Plastová okna, dřevěná okna, nebo hliníková?

Od: odpovědí: 19 změna:

Okna z plastu,resp pvc okna, okna ze dřeva, okna z hliníku, či okna z dřevo-hliníku a plast-hliníku.? Ztrácím se :(Jediné po čem já toužím jsou okna do domu, která mi vydrží alespoň 40 let,okna která budou zvukotěsná a nebudou energeticky nešetrná. Mezi mraky nabídek, například firmy Well z Plzně, vidím plastová okna Zendow, Prestige, Eforte (www.wellokna.cz/produkty/plastova-okna). Dřevěná okna Euro NATUR(www.wellokna.cz/produkty/drevena-okna) a jakási okna Internorm,značku znám samozřejmě, z jejichž spektra výrobků nabízí Well okna druhy Edition,Varion,Fusion,Thermo,Dimension,Passion,Solion a to vždy v kombinaci dřevo-hliník, či plast-hliník(www.wellokna.cz/produkty/internorm-okna). Mně, jakožto laikovi, dá hodně práce si vybrat to nejvhodnější a vlastně ani nevím jak. Nemáte někdo jednak zkušenosti s firmou WELL spol. s.r.o. a za druhé ponětí,jaký že materiál by byl z hlediska životnosti, zvukotěsnosti a úspornosti ten nejvhodnější, či jaká okna konkrétně? Ceny oken, na těch mi asi tolik nesejde, pokud plastová okna,dřevěná okna, či Internorm okna, podle toho co, vydrží dlouho a bez problémů... Děkuji mockrát!

19 odpovědí na otázku

 

 


2x

S hliníkovými okny zkušenost nemám, ale s ostatními druhy ano. Pokud požadujete po oknech dlouhou životnost při co nejméně náročné údržbě, tak rovnou zapomeňte na dřevěná okna. Zkušenost je taková, že pokud na ně 10 let nesáhnete, tak můžete velmi rychle začít šetřit na nová. Plastová okna jsou naproti tomu naprosto bezúdržbová - je třeba pouze pravidelně mazat kování, což Vás čeká u všech druhů oken.

Pro zasklení bych dnes rozhodně použil trojskla.

 


2x
avatar jenyk

Já osobně jsem za dřevěný okna. To, že shnijí za pár let rámy oken není problém oken, ale něčeho jinýho. Pravda, dřevěný okna potřebují víc údržby, ale vydrží. Zatím nikdo neví co udělá plast za 50 let.

Neříkám, že ty okna shnijí, tam už by musel být problém s montáží nebo nějaký jiný, ale 40 let dřevěné okna bez údržby nevydrží. Jezdil jsem po reklamačkách seřizovat dnes už desetileté okna a mnohdy už nebylo v tom dřevě jak upevnit kování nebo kliku, popřípadě panty, vždy to bylo jen dočasné řešení a kdyby nebylo v křídle sklo, které ještě jakž takž drželo celé křídlo pohromadě, tak nevím nevím. Balkonové okno majitelé museli po těch deseti letech nahradit plastovým, poněvadž se rozeschlo. Dnes je kvalita samozřejmě někde jinde, pracuje se se dřevem, které má vlhkost nějakých 6-7%, dřevo je dobře ošetřeno, ale i tak je nutná jednou ročně údržba laku, který se stejně bude muset stejně po x letech nahradit a udělat znovu. Není problém ve dřevě samotném, ale v té údržbě a když má lak spáry nebo praskliny, tak dřevo neustále pracuje. Samozřejmě, že ty okna vypadají líp, když jsou dobře udělané a jak jsem psal, záleží na stavu peněženky a ochoty se o ty okna starat. Děláme běžně zakázky za tři sta až pět set tisíc na velký rodinný dům, třeba merantové dřevo, které je samo o sobě dražší, ale zase líp vypadá. Jednou jsem měnil i poctivé vchodové dveře s tvrdého dřeva, o které se majitelé nestaralí tak dobře jak by měly, na domě byly padesát let, dělal jim je ještě děda stolář a byly to poctivé dveře, jen je stačilo znova obrousit, upravit a natřít, ale to se jim nechtělo a nevím proč, dali si nové smrkové za hodně peněz, přitom ty původní byly úplně zdravé a tak dobře usazené, že ani nešly ven. Takže opravdu záleží na údržbě...

