1xVýměna topení WAW -> plynový kotel

Od: Datum: 03.08.14 18:50 odpovědí: 23 změna: 12.08.14 12:40

Dobrý den,

prosím vás o radu. Kupujeme malý byt 3+1, kde je topení pomocí WAW. Chceme jej vyměnit za plynový kotel. Kolik tato výměna může zhruba stát prosím? Byt je o velikosi 60m2. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jew
Datum: 03.08.14 18:57

Záleží na typu radiátorů, použitého druhu armatury a kotele. Záleží, zda chcete kotlem ohřívat i vodu. Záleží i na komínu, zda je vyvložkový atd... Za 60 tis byste to snad pořídili... .

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 03.08.14 19:04
avatar

Dobrý den, pokud by to nebylo zrovna nutné, tak já bych si nechal ty "wafky". Ideální a stále levné topení, které nepotřebuje k činnosti elektřinu, komín a nezamrzne či neteče.

Vyžadují pouze naučit se otáčet "čudlíkem" a nemají jiné větší nároky - občas vyčistit prach pod oplechováním. Jinak, to nové topení vidím do 100.000,- (s firmou). Zdravím!

doplněno 03.08.14 19:29:

Já Vás nechci přesvědčovat, ale když to vezmu, že kvalitní kotel bude za 40.000,-, trubky v mědi, komín v nerezu a nucený oběh, tak to je drahé, slyšet je to také, bez elektřiny to netopí a je tam větší možnost poruch (kotle). Měl jsem jedny "wafky" na 45 m2 a zcela v pohodě. Když jsou dvoje, tak nemusí běžet ani současně. Když se jedny porouchají, tak ještě máte ty druhé. Dnes se jistě dělají s vyšší účinností, tak by bylo snad lepší vyměnit je za nové (a nebude potřeba stavební povolení, jako na to topení). Také se dají i koupit "wafky" repasované. To praskání je pouze při ohřívání nebo ochlazování plechů, ale je to přirozené a v podstatě to není nepříjemné. Záleží i na tom, jak budete řešit teplou vodu a jestli nebude kombinovaný kotel. A pokud jde o náklady na vytápění, tak zase záleží na způsobu topení. No, já na "wafky" stále nedám dopustit a uvažuji, že zruším staré plynové topení a pořídím si zase "wafky".

Ohodnoceno: 3x
 
Od: loo
Datum: 03.08.14 19:13

Děkuji za odpovědi.

Jak je to ale s účinností WAW a ekonomikou provozu? Z mého naprosto laického pohledu "to" nějak dobře topit za dobrý peníz nemůže. Nebo se mýlím. Dále jak je to s praskáním ve WAWkách, jak jsem se dočetl... Opravdu WAWky nechat, oproti plynovému kotli? ... Děkuji

Datum: 03.08.14 21:48
avatar

Mám staré GAMATky (tipuji přes 40 let), které nijak nepraskají. Chvilku jsou slyšet na začátku topné sezóny (když je po dlouhém vypnutí zapnu), ale jinak o nich (s výjimkou tepla) nevím. Mám je jen v jedné místnosti, roční spotřeba spolu s karmou bude letos cca 10 – 11.000 Kč.

Já bych WAWky nechala dosloužit a pak bych se rozhodovala pro jiné topení.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lujs®
Datum: 03.08.14 22:22
avatar

Ivzez: naprostej souhlas.

Máme dvoje wafky s karmou v koupelně ve 2+1(68m2) asi 30let a naprostá spokojenost. Roční spotřeba podobná.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.08.14 00:33
avatar

úspornost dnešních kotlů se s wafkama nedá srovnat. Taktéž pokud ohříváte vodu starým průtokáčem, mizí peníze komínem. Návratnost je opravdu rychlá. Navíc wafky nejspíš nemáte v každé místnosti, takže budete muset topit, aby bylo teplo v jiných místnostech. Samozřejmě, že něco tu bude stát, slušný kotel odhadem 35-40tisíc, komínová vložka, pokud jste v přízemí nejméně 15 tisíc, plus výkonné radiátory, trubky, práce...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.14 11:28
avatar

Souhlasím se všemi, kdo říkají wafky. Nechejte to takhle, prožijete zimu a na jaře se rozhodnete pro velkou investici, která zavedením plynového topení kotlem, je. Nebo zjistíte, že vám to takhle vyhovuje, že třeba nemusíte nahřívat celý systém pro chvilkové přitápění. Seřiďte si karmu, voda nemusí být na plné pecky a plameny až do stropu. Tam je veliký únik. A také zbytečný.

