Jak se domluvit s pronajímatelem

Od: Datum: 28.11.12 16:48 odpovědí: 8 změna: 29.11.12 13:27

Dobrý den,

pronajali jsme si domek a k 31.11.2012 jsme poslali vypoved s mesicnim predstihem, jak nam veli smlouva. Pani majitelka dohodu o vypovedi prevzala, ale tyden pred uplynutim lhuty nam sdelila, ze s ukoncenim najmem nesouhlasi a ze dum neprevezme. Na nase sms a telefonaty vubec nyni nereaguje. Dum je uz 14 dni pripraven na prevzeti.

Dum jsme chteli odevzdat o 14 dní dríve, aby mohla lepe shanet nove podnajemniky a kdykoliv mela klice od domu, bohuzel trva nyni na tom, abychom prohlidek byli az do vyprseni pronajmu pritomni. Klice a dum nechce prevzit, az v den ukonceni najmu, ale pritom trvrdi ze nase vypoved neni platna...

Co máme dělat a zda je vypoved dohodou platna, pokud ji ona nepodepsala,ale do telefonu s tim souhlasila? Vse ji posilame e-mailem, v posledni dobe nam ani nereaguje. Bojime se, ze bude chtit po 31.11.2012 dalsi najem, tim padem by nam propadla cela kauce a jeste bychom museli doplatit zbytek.

Jak ji predat dum, kdyz nereaguje?

Dekuji s pozdravem, Wolfova


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.11.12 21:02
avatar

"Výpověď dohodou", jak už sám název napovídá, neexistuje.

Vždy jde buď o výpověď (jednostranný právní krok, k němuž není potřebný souhlas druhé strany) n e b o o dohodu obou stran (dohodu nelze uzavřít bez souhlasu druhé strany).

Jestli jste navrhli ukončení nájmu dohodou a majitelka nesouhlasila, nemohla být dohoda uzavřena.

Jestli jste však zaslali výpověď se všemi náležitostmi, skončí nájemní vztah uplynutím výpovědní lhůty.

___ Co a kdy jste odeslali? Nájemní vztah nemůže skončit k 31. listopadu, protože listopad má pouze 30 dnů.

___ Nájemní smlouva se uzavírá podle Občanského zákoníku, řídí se jím i ukončení nájemu.

___ Občanský zákoník, skončení nájmu (§ 676 a další )

doplněno 28.11.12 21:07:

Telefonický souhlas majitelky se Vám asi nepodaří prokázat. Pokud by šlo o dohodu, měla by být uzavřena písemně, aby byla zřejmá vůle obou stran.

V případě výpovědi záleží na datu doručení výpovědi majitelce a na tom, jakou výpovědní lhůtu máte sjednánu ve smlouvě. Nemáte-li ve smlouvě sjednánu jinou délku výpovědní doby, činí výpovědní lhůta 3 měsíce.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pav77
Datum: 29.11.12 09:14

Ano, háček je v tom, že ona počkala až uplyne vypovedni lhuta k 30.11.2012 a 3 dny pred predanim domu, kdy nam mela prinest dohodu podepsanou, rekla, ze s tim nesouhlasi.

Dle jejiho jednani je zrejme, ze se nechce domluvit, ale pouzit nasi kauci na dalsi najem .tj, prosinec 2012.

Pricemz dum je vyklizeny jiz 14 dni a jsme ochotni se s ni domluvit i na predani domu a vraceni klicu od domu.

Ano, byla ji zaslana dohoda, ale obsahove je zrejme, ze ji davame vypoved z najmu, coz nemuze rozporovat, zde je i uvedene datum ukonceni najmu, datum predani domu a kauce. Dalsi vec je, ze nam to zaprela, ze by s tim kdy souhlasila.

Vcera jsme za ni jeli osobne a chteli jsme se domluvit, ale bohuzel zavrela pred nami dvere, ze s nami komunikovat vubec nebude. Nalepili jsme ji radnou vypoved na dvere a meli svedka, ze jsme skutecne dali vypoved.

Pokud si zitra neprevezme dum, jak jsme se predtim dohodli, jak mame postupovat? Kam mame dat klice a predavaci protokoly elektromeru?

Z jejiho chovani je zrejme, ze kauci nam vratit nechce...

Ve smlouvě jsme obě strany přistoupili na mesicni vypoved, tudiz vypoved (v nazvu dokumentu je dohoda) jsme poslali s predstihem 19.10. s tim, ze koncime v najmu 30.11.2012. Toto bylo sdeleno i e-mailem a telefonicky. Nikdy nemela problem a zacala dum ukazovat dalsim najemcum ihned od 1.11.2012, do ted tam probehlo asi 6x navstev po 2-3 hodinach. Ve finale nas to obtezuje. Pokud ukazuje dum novym najemcum, tak z toho plyne, ze jsme ve vypovedni lhute a akceptovala vypoved, jinak by podle smlouvy nemela pravo, vodit do naseho pronajateho domu cizi lidi na prohlidky nemovitosti.

