Zadřený zip u tašky - jak rozchodit?

Od: Datum: 18.09.11 19:29 odpovědí: 11 změna: 08.01.15 16:22

Ahoj rádcové,

při jedné z mnoha debordelizací u babičky ve skříni jsem objevila nádhernou červenou koženou kabelu. Protože jsem člověk tvůrčí, vyzdobím si ji a budu ji mít jako designový kousek. Je to kabela ručně šitá cca před 30 lety a nikdy ji nikdo nepoužíval. V tom je zřejmě problém - zip má kovové "zuby" a jde velmi ztěžka zapínat (spíše vůbec).

Jak kovový zip znovu rozchodit? Napadlo mě něčím jej namazat, ale čím - aby to nešpinilo věci, nesmrdělo atd.?

Děkuji za rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.09.11 19:32

Vždy se používalo obyčejné mýdlo, ale jestli to je zarezlé, tak to asi nepůjde. Zkuste namazat a párkrát pojezdit a pak očistit.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 18.09.11 19:33

Děkuji... Rezavé to není... Jenom "zašlé"...

Datum: 18.09.11 19:38

Tak to by mohlo jít, zkuste, mýdlem nic nezkazíte. Někdy se kapal i olej do šicích strojů, třeba u kozaček,ale to už bych měla strach, že to bude u kabelky mastit.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.09.11 19:43

Já jsem namazal zaseklý zip tuhou z obyčejné tužky, a vždycky to pomohlo . . .

Ohodnoceno: 3x

Datum: 18.09.11 19:51

:-O To koukám... tak jestli mýdlo nezabere, vrhnu se na tuhu

Datum: 18.09.11 20:02

Zkusil bych nejprve to mýdlo. Technicky by mělo být nejúčinnější potřít zuby "ze stran" , tedy na malých ploškách, po kterých jezdí jezdec a zuby "sestrkává" k sobě - samozřejmě nezapomenout na tyto plošky i z druhé strany zipu, tedy zevnitř kabelky. Potřít by mělo stačit vlhkým hadříkem namočeným v mýdle.

Datum: 19.09.11 14:30

Díky Ferdo

Od: pt®
Datum: 18.09.11 20:20

Michalko, ještě jsem slyšela, že stejnou službu, jako mýdlo udělá svíčka. Ten vosk by mohl pomoci. - stařenka

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.09.11 14:30

Děkuji stařenko, svíčka by se doma našla

Datum: 19.09.11 15:01

Nejlepší mazadlo na všechno je INDULONA.Mýdlo je korozivní,do budoucna.Ta svíčka je dobrý nápad,ale ze všeho nejdříve je třeba se přesvědčit,jestli se do zubů nechytla nějaká nit.

JABRAKA

Od: martinfiala
Datum: 08.01.15 16:22

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.