doplněno 05.08.14 09:06:

Louisi, z karmy mám teplou vodu i do kuchyně, kde stále něco oplachuji ikdyž mám myčku. Když jsem se nastěhovala, tak jsem sledovala měřák plynu, až jsem ztlumila, na karmě vodu a plyn také. Takhle, menší průtok vody, ve které udržím ruku, mi více vyhovuje. Je však pravdou, že se nekoupu, jen sprchuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 04.08.14 11:57
avatar

Babičko z Ostravy: podle mně je lepčejší si napustit horkou a pak dopustit studenou.

Plameny do stropu?!?!?!? :( :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: km
Datum: 04.08.14 12:48

Zdravím, právě provádím výměnu waw za kotel a radiátory, v každém případě se to vyplatí. Každý plynový spotřebič má ztrátu, největší ztráta při hoření je nedokonalostí spalování a spalinama. Čím víc spotřebičů tím větší stráta. Moderní kotle řízené elektronikou jsou úplně jinde. Mím RD 96m2 , odhad 70 000 kč, ale dost si toho udělám sám. Kotel z ohřevem TUV 45l - 30000kč, radiátory 20 000kč, potrubí nechám na instalatérovi, do 20 000kč se vejde. Pokud budete ohřívat i TUV tak kotel pod 25 000 nekoupíte. Radiátorů i potrubí budete mít méně, takže hrubý odhad na Váš byt okolo 60 000kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: loo
Datum: 04.08.14 17:55

Dobrý den,

plánuji pouze kotel na vytápění, na ohřev teplé vody mám bojler, ten bych asi nechal. Prosím o případné doporučení. Děkuji.

Datum: 04.08.14 23:32
avatar

Já s wafkama souhlasit nemůžu, poněvadž jsem je měl sedm let, nyní mám 17let kotel, takže můžu porovnávat. Byt mám stejně velký, wafky jsem měl jen v obýváku a pokud jsem chtěl, aby měla dcera teplo v pokojíčku a nenamrzaly okna v ostatních místnostech, musel jsem topit a v obýváku běžně bylo 28stupnů, kdežto v pokoji nějakých stěží 20, a to se dcera nemohla ani zavřít, jinak by pomrzla. Taktéž v době, kdy jsme byli v práci, wafky musely jet, jinak bysme se vrátili do zimy. V kuchyni jsme běžně dotápěli troubou a do koupelny jsem musel pořídit alespoň infrazářič. Spotřeba v těchto letech se pohybovala od 2200-2900kubíků plynu za rok, včetně ohřevu vody a vaření. Po výměně za kotel s radiátory se spotřeba pohybuje okolo 1000-1300kubíků plynu včetně vaření a ohřevu vody. Poslední čtyři roky 1000-1100 kubíků ročně. Kotel s radiátory a komínovou vložkou stál nějakých 60tis, před těmi 17 lety. Kotel budu příští rok měnit - cca 35tis z důvodu větší účinosti, tento starý má ještě mechanickou regulaci, nové kotle již elektronickou. Nový kotel ve stejném bytě, kde se vaří si běžně vystačí s nějakými 350-400kubíky plynu za rok, takže úsporu si spočítejte sám, zda se vyplatí do toho investovat. Nevěřím, že se dostanete na šedesát tisíc, protože jen komínová vložka mě stála tehdy 1400Kč, bydlím v přízemí plus dvě patra nade mnou, dnes za vložku bych dal nejméně 17-20tis, plus kotel cca 35tis, radiátory práce, trubky. V žádném případě bych nekombinoval řešení nový kotel + starý bojler, protože ten bojler bude nejslabší článek a co až se pokazí? Koupíte nový? Není lepší mít oboje v jednom? V koupelně to zabere méně místa, navíc dlouhodobé udržování teplé vody v bojleru není taky zdaleka úsporné. Nový kotel ohřeje tolik, kolik zrovna potřebujete. Taky je možné koupit nový kotel s průtokem a zásobníkem teplé vody na 20-40 litrů. Já osobně jsem toto řešení preferoval, ale nakonec ho brát nebudu z výše uvedených důvodů. Člověk někam odjede na celý den, kotel stále udržuje teplou vodu, odjede na víkend, kotel stále udržuje teplotu vody...Cenu si můžete nezávisle ověřit u firem ve vašem okolí, nechte si vypsat co kolik stojí a hlavně pořádné radiátory, které mají dostatek výkonu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.14 04:25
avatar

Štírečku, kolikery jste měl WAWky? Za jedny + karmu, od listopadu 2012 do listopadu 2013 jsem spotřebovala 405 m³, letos nebyla tak studená zima, takže zatím necelých 250 m³. Uvidím jaký bude podzim, ale myslím, že oproti předchozímu roku ušetřím.

