1xVolba energie pro novostavbu

Od: Datum: 30.11.12 12:45 odpovědí: 71 změna: 19.12.12 19:32

Zdravím všechny rádce,

chtěl bych poradit s výběrem zdroje pro vyápení novostavby.

Je spousta možností ( Plynový kotel, elektrokotel, tepelné čerpadlo) Ale nevím z čeho vybírat.

Moje stavba se skládá z tohoto:

* Novostavbu 150m2 (bungalow)

* Zdivo z Ytong Lambda 37,5cm bez zateplení

* Střecha betonová bramac

* Plastová okna Trojsklo

* Zateplení stromu

* Podlahové vytápění cca 105m2

Plyn ještě přivedený nemáme zatím pouze elektřina, ale plyn můžeme přivézt taky.

Můj původní plán byl vytápení plynovým kotlem (ovšem jsem když si spočítám náklady na přivedení plynu cca 35 tis. + plynový kotel cca 45 tis. tak nevím zda se nevyplatí elektrokotel s nižší sazbou elektřiny nebo tepelné čerpadlo se zemník kolektorem.

Jsem amatér a dům si stavím svépomoci a nechci aby mě vytápění domu časem sežralo za živa i s peněženkou

Můžete prosím poradit, popřípadě mě nasměrovat jakou metodu zvolit a kterou cestou jít?

Za jakékoliv rady moc děkuji předem.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.11.12 16:11
avatar

Údajně jsou dotace na tepelná čerpadla, já bych volila plyn + kotel na dřevo, elektřině bych se vyhla.

doplněno 30.11.12 16:14:

http://www.tepelna-cerpadla-p…e-na-tepelna-cerpadla-98.html, od r.2013 se opět rozjede "Zelená úsporám" pohledala bych a žádala o co půjde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.12 16:27
avatar

Přesně tak vytápět dum eletrikou je zbytečný luxus v dnešní době je nejlepší asi kotel na pevné plus tepený čerpadlo ale vzduchový nebo s vrtem to s tim s trubkami v zemi je celkem na 3 věci protože nad tím potom nic pořádně naroste prej snad ani trava co jsem slyšel je to zase o financích

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 01.12.12 08:26
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 01.12.12 08:35

Asi bych hodně dobře zaizoloval a pořídil doprostřed domu klimatizaci http://forum.tzb-info.cz/1025…epelne-cerpadlo-vzduch-vzduch a jako pohodové nějaké krbové kamna nebo vložku

http://www.kominictvi.com/cz/…a-kamna/kanadska-kamna/f-2400

http://www.kominictvi.com/cz/…kamna/kanadska-kamna/super-27


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.12 17:04
avatar

náklady na TĆ jsou vysoké a návratnost velmi dlouhá. Volte plynový kotel a krb na dřevo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.12 21:01
avatar

A to podlahové vytápění už máte zkonstruované? Já bych Vám upřímně poradila, abyste se trochu pozeptal, kde a proč je podlahové vytápění vhodné.Budete se asi divit, ale normálně byl tento systém vyvinut do koupelen, v západních státech. Prostě když lidi vylezli z vany, nebo sprchy, aby jim nebyla zima na chodidla. Oni totiž už nevěděli, co by roupama dělali. Tady se to kupodivu začalo považovat jako za luxusní topení. Což svým zpsobem je, neboť pouze podlahovým vytápěním, místnost nevytopíte a když, tak Vás to bude stát majlant. Navíc je to velice nezdravé, neboť když budete sedět u stolu, půjde Vám teplo do chodidel a budou Vám otékat nohy. tento styl topení je skutečně praktický do koupelen, a to ještě k tomu pro zhýčkané jedince, protože tam nestojíte věčnost. No, ale proti gustu, žádný dišputát.Co se týče výběru topení, tak to je dnes opravdu oříšek a to tvrdý. Mám sousedku, která topí v krbu, dřevem. Má krb s výměníkem a radiátory. nejenže to dřevo také neí za hubičku a každým rokem jeho cena stoupá, ale musí se přikládat a tak dál a dál...Problémy s komínem. Nedávno jsem kvůli ní zakládala otázku, protože jí krb čoudil a čoudil...(a čoudí dál, a to tam měla kominíka) Asi neumí topit. Plyn také není nejlevnější a elektrika také ne. Ale co se týče nákladů na radiátory a elektrický kotel, tak já jsem to pořídila před osmi lety asi za čyřicet tisíc. Kotel, který tady mám, vytopí patrový baráček. Já jeho plnou kapacitu nevyužívám. Mám šest radiátorů, ani ty nevyužívám všechny. Požádala jsem o HDO. Mám na dvacet hodin denně snížený tarif. Ani náhodou bych neměnila se sousedkou a ani s mou kamarádkou, která topí plynem, protože ona také platí hodně. Víte, ono to dnes asi všechno vyjde stejně. Člověk se s musí asi naučit šetřit se systémem, který si zvolí. Ale možná, že existuje něco, co je úplně nové, sama se na to chci podívat. Jmenuje se to topení na pelety. Prý je to to nejlevnější topení v současné době a nemusíte chodit přikládat. Nevím, koukněte se na to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miljan*
Datum: 30.11.12 21:38

