Věcné břemeno

Od: Datum: 03.02.13 21:59 odpovědí: 12 změna: 04.02.13 21:35

Dobrý den.Zdědila jsem po otci dům,který je zatížen věcným břemenem dožití jeho druhé ženy.Paní naprosto odmítá komunikovat,odmítla vydat klíče od domu a brání mi v přístupu do domu.Do domu zatéká střechou.Není možné se do domu dostat a zkontrolovat ho.Paní jsem nabízela náhradní bydlení a fin.kompenzaci,ale ona nereaguje a nekomunikuje.Jsem i za těchto podmínek nucena trpět ji v domě a existuje způsob jak se věcného břemene zbavit?Děkuji za odpověď,Burdová


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: karjala*
Datum: 03.02.13 22:11

Pokud se nedomluvíte, pak ji musíte jako věcné břemeno trpět. Nicméně jste majitelka a přístup do domu by vám měla umožnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 03.02.13 22:18

Věcné břemeno může zrušit jen soud. Ale vy můžete okamžitě pozvat zámečníka, vylomit fabku, nahradit jinou a paní předat klíč. Pokud je ve věcném břemenu uvedeno co může paní užívat, tak zbylé prostory pozamykat, užívat výhradně pro sebe a čekat na vyjádření soudu. Věřím, že až by dostala dopis od právníka, že by s vámi začala komunikovat.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: buss®
Datum: 03.02.13 22:19

Vy jste vlastník, tak konejte.. až k soudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.13 22:28
avatar

Majitel má možnost požadovat přístup do bytové jednotky dle § 665 odst.1 obč. zák. za účelem kontroly, zda nájemce užívá věc řádným způsobem. Samozřejmě uživatel bytu má stejně tak možnost vstup majiteli odmítnout, pokud se domnívá, že je neoprávněný. Tak či onak, vstup do obydlí bez souhlasu nebo bez vědomí uživatele dotyčného obydlí je trestný čin porušování domovní svobody. Dá se nanejvíš operovat krajní nouzí, že stav domu je havarijní a ohrožuje zdraví a životy obyvatel (což však musí být prokazatelná pravda, nikoliv jen výmluva). A věcného břemene se zřejmě zbavíte až smrtí jeho držitelky.

Jó majetek není pokaždé jen radost, ale častěji i starost. :(

doplněno 04.02.13 08:11:

Zákon hovoří o obydlí a nerozlišuje, jakým způsobem a na základě čeho ho dotyčný užívá. Obávám se, že některé rady v tomto vlákně hraničí s návodem k trestnému činu.

http://www.bkb.cz/pomoc-obete…y/porusovani-domovni-svobody/

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.02.13 23:13
avatar

Ta paní, asi bývalá družka Vašeho tatínka, je v právu, pokud má právo na dožití v domku. Nemůžete ji vystěhovat násilím, musíte čekat, až zemře ona. A jak víte, že do domu zatéká, když tam nemáte přístup. Vím, o čem mluvím. Tohle přesně se odehrávalo v mém těsném sousedství. Ale tam se děti s pozůstalým domluvili v klidu. Vím naprosto přesně, že také nebyli nadšeni, když jejich maminka zemřela a na domek bylo "uvaleno" věcné břemeno v podobě jejího druha, který domek obýval. Nemohli dělat vůbec nic, jen čekat.Dočkali se, po dvanácti letech zemřel. Ale o domek se staral a chodili za ním jeho děti. Opravdoví majitelé se ukázali jednou do roka. Zkuste to po dobrém. Jinak nemáte šanci. Je mi divné, že Vám paní brání v přístupu do domu. Tam asi zádrhel bude. Na tohle podle mne právo nemá. Vy jste majitelé a ona je vlastně to "břemeno". Ale když nebude chtít komunikovat, budete to mít těžké. Zákon jí může jenom přikázat to, že Vám musí zpřístupnit vstup do zděděného domu, ale s ní nehnete. Pokuste se s ní dohodnout lidsky, jako s pozůstalou po Vašem tatínkovi. Když jí tohle umožnil, tak ji měl určitě rád a nechtěl, aby po jeho smrti strádala. Pokuste se respektovat jeho vůli. Přece ta paní není hloupá a když jí vysvětlíte, že je třeba střechu opravit, tak nebude protestovat, jde i o její komfort. Asi bude třeba změnit přístup k té paní...

