Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zateplení vatou-je menší vlhkost zdi?

Od: kecal odpovědí: 29 změna:

Dobrý den,starší dům,zateplení vatou nebo polystyrénem?Starší domy mají špatnou izolaci a mohou proto od spodu pod zateplovacím polystyrenem zdi vlhnout,protože nepropouští vlhkost.Ale když se zeď zateplí vatou?Ta je přece paropropustná a dům by by neměl tak vlhnout jako pod polystyrenem.Nebo je úplně jedno,čím se zateplí zeď?Nabízí vatu vlákno lambda 0,039.

 

 

29 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jabraka*
hodnocení

1x

Je tu řada názorů i odpovědí,vyřešit takový starý dům komplexně je problém.Je nutné si uvědomit,že základní požadavek tepelné izolace je v zimě ušetřit za vytápění.Vrstva izolace musí splňovat především požadavky,aby její tepelný odpor se nezmenšoval,hlavně vlhkostí.Asi hlavní problém je s vlhkostí,která se dostává do zdi sáknutím ze základů.Izolovat jakoukoliv stěnu,kterou nemůžeme vysušit,je vyhazování peněz.Dělat mezeru,která na tuto stěnu bude přivádět venkovní vzduch jako větrání,je nesmysl.Pak izolace je mimo provoz.Prochlazujeme stěnu a ztráty jsou stejné,jako bez izolace.Provětrávaná fasáda umožňuje udělat izolaci pomocí izolantu,který nevybavíme kontaktní fasádou,ale použijeme jiný materiál k zakrytí a mezi izolaci a kryt necháme mezeru na větrání.

Toto vše je možné,ale základ je ve vysušení zdi.

JABRAKA

skokycz*

Proč by měl být nesmysl, odvětrávat vlhkou zeď mezerou mezi zdí a fasádou? Ty otvory jsou uzavíratelné (na zimu se uzavřou a teplo neuniká) a tak lze zvolit, zda odvětrávat či neodvětrávat... ten řemeslník , co mi to radil, tohle dělá i u jiných objektů a správce objektu má tohle na staraost, to otevírání větrání a jeho zavírání při ročních obdobích.Když to funguje na mnohem větší objekty, proč by to nemohlo fungovat na RD?

kśkokycz, omlouvám se za uopřimnost, ale to je opravdu blbost takovéto nezateplení.!

dodejte prosím příklad uvedeného domu!

nebo jeho projekt na tepelnou izolaci. Jak správce ucpává větrání, prosím poučte mě.

Děkuji

doplněno 22.08.11 12:51:

skokycz, omlouvám se za zkomolení jména.

*hi*

neskokycz

Jednoduše. Buď se větrací mřížka uzavře, nebo se vyndá a místo ní se dá zátka. Stačí pro stěnu dva otvory dole a dva nahoře, odvětrávaná mezera se většinou dělá jen u soklu - odvětrává se vlhkost která vzlíná od základů. Větrá se přes léto, na zimu se to uzavře (jinak by izolace ztratila smysl). Blbost to opravdu není, funguje to a rarita to rozhodně neni.

neskokycz

OK, necháme si každý svůj názor, vy ten laický, já ten odborný. Přeji hezký den.

skokycz*

on neucpává, ty mřížky jsou normálně šoupátkově uzavíratelný...objekt jsem neviděl, nemůžu jezdit jen tak koukat, jestli je to tak jak říká...jen jsem to sem nadhodil...mě to připadá , že by to nebyl špatný nápad. V létě když voda vzlíná, tak se provětrávávním zeď domu odvlhčuje, a na zimu když voda už není v kapalném stavu, tak se průduchy uzavřou a vzniká funkční izolace a je tam i vzduchová mezera... nevím jestli je to nějak špatně , ale teoreticky nevím, proč by to tak nešlo... Milane, můžete mi říci co je na tom špatně? Nefungovalo by to? Popř. co by nefungovalo... děkuji.

milý pane, to je na osobní jednání on line, a alespoň hodinu. nejlépe s tužkou a blokem, malovat a podobně, ,

"V létě když voda vzlíná," vzlíná myslíte vypařuje? ale to je po celý rok!