Nikdo neví co udělá plast za 50 let? Ale kdeže. Na západě se s plastovými okny začalo po válce a některá okna z té doby jsou ještě na domech. Hlavní důvod jejich výměny není ten, že by se rozpadala, ale nevyhovují tepelně - jedna komora, jednoduchá skla apod.

Sám vím o několika domech, které mají 20 let stará plastová okna (slovenské výroby). Byl jsem se na ně nedávno podívat (jedny takové jsou u známého) a nikde žádná stopa po steření, žloutnutí či jakémkoliv jiném příznaku stárnutí. A to se o okna vůbec nestará - pořizoval si plast právě proto. Dejte si dřevěná okna, 20 roků na ně nesahejte a myslím, že se budete divit.

 


1x
avatar 1jara

Dřevěná okna

Dobrý den, řekl bych že nejlepší jsou dřevěná okna. Můžete se podívat a odkaz.

Plastová okna, dř/...

Dřevěná Eurookna /...

 


0x

pořiďte si plastová,kamarád si dal vyrobit dřevěná podvanácti letech je musel vymněnit protože shnila v prostoru kde byla zazděná.Dejte si profil co nejširší, zasklení trojsklo ,kvalitní kování ne GU to je klump.Spokojenost vás nemine po dlouhá léta.Dnes se vyrábí i rámy vyplněné pur pěnou.

opět se s dovolenbím vetřu do diskuse:

plastová okna s motivem dřeva; to je povrchová úprava, nebo má plast opravdu takovou barvu? Aby se to nezečlo časem loupat, nebo při drovném odření nebyla vidět bílá rýha. Máte někdo zkušenosti?

Dekor dřeva na plastových oknech je speciální tzv. renolitová fólie, která je natavena na plastový profil. Měl jsem v ruce několik profilů, které mají tuto fólii a i když kraje na 6,5m profilu nemají fólii přilepenou, tak když jsem ji chytil (že ji odtrhnu), tak jsem došel jen k místu, odkud je nalepená a dál to nešlo. Když jsem zabral pořádně fólii jsem utrhnul, ale z profilu odlepit opravdu nešla.

Zkušenost po letech je stejná - neodlepí se.

Pokud se vám ji podaří prodřít až na podkladový plast existují opravné tužky (s lakem), kterými se běžně barví svařené rohy oken a jsou k dostání u každého výrobce či prodejce oken.

Tady je rozdíl mezi plastovým a dřevěným oknem. Když podřete plastové okno, bude sice odřené, ale nic se nezmění na jeho životnosti. Dřevěné okno Vám porušeným lakem začne přijímat vlhkost a začne tak jeho zkáza. Ovšem ani sebelepší lak nevydrží na okně věčně a je potřeba jej obnovovat.

Všechno tohle vím z praxe - od lidí, kteří mají různá plastová i různá dřevěná eurookna. Proto si stojím za názorem, že dřevěná eurookna jsou "velmi drahou" investicí z hlediska nevyhnutelného servisu.

Dřevěná okna

Prosim vás co to má za barák když mu shnily rámy! To žije v bažinách? Jsou domy a okna mají ještě po němcích!

 


0x

Dřevěná okna jsou zhruba jednou tak drahé jak plastové as životností nejsou na tom tak dobře jako plastové, takže provnání cena výkon hovoří pro plastové a pokud chcete, imitace dřeva není problém. Dřevěné okna potřebujou údržbu, zhruba jednou ročně potřít přibalenou tekutinou, mazání kování je samozřejmostí u všech oken. Prodloužit životnost dřevěných oken se dá tím hliníkem, dřevo tak není extrémě vystaveno povětrnostním vlivům, ale cenově jsme už opět hodně vzdáleni, takže záleží na stavu vaší peněženky. 40let vám určitě dřevo nevydrží.