Topení peletami je dražší než plyn. Do zaizolovaného baráku jedině plynový kotel. Pokud chcete topit levně, tak automat na uhlí, ale je to o prašnosti v kotelně. Pokud chcete kotelnu v obýváku tak krb anebo krbová kamna. Tepelné čerpadlo se nikdy nezaplatí.

Podrobněji http://www.tzb-info.cz/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.12 23:48
avatar

Já asi nebudu vědět, co je to tepelné čerpadlo. Já mám normální elektrický kotel, visí mi na zdi. To čerpadlo bude asi něco jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.12 12:34
avatar

tep. č. je speciláni sofistikovaný systém jež funguje na principu odovodu tepla zprostředí a jeho koncentrování na vyšší teplotu. Např. máte trubky v zemi,kde je 8 st. a systém z toho vyrábí třeba 40 st. Pořizovací náklady jsou v řádech staticíců. Zhruba mezi 1/4a pul mega.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 01.12.12 15:49

Pane miramira tepelné čerpadlo je i obyčejná klimatizace viz odkazy výše co jsem dal

http://aukro.cz/cop5-tepelne-…ubihi-fd25va-i2812458041.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miljan*
Datum: 01.12.12 18:09

Klimatizace je snad něco jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 01.12.12 19:03

Klimatizace v létě chladí a v zimě topí(obrácený chod) .Má dokonce lepší COP než v létě . Byl bych velice rád *bzum* kdyby jste si přečetli ty ODKAZY co sem cpu .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.12 19:11
avatar

Klimatizace jako tepelne cerpadlo funguje jako vzduch - vzduch, tedy ano, je to tepelne cerpadlo, ale jeho pouziti na vytapeni neni tak dobre jako napriklad ze zeme. A funguje pouze do minus 10,15°C.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 01.12.12 19:20

Samozřejmě že ze země má lepší COP než ze vzduchu . Ale pokud dobře zateplím , tak potřebuji velice málo . No a protože pán staví novostavbu , nepotřebuje velký vykon . A pokud jste si přečetl ty odkazy z TZB , tak tam nepoužívali drahá čerpadla země voda , ale vzduch - vzduch za pár desítek tisíc . I to okamžité měření http://divamse.cz/therm/ je uděláno z klimatizace a je tam přiděláno samo - domo teplovodní vyměník pro podlahovku

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.12 19:21
avatar

než začněš něco blábolit, tak si o tom něco přečti. Kdyby to bylo tak jednoduché jak píšeš a také cenově srovnatelné, měli by toi všichni. Neraděj mám nazory někoho (neregistrovaného) ,kdo tomu nerozumí a machruje. Klimatizace mění teplý vzduch na stuený, kdežto Tč mění teplo na vetší teplo. Ale pro někoho je to to stejné! cháá cháá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.12 18:41
avatar

Aha, já si hned myslela, že to tepelné čerpadlo bude něco složitějšího. Díky za vysvětlení. A vidíte, to s těma peletama taky asi není pravda. Kamarádka mi tady o tom bájila, že te to nejlevnější topení v současné době.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.12 18:53
avatar

suzy zde to máš vysvětlené http://cs.wikipedia.org/wiki/Tepeln%C3%A9_%C4%8Derpadlo mám známého (žádný chudák) a říká, že šetří jelikož ten drahý vrt se za nějaký čas vyčerpá-moc tomu nerozumím ale asi to tak bude.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.12 19:09
avatar

Kdyz si prectete ten odkaz zjistite, zeenergie z vrtu se neda vycerpat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 01.12.12 19:12

Taky mám souseda , co má čerpadlo voda - voda za 430 t. Vše záleží co chcete a KOLIK chcete utratit .Princip je stále stejný kompresor , stlačitelný plyn a vyměníky tepla .Stejně funguje i vaše lednička co máte doma.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.12 19:25
avatar

a proč to nestojí jak klima nebo lednička, když tomu tak rozumíš? Zřejmě to bude trochu jinak, a celý systém bude od lednice podstatně složitější.