 

cepagis*
hodnocení

0x

Pokud dům vlhne vzlínající vlhkostí, je nesmysl jej zateplovat. Nejdříve vyřešit tu vlhkost, poté zateplit. Do určité míry je paropropustný i polystyren, vata samozřejmě více, ale v případě vlhkého objektu dojde zateplením k ještě větší vlhkosti...

kecal
hodnocení

dům vlhký není,ale třeba začne vlhnout,až se zateplí.Takže jsem myslel pro jistotu tam dát vatu?Nebo je to zbytečné,když vlhký není?

cepagis*

Ale to jste nepsal, viz. "Starší domy mají špatnou izolaci a mohou proto od spodu pod zateplovacím polystyrenem zdi vlhnout" Takže jestli Vám jde pouze o vzdušnou vlhkost v interiéru v souvislosti s výměnou oken a zateplením, bude vata lepší (i když mírně dražší) volba.

kecal
hodnocení

o vzdušnou vlhkost mi nejde.Jde mi o to,že třeba starý dům je momentálně v nezatepleném stavu suchý.Ale třeba od spodu trochu může vlhnout ale stačí vyschnout,když má prodyšnou zed!Takže vlhkost není viditelná.Ale může třeba být viditelná,až se zateplí polystyrenem.Nebo chcete říci,že když ted není viditelná vlhkost,že se určitě nemůže projevit po zateplení polystyrenem?

 

buss
hodnocení

0x

Ano, vata "dýchá", nebo "šedý" polystyren, (Styrotherm, Isover?) s grafitem. Ale jsou i jiné možnosti dnes, ne?

kecal
hodnocení

a jaké ještě jsou možnosti?

aaaaaaaaaaaa
čím dýchá když se zaplácne perlinkou a lepidlem?

 

petr11*
hodnocení

0x

Zateplení starého domu je vždy loterie.A sebevětší "odbroník" nebo "specialista" a že jich je...Vám přesně nic nezaručí.Soused zateploval domek všechno suché jak na sahaře zateplil střechu,vatou zdi,nová okna.Konzultovalo to vždy vše několik studovaných "odborníků" a stálo ho to hromadu peněz. A závěr? Dnes řeší jen vlhkost a plísně v domě! smutné.Ale na druhou stranu jeden kolega měl vlhký dům,místy plísně a někdy orosená okna nic neřešil zateplil polysterenem a od té doby má pokoj.

A ted kde co bylo dobře a kde co špatně?

raz*

spatně je, že soused vyměnil okna a zateplil fasádu = utěsníl dům, ale málo větrá. Pokus v takových domech není zajištěno nucené větrání, je ideální každé cca 2 hodiny otevřít okna dokořán, nejlépe do průvanu, na 5 minut. A to i v zimně. Teplo nám sice uteče, ale akumulace zdí teplotní výkyv rychle vyrovná. Bohužel takové větrání není třeba v noci možné.

Příčin je možných víc, ale s tímto problémem se potýká naprostá většina zateplených domů, kvůli špatným návykům Čechů ve větrání.

Petře Váš příspěvek právě sděluje pravdu, že i "odborník" poradí špatně. Páč dobře zatepleno NEMŮŽE způsobit vlhkost a plísně. Je to jen stavební vada čehosi, bez podrobného prozkoumání nelze stanovit příčinu.

Proto Vaše poslední otázka je správná, a musí jí stanovit na místě člověk znalý...

 

skokycz*
hodnocení

0x

Mám taky starý RD. mě jeden řemeslník doporučil, udělat před starou fasádu takovou falešnou odvětrávanou fasádu. Prý je to rychlé, vypadá to supr a při tom je tam odvětrávání vlhkosti a zárověn izolace. zkrátka oklepat a očistit co se dá ze staré fasády (poškozená místa opravit maltou) ,pak udělat na staré fasádě rošt, na ten nacpat izolaci a OSBD desky, ty desky nějak ještě upravit (nepamatuju se přesně jak, bylo to řečeno jen tak mimochodem a moc mi to v paměti neulpělo...snad lepidlo a perlinka?) a pak je omítnout...a fasáda je hotová. Jen dodám, že říkal o tom, že by se tam musely udělat odvětrávací mřížky (uzavíratelné) takže přes léto to nechat otevřené a přes zimu to zavřít ,aby neunikalo teplo (na jaře zas otevřít)...co si myslíte? tak by to šlo?

 

raz*
hodnocení

0x

je docela jedno jestli zateplíte EPS nebo vatou. Když to utěsníte omítkou, je veškerá paropropustnost minerální vaty jen propaganda výrobců. Vata je vhodná na fasádu jen pokud je součástí odvětrávané fasády.

 

technikjirik*
hodnocení

0x

existuje difusně otevřený zateplovací systém, který jako celek jednocestně propuští vlhkost. podmínkou je použití celého systému s fasádní omítkou a nenahrazovat lepidla a stěrky něčím jiným. Tento systém se používá hlavně u soklů, protože je dost drahý.

