Protivný soused - jak se bránit

Od: Datum: 02.12.12 15:26 odpovědí: 11 změna: 03.12.12 20:51

Dobrý den,potřebuji poradit jak se mám bránit a nebo co mám udělat proti sousedovi, který mně pořád pronásleduje co dělám na dvoře nebo na zahradě a navíc mně taky fotí.Prosím poraďte. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.12.12 15:39
avatar

Sousedské vztahy, to je jeden velký problém. Zde platí tři východiska:

1. Kdo z koho

2. Ignorovat to

3. Odstěhovat se

Už jste mu říkal, že o tom víte, že vás sledujeM Zkuste mu to říct a třeba mu pohrozit, že jej dáte k přestupkové komisi.

Namlátit mu za to nemůžete, že vás fotí a sleduje vás, když to uděláte budete chodit po ppo přestupkových komisích a po policajtech, to je nesmysl.

Jestli to dělá opakovaně, že vás fotí, tak si na něj běžte stěžovat na Úřad, magistrát > obor vnitřních věcí, s tím, že vás omezuje a neoprávněně natáčí a to porušuje vaši osobní svobodu. Půjdete tedy do přestupkového řízení a teď už jen záleží na vás, jak si dokážete obhájit svou věc a kolik máte svědků, či poškozených.

Budete-li chtít potom poradit, co a jak u přestupkové komisi, nebo co před podáním podětu k prošetření, ozvěte se. Měl jsem ten samý problém a vyřešil jsem to odstěhováním se, protože dlouhodobá ignorace nepomáhala a jen to vzrůstalo, až došlo k fyzickému kontaktu...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mowla*
Datum: 02.12.12 15:42

´Povídej´ si s ním o tom, že tě jeho chování obtěžuje - a pokud to nepomůže, podej na něj trestní oznámení pro stalking (viz. - http://cs.wikipedia.org/wiki/Stalking ), myslím, že pouhé předvolání k vysvětlení na PČR pomůže od leckterého otravy...

:-D

doplněno 02.12.12 16:48:

To Repkin: Doporučuju tvé pozornosti §354, odst. 1, písmeno b) a d) ( http://portal.gov.cz/app/zako…0&recShow=359&fulltext=&nr=40 2F2009&part=&name=&rpp=100#parCnt )... A - reaguju na dotaz tazatele...

;)

Osobně se domnívám, že hypoteticky se může jednat o tresný čin - dlouhodobé a trvalé obtěžování (tedy o přestupku ... je zbytečné polemizovat) a oproti tobě si myslím, že v konkrétním případě by předvolání na PČR bylo dostatečnou výstrahou (není potřeba se ´patlat´ s komisí Obecního úřadu, Magistrátu), policie v případě nezjištění tresného činu ´případ´ uzavře... BTW - je to mé doporučení/rada,klidně měj - a prezentuj názor jiný, shodnout se nemusíme...

Koneckonců - myslím, že kdybychom se nad podobným případem setkali, neměli bychom až tak protichůdné názory na konkrétní situaci - osobně bych takovou ´fťákovinu´ neřešil vůbec a v případě někoho mně blízkého prostě rozmluvou se sousedem...

*smich*

doplněno 02.12.12 16:51:

To Hejkal: Obecně je ta "první věta" asi nadbytečná - ale mně nevadí, neberu to jako ´výhružku´, ale jako ´ustálené rčení´... ;) *smich*

doplněno 02.12.12 19:31:

To Replin: Ale já přece vůbec nemluvím o tom, že by daný případ měl končit reálným obviněním či dokonce odsouzením toho souseda.. :-D Jde o to, že tazatel/ka sousedovi dá jasně najevo, že tohle nehodlá snášet... Psal jsem, aby se s ním zkusil/a domluvit - a pokud to nepovede k nějakému výsledku, podala TO - to, k jakému výsledku PČR dojde, vůbec nepředjímám, naopak si myslím, že předvolání k podání vysvětlení bude dotyčnému jakožto varování stačit. :-D BTW - já se nedomnívám, že respekt policajtů klesá - naopak, můj respekt vůči nim roste - už to nejsou příslušníci - obvykle polovzdělané poloopice z dob před ´89, kdy nejdůležitějším kriteriem byla loajalita k režimu, pokud jsem v posledních letech potřeboval, vždycky mi pomohli (a pokud např. udělám jako řidič přestupek a chytí mne, dobře mi tak ;) )...

doplněno 02.12.12 19:32:

Kruci - sorry - To Repkin, samozřejmě, omlouvám se za zkomoleninu... ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.12.12 15:59

Promin, ale mít tě po ruce, dostaneš pár facek.