doplněno 01.12.12 19:27:

mj. podmínky pro tep. čerpadlo nejsou vždy na každé stavbě ideální. Vše se musí technicky a nákladově vyhodnotit. Na lednici či klimatizaci zapomeňte to je jen příliš obecné technické hodnocení, jež sem vlastně ani nepatří. Jak jsem uvedl, náklady jsou v řádu statisíců.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.12 19:34
avatar

Ale on v tom ma pravdu. Tepelne cerpadlo vzduch-vzduch je obycejna klimatizace. Princip odebirani a prebirani tepla stejne jako u lednicky. Akorat naopak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.12.12 20:08
avatar

budiž, dobrá, principielně nechme lednici či co podobného. Nákladově je to cca 40X víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.12 20:46

osobně mam ekoefekta 23 -bio-spaluju v něm tedy uhlí-kouř nulový -barák 300m2 a náklady za rok cca 15tis i s ohřevem TUV

musíte ale počítat kam s uhlím a kam s kotlem, kapku prachu z toho je,osobně bych se nebál ani peletáku-je to čisté a u novostavby bych nebál spotřeby 4t za rok a šlape to na urovni plynu-koupíte v pytlích nebo nafoukaj do boxu a tím vám to zhaslo

osobně bych vycházel z toho jakou budete mít tepelnou ztrátu budovy, hodit si plusy a zápory jako je třeba náklad na stavbu kotelny a jiné spojitosti a náklady .jinak tep čerpadlo dobrý ale cena elektřiny fest stoupla a přes 200-300 tis bych do toho nedal

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kkarel
Datum: 01.12.12 21:56

Nevím, odkud jste, ale jsem od Brna. Mám podobný dům, řešil jsem něco podobnýho před rokem a půl a pořídil jsem tepelné čerpadlo vzduch-voda...v zimě mám teplo, v létě i chladím... bohužel nemám kolem domu pozemek. proto jsem musel jít do vzduch-voda. Ale i tak mám náklady na elektřinu pro celej dům asi 22 tis ročně (topení i ostatní)... Nakonec jsem si vybral švédské tepelné čerpadlo, tak snad dlouho vydrží. Je to NIBE Split 8 a informace jsem dostal na www.nizkenaklady.cz

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesquik*
Datum: 17.12.12 15:53

Všem moc děkuji za rady a informace.

Ty kotle mě nadchly ale po tom co to obnáší, jak se to musí skladovata vynášet spálený odpad, doplňovat zásobník atd... tak jsem se rozhodl že jsem na to moc pohodlný než abych se celý život dřel na teplo domova. Plyn i elekřina je drahá. Takže jsem se rozhodl že pujdu do Tepelného čerpadla s zemním kolektorem. Ve výpočtu mi to vycházelo návratností někde kolem 14 let . tak snad vydrží a neporouchá se to dříve.

Všem moc děkuji jelikož mně odpovědi inspirovali a pomohli ukázat možnosti

Datum: 17.12.12 16:27
avatar

U ND domu s nízkými tepelnými ztrátami se prakticky investice do TČ nikdy nevrátí...

Osobně bych jako lepší systém viděl el.vytápění v kombinaci s VZT s rekuperací tepla..investičně to vyjde levněji..a provozně zhruba

stejně.

Ale konečná volba je samozřejmě na Vás.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nesquik*
Datum: 17.12.12 19:51

Elektřina mě děsí že se v budoucnu nedoplatím.. Tepelné ztráty domu jsem počítal cca 5.7kW.

Tepelné čerpadlo mě vyjde na cca 250 tisíc, je to fůra peněz , takže bych uvítal levnější řešení ale o žádném nevím které by se vyplatilo. O kotel se starat nechci a nevím co pro mě znamená rekuperace když nemám pasivní dům.

Můžete mi více vysvětlit to el.vytápění v kombinaci s VZT s rekuperací tepla? Jak to v praxi funguje?

Zatím moc děkuji.