A pak, to jste to nevěděli, že Váš otec učinil toto opatření? Vídávali jste se s ním před jeho smrtí?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pub9*
Datum: 04.02.13 09:10

O tom že do domu zatéká jsem se dověděla od sestry,která je stejně jako já ,spoluvlastníkem domu.Byla se podívat jak dům vypadá a paní ji dovnitř pustila.Dům je v dezolátním stavu,zatéká střechou .Je tu nebezpečí zatečení do el.rozvodů.Také paní v domě shromažďuje odpadky,jen v garáži jich je na dva kontejnery.Na upozornění reaguje argumentem,že nemá na likvidaci odpadu peníze.Když chceme odvézt odpadky my,tak to odmítne.Poté,co ji sestra navštívila,již odmítá jakoukoliv komunikaci,ani nebere telefony.Nevím jestli má na tohle právo,nehledě na to,že se sama prořekla že klíče od domu mají sousedi.Takže cizí lidi mají přístup do domu a my jako majitelé ne?Nejsem si jistá,jestli paní neporušuje dohodu,ve které je napsáno že se o dům bude přiměřeně starat a udržovat ho v pořádku.

Datum: 04.02.13 06:49

Tak hlavně byste měli mít smlouvu o věcném břemeni (nevím jestli by vám za poplatek neposkytnul kopii katastrální úřád), která upravuje podmínky věcného břemena, podle mne nejsou stejné jako u nájemní smlouvy... Tzn. máte právo do domu vstoupit a dělat si sním co chcete jen nesmíte oprávněného z domu vystěhovat... Pokud do domu teče nebo jakýmkoliv způsobem je ohorožen stav domu, klidně zavolejte zámečníka který za dohledu PČR otevře nemovitost vymění zámek a oprávněné poté prokaztelně předejte nové klíče (proti podpisu nebo se svědkem).

doplněno 04.02.13 06:55:

Rozdíl mezi nájmní smlouvou a věcným břemen je v tom, že nájmmník má pronajaté určité prostory a z hlediska zákona je považován za oprávněného jedinečného uživatele narozdíl s věcným břemen kde je sice opravněný uživatel, ale nikoli jediný tzn. že se do domu klidně můžete nasatěhovat a bydlet tam společně a neporušíte tím občasnký zákoník který zde cituje Jethro.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 04.02.13 09:05

Ta paní asi už bude stará a má obavy, že se jí chcete zbavit, vystěhovat atd. Je třeba přistupovat k ní citlivě. Také budeme jednou staří. U věcného břemene bývá konkrétně napsáno jaké prostory v domě má vyhrazeny k užívání. Může mít i celý dům. V případě, kdy hrozí poškození majetku, je povinnost umožnit opravu. Jinak V opačném případě by se mohla požadovat náhrada vzniklé škody. Asi bych to té staré paní předala písmně tj. o co vám jde a že se nemusí ničeho obávat atd. Nemovitost se nemůže nechat léta chátrat a je logické, že ji chcete opravit. Na druhé straně se té paní vůbec nedivím, že má obavy a nevěří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.13 09:35
avatar

