Hypotéka-máme šanci?

Od: Datum: 02.12.12 10:44 odpovědí: 10 změna: 02.12.12 19:00
avatar

Ahoj. Dostali jsme od známého nabídku na koupi bytu za dosti výhodnou cenu. Což znamená že by jsme potřebovali tak 900 000kč hypoteku. Vlastní úspory žádné. Manžel, má příjem cca 15-16 000kč a já jsem na RD a beru 11 500kč, máme jedno dítě. Máme pouze jeden účet a ten je manželův(u KB).Máme u nich už uvěr 250 000kč (měsíčně 5500)tam zbývá ještě někde 300 000 s úrokama a kontokorent, který je mi jasné, že by se musel zrušit. A jinde ještě půjčku kde zbývá cca 17 000kč a to je ještě na 9 měsíců.A možná by byla možnost mít ručitele(kamaráda)má také jako manžel práci na neurčito a příjem stejný a je bez dluhů. Co myslíte, má vůbec cenu zkoušet žádat,měli bychom šanci?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 02.12.12 10:57

Dobrý den.

Pokud to nezkusíte, nic nezjístíte. Nepíšete, kde bydlíte teď, můžete-li ruči další nemovitostí (nejen kupovaným bytem). Když jsme si my brali hypotéku, požedovali po nás i uzavření životních pojistek (já i manžel). To je tedy pro Vás další případný výdaj. V každém případě bych oslovila několik společností, které nabízejí hypotéky, a uvidíte. Máte-li několik půjček, dají se i sloučit do jedné a splátky pak bývají nižší.

doplněno 02.12.12 15:10:

V první řadě si vemte papír a tužku. Napište si rodinné příjmy a výdaje. Rozdíl - vznikne-li nějaký, je částka, kterou byste byli schopni splácet. Vy musíte vědět, budete-li schopni další závazek splácet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.12 11:15
avatar

Těch 17 000 by se dalo doplatit takže by zůstal jen úvěr u banky,ručili by jsme kupovaným bytem.jak jsem říkala byla by to velice výhodná koupě,byt je zatím nedodělaný,základy(nová plastová okna,omítky,trámy,tam jsou,je potřeba udělat kuchyn,koupelna,záchod,topení,vymalovat.Je to byt 3+1 o výměře cca 75m2.Což si myslíme že by odhad mohl být kolem milionu ve stavu v jakém je.S tím že by jsme chtěli asi 850 000kč z čehož by ten známý ten byt dal ještě komlet do kupy a měl by z něho tak 700 000kč.takhle nám to podal.byt jsme viděli.má to prý propočítané.

Od: artik*
Datum: 02.12.12 19:00

já bych ho koupil ,ale až bude celej hotovej ,protože takle vám prodá byt a nic už na něm neudělá .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: au1
Datum: 02.12.12 11:08

myslím si,že ne. máte příjmy cca 27000Kč, výdaje jenom na splátky úvěrů jestli dobře počítám 7500. Zbude vám tedy kolem 19500 Kč měsíčně. Při hypotéce se počítá na každou osobu domácnosti1,5násobek životního minima, tj dohromady pro vás tři 11700Kč. Zbyde vám 7800 Kč na splácení hypotéky. 900 000 na 30 let je splátka kolem 4800 měsíčně. Životní pojištění některé banky momentálně nevyžadují. Zkusit to určitě běžte, ale říkám vám to narovinu,abyste pak nebyla třeba zklamaná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.12 11:16
avatar

Ale co ten kamarád který by nám mohl ručit?

Od: au1
Datum: 02.12.12 11:27

hmm, to by možná šlo, říkám, nejlépe zeptat se přímo v bankách. oběhněte jich víc

Ohodnoceno: 0x
 
Od: montgomery*
Datum: 02.12.12 12:45

Nabídka čehokoli za "výhodnou" cenu je obvykle předzvěstí podvodu nebo velké ztráty. V případě bytu od "známého" bych si dal o to větší pozor. "Známý" je o to nebezpečnější, že Vás nejspíš zná (vaši naivitu), než neznámý prodejce.
Nějak nechápu, jak může být k prodeji byt bez kuchyně, koupelny, topení ap. Chápal bych to u rodinného domku, ale u bytu ne. Myslíte, že toto vše ten váš "známý ufinancuje za 150 tisíc? Večerníček je míň naivní než toto.
Ohledně financí: Vaše zadlužení s ohledem na příjmy je dle mého maximální, které si můžete dovolit (kolik tisíc nyní ušetříte mesíčně ze svých příjmů?). Máte zajištěnou práci po skončení MD s odpovídajícím platem? Stačí půlroční nezaměstnanost a jste v exekuci.
Ručení kamarádem: pokud by souhlasil, je to nejspíš slaboduchý člověk (a do budoucna bývalý kamarád). Bez urážky.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.12.12 12:57
avatar