Datum: 17.12.12 20:00
avatar
Dnes jiz nejsem u PC...tak ve zkratce jen pres MT.
V podstate muzete osadit elektrokotel s vykonem cca 7kW v kombinaci s podlahovym topenim, ci klasickymi topnymi telesy.Dulezite ale pro usporu energie je instalace centralniho vetrani s rizenou rekuperaci, ktera Vam bude podstatnou cast tepla vracet zpet.Cenove tato kombinace rozhodne nevyjde hure nez TC, ba naopak, melo by to vyjit cenove lepe.
Ano tepelne ztraty bych u Vaseho RD odhadl nekde kolem 6kW..
doplněno 17.12.12 20:04: P.S.: dalsi vyhoda VZT je udrzovani optimalniho mikroklimatu v dome, tedy optimalni vlhkosti i urovne oxidu uhliciteho..
Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesquik*
Datum: 17.12.12 20:15

Děkuji za info, no nějak z té rekuperace chytrý nejsem. Nějak si to nedokážu představit v praxi. Centrální větrání znamená všude instalovat průduchy skrze zdi? Omlouvám se jsem začátečník který si staví dům svépomoci a stavebnictví se učím vesměs z těchto diskuzí a z toho co se kde dočtu nebo mi někdo poradí.

Datum: 17.12.12 20:24
avatar
Neni nutne instalovat skrz zed velke mnozstvi pruduchu, staci centralni jednotka (velikosti v podstate jako nastenny plynovy kotel) a centralni privod cerstveho vzduchu.V kazde vnitrni mistnosti je pak privodni a odtahova vyustka.Potrubi se schova bud v podhledech, nebo v pudnim prostoru.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.12.12 20:20
avatar

tomu co píše Martin vůbec nerozumím, jelikož na to nejsem specialista. Ale tepelné čerpadlo ještě nijkdo z hlediska dlouhodobého fungování neověřil a já mu nevěřím (výnosnosti) a vstupní náklady jsou vysoké. Když je dům kvalitně zateplen, tak nemůže mít zvlášť velkou spotřebu např. plynu z kondenzačního kotlepro vytápění. Samozřejmě jsou tu počáteční náklady na kotel 50, na přípojku cca 50. TČ zároveň ale běží na elektřinu, takže to samo o sobě průběžně něco bere. Když už nějaký systém na odebírání tepla z okolí tak bych volil nějaké ty panely jež pohlcují světlo a ohřívají vodu. MJ. pokud je domek byť malý, snažil bych se tam umístit krbovky na dřevo. Taky je to počáteční investice, ale je to jistě romantičtější a pěkné posezení než koukat na nějaké čerpadlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesquik*
Datum: 17.12.12 20:30

Probíral jsem 3 varianty

Elektřina : pořizovací náklady cca 30 tis. ( roční spotřeba za cca 35 tis.) výhoda levnější tarif el.energie pro spotřebiče

Plyn : pořizvací náklady cca 100 tis. (roční spotřeba za cca 25 tis.)

TČ : pořizovací náklady cca 250 tis. (roční spotřeba za cca 10 tis.) výhoda levnější tarif el.energie pro spotřebiče

Z čehož mi vychází že za cca 10 let s čerpadlem bych měl být na pořizovacích nákladech oproti rozdílu u plynu.

Datum: 17.12.12 20:39
avatar
On ten rozdil ve spotrebe plyn vs.TC nebude tak optimisticky velky..a ta navratnost bude tim padem mene prizniva.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.12.12 20:46
avatar

přesně toto jsem chtěl napsat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesquik*
Datum: 17.12.12 20:46

To je právě to co si nejsem schopen vypočítat kolik bych tak mohl propálit plynu a kolik elektřiny. Bydlím v paneláku

Zadal jsem to pouze do toho výpočtu podle vypočtené roční spotřeby energie dle mého ENB

Datum: 17.12.12 20:54
avatar

elektřiny určitě o něco víc - tedy za větší cenu, než za plyn. Známý má celoelektro nový jednopodlažní dům s VT a NT a spotřebuje za rok cca 35 000kč,což není zrovna málo, ale zase je v tom všechno od elektrospotřebičů po vaření, ohřevu vody po vytápění domu podlahovkou atd. A když nejde proud je v ř..i. :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesquik*
Datum: 17.12.12 20:58

Hehe pro tyto příady že by hlavní zdroj tepla vypadl (nebo přišel ten konec světa :-D ) bude krbová vložka na přitopení a romantiku.

Vařit na plynu určitě nebudeme jelikož jsme si zvykli na komfort indukční desky kterou máme v paneláku, takže totéž chceme i v domku. Takže kdyby jsme měli plyn tak pouze na vytápění.

