Nejste přihlášen/a.
Prosím odborníky o informaci, jak dlouho má schnout beton před položením dřevěné podlahy na chalupě.
To není o tom, jak dlouho. Jde o to, že každá podlaha má definované technologické podmínky pokládky, zejména vlhkost podkladu. Takže do té doby, než je naměřena dotykovým vlhkoměrem odpovídající vlhkost, podlahu nepokládat. Ona totiž každá mistnost může mít jiné podmínky pro vysychání betonu, takže říct že třeba za měsíc je nesmysl. Nedá se to brát paušálně.
Doba zrání 28 dní je normativně stanovená doba, za kterou dosáhne beton dostatečné pevnosti. Obsah vody v betonu však závisí na více faktorech. Technologická vlhkost může být i po delší dobu poměrně vysoká, pokud její odvod není dostatečný. Pro dobré vysýchání betonové mazaniny je důležité zajistit dobré větrání místnosti. Vlhkost podkladu pro pokládku podlahové krytiny by měl stanovit dodavatel podlahy. Její změření je pak možné například elektronickým vlhkoměrem. Na podklady o vysoké vlhkosti rozhodně není možné pokládat dřevěnou podlahu.
Já už od června čekám až v jedný novostavbě chalupy klesne vlhkost na přijatelnou míru pro pokládku dřevěných stupňů na schodišti. Včera jsem byl měřit a vlhkost vzduchu 75 %, takže zase nic. Budu rád, když se to stihne do vánoc a nějak tomu přestávám věřit.
Takže se to nedá říci časem, ale vlhkostí.
Milý chalupáři,
U betonu nemluvíme o vyscnutí,ale zrání.Pro dosažení technologických vlastností betonu je potřeba :čas.vlhkost a teplota.Beton průměrného složení dosáhne maximální pevnosti asi po 12 dnech při teplotě 20 stC.Př 30 st už po 8 dnech.Po celou dobu tvrdnutí potřebuje hodně vody a vysychání by se mělo měřit až po úplném zatvrdnutí.Nařezané řezivo má po přivezení z pily vlhkost až 15%.
Po vysušení ze sušárny podle druhu dřeva má kolem 5% vlhkosti.Když ho necháme volně ležet,pohltí ze vzduchu opěi asi 2-3 %.takže po skladování můžeme počítat s 8% vlhkosti.O moc větší procento by neměl mít ani betonový potěr pod podlahou.
O hodně lépe jsou na tom deskové materiály.OSB dřevovláknité desky a sádrovláknité desky.Dlažbu můžeme pokládat už na beton po 6 dnech tvrdnutí.
JABRAKA
doplněno 08.10.11 15:12:Dodavatelé řeziva mají v sortimentu prkna sušená v sušárně - až 15% vlhkosti.Koupili jsme na podlahu palubky ,které měly 12 % a za rok,než jsme je položili,dojely na 14 %.Pokud se napustí fermeží,nebo voskovým olejem,tak vlhkost nenasákbnou.
JABRAKA
doplněno 08.10.11 15:12:Dodavatelé řeziva mají v sortimentu prkna sušená v sušárně - až 15% vlhkosti.Koupili jsme na podlahu palubky ,které měly 12 % a za rok,než jsme je položili,dojely na 14 %.Pokud se napustí fermeží,nebo voskovým olejem,tak vlhkost nenasákbnou.
JABRAKA
Těch 5% je pochopitelně blbina jako zvon. Stejně jako ta věta o fermeži. V takovém případě by se třeba pražce, které jsou impregnovány za horka a tlakově nemohly působením vlhkosti ani hnout. Prostě jde o to, že dotyčný nemá asi ani šajn o vodě volné, vodě vázané, jejím vlivu na bobtnání a sesýchání a podobných základních pojmech z nauky o materiálu
Tak na 5 % to samozřejmě vysušit jde, ale proč, že? Je to drahý a hlavně zbytečný. Stejně si to trochu natáhne zpátky a bude si to natahovat a ubírat podle okolního prostředí. Takže to stejně skončí na +- 8 %, fermež nefermež.
Prostě dřevo (a nejen dřevo, již dvacet let pravidelně sleduju jedno zábradlí v jistém kulturáku. I když je vyrobeno z dýhovaný dřevotřísky, v létě sedí jak má, v zimě když se topí a je suchej vzduch tak jsou na spojích několikamilimetrový mezery a nic se s tím nedá dělat).
To jako když se někdo diví, že se mu hýbe dřevostavba. Když si prostě trám 16x16 usmyslí, že se hne, tak se hne a nic a nikdo mu v tom nezabrání. Samozřejmě se hne se vším co je k němu přidělaný.
Dřevo je prostě přírodní materiál a bude se hýbat i za 50 let.
Bohužel, dnešní doba, kdy se na vše spěchá a dělá se se dřevem, na kterým ještě před týdnem zpívali ptáci, to je děs. To se někdy ani nedá uříznout jak se to kroutí. Nebylo nad starý technologie, kdy se dřevo rozřezalo, srovnalo do hrání a nechalo několit let venku než se dalo do sušárny dosušit.
Ale to je všechno na dost dlouhý povídání, který až tak úplně nesouvisí s původním tématem, ale trochu jo.
Prostě nejlepší by bylo, až klesne vlhkost na 50 %, což klidně může být až na jaře, nastěhovat podlahovky do místnosti kde budou položený, proložit je a nechat je tam další půlrok, možná celej rok se srovnat s okolím. Pak bude další pohyb minimální, ale bude.
Už jsem viděl v životě hodně moc rozeschlých podlah, opravdu se vyplatí počkat o měsíc déle.
"chalupař", až Vám přijde podlahář dělat podlahu, tak mu na místě povíte, co a jak od něj chcete. každý podlahář má vlhkoměr a pokud beton nebude nebude mít požadovanou vlhkost k pokládce, tak Vám podlahu neudělá. Nezapomeňte, že je "podlahář" a "podlahář" a také "hospodyně a "hospodyně". - stařenka
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.