Dekuji

Od: fldjkg
Datum: 29.11.12 10:56

Chce z vás vytáhnout co nejvíc peněz a přitom vám ještě zaškodit (prohlídky s vaší účastí), podle toho bych s ní jednal - jasně jí dal najevo že pokud nedodrží to na čem jste se dohodli po telefonu, tak bude válka a uděláte jí pakárnu, jestli jí to za pár korun stojí. Určitě bych všem zájemcům při prohlídce za přítomnosti majitelky popsal její chování.

Právně to je pro vás problém, telefonický souhlas těžko prokážete. Pozor, výpovědní lhůta je ze zákona minimálně 3 měsíce, zákon je nadřazený smlouvě, může po vás chtít nájem za 3 měsíce od doručení výpovědi = pokud jste jí výpověď zatím nedoručili prokazatelně, tak jí může zapřít. Novou prokazatelně stihnete až v prosinci (dopis na doručenku - pokud nepřevezme považuje se za doručený) a výpovědní lhůta 3 měsíce začne běžet až od 1.1.

Pro příště: písemnou výpověď 3 měsíce předem, poslat na doručenku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pav77
Datum: 29.11.12 12:35

V tom případě je smlouva neplatná, pokud je zde uvedena měsíční výpověď?

Pokud je neplatna, tak majitelka by nam mela vratit penize za najem?

Dekuji, PW

Datum: 29.11.12 12:56
avatar

Dobrý den. Co se týče výpovědní doby – tak ta by ze zákona měla být 3 měsíce, takže ujednání o kratší výpovědní době je v rozporu se zákonem..

Viz.: § 710 2) OZ:

V písemné výpovědi musí být uvedena lhůta, kdy má nájem skončit. Výpovědní lhůta nesmí být kratší než tři měsíce a musí skončit ke konci kalendářního měsíce. Výpovědní lhůta začne běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena druhému účastníkovi, pokud není dále stanoveno jinak.

V případném soudním sporu, by soud posuzoval v první řadě, zda byla nájemní smlouva uzavřena v souladu s občanským zákoníkem. A to zde nebyla. Zkuste pronajímatele na tento fakt upozornit, s tím, že pokud nebude vstřícnější v jednání s vámi, riskuje soudní spor. Můžete klidně říct, že na toto vás upozornil právník, s kterým jste celou věc konzultovali. Jiná pomoc mne nanapadá.

doplněno 29.11.12 13:28:

Souhlasí s tím, že byste smlouvu měli ukázat někomu, kdo tomu rozumí, aby posoudil její platnost celkově. Zde je chyba zřejmě na obou stranách, dohoda by byla tedy mezi vámi určitě na místě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pav77
Datum: 29.11.12 13:15

Paní majitelka vubec nechce komunikovat, dnes prisel priteli doporuceny dopis (prevzala ho jeho matka), kde nas vyzyva na 3 mesicni vypovedni lhutu a chce po nas najem za dalsi 3 mesice.

Pritom ve smlouve je mesicni vypoved.

Neni smlouva nadrazena zakonu, pokud jsme obe smluvni strany na toto pristoupili? Vcera jsme ji osobne privezli vypoved, kterou si neprevzala, nalepili jsme ji na dvere, byli u toho svedkove, dali do schranky a dneska rano jsme poslali doporuceny dopis, ktery ji prijde zitra rano tj. 30.11.2012. Jeji jednani je opravdu neskutecne...

Od: asd*
Datum: 29.11.12 13:27

Bohužel nadřazený je zákon = 3 měsíce.

Tohle je na deku... Našel bych něco co jí bude motivovat aby tomu dala přednost před prachama, pokud možno v mezích zákona. - ona z vás zákonným způsobem chce vytáhnout dost peněz.

To že nepřevzala výpověď - nejspíš se snaží oddálit doručení až na prosinec, je třeba to poslat doporučeně s dodejkou (modrý pruh) tak aby se to i při nepřevzetí považovalo za doručené (to bude bohužel až v prosinci)

Jak je to pokud majiteli např. praskne v domě voda a zničí mi tím můj majetek?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 29.11.12 13:07

Doporučuju předem konzultaci s právníkem - jestli je smlouva neplatná celá nebo jen část o výpovědní době. Pokud je neplatná jen část o výpovědní době, tak jí prozradíte že může chtít nájemné za celé tři měsíce, tipuju že by po tom hned skočila...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.