Datum: 17.12.12 21:04
avatar

no to myslím, že by bylo vhodné právě ne jen na vytápění, ale i ohřev teplé užitkové vody. A to je významná položka. Dokonce tata má bojler na plyn a to jsem donedávna nevěděl, že to vůbecexistuje. Jak dalece je to výhodné nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesquik*
Datum: 17.12.12 21:10

Taky jsem o tom přemýšlel že bych si zajistil krbovou vložku s teplovodním ohřevem, ale kominík mě hned vyvedl z omylu a vysvětlil mi že se mi taková investice nevyplatí jelikož si pak zbytečně udělám z obýváku kotelnu

Datum: 17.12.12 20:44
avatar

ano dům je dům. My bydlíme v paneláku, byt není nejmenší. Platíme za dodavatelské teplo a jeho cena je myslím nejdražší jaká může za energie být! Cena za teplo a rok je cca 10 - 12 000 korun podle toho, jak je rok studený. Podle mě je Vámi odhadovaná cena spotřeby za plyn při dobře provedné novostavbě 25 000 přemrštěná a měla by se reálně pohybovat mezi 15ti a 17 tisíci. Samozřejmě záleží na veikosti domu a orintaci ke světovým stranám. Při kombinaci s krbovkama byste mohli zaplatit o nějaký ten tisíc myslím méně. Známá má nepříliš zateplený relativně nový dům a při sporém režimu zaplatila cca 12-14 000 tisíc / rok.MJ. nejsem reklamním agente plynáren. Vím, že plyn je dost drahý. Ale např. vaření na plynu mi příjde efektivní, rychlé, úsporné.

doplněno 18.12.12 08:25:

hm, zase se k tomuto nikdo nevyjádřil. Myslím, že cena 15 tis za plyn za rok pro nový (ale zateplený) dům by měla být dosažitelná. ale to se opakuju.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesquik*
Datum: 18.12.12 09:09

Srovnávám to s kolegou který má barák zateplený polystyrenem 20cm , nemá otevřený strop a má stejnou rozhlohu domu jako budeme mít my.

Vytápí plynem a znovu by do toho nešelo, Pořizovací náklady, kotel, odvětrání kotle a teď má měsíční náklady plynu okolo 26 tis. a to říkal ženijak nepřetápí, klasicky 22 st.

Manželka má ráda teplo, nebudeme mít zateplení polystyrenem ale jen tepelně izolační obvodové zdivo lambda, budeme mít otevřený strop kde bude teplo utíkat a do toho v otevřeném obýváku 2 střešní okna velux (což bude taky dost slabé místo domu pro únik tepla)

Možná to vidím přehnaně ty částy za plyn ale jen vycházím z toho co jsem kde slyšel a kdo mi co řekl, jsem amatér a dost v tom plavu.

Nechci aby mi pak vytápění sežralo všechny investice a v důchodu to bude úplný extrém nevím kde bych pak na to bral.

Datum: 17.12.12 20:59
avatar
Taky bych dal krbovky. Známý si při stavbě rozvedl na půdě krky s centrálním větrákem který tahá teplo přímo od krovek z obýváku do ostatních pokojů kde má výdechy ve stropě. K tomu ale i plyn na pritapeni a ohřev vody. Pak Uz záleží jen na něm, kolik protopi . Dřevo se dá občas koupit za dobrou cenu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladin2*
Datum: 17.12.12 22:41

říká ti něco termín nizkoenergetický dum a jeho nejvyšší varianta pasivní dum ,podle typu nebo kategorie do kterého spadá tvuj domek .podle toho lze vyřešit topení domu.u pasivniho domu se používa rekuperace.jestli stavět dum tak jedině pasivního typu.na internetu jsou stránky o pasivních domech dost,zakladni idea pasivniho domu je tlouštka obvodové stěny z klasickych cihel 88cm a obvodové stěny ze dřeva je cca 44 cm to jen na okraj, jinak řečeno čim vyšši kategorie nizkoenergického domu tim nižší nároky na vytápění.výstavba takového domu musí být naprosto precizní a žadný šizunk .jinak se projeví tepelné mosty a unik tepla

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesquik*
Datum: 17.12.12 23:18

Pasivní dům jsem nestavěl protože jsem nechtěl rekuperaci.

Byla chyba že jsem si nejprve nerozmyslel jak a čím vytápět a podle toho stavět dům.

Bohužel teď se už musím přizpůsobit tomu co mám momentálně postaveno, což je Hrubá stavba z Ytong Lambdy 37,5cm.

Datum: 18.12.12 10:10
avatar

To je poměrně škoda že jste nestavěl PD:..u novostavby to není problém..

Nicméně elektřina Vás nutně sežrat opravdu nemusí...Máme RD ze 70 tých let..zateplený, okna trojskla..vytápěná plocha 175m2..