(V druhé místnosti mám přímotop a vařím na elektřině.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.14 09:13
avatar

Když jsem volala na plynárny, že mám druhé wavky, ať mi zvýší zálohy na plyn, paní pravila, že snad ani není třeba. Že ona byla ve stejné situaci.Vytápěla otevřenými dveřmi vedlejší pokoj, který stejně nikdy vytopený nebyl. Topení v obýváku jelo na plné pecky, ale pokojík teplo spotřeboval, aniž byl vyhřátý. Pak pořídila do druhého pokoje nové wavky a spotřeba se zvedla úplně neznatelně. A že když sleduje, jak lidé přidávají nová kamna, zjišťuje, že spotřeba je téměř stejná..


doplněno 11.08.14 07:53:

Ivzez, já mám v ložnici jen taková úzká plynová kamínka. 34 x 15 x 62cm. Musím vám říci, že je málokdy pouštím, protože úplně stačí teplý vzduch, vycházející z topení, zahřátý věčným plamínkem. V ložnici je tak chladno, ale ne syrovina.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.14 19:11
avatar

To je zajímavá informace pro případ, že bych se rozhodla do druhé místnosti pořídit WAWky (celková spotřeba energií by mohla být o něco nižší, než 1 x WAW a 1 x přímotop).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.14 12:53
avatar

Jak jsem psal výše, měl jsem jedny v obýváku. Je to už mnoho let, přivezli jsme si malou s porodnice, takže topit se muselo a za těch sedm let s tím byly jen problémy. Když jsme odjeli na víkend, nedalo se to vypnout, jinak by tu byla kosa, takže defakto to jelo celou zimu. S novým kotlem to byla jiná liga, nastavil jsem si nějakou udržovací teplotu na termostatu a třeba vyšší teplotu dvě tři hodinky před plánovaným příjezdem a vrátli jsme se do tepla. Úspora značná. Dále denní teplota, noční teplota atd atd nebyo když jsme byli v práci, nemuselo se tolik topit, začalo to topit třeba ve dvanáct a po příchodu z práce bylo teplo. Těmi wafkami se to nijak ovlivnit nedalo a teplota doma kolísala stejně jako teplota venku. Když se venku oteplilo, doma bylo horko, když se ochladilo, zase zima, takže člověk když nebylo doma, nemohl teplotu nijak regulovat. Příští rok budu dělat rekonstrukci koupelny, tskže zrovna koupím nový ještě víc úspornější kotel, protože tento už po sedmnácti letech má něco za sebou. Ty spotřeby jak jsem uváděl jsou včetně ohřevu vody a vaření. Samotná spotřeba plynu na vytápění je odhadem 400-500 kubíků. Nutno říct, že bydlím v přízemí, byty nade mnou mají spotřebu poloviční. Ve sklepě je celou zimu teplota okolo pěti sedmi stupňů, takže mě nikdo nevytápí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.14 18:37
avatar

Při Vaší pečlivosti se mi to sice nezdá, ale podle popisu mi to přijde spíše na špatně seřízené WAWky a na špatně dimenzované topení (na velikost bytu). Vyšší spotřeba u Vás určitě byla i tím, že byl byt v přízemí (pod Vámi se netopilo). O jakou šlo značku?

Já WAWky zapínám většinou na přelomu podzimu a zimy, někdy již během podzimu, jindy až v zimě (loni až 4. prosince). Teplotu lze regulovat, při odchodu a na noc stahuji na minimum (WAWky téměř nespínají, "hřeje" jen věčný plamínek), zvýším po příchodu nebo ráno a teplo mám hned.