 


0x
avatar jirkamatapat

Měl bych jen malou poznámku pro Vás i pro ty přispěvatele,kteří straší malou životností dřevěných oken.Móda plastových oken přišla ze zemí na západ od našich hranic. Tento boom tam už skončil a lidé se zase vracejí k oknům dřevěným.Já sám bydlím v domku,který byl postaven v roce 1926 a okna(špaletová) jsou původní.Při zateplování domku jsem také uvažoval o výměně těchto oken za dřevěná Eurookna.Byl jsem však překvapen dobrým stavem těchto oken,takže jsem jen zapěnil spáry montážní pěnou a nechal tedy ty původní.K Vaší otázce: doporučil bych dřevěná Eurookna.Jsou sice o něco málo dražší než plastová,ale při správné údržbě Vás přežijí.Při dnešním výběru takových oken jistě nebudete mít problém vybrat si ty správná.

Dřevěná okna

Z plastových zpátky na dřevěná se na západě začalo přecházet už v 90. letech a jeden z důvodů bylo, že plast není tak stabilní jak se rádo tvrdí ale taky stárne a mění tvary, problém pak je, že plast už nikdo nepřibrousí jako okno dřevěné, důvod, proč se u nás plastová okna tak rozmohla je ten, že na východě se prodá vše a hlavně výroba je levná a snadná a relativně každý kdo si koupí mašinku je může začít vyrábět.

 


0x

Pokud Vám nesejde na ceně, tak jednoznačně dřevohliník. Zvenčí bezúdržbové a zevnitř vpodstatě také. Zasklení s co nejnižším součinitelem prostupu tepla, nejlépe trojsklo.

 


0x

Jasňačka, že plast, mám už 5 let plastová okna a nemohu si je vynachválit, díky ok-plast.cz/.... :)

 


0x

Dřevěná!

Plastová!

Dřevěná!

Plastová!

http://sux.cz/9bf5 *smich*

Můj názor: šípkovou ;) takže dřevěná, všechny ty pomluvy dřeva jsou nesmysl.

 

 


0x

Ahoj,
hliníková se podle mě hodí tak spíš do banky, která na to má i peníze. Normální smrtelník uvažuje mezi plastovými a dřevěnými. Poté spíš už záleží na jeho preferenci. Musím souhlasit s tím, že plastová jsou bez údržby a že když se o dřevěná nestaráte, vydrží relativně krátkou dobu. Mám osobní zkušenost s dřevěnými, které jsem nahradil plastovými a zatím si nestěžuju. Jen jsem si zvyknul intenzivněji větrat, protože jsem se to dočetl v návodu od mého dodavatele. Pokud mohu doporučit, tak si zvolte hlavně nadstandardní sklo, které je základem okna a na jeho parametrech z velké části závisí parametry celého okna. A zejména sklo rozhoduje, kolik ušetříte tepla. Sklo také rozhoduje, kolik utlumíte hluku z venku. Mě také nabízeli na okna do silnice větší utlumení, ale nakonec jsem zůstal u standardního. Jen jsem si nechal dát více úsporné sklo.

 


0x
Nejspíš jde o osobní preference jednotlivců, já jsem upřednostnil dřevěná okna od firmy Vekra a jsem s jejich kvalitou velice spokojen, žáádně opotřebení oken jsem nezaznamenal.Dřevo jsem zvolil, protože se mi jeví jako příjemnější materiál a obnovitelný zdroj. Ale nevyhraňuji se ani vůči plastu, chápu argumenty, které někdo má. Hliníkové okna jsou dle mého názoru vhodná tak pro komerční budovy, ale domů asi ne. Dřevohliník se mi zdá zajímavý, ale otázka na kolik to vyjde?

Respektuji Váš názor,

Dřevo jsem zvolil, protože se mi jeví jako příjemnější materiál a obnovitelný zdroj
příjemnější materiál nedokáži odhadnout, ale obnovitelný zroj? Jako že stará okna ze dřeva přebuduji na nová? To u plastu ale jde, rozemlet a přidat do dalších výrobků.

doplněno 18.09.14 21:16:

Cena a bezúdržbost. To je argument.

Je to snad jasné, dřevo je možné si kdykoliv vypěstovat, ale ropa jednou dojde a plasty nebude možné do nekonečna recyklovat. A to nemluvím o jejich vlivu na životní prostředí.
Jaké jsou Vaše argumenty pro plastová okna?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]