Roční účet za elektřinu se vejde do 30tis Kč (to je veškerá spotřeba, včetně ohřevu TV a vaření - i když tomu trochu pomáhá solární

systém na ohřev TV).

V plynu ve stejném domě by byl účet třeba 20tis za vytápění...ale + 10 tis za spotřebu el.energie..V konečném výsledku by to téměř

nebyl rozdíl.

Ty čísla se dají samozřejmě zpřesnit..i pro Vás dům, ale jak říkám, topit el.energií nemusí být taková "pálka" jak se mezi lidmi s

"oblibou" tvrdí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesquik*
Datum: 18.12.12 11:22

U nás budou okna taky trojskla.

No když si spočítám že solary mě vyjdou na nějakých 80 tis. a náklady na elektro kotel mě vyjdou 30 tis. tak mám pořizovací nákllady na ceně plynu a plyn už jsem srovnával že by se mi to mohlo do 10 let vrátit na tepelném čerpadle.

Jak říkám původní volba byla plyn + solary . Ale pak jsem se začal dozvídat více informací a začal z toho chladného klidu že mám vybranou nejlepší variantu zjištovat že existují tepelné čerpadla, kotle na peletky atd ...

Trošku mě uklidňuje tepelné čerpadlo tím že energie dodaná ze zemního kolektoru bude stát pořád stejně, ale plyn a elektřina pujdou nahoru nikdy né dolů. Chápu že i TČ funguje na elektřinu, ale připadá mi to že čím dražší elektřina bude tím větší úsporu mi TČ zajistí do budoucna...

Datum: 18.12.12 11:26
avatar

Na webu se dá najít poměrně slušně zpracovaná ekonomická studie u RD s TZ cca 6kW..., ze které plyne, že investice do TČ prakticky nemá návratnost..

Solární systém pro ohřev TV se vyplatí prakticky jen při ceně cca do 55tis Kč...a rodině o 4-5 nebo více členech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.12 11:34
avatar

záleží taky na lokalitě stavby. Co se týče jižní Moravy, tak se zde topí. v měcíci 11. 12. 01. 02. 03. , takže řekněme cca 5 měsíců a na začátku a konci sezóny se topí menšími teplotami. Kvůli tomu bych t.č. nepořizoval. Jiná je samozřejmě lokalita např. horská - vyšší poloha = nižší prům. roční teplota.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesquik*
Datum: 18.12.12 11:35

Mohl bych poprosit o nějaký odkaz kde se toto řeší?

No my tam budeme 2 zatím. A malý přírustek snad bude příští rok když se zadaří.

A le i tak jsme v paneláku 2 a máme režie kolem 35 tisíc ... žena se ráda dlouho koupe a má ráda teplo.

Datum: 18.12.12 11:58
avatar

Mohl bych poprosit o nějaký odkaz kde se toto řeší?

Kde se řeší co?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesquik*
Datum: 18.12.12 12:07

no ta ekonomická studie RD s 6kw tepelnou ztrátou

Datum: 18.12.12 12:12
avatar

Tak to bych musel hledat, nemám ten odkaz uložený...

Takže to najdete při troše snahy stejně rychle jako já...

Byla to nějaká stránka o ND domech...a ty údaje jsou reálné, po nějaké době provozu...takže nikoliv teorie, ale praxe..

doplněno 18.12.12 12:16:

P.S.:

zde je trošku "neco podobného"...i když to není zcela to co jsem myslel:

http://stavba.tzb-info.cz/pas…sivniho-domu-a-bezne-vystavby

doplněno 18.12.12 12:17:

P.P.S.

a zde další...

http://www.fenixgroup.cz/page…eni-na-spotrebe-energie-v-ned

doplněno 18.12.12 12:19:

a zde další příklad:

http://www.fenixgroup.cz/page…avosti/rodinny-dum-v-jeseniku

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.12.12 12:26
avatar

osobně bych vyloučil špatné možnosti a skončil bych u plynového kotle a tepelného čerpadla,

Nechl bych zpracovat studie na oba systémy, pak bych se rozjel do jižních Čech za odborníkem a u řízku bych to probral včetně toho, zdali mě při výpočtech neklamou...

Co vy na to Martine?

Pane tazateli, píšete i zateplení stropu, ale to je kolik a jaké zateplení?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.12 12:38
avatar

milancukrar:

Milane já na to..Že zvláště v případě domu s nízkými TZ bývá často rozdíl mezi jenotlivými variantami vytápění "minimální"...a liší se zejména pořizovací náklady.