Víc mne štve, kolik plynu "sežere" věčný plamínek u karmy. Ale plynu se bojím, karmu neumím zapálit, takže "jede" pořád. Teplá voda by mi stačila chvíli ráno a chvíli večer.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 11.08.14 11:56
avatar

Ivzez: jakou značku a typ karmy máte?.?.?

doplněno 11.08.14 21:27:

Ivzez: vám ten knoflík napravo nefachčí?!?!?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.14 17:31
avatar

Plynový průtokový ohřívač Mora 371.002 (na zemní plyn). Je to stará karma a asi nejde moc "seštelovat". (Měla jsem tu několik opravářů a všichni tvrdili, že je karma v pořádku ... )

Teplou vodu mám moc teplou, nemám teplotu čím změřit, ale odhaduji nad 60°, protože na sprchování musím přimíchat studenou. Uvítala bych takovou teplotu, abych nemusela míchat.Zmenším-li velikost plamenů, vůbec se ohřev "nesepne".

Z roční spotřeby 406 m3 padlo loni na karmu cca 176 m3, (vypočteno z odečtů za období, kdy jsem používala jenom karmu; letos v létě si karma "bere" 2,35 m3 za 5 dnů). Podle mého odhadu jde většina na věčný plamínek... Přijde mi to dost nepoměr oproti celkové spotřebě i s topením ...

doplněno 12.08.14 00:45:

Své nastavení přidávám v obrázku (díky za něj). Vyzkoušela jsem i jiné možnosti, ale buď je voda téměř vařící nebo se neohřívá (nezažehnou se plameny).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 12.08.14 01:13
avatar

Jestli si to dobře pamatuju tak když se karma zapíná tak se tenhle čudlík zmáčkne a začne proudit plyn a zespodu tý karmy byl knoflík kterým se otočením zajiskřilo a zapálil plamínek. Já sem totiž už před několika lety začal karmu z úspornejch důvodů mít zapnutou jenom při koupání. Ten zakálenej věčnej plamínek totiž sežral kubík plynu za 1,5 dne což bylo horší než ty wafky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 12.08.14 12:40
avatar

Luisi, děkuju, jdu se na to podívat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.14 06:52
avatar

Ten knoflík, který nevíte k čemu je, to je tlačítko k pojistnému ventilu. Současně na něho tlačíte a zapalujete věčný plamínek. Zespodu karmy je piezoelektrický zapalovač, ale já použiju klidně zápalku. Zamáčknuté tlačítko držíte tak dlouho, dokud se pojisný ventil nenahřeje a plamínek hoří trvale. Pouštějte ho pomalu, uvidíte, jestli drží. ;) Karmu vůbec nevypínám. Dělala jsem to, když jsem se nastěhovala, ale rozdíl ve spotřebě byl pranepatrný. To si raději seřiďte karmu. Pusťte teplou vodu a pak ztlumte průtok vody. Já mám vodu na spodním knoflíku. Pak ztlumte plyn, na plynovém knoflíku. Ale velmi pomaloučku, po milimetrech. Někdy je tak citlivý, že to chvíli trvá. Po celou dobu seřizování nechejte vodu téci. ;) Je pravdou, že takto seřízená karma na vanu plnou vody asi není, ale na sprchu je ideální. A také, když teplou vodu máte i v kuchyni, kde se pouští 120x za den. Seřiďte si karmu tak, abyste k teplé vodě nemusela připouštět studenou. Mám odzkoušeno, že jedině takhle to funguje nejúsporněji. Za 20 let, co tady bydlím, jsem se navymýšlela už hodně.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 12.08.14 08:26
avatar

Dobrý den, pokud by to mohlo pomoci, tak viz odkaz je návod pro tento spotřebič. Problém, kdy se nezažehnou plameny, může být v malém tlaku plynu - většinou ve vyšších patrech činžovních domů. Zdravím!

http://www.gasman.cz/navody/Mora/Mora%20PO%20371.pdf

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.14 20:38
avatar

Ty wafky měly mechanické ovládání, tedy ručně. Takže buď jsem je vypnul nebo zapnul ručně, ovládání knoflíkem jako na šporáku - min/max. Takže regulace teploty se nedala nijak regulovat, pouze ručně.

Nechte si seřídit tu karmu na ohřev vody. je blbost onřívat vodu na 60 a pak ji zas ochlazovat, je to ztrátové. proto radím nový kotel i s ohřevem vody s elektronickou regulací, peníze se vrátí velice rychle.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.