Je to dohoda mezi námi,nejsme naivní.Nemá práci,chce si udělat VŠ.A z těch peněz by vyžil než dodělá školu a najde práci.Byt není hotový jelikož ,mu došli finance v tom přišel o práci a ted mu to stojí,drží nám ho za výhodnou cenu,manžela jako malého vychovával,je to bývalý manželovi matky.A co se týče dodělání toho bytu tak v tom umí chodit,jak jsem již psala základy co se týče zedničiny jsou hotové

Od: montgomery*
Datum: 02.12.12 13:14

Tak co to tedy vlastně je - byt nebo domek?

Promiňte, ale připadá mi to tak zamotané. Tak muž (známý) je bez práce a chce si dodělat VŠ? Hmmm. To, že umí chodit v dodělávce bytu, je sice hezké, ale znovu opakuji, že za 150 tisíc se to ani svépomoci nedá dodělat. Právě tyto výše uvedené "dodělávky" tvoří až polovinu z nákladu na stavbu a vybavení bytu (domu).

Toto vše je ovšem jen podružné. Nejdůležitější je otázka - kolik dokážete v současnosti ušetřit ze svých příjmů (měsíčně/ročně). Jedině od toho se může odvíjet další úvahy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.12 16:16
avatar

Nemáte žádné úspory a přesto by jste doplatili 17 000 Kč za půjčku, z čeho tedy?

Dobře, tak to zaplaťte a podívejte se na Vaši situaci mými očima. Budu mít pár otázek na zamyšlení.

Máte nějaký finanční polštář pro případ onemocnění živitele rodiny, nebo v případě, že přijde o práci, nebo až mu skončí práce na dobu určitou a nesežene hned práci? Měli by jste mít tak 80 000 - 100 000 pro tyto případy a na ty nesahat.

Byty jdou nyní cenově dolů, jaké oblasti se ten byt nachází, je tam dobrá možnost získat práci? Asi budu psát něco podobného, co kolega, ale za 150 000 dokončit byt je nereálné, i když by si toho kamarád hodně udělala sám.

Proč si kamarád nenajde další práci, nebo brigádu, aby dokončil vysokou školu? Proč potřebuje byt co nejříve prodat a žít z těch peněz? Netlačí na Vás a nehraje na city?

Uvědomuje si kamarád z práce, že pokud se podepíše jako ručitel, opravdu bude muset Váš dluh u banky splácet, pokud Vy z jakéhokoliv důvodu nebudete moci uhrazovat splátky? Někdy se to bere na lehkou váhu, že ta situace nikdy nenastane.

Vaše náklady budou v dohledné době stoupat. Za prvé bude všechno dražší, od energíí, jídla, zdravotnictví, služeb. Budete vydávat i více peněz za své děcko v souvislovisti jak poroste, půjde do školky a školy. Nezapomínejte i na svoje nynější bydlení. Co když se něco rozbije, budete mít peníze na výměnu lednice, pračky, ohřívače vody atd?

V neposlední řadě je, že žijete nyní a nemůžete jenom šetřit. Též si chcete jako žena něco hezkého koupit na sebe, jít ke kadeřníkovi, koupit nějaké dárky, překvapení pro celou rodinu, spokojenost v rodině je velmi důležité a nelze žít ve financích na doraz. Nebo si vyjet s dítětem na výlet, do divadla na dětské představení, a to nepíši o dovolené. Též zde nezmiňujete auto, které zřejmě nemáte, ale pokud by jste si ho chtěli pořídit, tak si myslím, že v případě hypotéky již na něj nedosáhnete.

Nechci být jenom negativní, takže pokud máte zajištěné místo, které jste opustila a čeká na Vás až skončíte mateřskou, tak by se to mohlo podařit.

doplněno 02.12.12 16:18:

oprava - manžel má práci na neurčito, tedy trochu jistoty tam je, že neskončí k danému datu ve smlouvě.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.