Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Skladba topného potrubí pro pokládku pod zem

Od: petrvalyi* odpovědí: 8 změna:

Dobrý den,

obracím se na zdejší komunitu s prosbou o radu. Potřebuji vyřešit propojení kotelny a jednoho vytápěného objektu a jak už to tak bývá, je třeba šetřit :o) Principielně vyhovuje předizolovaná dvojtrubka Rehau Rauthermex 2x25, ovšem cena je poměrně nevábná. Na zhruba poloviční bych se dostal jednoduchým řešením, a sice vložením dvojice CU22 nebo PPR25PN20 do odpadové trubky KG125 a následném vypěnění PU pěnou. Koeficient tepelné vodivosti běžných PU pěn je srovnatelný s vypěněním u již zmíněného Rauthermexu a rozměry takto vzniklé sestavy taktéž.

A nyní otázka, plast či cu?

Pro plast hovoří cena, menší tepelná vodivost a subjektivně lepší pocit ze spojů (svářené jsou mi nějak sympatičtější), proti difůze kyslíku (běžné PPR), dilatace (při zapěnění bude celá sestava axiálně namáhana) a hlavně teplotní vlastnosti.

Měď mám rád, ale je drahá a já lakomý :o)

Předem díky za odpoěď, hezký den.

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x

Osobně bych použil cu , zřejmně to máte pro vytápění,kotel dřevo nebo uhlí,výše zmiňovaný alpex nebrat a plasty jako PPr taky ne a důvod proč ne? to proto že když kotel přetopítea budete mít na kotli 100°c tak plasty tím velice trpí a někdy dojde k okamžité degradaci materiálu.Znám několik nešťastníků kterým namontovali na kotle na tuhá paliva alpex,ten nesnesl tepelnou zátěž a lisovaný spoj povolil nebo jse oddělí jednotlivé vrstvy a pak je otázkou času kdy to začne postupně vše praskat,u PPr je to obdobné .Takže i když jsem lakomý dal bych cu nebo trubku železnou, pokud zamezíte pronikání vlhkosti z vnější strany k potrubí tak vám také vydrží sto let za předpokladu že nedopouštíte do systému stále čerstvou vodu.

smajl*

Alpex vydrží něco okolo 95°C chlapci to zdřejmě podcenili, kotle na tuhá paliva se dopojují Cu a rozvody normalně v Alpexu , bez dochlazovací smyčky bych to ale neriskoval :). A v dnešní době si člověk nevybere není měď jako měď... čínská nebo polská nebo bůhví z kama není moc kvalitní.

Mám PPR již více jak 10 let. Uvaření kotle se již stalo, ale ujišťuji Vás, ře se nic nestalo, Asi nebudete mít hned za kotlem PPR, a zřejmě se jedná o propojení jiného objektu daleko od kotle..

Cu je mnohokrát dražší.

Mám topení z Fe šroubovanéno, Fe vařeného, Cu, pájeného, PPR vařeného...

vše funguje a jsem spokojen...víte proč mám tyto druhy...abych věděl jak se které potrubí chová...

 

lui*
hodnocení

2x

Kolega v práci řeší podobný problém. On ale do země uložil 300mm KG. Do něj se vejde cokoliv potřebného i s izolacemi. Myslím, že při rozumné tloušťce izolací na trubkách, je pěny škoda. Uložit trubky na plastové vzpěry do horních 2/3 průměru trubky. Je dobré pamatovat na odvodnění trubky, na její spád, a na drenáže kolem trubky. Mluvit o dobré izolaci proti vodě při prostupu do objektu je snad zbytečnost. A co se týče materiálu na trubky. Kolega myslím počítá s PPR, ale to zítra upřesním. Já bych volil Alpex, a použil bych značkový Wawin. Já z něj mám stoupačky topení, a kdybych měl dnes volit, udělal bych z něj vše. Výhoda je v jeho malé tepelné roztažnosti, a hlavně, bude v celku. Žádná spojka v trubce pod zemí. Koncovky budou až venku. A je podle mě jedno jestli budou lisované, nebo smart systém s nasouvacími spojkami.

doplněno 17.08.11 20:10:

Tak kolega z práce dává měď. Prý hlavně kvůli spolehlivosti. Jak jsem nakoupil tak prodávám, hi.

:) Případné body mému kolegovi v zaměstnání.*smich*

 

smajl*
hodnocení

0x
Alpex - 3 vrstvé potrubí cena za metr je rozhodně přijatelnější než u Cu, jen tvarovky jsou dražší ale potrubí je ohebné a přes speciální pružinu lze ohnout i ostré úhly. Nevýhoda ke spojovani je zapotřebí lisovací zařízení.
petrvalyi*
hodnocení

Osobně moc nedůvěřuji lisovaným spojům na tepelně namáhaném plastovém potrubí. Možná je to ale jen můj subjektivní pocit. Na druhou stranu by celý úsek pod zemí, díky dovoleným poloměrům ohybu, šel udělat z jednoho kusu a spojky by zůstaly na přístupných místech.

Díky za tip.

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

petrvalyi,

nevidím Váš objekt, neznám technické podrobnosti, osobně bych použil PPR + izolaci mirelon a na ní další izolaci (podle Vašich potřeb) až do průměru KG 125, klidně udělat podle délky dilataci z kolen a trubek 90°a 500mm atd...

nevidím problém, možná že to je tím, že nevím všechny Vaše požadavky

 

petrvalyi*
hodnocení

Všem zde díky za podněty!

Po úvahách a trpkém boji s lakotou jsem se nakonec přiklonil k mědi. Je to jistota. Plasty asi vyzkouším na rozvody v dílnách, tam, kde budou na očích a snadno opravitelné.

Materiál už je doma, jen je škoda, že nám začátkem týdne napršelo do výkopu, vybírat bahýnko je humus.

P.S. Co se týče s experimentováním s materiály, můžu dát do placu zkušenosti s obyč. zahradními hadicemi (s textilním kordem, zn. Valmon). Minulou zimu jsem potřeboval nějakým způsobem vytápět část, kde probíhala stavba, a tak jsme zkusili radiátory připojit hadicemi. Vím, není to profi řešení, ale má to své nesporné výhody, především, radiátory jsou mobilní. Hadice mají deklarovanou teplotu 40st, při 80-ti trochu změkly, ale nijak se nenafukovaly. Jen je třeba s tím počítat a hadice nikde nijak ostře neohýbat. Za studena vytvořený oblouk se při 80st. zalomí a je po průtoku. Podařilo se mi i kotel povařit, ale hadice vydržely. Jen je třeba používat kovové nátrubky, plastové (obyč. černé) nevydrží a v závitu povolí (to byla má jediná havárie :o)).

A hlavně(!) hadice jen na vlastní odpovědnost, když člověk ví, co dělá :o))

Hezký den

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]