Váš je dům, vyměňte zámky a osobě co tam má břemeno dejte jeden klíč, vymezte jí mantinely-ona nemá právo vás omezovat, dáte jí jeden pokoj, kuchyň a wc k užívání a další pokoje klidně můžete zamknout, určete co platí ona a co vy, nemusíte ani strpět, že by za ni chodlili do vašeho domu návštěvy. Asi tu budu za tu zlou ale totéž sme udělali s manželovou matkou co na naší chalupě měla břemeno dožití a myslela si, že tam má všechna práva a my jen platit, opravovat a starat se a ona ještě bude rozdávat a půjčovat různá zařízení co nebyla její. Pro úplnost dodám, že tam 15 let nebydlela ale žila 100m dál na baráku svých rodičů, ovšem jakmile zemřel tchán tak během týdne se jala stěhovat a vykřikovala, že my musíme a ona může. Pes by si od nás kůrku nevzal ale podařilo se nám prosadit aby se při dědickém řízení břemene zřekla vyměnou za nemalý majetek který chtěla. Naštěstí celá vesnice ví kde je pravda.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.02.13 13:36
avatar

Na katastru nemovitostí musí být ve smlouvě o věcném břemeni zapsáno, jaké místnosti má právo užívat, a zda se musí spolupodílet na energiích či ne.

Zbavit se jí nemůžete, pokud jsem slyšela, tak by člověk mohl přijít o věcné břemeno pouze v tom případě, že by se nepodílel na energiích, ale to by muselo být zapsáno ve smlouvě o věcném břemeni. A ve Vašem případě paní asi zatím vše platí.

Pochybuji, že paní má právo na celý dům. Takže jak už tady rádci radili, pozvěte zámečníka, vyměňte zámky a s paní jednejte z pozice majitelky. Ať Vám uvolní místnosti, které nemá právo užívat a domluvte se s ní na platbách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 04.02.13 13:56

Když takhle nekomunikuje - jste si jisti, že ještě žije? Zní to morbidně, ale aby Vám tam někde v kumbálku nehnila. Zavolal bych policii a s podezřením na toto bych nechal dům násilně otevřít. Policie by při této argumentaci měla asistovat. Nebo na její naléhání paní otevře. Každopádně stále mít u sebe výpis, že jste majitelé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.13 21:35
avatar

Tak jsem si nad tím vším zapřemýšlela a napadlo se mi se zeptat, jak velký je ten dům. Kolik je tam místností, má patro, nebo je to jenom domek o třech místnostech i s kuchyní. Víte, nikdo z nás tady neví jak to skutečně je. Je mi divné, že paní dala klíče své sousedce, asi s ní má dobrý vztah a bojí se, že kdyby se s ní něco stalo, tak ji tam nikdo nenajde a ani nepomůže. Já mám také klíče od domku sousedů, protože já jsem stále doma a kdyby se něco dělo, třeba vítr nebo cokoliv, tak bych se tam šla podívat a dala jim vědět. Já nechci bránit tu paní, nikdy jsem ji neviděla, neznám ji. Mohu se mýlit, ale myslím si, že když jí majitel domu, tedy Váš tatínek nechal právo dožití v domě, tak asi přece věděl proč to dělá. Já mám pocit, že se Vás ta paní bojí. Ale naštěstí jsou tady zákony. A to jak pro Vás, tak pro ni. Pokud jste v právu, nemáte nejmenší problém se ho domoci.

Ale neodpustím si připomínku, že bychom neměli tak šmahem někoho odsuzovat a zatracovat. A to jenom proto, že nám někdo vypráví příběh, o kterém vlastně nic nevíme. Třeba kdyby se mohla vyjádřit ta stará paní, tak by mnozí možná změnili názor. Vím, že si tady znepřátelím několik lidí svým postojem, ale jinak mluvit nemohu.

Pokud se jedná o velký dům, kde je patro několik místností, tak je pravda, že ta paní má právo užívat vyhrazené místnosti a Vy disponujete zbytkem a to bez omezení a bez problémů. Pokud se jedná o domek o dvou místnostech s kuchyní a sklepem a půdou, tak ji asi težko vystěhujete...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.