Tzv. stalking má jasně daná pravidla a o ten se v tomto případě, alespoň dle uvedených informaci na 100% nejedná. Dalo by se říct, že by to mohl být přestupek proti občanskému soužití podle § 49 zák. č. 200/1990 Sb. A oznámení o takovém přestupku lze podat rovnou na magistrátu (městském nebo obecním úřadu). Né vše je "problémem" policie a policie za nás (vás) nebude všechno řešit a žehlit. Navíc oznámením rovnou na úřad a vynecháním PČR se ušetří 30 dní času, neboť na projednání přestupku má úřad 12 měsíců od doby spáchání přestupku. Vzhledem k tomu, že některý magistrát se k řešení přestupku dostane z určitých důvodů až po deseti měsících, tak těch 30 dní navíc je docela dost znát.

avatar
Upozornění od sys hejkal 02. 12. 2012 16:40:33
Příště by to mohlo jít i bez té první věty!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.12 16:47

Omlouvám se, ale prostě řešit všechno policií není řešení, pak jim naopak nadáváme (nadáváte), že nejsou někde jinde když musí řešit prkotiny.

Samozřejmě nechci nijak znevažovat problém tazatele, jen chci říct, že je spousta jiných zákonů,, než jen ten trestní, které nejdou přes policii a nekončí u soudu, ale řeší je i jiný správní orgán.

Jako příklad uvedu zákon o telekomunikacích - ČTU, školský zákon - školská inspekce, obchodní zákon - ČOI, zákon o zdraví - hygiena, stavební zákon - stavební úřad, atd. atd., v případě tazatele bych se zaměřil asi na zákon o ochraně osobních údajů (navazuju na to focení) a dále na občanský zákoník, který částečně řeši mimojiné i sousedské vztahy. Na google.cz se toho dá docela dost vyhledat, popř. se poptat v knihovně, jestli to nemají, nebo si koupit v prodejně knih ÚZ za 100,-Kč, nebo popř. stáhnout z aspi či becku.

doplněno 02.12.12 18:39:

mowla, vyjma toho TČ s tebou souhlasím, ale netřeba řešit, máš svůj názor, tak ti ho brát nebudu, já vím svoje

doplněno 02.12.12 19:19:

uvedu pár příkladů:

Jinak vzorný řidič při dopravní kontrole nadýchá dvě promile, automaticky dle zažité praxe bude dělaný na ohrožení pod vlivem návykové látky (přečin). Jenže jeden člověk ze 100.000 lidí bude řídit s těmi dvěma promile naprosto v pohodě a přesně, možná i líp než zbylých 99.999 lidí (samozřejmě je to otázka důkazů, znaleckých zkoumání, svědeckých výpovědí apod.). Tudíž pokud bude mít dobrého právníka, ten rozebere "stav vylučující způsobilost". A pokud dokáže a prokáže, že jeho klient byť i se dvěma promile v takovém stavu nebyl, "shodí" to státní zástupce popř. rovnou soudce na přestupek. Otázka, zda bude pro pachatele lepší podmínka + zákaz, nebo pokuta + zákaz.

Další příklad dva se porvou. A ten jeden dostane pěstí do hlavy. V případě, že se mu nic nestane, je to přestupek. V případě že pojede do nemocnice, kde bude ležet měsíc v komatu, je to přečin ublížení na zdraví. Co když ale pojede do nemocnice, tam ho ošetří a řeknou, že se nesmí koukat na televizi? Je to omezení v běžném způsobu života? Co když je to třeba počítačový programátor? Tudíž nemůže vykonávat své povolání a je to omezení v běžném způsobu života.

Jak jsem říkal, vše není jen o tom umět si přečíst trestní zákoník, ale je to i o tom, přečíst si trestní řád, přestupkový zákon, komentáře, stanoviska a doporučení k tomu. V některých případech si policie může skákat třeba po hlavě a státní zástupce to stejně udělá úplně obráceně, protože ten skutek v tom nespatřuje, nebo spatřuje jiný.

Hovořím pouze z praxe. Např jsem zažil ženu, které její přítel zasílal tak 100 SMS za hodinu, původně na PČR nabráno právě na "tvuj" stalking, následně policií po dohodě se státním zástupcem shozeno na přestupek, neboť paní to sice obtěžovalo, ale číslo nezablokovala, ani nevyměnila SIM kartu. To že její bývalý je blázen a zasloužil by si pár přes tlamu je už věc jiná.

