Položení dlažby na malém WC odkud začít?

Od: Datum: 11.08.11 15:11 odpovědí: 36 změna: 14.03.14 10:35

Potřeboval bych poradit, odkud začít pokládat dlažbu. Mám Malý záchod cca 1*1,2m.

Nevím odkud začít, aby mi to dobře vycházelo. Začít od vstupu, anebo v protějším rohu?

Existuje pro pokládání dlažby nějaké pravidlo, jak ji správně založit?

Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.08.11 15:27

Pravidlo estetické. Začal bych od vstupu, aby ty seříznuté dlaždičky byly co nejmíň vidět.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.08.11 15:28

existuej pravidlo, po otevření dveří musí být pohled krásny, ne vidět dořezy...

dále pokládáte dlažbu tak, abyste mohl odejít z WC bez šlapání do položené dlažby

zkuste si položit dlažbu nasucho a kochejte se, máte malé množství, vyhrajte si..

jako puzzle

Ohodnoceno: 5x

Datum: 11.08.11 15:31

Dobrý den.

V první řadě odmontujte WC a zazátkujte odpad.

Rozměření dlažby závisí na její velikosti

Zaměřte si přesná střed místnosti.

Obecně platí to, že by se měly dořezy nacházet na méně viditelných místech.

Začínat vždy s celými dlaždicemi, které rozměříte tak, aby vám nevznikaly moc tenké dořezy na koncích.

Při správném rozměření (nezapomenout na sílu spáry!) je možné uplně eliminovat tenké nevzhledné dořezy na koncích.

Datum: 11.08.11 15:33
no začal bych tím, že bych si to rozměřil abych věděl, jak vyjdou dlaždice (aby pak třeba ve dveřích nevyšel dvou centimetrový pásek a stejně na bocích). vzhledem i rozměrům to asi položíte celé najednou, takže určitě začít vzadu a prchnout vstupem, protože v opačném případě by vám asi nezbylo, než místnost opustit potrubím. já většinou postupoval tak, že jsem položil napřed plochu a králové pásky dořezával na míru podle potřeby, ale nejsem profik, takže ti by to možná střihli naráz (teda pokud má místnost rovné stěny a pravé úhly)

Od: jkr®
Datum: 11.08.11 17:34

Děkuji, stěny právě přesně do pravého úhlu nejsou v rozích vzniká několik mm nehezká mezera.

Datum: 11.08.11 22:25

Pokud není místnost s pravými úhly, je možné pokládat dlažbu diagonálně.

Hans S.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.08.11 18:54

Manžel vzal velký papír a celé si to přesně obstřihnul a pak si jen hrál a skládal dlažbu na chodbě. Je to pár dlaždic a hnedle vidíte jak to vypadá.

Datum: 11.08.11 22:22

Tot je opravdu dobrý nápad. jistě ho často využiji v praxi.

Hans S.

Ohodnoceno: 0x

Od: hop®
Datum: 11.08.11 22:36

V tomto konkrétním případě, zatím nasucho, jen zkusit po vyndání mísy položit dlaždice.

Začal bych celou dlaždicí od vstupu k protější zdi a zjistil, jestli i tam nevznikne nějaký nesmyslný třeba centimetrový dořez. Pokud by vznikl, začal bych půlenou dlaždičkou od futer, na konci by byla větší půlka.

Zprava bych zkusil začít nasucho od celé a zjistil kolik přibližně zbývá na levé straně. Pokud by to byl opět nesmyslný dořez, opět bych zprava začal přibližnou půlkou - ovšem už ve finále dořezanou ke zdi podle příslušného úhlu.

Takže: celou dlaždicí nebo přesnou polovinou bych začínal od vstupu, aby spáry šly od toho vstupního pohledu rovně, kolmo na dveře.

První den bych nalepil celé dlaždice (případně vstup, pokud by byl půlený) a druhý den napřesno dělal dořezy. Obkladač by to asi nalepil najednou, ale neměl by Váš dotaz, proto radím laikovi...

Datum: 12.08.11 06:49

Dobrý den, začal by jsem tak, aby spary ve dveřích byly pokud možno v ose. Položte si lavně celou dlažbu na sucho, aby jste nedostal v nejakém míste o mar mm míň, než potřebujete (vlastní praxe, byl jsem líný položit ještě jednu řadu). Dořez spočítejte tak, aby byl na každé straně pokud možno stejný, popřípadně ho umístněte tam, kde nebude vidět. Našel jsem na netu celkem pekný obrázek, tak snad bude užitečný. Zakládejte tak, aby jste měl pohromadě víc dlaždic a mohl chytnout zpravné spáry a úhly v místě, ze kterého můžete pokračovat na celou podlahu.

