Kombinovaný bojler, či elektrický?

Od: Datum: 15.08.11 09:21 odpovědí: 14 změna: 25.11.14 15:18

Řeším teď poměrně zapeklitou otázku. Provádím rekonstrukci baráku a nevím jak mám vyřešit bojler. Buď pořídit elektrický klasický bojler a ohřívat jen na el.proud a nebo pořídit kombinovaný a v topné sezóně ohřívat přes plynový turbo-kotel (ten bude hned vedle) a mimo topnou sezónu ohřívat elektrikou. Ještě jsem takový problém neřešil a nevím, co se víc vyplatí. Co je z hlediska pohodlí, investice a provozu lepší. Značka samo sebou Dražice.

A ještě jeden dotaz. Jak velký si bojler pořídit, když má vystačit (do budoucna) pro 4-člennou rodinu _ převážně sprchování, občas vana.

Podělte se o zkušenosti J Díky

doplněno 15.08.11 09:55:

Ještě je jedna varianta, že by se pořídil plynový bojler Ariston a elektrika by nebyla vůbec.

Tři varianty a nevim jakou :/


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.08.11 09:31
avatar

1. Za předpokladu že "dosáhnete" na nižší sazbu u Vašeho dodavatele el. proudu, si pořiďte kombinovaný boiler.., ohřívat vodu plynem je sice výhodnější, ale to že budete mít levnější sazbu za kWh el. energie se Vám vyplatí.

2. Vodu můžete ohřívat přes kotel i mimo topnou sezónu...proč ne?

3. 120l ohřívač Vám postačuje, pokud ho budete ohřívat plynovým kotlem...

4. Pokud budete vodu ohřívat el. proudem, pak pro 4 člennou domácnost by měl být obsah ohřívače 200l.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: technikjirik*
Datum: 15.08.11 10:14

Začnu hodně ze široka. Pokud je rekonstrukce obsáhlejší a řeší i zateplení azměnu topení, není od věci, si nechat vypracovat studii projektantem v oboru ZTI. Taková studi pak vypočítává jak výkony a příkony tak i užitek a úspornost. Zdůraznuji že se studie vyplatí o rozsáhlejší rekonstrukce.

Je tu pak několik otázek, které si musíte zodpovědět. Hraje tu roli několik faktorů. Třeba jestli preferujete koupání, nebo sprchování. Nebo jaká je transportní vzdálenost od předpokládaného místa bojleru k vývodům pro baterie. Další faktor je výkonnost kotle, který by měl eventuelně přihřívat vodu, jde o to aby se tím třeba neúměrně nezvedala spotřeba media.

1. Varianta - kotel nástěný s průtokovým ohřívačem umístěným v koupelně - nehodí se tak kde je více koupelen nebo je kuchyně a koupelna v opačných stranách domu. Vyhovuje pouze na krátkou transportní vzdálenost

2. varianta - centrální umístění kotle s boojlerem s rozvody ke spotřebním místům, nutno mít kotel i bojler, který umí transportovat a ohřívat vodu v malých průřezech rovodného potrubí. Pokud preferujete pouze sprchování, stačí i 80L bojler.

Všeobecně - je lépe zvolit ohřívání vody jen jedním mediem - plyn nebo jen elektrika. Kombinované ohřívání se hodí v případě, že máte starší kotel na plyn a ohřev vody je prováděn dodatečně. Důvodem je, že kotel byl pořízen s dimenzí jen pro topení a další zatížení pak zvyšuje spotřebu.

Tolik asi tak všeobecná rada, protože není známo přesné dispoziční řešení vašeho domu a jeho spotřeba energie. Možná se najde borec, který vám "vypálí " řešení od pasu přesně na míru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendax
Datum: 15.08.11 10:20

Na tzb to jeden pán vyřešil zajímavě.Koupil bojler s tep. čerpadlem http://www.gas.cz/product/ariston-nuos-100-s-tepelnym-cerpadlem:3301/

V zimě přepne klapku , aby mu to bralo ohřaty vzduch od krbovek a ne zvenku.Ale asi s tím nemá zatím nikdo zkušenost s životností.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.11 10:36

Nejprve díky za názor k řešení. Situace je taková, že se prování rekonstrukce interiéru (topení, rozvody vody a elektriky) - komplet. Objekt je již zateplen. Plynový kotel byl spočítán na 24kW (výpočet vyšel na 19kW) - Protherm Panther 25KTO. Technická místnost s kotlem a bojlerem je v přízemí v přilepeném přístavku. První koupelna jen se sprchou je od bojleru 6m a druhá s vanou bude v patře (do budoucna) 17m. Jak jsem již zmínil převážně se jedná o sprchování. Předpokládám, že by vodu v okruhu hnalo čepadlo v určitých časových intervalech, aby teplá voda byla u baterií co nejdříve a nečekalo se na ni 5 minut.