Jedna z podmínek výtržnictví je , že se to stane na místě veřejně přístupném, nebo před určitým počtem osob, co když se to stane na chodbě panelového domu? to už je PŘ (pokud tam zas nejsou jiné okolnosti), protože chodba panelového domu není místo veřejně přístupné, ale to se třeba už v trestním zákoníku nedočteš.

Takže ať si tazatel vybere, co se mu hodí, více se k tématu již pro klid duše vyjadřovat nebudu. HOWK *pivo*

BTW: samozřejmě to nebyla výhružka, ale ta "ustálená fráze"

doplněno 02.12.12 19:42:

mowla: že by první rozumnej řidič? *pivo* Né samozřejmě, všechno je o lidech, je jasný, že když se k policajtovi budu chovat jak hulvát, tak v tom lepším případě se tak bude chovat i on ke mě, v tom horším mi to vráti jinak, třeba oprávněnou pokutou za nějaký ten nedostatek na autě, kterého si většinou jakož to běžný zákona neznalý řidič nevšimnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.12 17:03
avatar

Zasadit hodně vysokej a hustej živej plot.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.12 17:11
avatar

Já vždycky doporučuji bezpečnostní kameru, šikovně umístěnou tak, aby oficiálně hlídala můj pozemek, ale jen tak náhodou může monitorovat i chování souseda. Oficiálně ji můžu prezentovat jako nefunkční atrapu, ale sousedovi dám najevo, že si ho pečlivě hlídám. Jinak naprosto souhlasím s Mowlou - policie a §354, případně jiný, ale to je starost policie. Neznám případ, kdy by nějaká komise MÚ nebo OÚ cokoli vyřešila. Tyhle komise obvykle "promluví do duše" oběma stranám a tím je to pro ně vyřešeno. Občas se i stane že ten, kdo si stěžuje, je nakonec ten špatný. Při podání trestního oznámení na policii mnohdy stačí, když si ho pozvou k podání vysvětlení a dotyčný si obvykle velice rychle rozmyslí, jestli má ve svém jednání pokračovat. Všechno je to o tom, kdo koho se bude víc bát. Postarej se, aby se soused musel bát tvé rozhodnosti a odhodlanosti věc rázně řešit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.12 17:39

Pokud Vás policisté neodkážou rovnou na soud, popř. jinam, jako já a skutečně to ze své hlouposti naberou, neboť se nejedná o trestný čin, tak to ve finále stejně odloží. Takže výsledek žádný. V představách jste o pětadvacet let zpátky. Tady totiž už dávno z policie nikdo respekt nemá, vyjma důchodů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 02.12.12 18:30
Zdravím,
no a není to nějakej úchyl? Asi se líbíte, to je pak těžký, nebo proč Vás sleduje, napadlo Vás to?
Děláte něco co obtěžuje okolí,či je protizákonné)) a on sbírá materiál, nebo jste celebrita?Není soused psychicky nemocnej?
Já jen zvažuju proč někdo toto dělá...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: erik*
Datum: 02.12.12 20:49

pořádně ho seřvat jestli je nákej hráblej zavolat na něj blázinec

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 02.12.12 21:01

Jestli jsi žena, mohlo by se to uhrát na sexuální harašení (možná i u chlapa) a jestli jsi chlap, tak asi to, co radí ostatní. V tom ti neporadím, neb jsem prudší povaha a stát se to mě, stěhoval by se soused. A to dosti rychle.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.12.12 20:51
avatar

Zaujal mě ten nápad s bezpečnostní kamerou.

Napadlo mě, zaplatit si nějakou odbornou bezpečnostní agenturu. Bude to stát nějaké peníze, ale třeba by to pomohlo, kdyby se u Vás párkrát objevilo agenturní auto, párkrát by jste s pracovníky pohovořil, aby soused viděl, jakoby ukázat na jeho dům, pozemek.

Nebo zaplatit soukromého detektiva, aby měl člověk něco v ruce.

Psala bych si všechny problémy, doměnky do deníku, aby byl písemný doklad.

V žádném případě bych souseda nekontaktovala, neprovokovala. Použila bych vše až později, až bych toho měla hodně v ruce.

Možná by kamera - ostraha měla odstrašující účinek.

Určitě by se mě nechtělo stěhovat. Zamyslete se, jak žije Váš soused, jestli je sám, spokojenost v rodině, pořádek v domě, okolo domu, alkohol, je nezaměstnaný apod.

Možná Vám závidí mládí, úspěch, peníze, práci, spokojený život, děti, pokud je sám, může Vám závidět Všeho partnera.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.