Datum: 12.08.11 09:58

Naprostý souhlas s dakonem. Ptáte - li se na nějaké pravidlo, tak zásadní pravidlo zní: Pokud vychází dořezy (jako, že většinou ano) - měly by tyoto dořezy být stejně velké na obou stranách. Začínat celou dlaždicí a nakonci udělat nějaký dořez je bohužel praxe většiny dláždičů a obkladačů, ale je neprofesionální.

Datum: 12.08.11 14:21

Máte pravdu.

Veliká spousta dlaždičů a obkladačů je líná udělat si pár linek tužkou a dlažbu nebo obklad pořádně rozměřit, "ono to nějak vyjde.."

Nejlepší pohledy jsou na to, když si vše sice rozměří, ale zapomenou na spáry, pak koukají jako "puk", když jim nakonec opravdu vyjde tenký dořez na špatném místě.

Nemám nic proti profesionálům, ale mnohdy kutil odvede kvalitnější práci než někdo s "dlouholetou" praxí.

Proto bych se, být tazatelem, ničeho nebál, vzal tužku, karton a vesele rozměřoval.

Přeci jenom to není práce, která se bude za měsíc dělat znovu. Pokud se položí dlažba kvalitně, bude krášlit ono místo po spoustu let, bez jakýchkoliv problémů.

Nezapoměňte na důkladnou penetraci betonu (2 vrstvy, pořádně proschnout).

Datum: 12.08.11 15:13

Jakou penetraci zvolit?

Srovnal jsem si podlahu flexi lepidlem, je třeba ještě penetrovat?

Datum: 12.08.11 15:48

Penetrace byla vhodná přímo na podkladní beton. Pokud jste na srovnání povrchu použil kvalitní lepící flexi tmel, neměl by být žádný problém. Penetrovat již nemusíte.

Datum: 12.08.11 20:35

S tím, že kutil mnohdy udělá práci lépe než "profesionál" - musím bohužel také souhlasit. Což mě velmi mrzí.

Datum: 12.08.11 10:40

Jak pravil HansS.v malých prostorách volím malé rozměry dlaždic.Lépe vypadají na koso položené.

JABRAKA

Datum: 13.08.11 08:07
Tak jsem si to na sucho polozil.
Snad by me to takto melo vyjit.
Jakou velikost spary?
Mensi obklady jsou 20x20, vetsi 30x30.

Diky

Datum: 13.08.11 08:09

Jeste prikladam detai u vstupu. K ramu prahu je to cca 5cm.

Datum: 14.08.11 01:40

Dobrý den.

Pokud bude ve dveřích práh, tak není problém začít celou dlaždicí na hraně zárubně a tento prostor 5cm vydláždit dořezem.

Beztak se vše schová zmíněným prahem.

doplněno 14.08.11 01:45:

Nejdřív si zaměřte velké dlaždice tak, aby se dali malé zaříznout přesně ke stěně. Ty nalepte.

Nesmí vzniknout veliká spára u stěny (nebo křivá) tím, že nebude kde doříznout.

Proto nalepte velké dlaždice tak, aby byla rezerva na řezání těch malých.

doplněno 14.08.11 01:53:

Spáry - distanční křížky zvolte tak, aby vždy vycházely hrany tří malých dlaždic na hrany dvou velikých.

Vypadalo by divně, kdyby nebyly všechny spáry stejně široké a navíc by se v přechodu mezi malými a velkými dlaždicemi nacházeli skoky ve spárách třeba o půl cm.

Spáry by měly procházet v celé délce rovně.

doplněno 14.08.11 01:58:

Na výběr máte z několika rozměrů křížků.

Distanční křížky jsou vyrábeně pro spáry o síle 1,5 mm; 2 mm; 2,5 mm; 3 mm; 4 mm; 5 mm; 6 mm; 8 mm; 9 mm

Datum: 18.08.11 12:55

Ještě jsem se chtěl zeptat, jak nejlíp kontrolovat rovinu pokládané dlažby?

Děkuji

Datum: 18.08.11 14:04

Dobrý den.

Rovina je daná rovinou podkladu. Pokud není podklad dokonale rovný, těžko se to potom dohání "lepidlem".

Na rovný podklad se nanáší lepící hmota, jejíž výška se odvíjí od druhu a velikosti důlažby, pomocí zubového hladítka.

Nanášení je možné po částech, např. po jedné nebo dvou dlaždicích. Nezakryjete si tak lepidlem celou vodící čáru na zemi.