Výrobci TČ často u modelových příkladů uvádějí špatná čísla, aby návratnost TČ byla opticky "lepší" než je skutečnost...(a někdy jde o poměrně drsné "podvody"..

Sám mám v RD vytápění el.kotlem...a údaje o spotřebě samozřejmě mám přesné...do 18-20tis za rok (jen samotné vytápění se

vejdeme a to uvažuji případ topení 5 měsíců v roce...10h denně...výkonem 5kW..

TČ by se mi líbilo...ale jen v případě rozumné ceny, nikoliv jako investice cca 220000Kč, která se mi nikdy nevrátí..

Řízky mi nevadí, ale jde o to, jestli bych je měl já smažit, to bych potom nesouhlasil nebo konzumovat to už bych souhlasil

doplněno 18.12.12 12:39:
P.S::
Milane já na to..Že zvláště v případě domu s nízkými TZ bývá často rozdíl mezi jenotlivými variantami vytápění "minimální"...a liší se zejména pořizovací náklady.
Minimální rozdíl myslím provozní náklady...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.12.12 12:45
avatar

Martine pochopil jste dobře, řízky by usmažila manželka spolu bycho je sežrali. Domnívám se, že bychom skončili u výpočtu na plynový kotel, a časem snadné připojení kotle na pevná paliva a dřevo, možná kdyby se narodil nějaký les na skácení..

Jednou ty řízky dopadnou..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.12 12:48
avatar

Tak jo...řízky budeme mít "v plánu" na další volební období

Trošku bych asi polemizoval mezi var. plynový kotel+kotel na pevná paliva vs.elektrokotel+kotel na pevná paliva..

Ale jinak bychom se určitě domluvili

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesquik*
Datum: 18.12.12 12:43

Zdravím pane Milane,

zateplení stropu bude skladba mezi trámy 20cm isoveru domo a pod celou plochu pak ještě 15cm Isoveru domo , potom parozábrana a SDK 12,5cm

Isover je zatím předběžný , budu srovnávat specifikace jiných značek tak aby byla izolace dostačující.

Datum: 18.12.12 19:17
avatar

nesguiku, pokud zvolíte skelné vlákno (já raději čedič), zkuste poptat Climowoll DF 1. U nás je to nejprodávanější vata s lambdou 0,039

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.12 19:26
avatar

ja bych ještě řešil "problém" podlahového vytapění,jež se dnes hojně aplikuje v kombinaci např.s elektrokotlem. Ne každému musí tento způsob vyhovovat, je to celkem praktické, ale byt může být "sušší" a ne vzdy ve všech článcích najdete tvrzení, že vyhřívání lidského těla směrem od spodu je fyziologicky příznové .Nekdo tvrdí, že to může být i dokonce nepříznivé. Ja jsem trochu staromodni a jsem příznivce klasických topných těles. Jde o jinou cirkulaci vzduchu v místnosti a trochu jiný pocit tepla.Netvrdím, že podlahovka je špatná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.12 19:32
avatar
Take tvrdim, ze teplo od nohou je proti prirode..V koupelne dejme tomu, ale jinam v dome bych si podlahovku nedal.
Nicmene kdyz se to nekomu libi...vymluvat mu to nebudu
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.12 19:38
avatar

Chlapci, já s Vámi souhlasím. kdo chce, ať si udělá podlahovku, ale ze zkušenosti vím, jak je pružné topení radiátorem, když je najednou zima, přestože na teploměru je stále stejná teplota. přidám kolečko a do 5 minut je radiátor teplejší...

Kdyby ale byla podlahovka tak nevhodná, tak si jí lidi nedávají...já jí NECHCI.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.12 19:53
avatar

Milane, takže jsme se vlastně tak nejak shodli. Ono jde i o to, že lidé často nemají vlastní názor a podlehnou radám ne ani tak odborníků jako "lobbystů" za určitou věc. Př.cihla 37 cm udrží klidně dvoupatrový dům, možná i třípatrový a přesto se z ní staví přízemní bungalovy bez dodatečného zateplení, což je už dnes (dávno) překonáno kombinací resp. variantou tenšího zdiva a vnější vaty. Pořád se ale jede po staru směrem k 45-tce cihle. :-D

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.12.12 22:06
avatar

Míro, ale my se často shodneme...

jdeme jinam, ale když se podíváte do katalůogu cihel, zjistíte, že i nosná zeď může být 20cm.. jen se muí umět takový barák postavit..

