Sporák Mora - plamen po zapálení zhasne

Od: Datum: 13.08.11 09:21 odpovědí: 11 změna: 04.01.15 22:22

Mora. Kombin. elektr./plyn. Model MK 57302 GW.

Včera jsme ho komplet myli. Oddělali jsme všechny knoflíky, vyjmuli hořáky a vydrbali jsme všechno teplou vodou s jarem. Teď tři ze čtyř (plyn.) hořáků nejdou zapálit - nedržej oheň. (jde o automat zapalování na el. jiskry). Když normálně jako dřív zmáčknu knoflík a zatočím doleva, tak se plamen normálně bez problémů zapálí a hoří, ale když knoflík pustím, tak plamen namísto aby držel, zhasne (i po dlouhejch sekundách!). Ještě včera (před mytím) to bylo bez problémů a držet se to muselo jen chvilinku..

Není potřeba nějak vyčistit ty trysky pod hořákem? Jsou tam dvě. Je možný že jsme je tím mastným hadrem (nebo jarem) nějak zanesli. Čím a jak se to čistí? Prošťouchnout nějakým drátkem? Benzínem/lihem? Anebo může být problém někde jinde?

Díky za rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: olaf71*
Datum: 13.08.11 09:27

zřejmě jste ho myli hodně důkladně. zkuste trysky vyšroubovat,profouknout a nechat všechno pořádně vyschnout. mě se stávalo, že my po umytí sporák pořád házel jiskru, prootže se mi asi dostala voda do knoflíků. vytáhl jsem to ze zásuvky a nechal uschnout,pak to bylo v pohodě.

Ohodnoceno: 0x

Od: kuki*
Datum: 13.08.11 09:28

Teda sorry, ty trysky asi prošťouchnout nepůjdou - nejsou dutý. Jedna je na tu el. jiskru a druhá asi ta pojistka?

Datum: 13.08.11 09:37

tryska je pod hořákem, mosazná s dírkou uprostřed, na ty elektrody moc nesahat,jsou porcelánové. jinak na zemní a propan butan jsou rozdílné trysky co se týká velikosti dírky

Datum: 13.08.11 09:47

Díky.

Zatím jsem sporák vypnul ze sítě, znovu sundal hořáky, ještě jednou všechno otřel vlhkým hadrem, a zkusím to nechat vyschnout.. Pak uvidím.

Datum: 13.08.11 10:10

No ale když je vyšroubuju, tak pak je budu muset zase nějak přesně nastavit, ne? To jak jsou utažený má vliv na velikost plamene? Nestačilo by je jen seshora nějak prošťouchnout tenkým drátkem, bez jejich odšroubování?

doplněno 13.08.11 10:12:

Sporák je na běžnej zemní plyn

Datum: 13.08.11 10:21

zajímavé je, že plamen chvíli hoří. koukal jsem do popisu, že má bezpečnostní pojistku hořáků a tam by mohl být problém. nevím však kde je osazena,ale zřejmě bude vlhká

doplněno 13.08.11 10:22:

trysky se utáhnou s citem, plamen určuje velikost trysky sama podle velikosti a podle ovládání knoflíkem.

Datum: 13.08.11 10:34

No plamen hoří jen pokud držím knoflík pořád stlačenej (pojistka). Jak ho pustím, tak plamen zhasne. Normálně by se měl knoflík držet jen pár vteřin (píšou cca 4 sekundy). Ale já ho držím třeba 10-15 sekund a plamen pak po puštění knoflíku stejně zhasne..

Od: lui*
Datum: 13.08.11 13:15

Pokud má ten sporák hlídání plamene jednotlivých hořáků(můj jej nemá), tak u každého hořáku musí být nějaké čidlo, které snímá plamen. Většinou to bývá termočlánek, a ten musí být přímo v plameni. Nepovedlo se Vám ho ohnout, nebo posunout mimo plamen?

doplněno 13.08.11 13:17:

Jo a pokud hořák při zapalování, při stlačeném knoflíku hoří normálně, nehledejte závadu na tryskách. Tím to nemůže být.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.08.11 10:19

Ano, u každého hořáku je zvlášť čidlo - je to takový bílý váleček kousek od válečku co dává el. jiskry. Ale rozhodně jsem je neohnul a ani nejsou mimo oheň. pouze umyl jarem/vodou. Navíc tam jsou dost napevno a ohnout by nešly ani větší silou Zkoušel jsem sporák nechat celý den vyschnout a stejně to nepomohlo - ani jeden ze čtyř hořáků nedrží plamen :(

Od: lui*
Datum: 14.08.11 20:18

Tak hledejte na druhé straně čidla plamene. Nejspíš někde blízko knoflíku. Je tam ventil řízený elektrikou z toho čidla. Promiňte za to zjednodušení. To čidlo v plameni vyrobí elektriku a drží přitažený a tím otevřený ventil plynu. Nenatekla do toho voda?

Od: diskusia333
Datum: 04.01.15 22:22

Mozna pricina nedrzania plamena:

1.uvolneny alebo zaoxidovany termoclanok treba ho dotiahnut aby bola zabezpecena dostatocna elektricka vodivost. (spoj sa moze jemne ocistit smirkovym papierom)

2.vyskratovane vodice termoclanka , treba skontrolovat, niekedy staci poodtahovat (zaizolovat) jednotlive kabliky od seba. Alebo aj vycistit do sucha.

3.konce vodicov termoclanka (ukoncene matickou a takym valcekovym kontaktom s izolacnou podlozkou ) nemaju dostatocny spoj s elektromagnetickou cievkovu, ktora sa nachadza v poistke plamena, jemne dotiahnut maticku termoclanka na telese poistky plamena.

4.nastavit polohu termoclanku, tak aby ho plamene dostatocne nahrievali.

5.vadny alebo opotrebovany termoclanok vymenit. Ale to je ta posledna moznost, to ma nebavilo.

Tento postup pouzivam pri oprave plynoveho kotla zn. GAZEX24 r.v.1985 , ale princip by mal byt podobny, ak nie tento prispevok berte iba informacne.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.