Na plošně nanesené lepidlo (Nedoporučuji tzv. buchty!) se pokládají dlaždice, které se jen mírným tlakem a poutočením usadí.

Lepíci hmoty nesmí být ani moc ani málo. Nesmí vylézat ze spár. Na dlaždice moc netlačit...jen s citem.

Pro kontrolu množství lepidla je možné jednu dlaždici po nalepení zvednout a zkontrolovat., zda-li je pokryta alespoň z 80% lepidlem.

Pokud je lepidla málo, je nutné přidat, jinak se vytvoří nežádoucí dutiny. Dlažba pak může časem praskat.

Při dodržení rovinnosti podkladu a stejně silné vrstvy lepidla se rovina kontroluje pouze orientačně vodováhou.

Datum: 18.08.11 14:26

Moc děkuji. Existuje nějaká tabulka jaké zubové hladítko na jakou dlažbu použít?
Jak se kontroluje rovina dlažby na výšku? Dělal jsem to vodováhou, ale občas se mi nějaká trošku utopila. Ale na pohled to moc znatelné není.

Datum: 18.08.11 15:29

Na vaší dlažbu vám jistě bude stačit 3-4mm zub.

Náklonem si určujete množství lepidla. Maximum je vždy velikost zubu.

Je nutné dodržet stejnou tloušťku lepidla na celé ploše. Jinak budete rovinu chytat velmi obtížně. Chce si to nacvičit ten správný grif.

Rovinu na výšku vidíte pohledem a kontrolujete rovnou laťkou nebo vodováhou.

Nesmíte mít mezi latí a dlažbou mezeru.

Pokud je pod měrkou veliká prohlubeň, dlaždici vyjměte naneste znovu lepidlo a tentokrát tolik netlačte.

"Hrboly" redukujete jemným poklepem gumovou paličkou dokud je lepidlo pružné.

Malé nerovnosti se ztratí v ploše.

Nikdo nemá podlahu na setinu přesně, vždy se najde drobná nerovnost.

doplněno 18.08.11 15:34:

Příliš řídké lepidlo, může způsobovat nežádoucí zapadání dlaždic k podkladu, vznikají tak viditelné nerovnosti i přes to, že byl podklad rovný.

Dbejte na správnou hustotu lepící hmoty.

Hustotu bych mohl přirovnat např. husté bramborové kaši.

Při dodržení správné hustoti lepidla stačí dlažbu jen pokládat a mírně prsty přitlačit.

Dalžba zůstane na povrchu lepidla, pouze se spojí s jeho povrchem, nikam nezapadá. Vznikne tak dokonale rovný povrch

doplněno 18.08.11 15:36:

Lepidlo zde neplní funkci plnidla, ale jen lepícího systému! Proto ho nedávejte zbytečně moc.

Datum: 18.08.11 22:18

Po delší době pročítám toto téma, a musím reagovat na několik Hansových rad.

Zaprvé netuším, proč používat křížky na dlažbu. Pochopím jejich použití při obkladech, ovšem pokud máte každou krabici obkladů s jiným rozměrem (stačí zlomek milimetru a je to zcela běžný rozdíl) tak spáry nikdy nedohoníte do roviny. Osobně při obkladech používám klínky a oko, při dlažbě pouze oko. Samozřejmě, u větších ploch provázek (raději gumičku). Obklady totiž nemají snahu se někam hýbat. Z dlažby křížky nevyndáte, je to další zbytečný materiál, pokud by mi chtěl obkladač dělat dlažbu na křížky třeba ve zděném sprcháčí, okamžitě bych ho poslal do patřičných míst. A chtěl bych

Druhá věc je výška hřebenu (zubatého natahováku), na dlažbu. I na rovný povrch používám zuby 8, lépe 10mm. Obklady 5-8mm. 3 milimetry nevím, k čemu bych použil. Výška nanášené vrstvy je dána sklonem hřebenu při nanášení, úhel 45° od oka odhadnete, pak máte u centimetrového hřebenu výšku lepidla asi 7 mm, u "osmičky" asi necelých 6mm, což je podle mne optimální, při zatlačení dlaždice pak je dostatek lepidla. Pokud totiž avizovaný Hansův 3-milimetrový hřeben budete držet kolmo, lepidlo se bude trhat. Pokud ho nakloníte na těch 45°(z mé zkušenosti optimání sklon), výsledná vrstva je něco přes dva milimetry, což je podle mne opravdu málo, tato vrstva občas ani nedorovná křivost dlažby...