Přeji vám hezké svátky a jen krásné časy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: adam852
Datum: 18.12.12 22:01

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem z důvodu porušení pravidel poradny. ]

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 19.12.12 09:28

Jak tady mluvíte o pasivních domech , tak bych to rozvinul

Pro nízkoenergetický dum(NED) , vám stačí izolace 20cm v podlaze , 30cm ve stěně a 30cm na stropě. Okna vám stačí dvouskla 1,0 , protože okna jsou celkově malá plocha v obálce domu. Duležité jsou taky dveře. Tepelná ztráta domu je mximálně 50kw na m2 a rok . Při 100m2 je to tedy 5000KW za rok.To odpovídá cca 4až 5m3 dřeva nebo 15 až 20 metráku uhlí.

Pro pasiv je už ale potřeba dostat na 15kw/m2 a rok .Tedy na 100m2 je to 1500kw za rok. To je asi 1,5m3 dřeva za rok. Na izolaci se to už moc neprojeví , maximálně přidat pár centimetru do stropu. Okna dát 3 skla. Nejvíce vám tady asi pomuže to strojní větrání. Na komín zapomente , to je díra do obálky.Taky kamna jsou zde hodně problematická .Uvědomte si , že když máte 100 dnu vytápěcí období , tak při 1500kw/rok to vychází 15kw na den. To je necelá kw na hodinu. Taky nevím jak moc je to dobré s regulací teploty v domě. Aby jste tam neměl všude stálou teplotu po celém domě. Teplo nemá kam utéci a všude se rozleze na stejnou teplotu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.12 12:31
avatar

neregistrovaný uživatel upozorňujíc na výhodnost konkrétního dodavatele energie. To dost smrdí reklamou. Už se tu objevil i v jiné diskuzi a tvrdil, jak je jeho vybraný dodavatel supr výhodný a jiný než ten jeho není výhodnější. Kolem začátku roku je jich všude jak much . . . g r r r r

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.12.12 13:17
avatar

Míro, opět souhlasím, jen bych se Vás chtěl zeptat, znáte ze zkušenosti horší nová okna než NOVÁ okna s dvoskly?

doplněno 19.12.12 14:10:

souhlasím s neregistrovanou reklamou...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 19.12.12 14:02
avatar

to jsem moc nepochopil, ale netvrdím, že nový dodovatel nemusí být horší, ale apriori bych jej sám nikomu nevnucoval. Každý má možnost hledat pro sebe toto ideálního dodavatele čehokoli, třeba i oken.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nesquik*
Datum: 19.12.12 14:09

Já jsem zvolil okna firmy Decra Trocal 88+ trojsklo (hloubka okna 92mm).

Jinak jsem byl dneska s kolegou na obědě co dostavěl před 2 lety rozměrově stejný dům, má škvárobetonové cihly 20cm zateplení EPS, 10CM EPS v podlaze a 20cm vaty ve stropě.

Podlahovka i TUV přes plynový kotel, přes léto mu jedou solary.

Účet za plyn ročně 24.000,- , účet za elekřinu ročně 12.000,- = 36.000,-

To mi příjde docela dost.

Bydlí tam 2 on je obchodák(pořád na cestách) a ta jeho pracuje v kanclu. Takže říkal že až bude malé a budou více doma tak to ještě stoupne.

doplněno 19.12.12 14:12:

Na druhou stranu kolegyně z práce má čerstvě patrovou dřevostavbu a má TČ NIBE se zemními kolektory (o kterých uvažuju taky)

Účet za elektřinu má 15.000,- ročně (vytápění i spotřeba mimo TČ)

Což je úplně parádní a vidím tady příklad úspory 20.000,- ročně

Ovšem nevím jestli se dá porovnávat patrová dřevostavba a zděný bungalow

Od: jendad
Datum: 19.12.12 14:20

Právě to je u těchto NED a pasiv domu problém . Zděné domy mají většinou betonové nosné prvky. A ty jsou velmi dobrym vodičem .Zde záleží na detailech .U dřevostavby to není tak kritické . Ale vždy zaleží na stvebníkovi jak si to udělá .

Tady je pěknej članek o materialech a jejich tepelnych odporech

http://hestia.energetika.cz/encyklopedie/3.htm

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.12 19:32
avatar

no každá dřevostavba má obvykle betonovou základovou desku a znám kolegu jež to tak nějak má a nemá dobře podchycený detail u dveří na zahradu, jež jsou poměrně nízko k té desce přišroubovány, zřejmě tam není pod tím tepelná izolace a má tam tepelný most (prostě u podlahy). Věnec na domě zřejmě nemá, asi je to vyřešené nějkou příhradovinou ze dřeva, nevim.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.