Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Čerpadlo nebo fotovoltanika

Od: berivo® odpovědí: 10 změna:

Dobrý den,budeme stavět a přemyšlíme o fotovoltanice,nebo tepelné čepadlo,nemůžeme se rozhodnout,co bude finančně do budoucna efektivnější.

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lidus*
hodnocení

0x

Omlouvám se pokud vám to nepomůže, nevím totiž co se vlastně ptáte. Zeť dělá projekty na fotowolteiky a zde to nějakému tazateli nastínil.

https://www.poradte.cz/elektro...ly-vyroba-elektriny-doma.html

 

honzek*
hodnocení

0x

Tepelna cerpadla neznam, ale fotovoltanika - tyto fotovoltaicke panely maji pouze omezenou zivotnost, ocemz se moc nemluvi. Panely vydzi sice takhle dlouho, ale problem nastavam postupem casu. Zacnou dodavat mensi a mensi proud. Otazka je, kolik financi tyto drahe panely usetri.

Tepelna cerpadla sice neznam, ale jsem urcite pro tepelna cerpadla

cepagis*

"Tepelná čerpadla sice neznám, ale jsem určitě pro tepelná čerpadla" - do je hodně dobrá odpověď a tazateli určitě pomůže*palec*Ale zpět k otázce - jelikož se jedná o investici v řádech statisíců, opravdu bych si to dobře promyslel. Prvně musíte určit, k čemu energii chcete používat. Pakliže pro ohřev vody (a vytápění), tak tepelné čerpadlo, pakliže pro výrobu elektřiny, tak fotovoltaiku. Obráceně to jde stěží. Jelikož na tom nejsme v našich zeměpisných podmínkách s těmi slunečními dny tak dobře, fotovoltaické panely jsou šíleně drahé a bez dotací na výkup elektřiny nerentabilní, pozbývá výroba elektřiny smysl, jedine snad že byste neměl na baráku přívod elektřiny a chtěl v létě napájet třeba chladničku. Takže zbývá ohřev vody, to už smysl má - buď solární kolektory nebo to čerpadlo. Problematika je zvládnutá, takže když skousnete počáteční vysoké náklady, jistě se Vám vrátí.

honzek*

Co jste napsal tak nejak vim, souhlasim. Stale jsem pro tepelna cerpadla :-D Mel sem se asi vic rozepsat :-D Jen jeste tedy dodam k tem fotokolektorum, ze jejich zivostnost je omezena a je nutno je casem obmenit.

strlenka*

Dobrý den,my také bodeme stavět a také nevíme jestli FVE elektrárnu nebo čerpadlo,podle vašich slov elektrárna nemá smysl a je lepší tepelné čerpadlo? Ale dotace by se od září prý měli zase rozjet,nebo to není pravda?

cepagis*

Ano, tak jsem to myslel, jít do FV je podle mě risk. Za dost velké peníze koupíte pár panelů, které Vám samy o sobě jsou k ničemu. Vyrábět tím proud pro vlastní potřebu je nerentabilní, především proto, že panely samotné Vám dodají proud pouze za dostatečného světla (v noci byste museli jet na akumulátory) a když s tím neposázíte celou parcelu, stejně Vám to na energetickou soběstačnost nestačí. Něco jiného jsou ostrovní systémy (probíráno zde před pár dny), ale to má smysl snad na napájení ledničky a alarmu kdesi na chatičce. Takže zbývá prodávat elektřinu do ditribuční soustavy (ČEZu), cena je dotovaná, takže za svoji kW dodanou do systému dostanete několikanásobek ceny než za kW odebranou zaplatíte. To už je lákavé, ČEZ Vám potom funguje jako akumulátor a ještě vyděláte. Jenže - ČEZ je pořád ještě polostátní a stát jaksi nemá peníze, takže zcela reálně hrozí, že tato štědrost k zelené energii brzy zanikne a Vám zůstanou na střeše panely k ničemu. Naproti tomu, tepelné čerpadlo je Váš soukromý zdroj energie, sice použitelný akorát k výrobě tepla (a teplé vody) ale tato výroba je v rodinném domě energeticky nejnáročnější. Ještě bych kombinoval se solárními panely. Ale jestli stavíte a zbývá Vám nějaký ten statisíc navíc, rozhodně bych se místo FV přikláněl k čerpadlu, solárním kolektorům a co nejvyšší pasivitě objektu.

strlenka*

Ano u nás se jedná o EON-a já bych s nima měla mít uzavřenou smlouvu o odběru na 20let,tak to přece musí dodržet ne?

cepagis*

Otázka je, co bude za těch dvacet let. Ale jinak, nechci malovat čerta na zeď, spousta lidí panely má a elektřinu normálně prodává. Já vidím problém v té návratnosti, pakliže to funguje, není samozřejmě co řešit a peníze to vydělává. Ale systém výkupu "zelené energie" je nastaven státem. A z několika posledních úsporných opatření vidíme, že lze např. retroaktivně snížit podporu stavebnímu spoření, jak lze rozmáchnutým FV elektrárnám uvalit speciální daň atd atd... Nevím kolik do toho míníte investovat, řekněme čtvrt milionu - za jak dlouho se Vám to vrátí? Kdyby za tři roky, je míra rizika únosná, ale jestli za dvanáct a až pak to začne vydělávat, tak je to risk... to bych ten čtvrtmilión dal raději do čerpadla...

strlenka*

A ještě dodám,že statisíce navíc nemáme,naopak bereme si na to hypotéku a proto se snažíme najít to nejlepší řešení

 

hodnocení

0x

Pokud tímto řešením chcete ohřívat TUV nebo dokonce topit, je nesmysl používat solární panely na výrobu el. energie, tu pak nákladně měnit na teplo.

Konkurencí pro tepelné čerpadlo jsou vakuové solární kolektory, přímo určené pro ohřev TUV.

Trochu povídání je například zde:

www.bami.cz/heatp/...

Takže za mě:

akumulační nádrž + pár solárních kolektorů + doplnit malým tepelným čerpadlem (dohřev vody v případě, že dlouhou dobu nebude svítit slunce).

Cenou se pravděpodovně vejdete do 200 000,- včetně montáže.

Nicméně přesnou částku lze stanovit až na základě více podkladů.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma solární panely

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]