Ještě jsem tam našel pár dalších maličkostí, zkusím tomu během zítřka věnovat chilku času a Hansovy rady porovnám s mojí zkušeností.

Datum: 21.08.11 21:42

Hope, souhlasím s Vámi, a přiznám, že nevedeme hladítka s tak malým zubem. Sice je od 4 mm, ale to je k ničemu. Osobně doporučuji 8mm. téměř na cokoliv...

Jde o cvik a zkušenost.

Datum: 24.08.11 08:02

Co se týká pokládky, tak největší problém, který jsem při první dlažbě řešil bylo udržení roviny na nerovném betonovém povrchu.

Srovnal jsem si to vždy lepidlem a pak jsem začal pokládat. Chybou podle mne bylo, že jsem měl nejdříve podlahu srovnat celou a teprve potom to celé položit. Nerovnost některých dláždic není až tak markantní.
Do budoucna se chystám položit chodbu, tam to ale musí být "dokonale" rovné. Budu to pokladat na kameninovou podlahu, která na oko rovně vypadá, ale to bude pak jiné téma.

Děkuji všem za příspěvky.

Nakonec to moje první dílo dopadlo takto.

Datum: 24.08.11 23:39

Ale to urcite neni jeste nalepeny,nebo snad jo?

Od: pd
Datum: 26.08.11 10:31

já mám obavy že ano.

Od: lendak*
Datum: 12.03.14 19:34

ta dlažba je položená příšerně...bez urážky...spáry obkladu a podlahy vůbec ,ani pohledově nesedí...dlažba je šiřší to chápu ,ale šlo to udělat vyváženě ,aby přesah byl z každé strany stejný...spáry někde 5mm,jinde ztěží 2mm...tohle je ukázka mé noční můry.

Od: vladaj
Datum: 14.03.14 10:35

No, začátky jsou vždy těžké a lehko se kritizuje...Bylo by dobré si uvědomit, že to byla první pokládka a věřím, že příště se poučí z dosavadních chyb a vryje si do paměti všechny zde dobře míněné rady.Z vlastní zkušenosti mohu říci, že vše chce praxi a cvik.

Datum: 26.08.11 15:26

poznate tu rozprávku o cisarových nových šatach? Bol holý a nik mu nepovedal pravdu! Pravda je taká ,že nie je to ani estetické ,ani krásné, ani dodržané rovnaké medzery a ani rady nie sú rovné. Robili ste to bez okuliarov ,ako v hre na slepú babu.Žial aj obklad na stene nie je lepši. Poradím-osekajte to dolu a urobte to znovu diagonálne jednou velkostou a volte teplejší odtien.Vyskúšajte si vopred vrtanie do dlažby ,pre upevnenie wc ,je to oriešok pri tvrdých gressovaných dlažbach, Zasadne by dlažba mala byt zasunutá pod obklad -nedobrý pohlad.Prepačte .

Datum: 26.08.11 19:37

diky za feedback, priste to bude lepsi. v realu to vypada sluslne, nam se to libi.

Datum: 12.03.14 20:03

Nic moc ale bude to čisté, snadno udržovatelné, vy máte pocit dobře vykonané práce a líbí se vám to. Váš pocit je v tuto chvíli ten nejdůležitější a asi nebudete vodit návštěvu na wc aby se pokochala dlažbou. Na chalupě se obkládalo wc ze všemožných zbytků kachliček, manžel nadával celou dobu co to dělal, jakou že to blbost sem vymyslela, je to 10 let a funkci to plní.

doplněno 12.03.14 20:06:

Jak dopadla chodba?

Datum: 14.03.14 08:55

Zadny uceny z nebe nespadl jak se rika. Male prostiry se neobkladaji dobre, protoze je tam proste vsechno videt. Na fotce je patrne to, ze nemate rovne zdi. Jinak 100% souhlas s tim, ze je lepsi srovnat podklad do roviny a potom az pokladat. Osobne by jsem si ve Vasem pripade pohral a dlazbu pribrousil ke zdi tak, aby dolehala a pohlidal si spary, ale po bitve je kazdy general. At Vam to dlouho slouzi a klobouk dolu, ze jste se do toho sam pustil. Kritizovat je snadne, vzlast od lidi, lteri sami neudelali nic

Datum: 12.03.14 20:59

Záleží na tom,jestli budete na ten záchod vodit vládní delegace.Jestli ne,tak funkčnost bych předřadil estetice.

Datum: 12.03.14 21:30

No, myslím, že po dvou a půl letech od pokládky bude dlažba vypadat jako by tam byla už od narození té záchodové mísy... :-D

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.