V jinak cuché domě se po zateplení může objevit vlhkost, zdůvodu který tu už někdo zmínil- prostě se nějak zapomíná větrat nebo ventilovat a pak je o potíž víc.

Jak jsem pochopil z tazatelovo reakcí, tak odborníky považuje za zbytečnost a raději by vzal na stavbu kuchaře nebo zahradníky, protože ti už jistě něco znají... budíž vám přáno... Jenže z vlastní zkušenosti vím, že stavebník prostě mnohdy neřeší stavbu jako komplex, ale jen jeho dílčí části a to bez znalosti návazných souvislostí. Pak požádá projektanta o nějaký jednoduchý výkres, který ve finále je třeba jen vzorem, ale nevztahuje se na konkrétní řešení. Stavebníkovi to stačí, protože je mu líto peněz které si musí říct každý kdo na stavbu vyjede... J jo odborníci to jsou pakáž drahá...

Laciné je dvakrát placené... to je zásada nejen ve stavebnictví.

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

kecale, pokud dům nemá správnou hydroizolaci, nemůže být suchý a nemůže být proto zateplen kontaktně.

to žese jeví zdi jako oschlé, neznamení že jsou uvnitř suché.!

takže izolovat hydro, popřípadě provětrávaná fasáda...

vasekpasek*

Tohle téma mě docela zajímá, neboť ho taky řeším (resp. zanedlouho budu). Užuž jsem byl rozhodnutý (po propagandě výrobce :) ) pro vatu, ale sám pro sebe jsem si nedokázal zodpovědět otázku, jak to "dýchá", když na tom je ještě lepidlo. Koukám, že nejsem sám, kdo tu odpověď nezná a proto se ptám, jestli taková odpověď vůbec existuje a tudíž jestli to pak z tohoto hlediska opravdu není jedno, co se tam dá...

janmega*

Na nějakém videu jsem viděl jak zateplovali dům polystyrenem. Dokonale kolem obvodu desky a ve středu natáhli lepidlo a připlácli na stěnu. Jak to potom může na starém domě dýchat? Já lepil desky jenom na pět bodů. Tím se stěna neuzavře, je tam minimální mezera na odvětrání. Jsou to už tři roky a všechno je perfektní. Dům je 110 let starý, takže izolace asi žádné, přesto je všude sucho.

Honza

Milý Honzo, respektuji Vaše zhotovení, ale to je ukázka právě toho jak to nemá být. Nesmí proudit vzduch. Navíc zdi nedýchají nesmějí dýchat. Je to mnohokrát vavrácený fakt. Proč by pak měli být okna? kolik vzduchu projde přes rok stěnou a kolik jedním otevřením dveří...

bohužel není již čas na diskuzi, ale jiní se toho ujmou...

janmega*

Nevím jestli jsem to špatně popsal, ale žádný vzduch tam přece nemůže proudit. Je to nahoře uzavřené. Jenom spodní hrana u soklu se asi nepodařila dokonale zalepit. Myslím, že právě a jedině tudy si může vlhkost odfouknout ,ev. reagovat na změny teplot.

Chěl jsem jenom naznačit, že dle mého názoru je nesmysl každou desku dokonale po celém obvodu utěsnit a přilepit na starý dům.

Jestli se mýlím, tak si nechám rád poradit jak to vylepšit.

Díky Honza

 

Honzo, rád bych vysvětlil, dokonce z požárního hlediska nesmí být možnost aby plamen proudil pod EPS, proto musí být proveden rámeček z lepidla...

Bohužel nesá¨íhám poslední den vše, ale rád si pokecám po 12.9...a dodám podklady a td..

Václave, není jedno co se tam dá, páč dýchání je nesmysl, viz dole. Je to hlavně o víře a penězích.

Zkuste porovnávat ceny za Vatu a EPS, pak dále tepelný odpor, spotřeba lepidla a nutnost hmoždinek...

Jsou tací, co si dají vatu a na to obklad z pásků...

Každý věří tomu svému.

vasekpasek*

Díky za odpověď. Z ní jsem pochopil, že z hlediska vlhkostí a následných plísní to jedno je a záleží pouze na penězích a tepelném odporu. V takovém případě budu tedy spíše asi pro polystyrén. Přeji příjemnou dovolenou ;)

Vendo, díky za přání, ale plísně jsou VŽDY jen příznaky nějaké vady.

po dovče se ozvete a můžeme to probrat...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]