Platba nájemného a služeb

Od: Datum: 28.11.12 21:19 odpovědí: 10 změna: 29.11.12 18:29

Dobrý den,
před rokem podepsala kamarádka nájemní smlouvu jakožto nájemnice, ve které není rozdělena položka nájmu a služeb, pouze 7.200,- za 1+kk. Po roce naléhá pronajímatel na zaplacení nedoplatku za elektřinu. Ve výpise z elektrárny je výše za služby nějakých 250,- Kč, což je snad nejnižší, co lze nastavit. Má pronajímatel právo vymáhat dodatečně nedoplatky, aniž by pronajímatele informoval o výši záloh za služby?
1. Nájemce se zavazuje platit pronajímateli úhradu za užívání bytu ve výši 7.200,-.
2. Nájemné zahrnuje zálohy na platby za elektřinu, vodu, teplo atd.
Služby by se měly mezi nájemcem a pronajímatelem ze zákona vyúčtovávat, ale v tomto případě se mi zdá, že pronajímatel schválně zvolil neúměrně nízké zálohy v bytě, kde se na elektrice i vaří. Navíc i to "atd." je velice vágní. Je možno takovouto smlouvu napadnout?
Mockrát díky za Vaše názory a podněty. V zákoně ani v diskuzích jsem bohužel nic kloudného a jasně vymezeného nenašel.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.11.12 21:31
avatar

Já to chápu tak, že cena za pronájem je 72OO,- - a je to včetně energií. Pokud by pan majitel chtěl doplatky, muselo by to být uvedeno ve smlouvě - přesně kolik Kč je záloha za plyn, kolik za elektřinu atd. Já jsem to tak alespoň měla. Mám pocit, že ten pan majitel to na Vaši kamarádku zkouší. Co je ve smlouvě je směrodatné, a pan majitel si nemůže zpětně vymýšlet nějaké doplatky. Pokud to chce změnit, musí napsat (např. od nového roku) dodatek ke smlouvě, a tam to rozepsat. A je na Vaší kamarádce, z da ten event. dodatek podepíše. Protože smlouva je záležítost dvou stran, které s ní musí souhlasit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michelangelo*
Datum: 28.11.12 21:42

Limosko, mockrat diky a souhlasím s Vámi. Ve smlouvě není přesně definováno, jaká částka ze 7.200 připadá na služby. Jen je asi možno diskutovat o tom slůvku ZÁLOHY v bodě 2. Ty jsou v nájemném zahrnuty, ale není zmíněna výše..a tady mi jde o to, zda-li je toto napadnutelné či v rozporu se zákonem apod. Děkuji.

Datum: 28.11.12 22:03
avatar

pokud nezaplatíte nedoplatek a pronajímatel na vás podá žalobu, neuspěje. nesmí být "nájemné" uvedené za vše dohromady. musí být jednotlivé položky specifikované. osobní zkušenost. existuje jakýsi judikát, který takto postavené smlouvy "neuznává".

kde budete bydlet je věc jiná...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 28.11.12 21:52
avatar

Pokud je veta

2. Nájemné zahrnuje zálohy na platby za elektřinu, vodu, teplo atd.

soucasti najemni smlouvy, pak jde skutecne o vyuctovatelne zalohy (tedy je mozny i nedoplatek).

Ve smlouve by se muselo hovorit o pevne stanovenych uhradach (pausalu), aby to bylo, jak popisujete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michelangelo*
Datum: 28.11.12 21:56

Díky. Nicméně tedy nelze nic namítat ani se bránit proti tomu, že například při začátku nájemního vztahu nastaví pronajímatel co nejnižší zálohy za služby čili pak může dojít k velkému nedoplatku všech zálohovaných komodit?

Od: axus®
Datum: 28.11.12 22:12
avatar

No. Jak se rika, pozde bycha honiti, ale takoveto sporne otazky se skutecne maji resit po dukladnem seznameni se se smlouvou, pred tim, nez se smlouva podepise.

Pak se tomu samozrejme lze branit odmitnutim uzavreni smlouvy.

Ted uy zbyva pouze bud a nebo. Zaplatit a nebo odmitnout, ale pripravit se na pravniky, nebo minimalne na to, ze si majitel bude chtit toto strhnout z vratne zalohy, pokud ste nejakou skladaly.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 29.11.12 00:32

A vy máte svůj elektroměr, který měří Vaši a jen Vaši vlastní spotřebu? Byť třeba přihlášený na majitele, který z něj platí zálohy. Pokud nemáte, docela by mě zajímalo, jak chce majitel tu celkovou spotřebu rozúčtovávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michelangelo*
Datum: 29.11.12 11:08

Elektroměr náleží bytu, ve kterém žil nájemník sám, bez pronajímatele. Čili cokoliv se spotřebovalo, bylo spotřebováno nájemcem samotným. Není nutno nic rozpočítávat mezi více lidí. Otázka zní, zda-li je nájemní smlouva v pořádku, je-li v ní napsáno 7.200,- za nájem a zálohy na služby dohromady, bez určení kolik je částka pouze na služby. A kdo je v právu, pokud pronajímatel začne platit zálohy za elektřinu, vodu, plyn, topení poskytovtelům v částce, přeženu-li to, 1 Kč/měsíc. Pak 7.196,- je nájem a 4 Kč služby za tyto 4 komodity (reálně jsou však nějaká měsíční minima stanovená poskytovateli).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 29.11.12 13:29

On se tu ozve někdo někdo s právnickým vzděláním, ale podle mě je ta smlouva neplatná. A zřejmě úmyslně. Totiž není povinnost pronajímatele uvádět do smlouvy rozepsané částky. Ale pak tam nesmí být napsáno že nájemné zahrnuje zálohy. To je totiž nesmysl. Nájemné a zálohy jsou dvě naprosto rozdílné věci. A buď jako majitel se nechci rozčilovat s vyúčtováními a řeknu, že vše je nájemné, a platím daň i z toho co zaplatím za energie, nebo to musím rozepsat, a musí být smlouvou jasně dáno, a rozlišeno, co je nájemné a co z celkové částky jsou zálohy a za co. Myslím, že Vaše smlouva, je jedna z těch kterým se říká "lidová tvořivost".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.12 18:29

Nevím, jestli ve smlouvě není ještě něco dalšího, ale takto mi z toho vyplývá, že kamarádka hradí 7200 Kč měsíčně, což zahrnuje i zálohy na elektřinu apod. Pokud nikde nejsou řešeny přeplatky/nedoplatky, tak podle mě nemá majitel právo nedoplatek vymáhat - stejně jako by kamarádka případně neměla právo na vrácení přeplatku...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.