zásuvky můžou být jištěný max. na 16A. Na trhu ale jsou i indukční sporáky na 240V normálně do zásuvky a píšou u nich že jištění je 2x35, 3x20, 3x35, 45.
Tak jak to teda je? Mám v RD v kuchyni samostatnou zásuvku 240V jištěnou 16A jističem, na baráku je pak hlavní jistič 3x32A. Přitáhnout do kuchyně 400V nemůžu, to bych musel překopat půl baráku, ale žena by tam chtěla indukci. Jak na to?
Jestli je sporák jednofázový, tj. 230V a do zásuvky, která musí být jištěna maximálně 16A, pak z logiky věci vyplývá, že maximální příkon bude 3,68kW. Takže se vystavujete riziku, že při současném spuštění více plotének bude jistič vypadávat. Další možností je jednofáze 230V bez zásuvky. Tam už mohlo téci více A, jenže to znamená separátní CYKY kabel do kuchyně. A ten (pakliže na baráku máte 32A) by mohl být jištěný těmi 25A. My to nakonec vyřešili jinak - v domě MW trub a rychlovarnách konvic stejně málokdo používá 4-plotýnkový sporák, koupili jsme tedy dvouplotýnku a ta se do oněch 3,6kW vejde...
Problém chápu, spočívá v nedostatečném příkonu pro zvolený spotřebič. Tam, kde je uvedeno jištění 3 x nějaká hodnota proudu (Ampéry) , je zatížení rozloženo do 3 fází. Obdobně u 2 x. Obávám se, že si budete muset vybrat : Buď upravíte přívodní kabeláž, což je skutečně značná komplikace ( předpokládám, že volně ležící kabel do kuchyně by manželka nesnesla, navíc pak hrozí mnohá nebezpečí, včetně revize ) nebo zvolíte jinou kombinaci. Doporučoval bych Vám osvědčenou : Dva spotřebiče zvlášť : 1) Indukční varná deska a 2) oddělená el.trouba s pyrolýzou. Žena bude zcela spokojena a za to čištění trouby pyrolýzou Vám políbí ruku! Řešení je osvědčené mnohaletým užíváním nejen v naší rodině. Ani jeden z obou spotřebičů přitom nevyžaduje třífázové přívody nebo jištění.
to sice je, ovšem odběr toho sporáku může být až 45A, na což potřebujete dostatečnou kabeláž, zásuvku i jistič. Takový příkon tahat přes jednu fázi je podle mého názoru hloupost. Celý ten sporák na 230V je docela nešťastné řešení.
Tady mají taky na 230V:
Tak snad když to takhle nabízejí, tak by to mělo fungovat, ne?
Tenhle je na 230/400V , jištění 25A:
Tak může být normální zásuvka na 230V jištěná více než 16A nebo ne?
Bohužel se to podle těch uváděných údajů nedá porovnávat. Píšou 230V ale myslí tím 3x230V (uvádí jen fázové napětí), jinde je psáno alespoň 230/400V myšleno opět třífázové napájení. Jištění je také uvedená hodnota jen pro jednu fázi. Třífázové připojení se zřejmě předpokládá jako zcela samozřejmé.
Běžně vyráběné jednofázové zásuvky jsou otypované na 16A maximálního protékajícího proudu. Zásuvka, která má uvedený typový maximální proud větší hodnoty (+ správně dimenzované přívodní vodiče) může být jištěna jističem větší proudové hodnoty. Spotřebiče, jejichž příkon překračuje 2kW norma doporučuje připojovat přímo (na svorkovnici, nerozebíratelné spojení), s přístupným vypínačem.
A co tedy sporáky se sklokeramickou deskou? Ty taky nejsou na 230V? Už jsem z toho magor. Proč to tam teda nenapíšou rovnou?
Protože by to neprodali. Sklokeramická deska i indukce jsou pořád sporák na elektřinu a když máte čtyři plotýnky a k tomu dole troubu, je prostě maximální příkon vyšší než snese 16A zásuvka. Ono třeba v panelácích, kde se nezaváděl plyn, také nebyly sporáky do zásuvky, ale napevno přes "sporákový" přívod...
OK, takže když vyhodím tu zásuvku, dám tam nějakou spojku a nechám ten sporák připojit natvrdo, tak to bude fungovat s tím 16A jističochráničem? Třeba jenom dvě plotýnky? Nic neshoří?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.