Společenství vlastníků - konec vedení?

Od: Datum: 28.11.12 10:23 odpovědí: 11 změna: 28.11.12 15:13

Dobrý den,

chtěla bych radu, snad se mi vše podaří rychle vysvětlič oč se mi jedná. Tento rok jsme se všichni v domě domluvili na revitalizaci domu. Všichni do jednoho bylo pro. Předsedové společenství vlastníků už učinili pár kroků k uzavření smlouvy s firmou, která se o vše bude starat... popravdě nevím co vše zatím bylo domluveno - schůze má být ohledně tohoto na konci měsíce.
Do domu se přistěhoval pán, který nařkl 2 paní z domu, že snižují záměrně teplotu vody a podá na ně trestní oznámení, ty dvě paní se brání (ani se jim nedivím), ALE! Jelikož tyto dvě paní jsou právě členkami společenství, chtějí nyní odstoupit z vedení a (nevím jak to napsat) vyhrožují, že zastaví veškeré rozjednané a domluvené úkony a náš dům bude muset platit penále za odstupy.

Co si prosím o tom myslíte? Já tedy nevím, ale i kdyby odstoupily, přece nemůžou stáhnout zpět to co už se rozjednalo, příjde mi to jako vydírání, přece když naši drazí politikové něco schválí a pak odstoupí či jsou z funkce odvoláni tak taky to co schválili neztrací platnost? Jak si myslíte, že bychom my ostatní měli postupovat?
A ještě jeden dotaz, pochybuji, že v domě tuto funkci bude chtít někdo jiný zastupovat, v domě jsou vesměs starší lidé a pak dvě mladé rodiny... musí ve společenství být lidé z domu, nebo si můžeme "najmout" někoho kdo tyto administrativní práce bude za nás dělat? Děkuji za zkušenosti a tipy.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.11.12 10:39
avatar

bohužel se v problematice vůbec neorientujete a bez přesných informací těžko radit.

jak jste se domluvili? toto si musíte odhlasovat na Shromáždění.

jací předsedové? předseda je jeden.

jak se dá záměrně snižovat teplota vody? tomu nerozumím.

dvě paní jsou členkami společenství. členy společenství jsou všichni vlastníci...

pokud chce někdo odstoupit z výboru, nemůžete tomu zabránit. musí to ale být v souladu se Stanovami.

kolikačlenný výbor (všichni musí být členy společenství) máte? Shromáždění může zvolit správce.

doplněno 28.11.12 10:41:

mnohé se dozvíte např. tady

doplněno 28.11.12 15:21:

nejjednodušší řešení bude "zbavit" se prudiče. prostě mu vysvětlete, že na jeho chování nejste zvědaví a ani zvyklí a zvykat si nehodláte. v tomto případě si může podávat trestní oznámení jak chce. vysmějí se mu!

vyjádřete stávajícímu výboru podporu a "podržte" je i na Shromáždění. dosud u Vás, zřejmě, vše fungovalo ke spokojenosti všech (nebo alespoň většiny) vlastníků.

pokud Vám dva členové z výboru vystoupí, budete mít problém. zůstane-li ve funkci jeden člen, nesmí nic podepisovat... budete muset svolat další Shromáždění a tam zvolit nové členy výboru. to, podle Vašich příspěvků, bude problém. dostanete se do patové situace!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vendelina
Datum: 28.11.12 10:55

Omlouvám se za nepřesnosti...
Na Vaše dotazy se budu snažit odpovědět co nejpřesněji a začla bych tou vodou...
Pán který si stěžoval je dle mých informací věčný stěžovatel, který si tímto asi zpestřuje život (jinak si to nedokážu vysvětlit), možná to je záminka k ohrožení revitalizace, protože v té době majitelem bytu ještě nebyl, takže do toho neměl co mluvit. Údajně mu bylo řečeno, že v domě je ventil, kterým se tohle dá regulovat. Ostatní v domě mají vodu teplou dost.
Ano, máte pravdu předseda je jen jeden a dva členové výboru. Takže se jedná o paní předsedkyni a jednu členku výboru. Chápu, že jim nemůžeme zabránit v odchodu, mě spíše šlo o to, že ony tvrdí (a uvádějí na nástěnce zprávou, kterou zvou právě na shromáždění), že tím, že ony odejdou, tak všechno co se do teď domluvilo - firma, která bude zajišťovat veškerou agendu k revitalizaci (úvěr, stavební dozor, výběr firmy, která revitalizaci provede...) se tímto odstoupením zruší a dům - společenstvo vlastníků - bude platit penále.
O revitalizaci domu projevilo zájem všech 18 bytů, schválila se i firma, která se o to postará, schválilo se navýšení fondu oprav a to od října tohoto roku.
Děkuji za odkaz, určitě ho prostuduji.