Od: technikjirik*
Datum: 15.08.11 11:19

Na tu vzdálenost 17m je čerpadlo nutností, doporučil bych konzultaci s instalatérem, který bude provádět rozvody pro použití cyrkulace. To zaručí, že voda poteče vždy teplá v kterémkoliv okamžiku, ale to by bylo nevýhodou mimo topnou sezonu. Ale snad by se dalo zařídit aby časové intervaly byli nastaveny na dobu kdy se předpokládá častější využití odběru, takže by nešlo o periodické cyklování, ale o cyklování v nastaveném časovám úseku. Jen si nejsem jistý jestli je to možné zrovna u tohoto kotle

Osobně nejsem odborník na ZTI, takže neumím poradit do detailu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.11 11:30
avatar

Ano, pokud je od zdroje TV místo spotřeby vzdáleno 17m, pak je cirkulační čerpadlo nutností...a dále bych zavrhl el. ohřev vody (resp.použil bych ho jen pro získání nižší sazby el. proudu). Cirkulační čerpadlo může být řízeno jak časově, tak i teplotně, což je komfortnější varianta. (případně zkombinovat obojí). Kotel zpravidla toto řízení neumí a musí se řešit samostatnou regulací, nebo čerpadlem, které má tuto funkci vestavěnou. Např. Grundfos UP 20-14BXUT.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.11 11:53

To je přesně co chci. S časovačem a nastavením cyrkulace, kdy se předpokládá odběr teplé vody (ráno při vstávání a odpoledne po práci a k večeru). Odběr čerpadla by nemusel být tak velký. Ale pořád nevim, jak s tim ohřívačem vody. Elektrický? Kombinovyný? Či jen plynový?

doplněno 15.08.11 11:55:

Já jsem prase...cirkulace přeci :p

Datum: 15.08.11 12:00
avatar

Už jsem psal, že za předpokladu že dostanete od dodavatele nižší tarif na ohřev vody, pak bych volil kombinovaný zásobník (i za předpokladu, že bych el.topnou tyč nepoužíval). To že místo 3,80Kč/kWh budete platit v nižším tarifu 2,30Kč/kWh (to je odhad, přesněji cenu znáte Vy dle svého dodavatele) se vyplatí. Možná bych být Vámi ještě zvolil variantu s druhým topným hadem v zásobníku, v případě budoucího napojení solárního systému.

Ale pochopitelně přesnou situaci u Vás tedy na Vaší stavbě neznám, takže jen nastiňuji možné alternativy a řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 25.11.14 13:50

cirkulaci bych řešil manuálně s časovačem = vim že budu potřebovat teplou vodu, spustim čerpadlo a to se po určité době samo vypne (ca půl minuty - podle čerpadla a vzdálenosti). Není to sice tak komfortní jako automat, ale je to výrazně úspornější - cirkulace jede jen když chci teplou vodu a zmáčknu, nevýhoda musim mačkat a pár vteřin čekat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: serpenton*
Datum: 15.08.11 15:51

Já bych určitě byl pro kombinovaný. Cenově to už nebude takový rozdíl a i když budete mít 2tarif na elktriku tak při topení budete prostě ohřívat kotlem kterej stejně pojede. Navíc když nebudete závislí jen na jednom mediu což se může někdy hodit.

Co se velikosti týká, tak my máme 180l a je nás na to 5 a když se naše tři po sobě vykoupou tak už není teplá voda.

Jestli tedy jste 4 tak 180l bych viděl jako minimum. Je to ale pořádnej macek a jsou to taky Dražice.

Jinak ale u otce jsem před asi 10ti roky dával taky novej bojler, nějakej 150l za 3000Kč ze supermarketu a jede do dnes.

Já mám to topení komplet nové po rekonstrukci asi 3 roky. A dodatečně se chystám udělat do kuchyně a do koupelny k umyvadlu průtokový ohřívač vody. Protože než doteče teplá tak uteče poměrně hodně vody.

A to nám to dělala firma a já po nich ještě předělával izolaci na trubkách s teplou - dával jsem tám 15mm silný tubex!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.11 09:00

Díky za radu. Já chci jít jednoznačně do Dražic, to je kvalita, ne ty italský...nechci být sprostý. Jak je velký bojler je jedno, protože to budu mít v technický místnosti, takže pohoda.

My jsme zatim jen tři (babička v patře a já s přítelkyní), ale koukáme taky trochu do budoucna, že se rozrosteme :)

V kuchyni jsem chtěl taky původně průtokáč, ale jelikož budu dávat čerpadlo kvůli koupelně, tak je to už zbytečné. Já mám topenáře zatim v pohodě, dělají to dobře a izoplaci dávají taky 15mm tubex.

Datum: 16.08.11 09:21
avatar

Jsem lehce překvapen, že ohřívače z Dražic mají mezi veřejností tak dobré jméno.

Docela by mne zajímalo, jak jste přišel nato, že jsou to ohřívače kvalitnější než jiné značky.

Mám doma dva ohřívače od DZD (jeden předehřívací 300 l do kterého je napojený solární systém a druhý dohřívací 200l).

Oba mají konstrukční nedostatky...jak vlastní nádoba, tak el.zapojení. Není to "katastrofa", ale rozhodně by se to dalo udělat mnohem lépe.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cirkulace
Datum: 25.11.14 12:07

Taky jsem koupil

http://www.9000.cz/bytove-dop…cerpadlo-s-armaturami-4132761

Čerpadlo je vybaveno zpětnou klapkou

Svislý kombinovaný bojler Dražice vtok na zpětnou TUV bývá ve spodní třetině výšky. Tento bojler není vtokem vybaven. Doufám, že připojit zpětnou vodu na přítok studené vody mezi bojler a pojisťovák bez další zpětné klapky, bude v pořádku.

Izolaci na 1/2" a 3/4" píší 10 mm na 15 mm se snad nic nezkazí, byť se zvětšuje přestupní plocha a u 1/2" by to již mohlo být kontraproduktivní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 25.11.14 15:18

Pokud máte volný komínový průduch, volil bych plynový bojler. Mám letitého 200 l Vaillanta a nahřeje se za půl hodiny bez ohledu na denní dobu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.