Od: pacourek*
Datum: 28.11.12 11:12

Rozhodnutí které jste si odsouhlasili (popřípadě vybor) nemá vliv nato že někdo v budoucnu odejde z vyboru.Pokud odejdou členky vyboru všechny dosavadní smlouvy platí dal .Tak at klidně odejdou .Pouze nové smlouvy (dodatky) nebudou moci se uzavírat dív dokud se vybor nedoplní na plný stav .To mohou většinou pouze majitelé bytu .Neslíšel jsem nikdy o tom že by měl funkci někdo z "venku" A ohledně toho kohoutu tlak vody se z chodby reguluje vetšinou pro celý barák nikoliv pro jeden byt (to se dělá u vnitě bytu)

doplněno 28.11.12 11:15:

oprava uvnitř bytu

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vendelina
Datum: 28.11.12 11:22

Moc Vám děkuji za odpověď, přesně tohle jsem měla na mysli, že to co do teď podepsali, že platí a ne že se to zruší jejich odstupem.
Pán co si stěžoval na teplotu vody v domě je opravdu jediný, ano stane se, že někdy teče méně teplá, to mi příjde ale normální, navíc pokud bych měla takovýto problém, tak ho řeším s dodavatelem teplé vody a neobviňuji spolubydlící. Proto si myslím, že z jeho strany šlo pouze o nějakou provokaci či úmysl zpochybnit již odsouhlašenou revitalizaci.

Děkuji za názor.

Od: buss
Datum: 28.11.12 10:59

Máte v tom trochu guláš Vendelíno. Je s podivem, že spoluvlastníci neznají svá práva, povinnosti, neznají Prohlášení vlastníka, Stanovy a o ZvB už vůůůbec nemluvě.
Co bylo domluveno byste měla vědět, pokud bylo shromáždění a vy jste se účastnila. Jsou členové výboru (min. 3) a 1! předseda a místopředseda. Jakou teplotu vody a jak ji dvě paní snižují?l To tam přilévají studenou? Nepíšete, ani jak se ohřívá (vlastní kotel, dálkové..).
Když vyhrožují, tak je prostě vyměňte! Nepleťte do toho politiky, toto je vaše věc. Máte správce? Vaši otázku poslední zodpoví ZoVB. Můžete mít pověřeného vlastníka. Ano, zákon přímo nezakazuje si najít někoho, kdo to bude dělat řádně, ovšem ne zadarmo a budou-li s tím ostatní souhlasit. Podívejte se po okolí, jak to dělají, poraďte se s nimi. Vemte to sama.

doplněno 28.11.12 11:29:

Dálkové, do toho nelze zasahovat, jen dodavatel tepla, takže pána poslat víte kam... Když si přečtete ZoVB tak je klidně můžete vyšupovat, bude-li dostatečný počet lidí, zájemci o výbor. Ze msty by sice mohly smlouvy vypovědět, ale vše dopadne i na ně (a vznikla by vám škoda, co tak náhrada škody po nich?). Ale to by se dalo ošetřit. Máte tam zřejmě gubernátorky. No ale pokud to jiné nezajímá...

doplněno 28.11.12 12:08:

Asi tak, pokud neseženete dostatek lidí na "revoluci" tak na to zapomeňte, ale takové to je bohužel ve spoustě SVJ. Kritiků plno, ale akce nikde.
Pokud chcete něco dělat, je třeba sehnat 1/4 hlasů.

doplněno 28.11.12 13:14:

Vendelíno, málo informací, nikdo mimo výbor zřejmě neví, v jakém stadiu jsou smlouvy, jak je smlouva sepsána, zda tam nějaké penále, pokuta vůbec je. Ale o tom byste měli být informováni, požádejte o nahlédnutí! Pokud ostatním paní nevadí, řekněte jim, ať se na pána v... a jedou dál.
Teplota vody, zřejmě máte ve sklepě výměník, teplota se mění na požádání, Jinak je to automatika, my máme myslím přes 65° C, prostě neudržím pod vodou ruku. A to bydlím pod střechou. Nakonec na to stejně je norma. Poptejte se u dodavatele.
Ideální by bylo, kdyby výbor požádal pána o vstup do bytu a teplotu vody vyzkoušel. Jeho řeči jsou jinak k ničemu. Ať vám to prostě dokáže! Stěžovat ať si jde k dodavateli tepla. S ním též byla sepsána smlouva o dodávce tepla.
Nicméně furt jsme u znalostí norem. Pozn, je rozdíl mezí nárokem a právem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vendelina
Datum: 28.11.12 11:08

Vám také děkuji za odpověď, jak už jsem zmíňovala výše, omlouvám se za nepřesné údaje, ano neorientuji se v této problematice, kdyby ano nevkládám dotaz. Já sama to vzít nemůžu - za prvé nechci to dělat (to přiznávám narovinu) a za druhé mám malé miminko, takže je to i časově pro mě nyní nepřijatelné... Majitelkou bytu jsem také čerstvě a nikdy předtím jsem podobné problémy neřešila. Teplota vody je dle mého pouze záminka. Ohřívá se dálkově.
A samozřejmě nejsem natolik najivní, abych si myslela, že správcovství by kdokoliv dělal zadarmo, proto jsem se ptala na najmutí.

Ještě jednou děkuji i Vám za reakci.

Od: pacourek*
Datum: 28.11.12 11:20

Buss já myslel že chcete radit nééé kritizovat

Ohodnoceno: 3x
 
Od: buss
Datum: 28.11.12 11:37

Tož školte ZoVB a vysvětlujte Stanovy... Oni v tom ale mají mišmaš i právníci. Ale preferuji si napřed sám počíst a pak se případně ptát na to, čemu nerozumím a ne o věci vědět Ň a furt vznášet doplňující dotazy na to co je přístupné (platí obecně). To je to právní, finanční.. vědomí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vendelina
Datum: 28.11.12 12:50

Na Vaše doplňující informace... pána přesvědčovali všichni o nesmyslnosti jeho tvrzení, ten však stále stojí za svým. My bychom klidně nechali výbor stejný, ale ony dvě ženy za nařknutí chtějí odstoupit dobrovolně. Obávám se, že v domě opravdu tuto funkci nechce nikdo zastávat. Jak už jsem psala, v domě žijí z 80% důchodci a zbytek moc nejeví zájem. Doufám, že když jim projevíme důvěru a že my ostatní za nimi stojíme, že na svém zůstanou - a potížista půjde k "ledu". Jen mě právě mrzí, jejich přístup, že budeme platit penále, pár vystrašených lidí za mnou bylo a ptalo se mě kolik to bude, proto jsem začala pídit vůbec po tom zda je to možné, zda na to mají nárok, zda to tak řešit lze. Případně, kdyby zrušili domluvené schválně, zda je ono penále po nich pak vymahatelné.

Děkuji, za rady, už studuji odkaz co posílal pan 2masoni.

Od: vendelina
Datum: 28.11.12 14:01

Ano máte pravdu, máme málo informací, vše je zatím v počátku a schůze, kde budu vyžadovat nahlédnutí do dokumentů má být 30tého.
Pán potížista tvrdí, že u dodavatele teplé vody problém není, že se to nastavuje v domě, když tady byli zástupci dodavatelské firmy, říkali, že u nich problém není, že pán si má stěžovat u nich... kde je pravda, netuší snad nikdo, snad se vše toho 30tého dozvíme a vše se vyřeší ke spokojenosti všech.:)

Od: pacourek*
Datum: 28.11.12 15:13

Snížít tlak teplé vody pro jeden byt mimo tento byt není možne,to by se dotíkalo všech bytů na patře +všechny byty nad ním

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.